Güneş ışığında O2

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
İl: Istanbul
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2008 18:12
Arkadaşlar sadece güneş ışığında kalan bitkili akvaryumum benim yokluğumda 1 ay içinde akvaryumu kapladı ve 20-25 litrelik bir tankı boşalttım bitkiler şuan 70litrelik akvaryumu dolduruyor! Ve küçük tank'a yeniden bitki koydum ama 10 kök falan ve hiç ilaç atmadan ve co2 vermeden oluşan oksijan akıllara zarar ve bitkiler tahminimce 3ay içinde akvaryum içinde ki canlıları yine göstermeyecek hale gelirler.

İşte resim;
O2%20çıkısı

Not: Akvaryumda yaz aylarında ne bir ısıtıcı nede bir motor duruyor ancak kışın şelale filtre ve ısıtıcı tekrar konuluyor ve gübreleme ile co2 veriliyor ancak yazın sadece cam'a cam içine siyah kum ve su o kadar:D
Rammsteinfans2008-08-17 18:14:16

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

emoricatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
emoricatÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ağustos 2008 01:01

Bu tipte bitki bakımının iyi ve kötü yönleri vardır.

İyi yönler;
Bitkiler çok çabuk gelişir. Işık problemi olmadığı için ve periyodik olarak gübrelemeyle floresan ışıklı tanktakilerden çok daha sağlıklı yetişirler.

Kötü yönler;
Çoğu zaman bitkileri saç yosunu ve normal yeşil algler kaplar. Ayrıca özellikle yaz aylarında Güneş'in yardımıyla su çok ısınır ve bitkilerin bozulmalarına sebep olur. Kış aylarında su ısınmaz ama bu sefer de çok soğuk olur. Ev ortamında kalorifer vs. sıcaklığı sabitleyecek nesne olmadığı takdirde biraz zorlanabilirsiniz.

Ama yine de düzenli ilgiyle oldukça başarıyla gerçekleştirilebilecek bir yöntemdir. Kendim de Japon Şemsiyeleri ve Su Marullarını üretirken bu yöntemi kullanıyorum.

Saygılar.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
İl: Istanbul
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 18 Ağustos 2008 15:35
İlginiz için teşekkürler dediğim gibi kışın ısıtıcı oluyor içerisinde zaten.

Dediğiniz saç yosunu sadece 1 kez oldu o da akvaryumcudan aldığım bitkiden yayıldı ve temizlemesi 2ay zamanımı aldı, alg sorunu ile ise hiç karşılaşmadım bitkisiz bir akvaryumda çoktan oluşmuş olurdu...