Elma Salyangozları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

smttscÇevrim Dışı

İl: Ankara
smttscÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2016 00:01
[QUOTE=Dark3lue]Merhabalar. Ben geçtiğimiz cumartesi yani ayın 27 şubat'ta 2 adet elma salyangozu aldım. Onları ilk akvaryumuma koyduğumda biri cama doğru ilerledi çıkmaya çalıştı fakat 2-3 kez geri kaydı geldi. Diğeri akvaryumun ortalarına cüce anubias'ın altına doğru ilerledi ve orada kaldı. Tüm bu hareketlenmeler akvaryuma koyduktan sonra yarım saatlik bir süreçte oldu, ondan sonra birdaha hareket etmediler. Akvaryumumda öldüklerinde yaydıkları, o bahsedilen kötü ve keskin koku yok, birtanesini aldım ve altındaki pul gibi olan yeri hafif ve nazikce çektim gelmedi. Yani öldüklerini sanmıyorum hatta 1-2 defa çok az kabuklarından çıkar gibi yaptılar ve geri girdiler kabuklarına. Sizce sorun mu var ? Akvaryumunda salyongazlar hariç sadece 6 adet lepistesim var. Yardımcı olursanız bir fikir verirseniz çok sevinirim.[/QUOTE]

Bir iki gün daha bekleyin derim. Benim elmam 3-4 gün sonra hareket etmeye başlamıştı.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Dark3lueÇevrim Dışı

İl: Denizli
Dark3lueÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2016 10:18
[QUOTE=Murid]

Bir iki gün daha bekleyin derim. Benim elmam 3-4 gün sonra hareket etmeye başlamıştı.[/QUOTE]

Teşekkürler yorum ve bilgilendirmeniz için. Dün akşam saat 21:00 gibi böyle kabuğundan çıkar gibi yapıp öylece duruyor bakalım ne olacak merakla beklemeye devam [:?]

Dun akşam saat 21:00 den beri oldukları pozisyon[:?]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/181096/IMAG1548.jpg[/IMG]

enginm2000Çevrim Dışı

İl: Kocaeli
enginm2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2016 10:33
Ben bu elmalardan bişiy anlamadım, zaman içinde 20 den fazla adet almışımdır, elimde 5-6 adet kaldı, hiçbir balığımda karidesimde sorun yaşamıyorum ama bunlar yaşamıyor, üretim de yapmıyorlar, anlamadım gitti, bir daha almıycam sanırım, onların yerine bolcana adi salyangozum var, hemde ne ürüyorlar, biraz helena yada macracanta ile dengeye koymak lazım.

Dark3lueÇevrim Dışı

İl: Denizli
Dark3lueÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2016 11:07
Akvarymumda mayalı kurdum, acaba sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi ? Lepisteslerimde bir farklılık hiç gözlemlemedim ama acaba salyangozları etkiliyor olabilir mi bu Co2 ?

Bugün sabah baktığımda elma salyangozlarım akıntıya kapılmış akvaryumun içinde ordan oraya süzülüyordu [:'(]

enginm2000Çevrim Dışı

enginm2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2016 12:05
Suya maya taşarak karışmaz ise sıkıntı olmamalı, co2'nin salyangoza bir etkisi olduğunu düşünmüyorum/sanmıyorum, ama taşırırsanız balıklara ve bitkilere zarar verebilir.

HeLLfireÇevrim Dışı

İl: Istanbul
HeLLfireÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2016 02:32
Merhaba resimler silinmiş lütfen resimleri tekrar yuklermısınız.

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]6658,2[/B] [B]8038,3[/B]
İl: Istanbul
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ağustos 2016 18:26
Merhaba çok araştırdığım halde bir yolunu bulamadım. 350 lt bitkili tankta 10 melek ve 2 neriteyle bir çok minare salyangozu var. 10larca2--3 mmlik yuvarlak sarı salyangoz görüyorum. 5 mm olunca ölüyorlar. Gübre co2 kullanmıyorum. Bunları nasıl büyütebiliriz? Yavru akvaryumu mu kursam?

GorgonÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
GorgonÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Ağustos 2016 23:52
Peki ceviz büyüklüğünde elma salyangozuna katil salyangoz saldırır mı ?[:?]

SlnbrckskÇevrim Dışı

İl: Antalya
SlnbrckskÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2016 10:38
Benim bir bettam ve bir elma salyangozum var, salyangoz cevizden biraz küçük, bettamda kuyrugu hariç 2-2,5 cm, salyangoz balığımı yer mi ? Eğer bir sorun oluşma ihtimali varsa hemen ayıracağım akvaryumdan salyangozu

MatmanKaraÇevrim Dışı

Özel Üye
MatmanKaraÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2016 10:48
[QUOTE=Slnbrcksk]Benim bir bettam ve bir elma salyangozum var, salyangoz cevizden biraz küçük, bettamda kuyrugu hariç 2-2,5 cm, salyangoz balığımı yer mi ? Eğer bir sorun oluşma ihtimali varsa hemen ayıracağım akvaryumdan salyangozu[/QUOTE]

Yiyecek olan Betta mı yoksa salyangoz mu?

Betta ölüyse salyangoz yer. Canlıysa belki Betta biraz rahatsız eder, antenlerini falan ısırabilir sonra alışırlar.

Ama soru doğru ise öyle bir şey mümkün değil :)
Salyangozlar sadece ölüleri ve ölmesine dakikalar kalmış yerde yatan balıkları yer.[EDIT]MatmanKara,2016-10-10 10:49:36[/EDIT]

SlnbrckskÇevrim Dışı

SlnbrckskÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2016 11:43
[QUOTE=MatmanKara]

Yiyecek olan Betta mı yoksa salyangoz mu?

Betta ölüyse salyangoz yer. Canlıysa belki Betta biraz rahatsız eder, antenlerini falan ısırabilir sonra alışırlar.

Ama soru doğru ise öyle bir şey mümkün değil :)
Salyangozlar sadece ölüleri ve ölmesine dakikalar kalmış yerde yatan balıkları yer.[/QUOTE]
Bu yazının bir bölümünde Ezgi Hanım salyangozlarının beş tane balığını ve sayısını doğru hatırlıyorsam 2 tane erkek bettasını yediğini yazmış, özelliklede gece kuma yakın uyuyan balıklar tehlike altındaymış, bende o yüzden Salyangozumun balığımı yiyebileceğinden korkuyorum.
[url=http://hizliresim.com/Y4ylZ6][img]http://i.hizliresim.com/Y4ylZ6.png[/img][/url]
[EDIT]Slnbrcksk,2016-10-10 11:48:47[/EDIT]

MatmanKaraÇevrim Dışı

Özel Üye
MatmanKaraÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2016 19:25
[QUOTE=Slnbrcksk]
Bu yazının bir bölümünde Ezgi Hanım salyangozlarının beş tane balığını ve sayısını doğru hatırlıyorsam 2 tane erkek bettasını yediğini yazmış, özelliklede gece kuma yakın uyuyan balıklar tehlike altındaymış, bende o yüzden Salyangozumun balığımı yiyebileceğinden korkuyorum.
[/QUOTE]

Dediğim gibi salyangozlar yemeden önce ya ölmüşlerdir ya can çekişiyorlardır. Yeni doğmuş balıkları doğar doğmaz hadi belki yerden toplar ki bu da zor ihtimal bence bunu bile yapamaz. Ama yetişkin canlı bir balığı yiyemez. Balık avlayacak ne bir organı ne bir yeteneği ne de o kadar aklı vardır :) Ama ölecek ve ölmüş balıkları bir şekilde hissedip (illaki bilimsel açıklaması vardır) kısa süre yok ederler. Ağızlarıyla emerek kısa sürede tek iskelet bırakırlar bu da aslında kalabalık bitkili akvaryumlarda çok yararlıdır. Bir köşede ölmüş balık çürüyerek suyu bozabilir.

SlnbrckskÇevrim Dışı

SlnbrckskÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2016 19:34
[QUOTE=MatmanKara]

Dediğim gibi salyangozlar yemeden önce ya ölmüşlerdir ya can çekişiyorlardır. Yeni doğmuş balıkları doğar doğmaz hadi belki yerden toplar ki bu da zor ihtimal bence bunu bile yapamaz. Ama yetişkin canlı bir balığı yiyemez. Balık avlayacak ne bir organı ne bir yeteneği ne de o kadar aklı vardır :) Ama ölecek ve ölmüş balıkları bir şekilde hissedip (illaki bilimsel açıklaması vardır) kısa süre yok ederler. Ağızlarıyla emerek kısa sürede tek iskelet bırakırlar bu da aslında kalabalık bitkili akvaryumlarda çok yararlıdır. Bir köşede ölmüş balık çürüyerek suyu bozabilir.
[/QUOTE]
Peki teşekkür ederim içim rahatladı :) Bu arada brokoliyi salyangoza verebilirim demi ? Balığıda nasıl besleyeceğimi şaşırdım bitkisel hiç bir şey yemiyor...

MatmanKaraÇevrim Dışı

Özel Üye
MatmanKaraÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2016 19:45
[QUOTE=Slnbrcksk]
Peki teşekkür ederim içim rahatladı :) Bu arada brokoliyi salyangoza verebilirim demi ? Balığıda nasıl besleyeceğimi şaşırdım bitkisel hiç bir şey yemiyor...[/QUOTE]

Elma salyangozları bir çok sebze meyveyi yer. Önemli olan bunları suda çok tutmamak. 1 2 saat içinde çıkarın. Brokoli ben hiç kullanmadım, kendim de yılda 1 2 kez denk gelirse yerim :) ama suyun dibine çöküyorsa bir gözlemleyin yiyorsa sorun yok. Genelde salatalık veriliyor. Salatalığı dikey ikiye bölüp bir çay kaşığı takın dibe çökecektir. İçindeki yumuşak yeri yerler, vatozlar da çok sever.
Salyangozların kabukları için kalsiyum da önemlidir. Kalsiyum içerikli bitkiler iyi olur.

Bunlar harici bettanın yemedikleri yemleri kısa sürede yok ederler.
Akvaryum kapaklıysa kapak kapalı olsun. Dışarı kaçabiliyorlar. Eğer kaçarsa hemen panik paymayın uzun süre dayanabilirler dışarıda. Dışarıda gezmiyor zaten düştüğü yerde kalıyor.