Fan ile akvaryum soğutma yapımı

rifatsekerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Adana
rifatsekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Haziran 2010 23:17

Merhabalar ,

Bu konuda daha önce paylaşımlar olduğunu biliyorum , fakat bende yaptığım bu çalışmayı akvaryum.com üyeleri ile paylaşmak istedim.

Gerekli malzemeler

2 Adet 5 Volt küçük boy fan (Fanı bilgisayar firmalarından ya da elektronik malzeme satan yerlerden bulabilirsiniz) Fiyatı 2 adet için 10 TL

1 Adet 4.5 - 5 Volt , 500 - 1 Amper arası bir adaptör onuda elektrikçilerden temin edebilirsiniz. Yaklaşık 10 tl civarındadır. Ben evde olanı kullandım.

1 Adet havya veya benzeri ısıtıcı bir alet.

1 Adet Maket bıçağı (ısıttığımız yerlerdeki fazlalıkları düzeltmek için.

4 Adet alacağınız fanların vidalama yerlerine göre somunlu vidada temin etmeniz gerekiyor.

80 Cm lik standart plastik kapaklı akvaryumlarda lambanın bulunduğu plastik parçayı söküp havya ile  fanları düzgünce oturtabileceğimiz şekilde kare deldikten sonra fanların vida yerlerinden deliklerini açıp somunlu vida yardımı ile fanları bu kare deliklerin üzerlerine tutturuyoruz. Kablolama da fanları paralel olarak + ve - kutuplarına dikkat ederek adaptör bağlantısını yapıyoruz.

Ben fanları akvaryumdaki buharlaşmayı plastik kapaktan dışarı alacak şekilde ayarladım , böylece akvaryumu soğumaya teşvik etmiş oluyorum. :) Yaklaşık 10 saatin sonunda 29,5 dereceden 26,5 - 27 derecelerine kadar geldim.

Not. Geceleri kapatıp gündüzleri havanın daha sıcak olduğu zamanlar da çalıştırabilirsiniz. Artık o kadarı size kalmış.

Kolay gelsin herkese. :)

rifatseker2010-06-11 14:56:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

selocezaÇevrim Dışı

selocezaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2010 11:00
Bende eski modemden kalam bir adoptör var 12v heralde onla yapabilirmiyim acaba.

rifatsekerÇevrim Dışı

Özel Üye
rifatsekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2010 11:11
[QUOTE=seloceza]Bende eski modemden kalam bir adoptör var 12v heralde onla yapabilirmiyim acaba.[/QUOTE]

Evet , yapabilirsiniz. Kullanacağınız fanların kaç miliamper akım çektiğine dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Collateral34Çevrim Dışı

İl: Istanbul
Collateral34Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2010 17:30
Ben bunun aynısını bilgisayar fanıyla yapmıştım. Adaptör kullanmaya gerek kalmadı. Fanın üzerinde 180-240V yazıyordu problem olmadı. Fanların dışa doğru üflemeleri lazım.

Teşekkür Edenler: [T]235651,bigerror[/T]

rifatsekerÇevrim Dışı

Özel Üye
rifatsekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Haziran 2010 17:05
[QUOTE=tsubasa]Ben bunun aynısını bilgisayar fanıyla yapmıştım. Adaptör kullanmaya gerek kalmadı. Fanın üzerinde 180-240V yazıyordu problem olmadı. Fanların dışa doğru üflemeleri lazım.[/QUOTE]

Bilgisayar fanları maksimum 12V ile çalışır , sizin kullandığınız fanlar farklı bir cihaz için kullanılıyor olabilirler. (Sunucu kabini soğutma fanları gibi). Netice de ikiside aynı işi görmektedir ve evet benimde yazımda belirttiğim gibi akvaryum üzerinde oluşan buharlaşmayı dışarıya vererek akvaryumu soğumaya teşvik ediyoruz.

Kolay gelsin.

mazamortaÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
mazamortaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Haziran 2010 13:29
Elinize sağlık güzel .Fakat neden akvaryumu soğutmaya çalışıyoruz ısıtmak için ayrı bir dert zaten ben bu konuyu anlayamadım akvaryumda ısı düşünçe beyaz benek hastalığı olmuyormu..

blueseaÇevrim Dışı

İl: Denizli
blueseaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Haziran 2010 14:23
[QUOTE=mazamorta]Elinize sağlık güzel .Fakat neden akvaryumu soğutmaya çalışıyoruz ısıtmak için ayrı bir dert zaten ben bu konuyu anlayamadım akvaryumda ısı düşünçe beyaz benek hastalığı olmuyormu..[/QUOTE]
Denizli gibi bir yerde oturuyorsanız  ve balıklarınızıda düşünüyorsanız 32-36 derece su ısılarına karşı önlem almak zorunda kalıyorsunuz tabi bu soğutma sisteminin termostatlı olmasında fayda var.

rifatsekerÇevrim Dışı

Özel Üye
rifatsekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Haziran 2010 14:53
[QUOTE=mazamorta]Elinize sağlık güzel .Fakat neden akvaryumu soğutmaya çalışıyoruz ısıtmak için ayrı bir dert zaten ben bu konuyu anlayamadım akvaryumda ısı düşünçe beyaz benek hastalığı olmuyormu..[/QUOTE]

Merhaba ,

Siz iklim değişikliklerinde bulunduğunuz ortamın ısısını rahat hissettiğiniz derecelerde tutmuyormusunuz ?

Yazın sıcaklarda serinlemek için klima kullanmıyormusunuz ?

Kışın soğukta ısınabilmek için soba kullanmıyormusunuz ?

Yani kısaca yaşayabileceğiniz derecelerde ısıyı sabit tutmaya çalışıyorsunuz , öyle değil mi ?

Sanırım bu soruların cevabı sizin sorunuzun cevabı ile aynı olacaktır.

Kolay gelsin.

TahaArifÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
TahaArifÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2010 12:26
Termostatlı soğutma sistemi arayanlar yardımcı olur inşallah.