eheım 2213 uğultu problemi çözümü

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2012 21:48
 Nihayet eheım 2213 satın aldım . ilk başta kutuyu açtığımda malzemeleri görünce şaşırdım . gerçekten verilen parayı hak ediyor diye düşündüm  plastik aksamı diğer kullandığım filtrelere göre oldukça kaliteli idi.
Kurulumu yaptım ve çalışmaya başladı gündüz çok sezzsiz gibi geldi aradan yarım geçtikten sonra biraz ses yapmaya başladı . üstüne ağarlık koyarak sesi dahada hafiflettim .
ÜST kapağı iyice inceledim motorun bulunduğu yerin üstündeki kapak tırnaklar ile contalı kısma tutturulmuş einizle hafif bastırınca kapaktaki tırnaklardan ses geliyor .Bence üst kapakta problem var tırnaklardan tam oturmuyor ve ses yapıyor(NEKADAR OLSADA ÇİNMALI ) Forumda başka başlıklarda bu konuyu okumuştum.
Gelelim uğultu meselesine uğultu sesinide akşam oda sessiziken farkettim yine oturum araştırdım .

filtrenin su basan hortumuna takılan fiskiye şeklindeki borunun delikleri diğer kullandığım filtrelere göre daha küçük suyu çok tazzikli atıyor bu fıskiye takılı  ve suyun altında iken uğultu yapıyor. resimdeki fiskiyeyi cıkarıp direk hortumdan suyu akvaryuma verirseniz uğultu yok oluyor defalarca denedim.

2213 kullanıp uğultudan şıkayeti  olan varsa deneyip burda paylaşırsa sevinirim .

Son olarak motor kapağını çıkarıp içine elyaf yada sünger koysak acaba garantiden çıkarmı. (FORUMDA BİR ARKADAŞ kapağın açılmış haliniin resmini koymuş ) Eğer tahminim doğruysa kapağı acıp içine elyaf koyunca seste kesilecek .
 Kapağı acınca ürünün garantiden çıkıp çıkmayacağını kesin bilen yada bunu öğrenebileceğim bir yer varmı cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.
omardaing2014-04-09 16:03:09

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 17:41
 Bu konu ile ilgilenen kimse yok galiba. omardaing2014-04-09 16:03:24

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Ankara
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:23
Sözünü ettiğiniz filtreyi daha önce de değişik konularda yazdığım gibi 22 yıldır kullanmaktayım.
Elimde 2,5 sene önce aldığım Eheim 2217'de var(Çin montajı).
Bu gibi klasik olmuş cihazlarda ses ve uğultu çıkmaz.Olursa eğer fabrikasyon hata o da uğultu şeklinde çıkmaz.
Kapak üstüne koyduğunuz ağırlık artık cihazınızı bence geri dönülmez şekilde sakatlamıştır,yani gitgide laçkalaşır motor içindeki pek çok kısım.
İç malzeme kurulum sırasında yapılan bazı hatalar yada gözden kaçmış yanlış uygulamalar yada üst kapağın kovayla örtüşmesi esnasındaki hatalar bence sadece uğultu değil bazı sorunlara yol açıyor.
Ben su çıkış borusundaki delikleri bazen yarısını daha kapatıyorum ki diğerlerinden çok daha tazzikli su fışkırsın diye ama asla uğultu yada sızdırma bile yok.
Bence filtreye birkaç gün zaman tanıyın yada seramik mili bir daha yerleştirin.(Eliniz alışık değilse yapmayın) 
Bazen seramik milin çevresinin fabrikadan yeterli yağlanmadan çıkması durumu olabiliyormuş,böyleyse birkaç günde yosunlanma ile ses gidebilir.
M.Tuna2012-11-16 21:30:14

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:28
Ağırlık dedidim en fazla 250 gr bile gelmez kültablası koydum. ayrıca resimdeki borudan tazzikli su çıkarken uğultu yapıyor boruyu çıkarıp direk hortumdan verince uğultu kesiliyor. ayrıca filtrenin kapağını tutan tırnaklar bence sesi onlar yapıyor filtreye elle hafif bastırınca ses azalıyor.
DAHA once ekol 15 lifetech 838 kullandım ama eheım bukadar ses yapacağını tahmın etmıyordum.
Çok aşırı birses yok ama yinede içim rahat değil. odanın her yerinden duyuluyor.
omardaing2014-04-09 16:03:39

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:34
Acaba ilk kurulumda kafayı kovadan ayırır yada birleştirirken yanlış bir hareket yaptınızda birleşme yerlerine bir zarar mı verdiniz diyeceğim ama daha önceden dış filtre kullanmışsınız yani eliniz alışık.
Anadolu Pet'e gönderin 30 gün geçmeden,şüphelerinizi de anlatın.Birkaç değişimle belki sorununuz gider.
Ben filtremin kırmızı contasını yaklaşık 19 sene kullandım,klipslerini falan 19 sene kullandım ve 3 sene önce değiştirdim.
Aklıma getirmek bile istemiyorum ama acaba daha önce müşteriden iade yada tamir görmüş falan olabilir mi?

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:43
Filtrenin kutusunu ilk ben açtım herşeyi orjinal torbalarından cıkardım yani daha önce açılmışa hiç benzemiyordu . Kurulum yaparken zarar vereceğimi zannetmiyorum çünkü itina ile ve hayretle kurulumu yaptım .çünkü gerçekten malzeme kalitesi daha önce kullandığım filtrelere göre çok kaliteli .
internette bu konuyu araştırırken yabancı birsitede bile uğultu ve ses problemini tartışanlar var.
benim anlamak istediğim Alman malı olanlar çokmu sessiz ?
 Eheım 100 hava motoru kullanıyorum çok sessiz , eheım 2010 iç filtrem var oda çok sessiz ama bu2213 onlara kıyasla biraz daha sesli çalişıyor.  Bugün tekrar söktüm sanki pervane yuvanın içinde çok az yalpa yapıyor gibi geldi tabiki elimle sağ sol yaparken öyle hissettim.   zaten susuz hiç fişe bile takmak akıl işi değil . Bilemiyorum ne yapmak gerek
MiSoSiKiaN2012-11-16 21:45:55

SerkanAkınÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
SerkanAkınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:44
Eğer tıkırtı gibi ses olursa pervanedendir. Uğultu ise çoğunda var. Ben Bundan12 sene evvel Alman malı  olan 2217 almıştım ve onda da uğultu vardı. O zaman bu modeller böyledir diye üzerinde durmadım. Sonra 2228 aldım ve motorun dış kapak ile motor arasında yuvarlak köpük olduğunu gördüm ve motoru ısıtacağını düşünüp yerinden koparıp attım. Sonra uğultu yapmaya başladı ben de parkelerin altına konulan beyaz şilteden uygun çapta yuvarlak parça kestim ve yerine tekrar aynı şekilde koydum. Şimdiki durum ise gayet normal. Daha sessiz olamayacak kadar sessiz durumda.

Klipslerle alakası yok. Üst kapak ile motor arasına sünger elyaf vs. konularak ses bertaraf edilebilir ama fazla sıkı yapmamak gerekir. Çünkü kapağı tutan tırnaklar zayıftır kolay çıkabilir.

SerkanAkın2012-11-16 21:47:47

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:47
 Motor ile kapağı ayırsak garantiden çıkarmı bence motorla kapak arası boş galiba parmakla vurunca içi boş muş gibi ses çıkıyor ve yandaki tırnaklardan birini elimle hafif bastırınca ses biraz azalıyor. sanki birşey titreşim yapıyorda ondan sesli çalışıyor gibi .

Dediğim fıskiyeyi çıkarıp deneyim uğultu kesiliyor şaşıracaksınız.
omardaing2014-04-09 16:03:54

SerkanAkınÇevrim Dışı

Özel Üye
SerkanAkınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:50
Arası boş zaten. Garantiden çıkmaz ama yine de bilmesinler. Eğer gönderme durumu olur ise koyduğunuz sünger vs. her ne ise çıkartırsınız. Tırnakları açarken de tahta parçası kullanın ki plastikte tornavida izi kalmasın.

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:52
Bilemiyorumki başka bir 2213 bulup onun sesini duymak lazım formda çoğu kişi gönderdim yenisi geldi ondada aynı ses var diye yazmışlar. 
omardaing2014-04-09 16:04:10

SerkanAkınÇevrim Dışı

Özel Üye
SerkanAkınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:53
Var hocam arkadaşta  2217 var o da aynı.

Üst kapağı çıkartın motorla kapak arasına 1 ya da 2 adet yeşil kısmını keserek Scoth Brite sünger koyun tamamdır. Sarı kısmını kullanın yani. SerkanAkın2012-11-16 21:57:44

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:59
Şimdi bunu geri göder tekrar kargoyla uğraş sonra belki diyecekler ses yok çünkü telefonla yada mesajla nekadar anlatsam . Burda olan sesi duymadıkları için anlamazlar. pratik bir çözüm bulmaya çalışıyorum.
Eğer buda çözülmez ise çin malı hiç birsey almayacağım . artık ondan şüpeleniyorum. (çin malı olmayan ne kaldıki zaten)
omardaing2014-04-09 16:04:28

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 21:59
Bende de 2217 var 2.5 yıl oldu alalı ses falan yok.
Bu filtrelerin pervaneleri ve hortumları ile seramik mil Alman malı değil mi?
Geri kalan her şeyi Çin de üretilmiyor mu?

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2012 22:04
 Kutuda biryerde germany yazıyor ama en altta prc ile ilgili yazılarda var . Birde benimkinin mili kırılacak gibi yani çok zayıf bir malzeme gibi geldi bana eheım 2010 iç filtrede metal mil var.
Acaba mili değiştirsem olurmu dedim iç filtrenin mili kısa geliyor. sizin milleriniz metalmi beyaz mil mi? omardaing2014-04-09 16:04:42