Elma Salyangozları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ezgixxxxxÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ezgixxxxxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2007 12:15
Aynen Yiğit bey, bende uzun bir süre balıkları yediklerini söylemeye çekindim! Artık etcil elma salyangozu diye espiri yapıyoruz kendi aramızda. Big%20smile O kokuyuda ben hissetmiyordum, annem bir gece söyledi zehir gibi kokuyor bunlar diye, ozaman keşfettim bende.Ama akvaryuma oranla çok sayıda olmadıkça ve proteinsel yemleme ihmal edilmedikçe, ne balık be bitki ne de su açısından bir sorun oluyor, burdan da bunun altını çizelim.

Ayrıca kaya olayını Göktuğ beyde denemiş ve elmalar çok sevmişler,bende bir kaya atsam diyorum; nasıl bir kaya önerirsiniz bu beyaz damarlar hangi kayada mevcut acaba? 

Oğuz Sağlam bey, mürekkep balığı kemiğini elma salyangozları için yaptığı mamanının içine koyuyordu dediğiniz gibi ağız yolu ile almaları için.Yani benim suya attığım kemiğide yapışıp kemiriyorlar aslında ama en mantıklısı onu tabanda bir yere sabitleyip gözlemlemem sanırım.Tabiki ağızla aldığı suya katlan kalsiyumdan daha etkili olacaktır, dediğiniz gibi.

Verdiğiniz faydalı bilgi ve gözlemler için teşekkür ederim.
ezgixxxxx2007-05-28 12:16:57

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2007 13:29
Bugün 80'lin bitki tankını, taban midye kırığı, dekorlarda bolca kaya kullanarak bitkilendirip hazırladım. Bakalım daha mutlu edebilecekmiyiz elmalarımızı. Ezgi Hanım ; o gördüğünüz kıvrımlı kayaların üzerinden bir dakika inmiyorlar ve beslenme durumundalar. Bunu gözlemledim. Acaba kaya üzerinde oluşan planktonlar mı var ? Elmalar bunlara mı ilgi gösteriyorlar tam anlamıyla çözemedim. Yiğit Bey, ben sadece b12 takviyesiyle yumurtlamalarını hızlandırdığınız dişiler için bir öneri getirmiştim. Mürekkep balığı kemiğini ayrı bir yerde, sık yumurtlama yapan dişilere vererek denemek lazım. Normal şartlar altında yaşayan elmalara faydası dokunuyorsa büyük ihtimalle kısa ömürlü duruma gelen dişilere de fayda sağlayacaktır.

talebeÇevrim Dışı

talebeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Haziran 2007 17:50
Elma salyangozları konusunda bir iki kelamda ben etsem mahsuru olmaz umarım.Elma salyangozu beslemem bundan 1,5 ay öncesi başladı.Göktuğ kardeşiminizinde şahit olduğu bir günde geldiler 500cc bir pet şişeye sığmış 7 adet elma salyangozu,fındık büyüklüğünde idiler.
Zatıalleri hakkında hiçbir bilgim yoktu bitkili lepistes ve killifish tankıma attığım elma salyangozlarım 25 gün sonra yumruk büyüklüğüne geldiler hiç kayıp vermeden.(cinsi nedir bilmem ama fotodakilerin aynısı yeşil erikten ziyade şeftali büyüklüğündeler)26 .gün bende 4 tane kalmıştı arkadaşlarıma hediye ettim 3 ünü ve ilk yumurtalarına şahit oldum mayıs ayının 29 unda.4 adet elma salyangozundan bugün itibari ile 12 öbek yumurta var.İlk yavrular bu sabah çıkmışlardı gördüm ve işe geldim akşama bakacağım ne haldeler.
Takıldığım konu ise erkek dişi olayı.Apple Snailler konusunda bilgisine şahit olduğum Ezgi hanım çift cinsiyetli değildirler demiş,lakin tek tek 4 elma salyangozumun tamamının yumurtladığına bizzat şahit oldum ve halada yumurtlamaya devam ediyorlar.(Arkadaşlarıma verdiğim 3 adet elma salyangozu dölleyip spermleri depolattırıp gitmedilerse tabiki:Ek olarak arkadaşlarıma  verdiğimde başparmak tırnağı kadardılar.)
Saygılarımı sunar güzel paylaşımlar dilerim.
talebe2007-06-16 17:51:11

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Haziran 2007 18:16

Bayram Abi selamün aleyküm. Abi sana gelen elmalar fındık boyuydu doğru. Ancak cinsiyetlerini inceleme fırsatı bulamadığımda yorum yapamayacağım. Büyük ihtimalle elinde kalanların hepsi dişi ve ilk gelen partiden dağıttığın elmaların içerisinde de erkek vardı. Elma salyangozları da aynen lepisteslerde olduğu gibi bir döllenmeden sonra birkaç defa erkeksiz yumurtlama yapabilme yetisine sahipler. Bir nevi Meryem Ana gibi LOL Yani gidebildiği yere kadar yumurtlatmaya devam et. Zaten gidiş adresleri belli. Aldığın bir partiyi kendine damızlık olarak ayır. Böylece bir parti içerisinden belirli bir miktar erkek ve belirli bir miktar dişiye sahip olursun. Üretimin devam eder. Sayıglarımı sunar ellerinden öper, sarı prensesle sarı prensi gözlerinden öperim...

talebeÇevrim Dışı

talebeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2007 16:22
Hay maşallah Göktuğ kardeşim moderatörlüğün hayırlı olsun.Çiçekleri nereye yollayayım.Thumbs%20UpLOL talebe2007-07-05 16:22:15

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2007 23:01

Bayram Abi teşekkür ederim. Çiçek değilde sizin tabirinizle böcükleri yeni dükkandan alırım.

dj_mercan_06Çevrim Dışı

dj_mercan_06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 04:22
Elinize,emeginize sağlık Ezgi hanım.Çok güzel bir çalışma olmuş.Tebrik ederim.

dj_mercan_06Çevrim Dışı

dj_mercan_06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 04:24
Arkadaşlar,akvaryum da minimum kaça kaç elma salyongozu öneriyorsunuz.Saygılar..

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 09:34
Beslediğiniz balık türleri ile elma salyangozu bakmanızda sakınca yoksa, sayıyı abartmamak koşuluyla dilediğiniz kadar elma salyangozu koyabilirsiniz Burak Bey. Sizin tankınızda 10-20 arası fındık boy elma salyangozu beslenebilir mesela.

GihotÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
GihotÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 11:30
Kuşlar için hazırda satılan mürekkep balığı gaga taşları var. Bunları akvaryuma koysak uygun olur mu?

"Kuşlar için, mineral ihtiyacını karşılamanın yanısıra gaganın törpülenmesine de yardımcı 12 cm x 5 cm ebatlarında, tamamen doğal olarak üretilmiş, önemli iz elementler, kalsiyum, demir ve mineraller içeren, kafese asılmaya uygun şekilde kancalı, doğal mürekkep balığı kemiği."

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 11:33
Cihan Bey, bahsettiğiniz şeyin ismi mürekkep balığı kemiği. Kuşların gagalarını temizlemeleri için kullanılıyor. Ancak, elma salyangozlarının kalsiyum ihtiyaçlarının giderilmesinde de kullanılabiliyor. Ben üretim tankımda kullanıyorum. Zararını görmedim.

GihotÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
GihotÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 11:40
Ezgi Hanımın bahsetmiş olduğu mürekkep balığı kemiği ile, bizim bahsettiğim gaga taşı kemiği aynı işlevi görecekmidir?

goktugyÇevrim Dışı

goktugyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 11:51
Ezgi Hanım'da gaga taşı kullanıyor bildiğim kadarıyla. Yeni yumurtlamış elma salyangozlarının, kalsiyum kaybının telafisi için.

dj_mercan_06Çevrim Dışı

dj_mercan_06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2007 12:19
[QUOTE=goktugy]Beslediğiniz balık türleri ile elma salyangozu bakmanızda sakınca yoksa, sayıyı abartmamak koşuluyla dilediğiniz kadar elma salyangozu koyabilirsiniz Burak Bey. Sizin tankınızda 10-20 arası fındık boy elma salyangozu beslenebilir mesela.[/QUOTE]

Teşekkür ederim Göktug bey.Sagolun.

Saygılar..