En sonunda amerikan....

s.orhanÇevrim Dışı

İl: Bursa
s.orhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Aralık 2010 22:34
Yeni kuracağım 130x60x50h ölçülerindeki akvaryumum yapıldı ve profil giydirme için bekliyor.Geçici olarak faal olan akvaryum içinde ise 1e zebra ve 1e fh bulunuyor.Ortadan sineklik ile böldüm ki ölüm yada ciddi yaralanmalar olmasın diye.Şimdi siz arkadaşlardan bu iki tür ile birlikte bakılabilecek türleri önermenizi rica ediyorum.Her türlü yorum ve önerilerinize açığım.İri cüsseli amerikanlar favorimdir,ne şekilde akvaryumu hazırlarım hangi türleri bir arada besleyebilirim?  s.orhan2011-01-07 02:44:26

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KarabeYÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]15066,2[/B]
İl: Antalya
KarabeYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2010 14:15
Sende ben gibi aresif türlerden seviyorsun. Fh bunlardan biri seçiminiz iyi. Tek erkek olduğu içinde sağa sola sarmıyacaktır. Zebrayı çıkarabilirsin. Diğer balıklara gelincede;
midas
texas
jd
gt
jaguar
ateş kafa
astronot
türleri tek erkek olacak şekilde olabilir. Ama balık sayın akvaryumun için eğer boyları 10cm ve altı ise 6 tane tür olabilir. Ama boyları 15cm ve üzerine çıkmaya başladıktan sonra sayıyı 5 e düşürmeni tavsiye ederim. Çünkü yer darlığı olacaktır. Sonuçta amerikanlar çabuk büyüyen balıklar olduğu için.
Nacizane tavsiyem budur.

s.orhanÇevrim Dışı

s.orhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2010 22:04
Celal bey; vakit ayırıpta yorum ve öneriniz bulunduğunuz için teşekkürler.46 kişi sadece bakıp geçmiş.Şimdi ben bu konuyu açtım ama yanlışmı yaptım acaba diye düşünmeden edemiyorum.Benzer konuları okudum ama ya tank ebatları farklı yada kişinin beslemek istediği türler farklı.Konu açma gereği hissettim ama şaşkınlık içindeyim sadece 1 kişi yorumda bulunuyor.
Celal bey tekrar teşekkürler.İlerleyen zamanlarda gelişmeleri dıy bölümünden devam ettireceğim ve burayada belirtirim.

Zebrayı çıkart demişsniz ama çok hoşuma giden bir tür.Bol dekorlu bir tankta diğer türlerle bir sorun olmaz heralde.Tebessüm
s.orhan2010-12-27 22:06:59

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 00:06

Semih merhaba. Bu başlıklara bakan 46 kişi az bile. Birçok arkadaş yeni, birşeyler öğrenmek için girip okuyor. Eskilerden kimse görememiştir.

Tank 390 litre. Kaya, kum, kütük 350 hatta 300lere kadar düşer. Bu hacimde flowerhornun yanına balık atman zor. Zebralar, istediğin sert türlerle geçinemez, 15 cm bir zebran yoksa yem bile olabilirler. İlle orta amerikan besleyeceksen, sadece erkeklerden oluşan bir tank kurmalısın. Bu balıkları da küçükken alıp beraber yaşamaya alıştırmalısın. Midas, red devil, texas olabilir. Hacmin az, ancak sayıyı da çok düşürmemen gerekiyor. 5 balık koyarsan birinin ölmesi kolay, 15 koyarsan daha zor olacaktır. Agresifliği dağıtmak için ilk başlarda daha fazla balık koy. Zamanla düşürebilirsin. En büyük balığın, en yumuşak huylu olması tercih edilir. Akvaryumda patronluk yapar. Ölümlü kavgaların önüne geçer.

Bence; o hacimde amphilophus veya o tarz ultra sert balıklar besleyeceksen, bu konuda da çok tecrüben yoksa, rainbow, sajica, zebra, belki gt, ebjf karması yapabilirsin. Hatta bunlarla başlaman daha iyi olabilir. Bol dekorlu, gölgeli, kovuklu, dehlizli bir tankta bu karma rahat edebilir.

s.orhanÇevrim Dışı

s.orhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 01:00
Gürkan abi yorumun için teşekkürler.Mahsus öyle yazdım ki dikkat çeksin diye.Tebessüm Çok güzel açıklama yapmışsın fakat bursamızda dediğin sert türlerin ve diğer türlerin yavru boylarını bulmak zor.Zaten amerikanlara karşı pek sıcak bakılmıyor ve bu sebeplede akvaryumcular bulundurmak istemiyor.Bende midas,fh,jaguar,texas,zebra,gt bayılıyorum.Peki bu türlerin içinden hangilerini bir arada bakabilirim?

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 01:05
Akvaryumun yarım metre daha uzun olsa hepsine bakabilirsin. İlle orta amerikan agresiflerinden istiyorsan midas, texas erkekleri ile başla. Bursada iyi amerikancılar var. Rastlantısal ile görüş. Boss ile de konuşabilirsin. Sana yardımcı olacaklardır.

s.orhanÇevrim Dışı

s.orhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 01:11
[QUOTE=misterno]Akvaryumun yarım metre daha uzun olsa hepsine bakabilirsin. İlle orta amerikan agresiflerinden istiyorsan midas, texas erkekleri ile başla. Bursada iyi amerikancılar var. Rastlantısal ile görüş. Boss ile de konuşabilirsin. Sana yardımcı olacaklardır.[/QUOTE]
AH ah o rastlantısal varya, o arkadaş tam zamanında istanbullu oldu.Tebessüm Sorun değil oralardan da yardımcı olur.Boss evet o arkadaşla hiç görüşmedim ama dediğin gibi tecrübeli biri.Şimdi bu elimdekinlere vedamı edicem.Kafasi%20Karismis İşin yoksa alıcak akvaryumcu ara.Big%20smile

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 01:13
Sen bir görüş, piyasada ne var ne yok, ne bulabilirsin, ondan sonra elden çıkarırsın.

furrionÇevrim Dışı

Özel Üye
furrionÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 01:52
Amerikan bakmak gerçekten zor iş Allah kolaylık versin .Hacim büyük olacak , dekoru ayrı , başka türle geçinemez , filitrenin çok sağlam olması lazım saatte en az 4 devir suyu çevirmesi lazım   yoksa suda nitrat çoşuyor .
 Bence karişik beslemeyin bir gece ansızın gelebilirim oluyor ondan sonra tankta ...
furrion2010-12-28 01:52:43

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 10:51
Uygun koşullarda birşey olmaz. Bende 30 cm midaslar ve yüzlerce yavruları var, ölen kalan olmuyor.

BossÇevrim Dışı

Özel Üye
BossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 17:41
Gürkan abi gereken yorumları yapmış bu arada Bursa'da amerikan cichlid bulmak zor demişsiniz sanırım haklısınız ama özelden msj atarsanız size istediğiniz zaman amerikan cichlid bulabileceğiniz bir arkadaşımı önerebilirim.Bu arada size tavsiyem Texas,Green Teror ve zebra şeklinde olacaktır extra Jack dampsey de ekleyebilirsiniz.Hepsini küçük boyda almanızı öneriyorum.Diğer amerikan cichlidleri tecrübe edindikçe bakmanızı tavsiye ederim.Umarım dilediğiniz balıklara kavuşursunuz bir an önce.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 21:09
Aydın, amerikan rüyasında biraz daha fazla görünmeni istiyoruz..
Balıklarını özledik, 1-2 resim lütfen..

BossÇevrim Dışı

Özel Üye
BossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 21:17
Abi yaşadığım büyük kayıplardan sonra biraz uzak kaldığımın bende farkındayım.Birde çalışma hayatı farklı şehirlerde olmam eklenince üzerine paylaşım konusunda eksik kalmış olabilirim bu günlerde hepinizin affına sığınıyorum ama herzamanki gibi bir aradayız çok şükür.

s.orhanÇevrim Dışı

s.orhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2010 22:26
Şükür kavuşturana diyeyim bende.Tebessüm Aydın kardeş ümit gitti bir sen kaldın bursa'da bana destek olucak dostum.Tebessüm Belirttiğin türler sevdiğim türler arasında.Seninle sadece buradan değil, gerçek hayatta da görüşmek isterim.Bahsettiğin o malum amerikan temincisi baş harfi R olanmı.Tebessüm Eğer oysa o kardeşimizi tanıyorum.Neyse fazla uzatmıyayım görüşmek dileğimle....