En Ucuz Canlı Yem; Tavuk Ciğeri

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Temmuz 2012 11:26
Akvaryumda canlı yem kullanımı gerekli olmasına karşın çoğu zaman uğraştırıcı ve pahalı bir uygulamadır. Kan kurtlarını her zaman bulamazsınız ve temizliğinden emin olamazsınız. Artemia ve su piresini yetiştirmek bir çok kişi için uğraşmaya değmeyecek bir iş. Hazır almak pahalı...

Canlı yem eksiğini gidermek için kullandığım bir yöntem var. Sadece yavrular değil, tüm canlı doğuranlar, japon balıkları, ciklet türleri, kedibalığı türlerinde (çöçüler ve vatozlarda) ve elma salyangozlarımda bunu kullanırım.

Tavuk ciğeri.
Paketler halinde ucuza satılan tavuk ciğeri (kalbiye birlikte), balıklarınızın en çok iştahlayediği yiyecektir.

Kullanımı:

Tavuk ciğerleri sert olan kalp kısmından ve yağ-sinir dokularından ayrılır. Yalnızca yumuşak olan et kısmı kalır. Bir kaşıkla presleyip iyice ezin, ya da bıçak yardımıyla çok çok ince şekilde kıyın. Akvaryumunuza atarken hemen tüketileceği kadarını atın. Birikme olmasın. Balıklarınızın hiç bir yemi bu kadar iştahla yediklerini görmemişsinizdir. Erkek balıkların karınları hamile dişiler gibi olacaktır, yavrularınız bir balona benzeyecektir, yine de yemeye devam ederler. Tavuk ciğeri balıkların gelişiminde çok önemlidir ve bir çok canlı yemden daha ucuz ve besin olarak değerlidir. Etin taze olması iştahlarını kabartır. Yine de siz aldığınız bir paketi buzlukta saklayarak uzun zaman boyunca kullanabilirsiniz.

Tavuk ciğeri ile beslenen yavruların çok daha hızlı büyüdüklerine şahit olacaksınız. Balıklarınız daha iri ve dayanıklı olacak. İlk başta suyu bulandırma huyu olsa da kısa sürede su temizlenecektir.
Eğer fazla miktarda ciğer verirseniz ve dibe çöken kalıntılar olursa akvaryumdan uzaklaştırın çünkü çabuk çürüyen bir yiyecektir. Bir saatten uzun süre kalmamalı.

Ekstra bir tavsiye olarak ciğeri midelerine indiren balıklarınıza daha sonra bitkisel yem takviysi yapmanızı öneririm. Böylece yorulan sindirim sistemi rahatlayacaktır. Bunun için haşlanmış ıspanak-kıvırcık ya da pazı kullanılabilir, 10 dakikada hazır hâle gelecektir.

Balıklarının bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen, daha iri balıklar isteyen, yavru büyütenler, mutlaka denemelisiniz.

Beğenenler: [T]204399,Tayfun2425[/T][T]227631,Miurana[/T]
Teşekkür Edenler: [T]192980,cmdonmezer[/T][T]227631,Miurana[/T]
+1: [T]174911,yusuftaha.kara[/T][T]227631,Miurana[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SmherglerÇevrim Dışı

İl: Sivas
SmherglerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Temmuz 2012 11:41
Tamamen katılıyorum fakat buzlukta donduktan sonra çözulen ciğeri tekrar buzluga koyup sonra vermek yanlış olabilir o yuzden kucuk parcalara ayırıp oyle saklamak ve tek tek çözmek daha sağlıklı ben öyle yapıyorum.

Beğenenler: [T]90231,mson[/T]

enesfurkan00Çevrim Dışı

enesfurkan00Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2012 02:19
Ciğeri pişirmeden kullanabilir miyim ve kaplumbağaya uygun olur mu ?enesfurkan002012-07-16 02:19:58

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2012 19:26
Zaten taze ve çiğ seviyorlar. Direkt aldığın gibi presliyorsun, işliyorsun ve balıklarına veriyorsun. Evet kaplumbağalara da verilir. Daha önce denedim, kuru yem yemekten bıktığını hareketleriyle gayet güzel gösterdi.

Semih Ergüler'in dediği de doğru. Buzluğa attıktan sonra çözülüp tekrar dondurma. Ya' küçük parçalar hâlinde dondur, ya da benim yaptığımgibi buzluktan çıkar, buzluyken bir parçasını kes, ve buz çözülmeden önce fazlasını tekrar yerine koy. Zaten buzlanan ciğer çözüldüğünde ilk aldığın gibi diri olmaz, daha çamur gibi bir hâl alır.

AzererdagÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
AzererdagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2012 03:21
Başlık değişmeli Tavuk cigeri canlı yem değildir :D 

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2012 17:57
:) Canlı tavuk atarız? Maksat "canlı yem" işlevini gören bir besin olduğunu belirtmek. 

Beğenenler: [T]218517,onur_thk[/T]

BayramÇevrim Dışı

BayramÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2012 16:29
Derede balık tutarken oltaya takardık tavuk ciğerini. Gelsin balıklar. En büyük yakalanması zor balıklar bile bunun cazibesine dayanamazlardı. Balıkların en sevdiği yiyeceklerdendir. Yalnız direk atınca suyu çok kirletiyor. Çok az atmak lazım yada haşlamak veya fırınlamak.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2012 19:55
Balıkta iç ve dış parazite davetiye çıkartıyorsunuz bilginize.  

yemcinizÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Afyon
yemcinizÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2012 20:45
Kan kurdunu bilinçli kullandıktan sonra sorun çıkmıyor ben sürekli kan kurdu kullanıyordum.Sabahları kan kurdu akşamları sarımsaklı 300 mikron yavru yemi. Fakat bir kere kan kurdunu akvaryuma fazla kaçırdım kan kurtları ölüp su değerlerini bozdu çok yavru telef ettik.Yinede işi garantiye alıp kan kurdudur tubifextir kullanmamak gerek.Tavuk cigeri yada artemia en garantilisi artemiayı damızlık balıkların yiyebilecegi boya getirmek 16 gün sürüyor. 

SmherglerÇevrim Dışı

İl: Sivas
SmherglerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2012 00:31
Ev arkadaşım oscarını tavuk ciğeri karides tavuk eti ve un kurdu ile besliyor parazit vb. bi sorunu oluşmadı daha 15cm felan balık.

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2012 01:23
Kan kurdu en pis yerlerden,lağımdan çıkıyor.

Artık sarılık,aids riski bile var kan kurdunda.

Tavuk ciğeri aynı değil kan kurduyla.

Çok daha masum ve risksiz.

Tabi ki çiğ verildiğinde bir miktar risk vardır.

BeratÇevrim Dışı

Özel Üye
BeratÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2012 01:55
Güzel bir alternatif olabilir.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2012 12:55
[QUOTE=M.Tuna]Kan kurdu en pis yerlerden,lağımdan çıkıyor.

[/QUOTE]

Tubifex lağımdan çıkartılıyor. Kankurdu, tatarcık türü bir sivrisineğin larvasıdır. 

+1: [T]168086,brigantes[/T]

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2012 14:13
[QUOTE=Kerem] [QUOTE=M.Tuna]Kan kurdu en pis yerlerden,lağımdan çıkıyor.

[/QUOTE]

Tubifex lağımdan çıkartılıyor. Kankurdu, tatarcık türü bir sivrisineğin larvasıdır. 

[/QUOTE]

Evet yanlış yazmışım,ağız alışkanlığı.

Ben mesela Bonzai türü ağaçlarımın toprağından çıkan beyaz kurtçukları veriyorum.

Bonzai'yi hep nemli tuttuğumdan toprağın üstünde sürekli oluşmakta.

Cımbızla toplu hale getirip atıyorum ve kapışılıyor adeta.