150x70x60h Akvaryum ve sehpa

shogunÇevrim Dışı

İl: Istanbul
shogunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2008 01:36
[QUOTE=EyuBzZzZ]senat bey önerinizi dikkate alacağım.. Peki sump sistemi için akvaryumun alt camını deldirmek zorundamıyım?[/QUOTE]
Eyüp Bey eyerki sump kurmayı düşünüyorsanız akvaryumun ya alt camını yada yan camını deldirmeniz gerekicektir fakat yan cam dan yapılan sump sistemlerinde dipteki akım fazla iyi olmadığı ve yukarı çıkamadığı için nitrat seviyesinde artışlar gözükür ve dip çekim süreleriniz kısalır ama eyerki alt camdan açar ve taşırma sistemli yaparsanız bahsettiğim sorunlarla karşılaşma süreleriniz uzar umarım açıklayıcı olmuştur. Eyer sorun varsa çizim yaparak yada fotoğraf ile açıklayabilirim.

Saygılarımla
shogun2008-02-16 01:37:05

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EyuBzZzZÇevrim Dışı

EyuBzZzZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2008 18:18
[QUOTE=shogun][QUOTE=EyuBzZzZ]senat bey önerinizi dikkate alacağım.. Peki sump sistemi için akvaryumun alt camını deldirmek zorundamıyım?[/QUOTE]
Eyüp Bey eyerki sump kurmayı düşünüyorsanız akvaryumun ya alt camını yada yan camını deldirmeniz gerekicektir fakat yan cam dan yapılan sump sistemlerinde dipteki akım fazla iyi olmadığı ve yukarı çıkamadığı için nitrat seviyesinde artışlar gözükür ve dip çekim süreleriniz kısalır ama eyerki alt camdan açar ve taşırma sistemli yaparsanız bahsettiğim sorunlarla karşılaşma süreleriniz uzar umarım açıklayıcı olmuştur. Eyer sorun varsa çizim yaparak yada fotoğraf ile açıklayabilirim.

Saygılarımla
[/QUOTE]

Senat bey fotoğraf yollarsanız çok memnun olurum çünkü sistem hakkında hiç bir bilgim yok...

EyuBzZzZÇevrim Dışı

EyuBzZzZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2008 18:23
[QUOTE=maskot_54]Eyüp Bey. Bu kadar arkadaşın söyledikleri sizi ikna etmeye yetmiyosa ya sizin canınız macera arıyo yada sadece bir akvaryumum olsun boş dursun diyorsunuz. Benim 120x55hx50 10 mm camdan akvaryumum olmasına rağmen ben bile patlamasından endişe duyuyorum. Eğer siz illede büyük bir akvaryumistiyorsanız hele hele ilk verdiğiniz ölçüde olmasını istiyorsanız tabanı 12, kenarları 10 mm camdan yapmanız lazım ki içiniz rahat etsin. Yada elinizdeki yekpare camı üstüne biraz para vererek 10 mm lik bir camla takas edin. Eminimki fazla para ödemezsiniz. [/QUOTE]

Arkadaşım çok güzel söylemişsinde ben ilk mesajımda camları değiştiremem demiştim! Ayrıca benim akvaryumum şu ölçülerde şu kalınlıkta cam kullandım masalları çok saçma geliyor bana... Bu işin bir standardı yokki ben aynı tankı 8 mm. den yaparım biraz daha riskli olur ama olur! Yani uzun lafın kısası yorum yapan herkezin söylediklerini önemsiyorum ve o ölçüde bi fikir edinmeye çalışıorum...
Saygılarımla...

shogunÇevrim Dışı

shogunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2008 18:55
[QUOTE=EyuBzZzZ][QUOTE=shogun][QUOTE=EyuBzZzZ]senat bey önerinizi dikkate alacağım.. Peki sump sistemi için akvaryumun alt camını deldirmek zorundamıyım?[/QUOTE]

Saygılarımla
[/QUOTE]

Senat bey fotoğraf yollarsanız çok memnun olurum çünkü sistem hakkında hiç bir bilgim yok...
[/QUOTE]
Eyüp Bey şimdi çizicem yan camı arkasından benim akvaryumun fotosunu çekip ekliycem bir 5 dakika sonra

buda benimki

shogun2008-02-16 19:12:31

FoRrapÇevrim Dışı

İl: Bursa
FoRrapÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2008 21:16
Eyüp bey yapmaya yapılır fakat o tankın stresiyle yaşanır mı ? Hiç bilemiyorum. Esneme konusunda bilgi vermeye çalıştım , 70 h da yapılırsa bence tam doldurulmadan patlama riski var kaldı ki dekor oluştururken o esnemedeki bir tank kayaların çarpmasına sanırım dayanamayacaktır. Kaldı ki yaramaz bir çocuğun elindeki uyuncağı ile cama vurmasını düşünün patlama yanı sıra allah göstermesin yaralanmayada sebebiyet verebilir. Belki fantazi yaptığımı düşüne bilirsiniz şu yapmıs şu kadar senedir sorun yok da diyenler olabilir.

Fakat 8 mm de her türlü şekilde bir risk taşıyır vermiş olduğunuz ölçüler.

Sizin pozisyonunuzda olsam 120x60x50h yada 110x55x55 gibi bir tank düşünürdüm.

Saygılar.
FoRrap2008-02-16 21:21:04

ebombarÇevrim Dışı

İl: Izmir
ebombarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2008 23:52
Bu kadar kişi buraya 2mm'lik fark çok büyük bir risktir, risk almanıza gerek yok diyorsa sanıyorum vardır bir bildikleri, benim de fikrim isterseniz o camların üzerine para verip istediğiniz ölçülerde bir akvaryum alın, veya 160x50x50 bir akvaryum yapip fizik ve matematiğe güvenin, veya istediğiniz şekilde hareket edin bir gün evinize geldiğinizde, allah korusun ama, 350Lt'yi akvaryumda değilde etrafında görün ...

Seçim sizin

EyuBzZzZÇevrim Dışı

EyuBzZzZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2008 12:14
Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim.. Ölçüleri ufaltıp daha sağlam bir tank yapacağım!:) Bu arada senat bey yaptığınız çizim fikir konusunda yardımcı oldu fakat alttan delik açacağım sanırım...

shogunÇevrim Dışı

shogunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2008 02:43
[QUOTE=EyuBzZzZ]Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim.. Ölçüleri ufaltıp daha sağlam bir tank yapacağım!:) Bu arada senat bey yaptığınız çizim fikir konusunda yardımcı oldu fakat alttan delik açacağım sanırım...[/QUOTE]
Eyüp bey kesinlik tavsiyem ondan yanadır zaten ben sadece bilginiz olsun istemiştim benim yaptığım akvaryumdaki sistem, araştırmalarıma göre en sağlıklılar arasında.
Saygılar

-Parliamo-Çevrim Dışı

-Parliamo-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2008 03:21
[QUOTE=shogun][QUOTE=EyuBzZzZ]Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim.. Ölçüleri ufaltıp daha sağlam bir tank yapacağım!:) Bu arada senat bey yaptığınız çizim fikir konusunda yardımcı oldu fakat alttan delik açacağım sanırım...[/QUOTE]

Sump konusunda en ufak bir bilginiz yokken nasıl olurda alttan delik açmaya karar verdim diyebilirsiniz? En ufak bir problemde akvaryumdaki bütün su dışarı çıkar.
-Parliamo-2008-02-18 03:25:15

EyuBzZzZÇevrim Dışı

EyuBzZzZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2008 10:53
[QUOTE=-Parliamo-][QUOTE=shogun][QUOTE=EyuBzZzZ]Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim.. Ölçüleri ufaltıp daha sağlam bir tank yapacağım!:) Bu arada senat bey yaptığınız çizim fikir konusunda yardımcı oldu fakat alttan delik açacağım sanırım...[/QUOTE]

Sump konusunda en ufak bir bilginiz yokken nasıl olurda alttan delik açmaya karar verdim diyebilirsiniz? En ufak bir problemde akvaryumdaki bütün su dışarı çıkar.
[/QUOTE]

Yanımda işin ehli bir abim olacakve yardım edecek bana sump'ın yapımındaWink

Bu arada 150*60*60 10 mm cam buldum bir arkadaşta o camları alıp yapacağım.. Sump sisteminin camlarıda hazır!
EyuBzZzZ2008-02-18 10:54:07