ithal balık-yerli balık

MilamberÇevrim Dışı

İl: Antalya
MilamberÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 15:39

Arkada?lar dün Eminönü ndeki akvaryumculary geziyordum,2 adet di?i sary prenses almak için.iki akvaryumcu arasynda,ayny boy balyklarda 5ytl bir fiyat farky vardy,pahalyya satan akvaryumcuya sordugumda cevaby ?uydu:''o balyklar ithaldir,bizdekiler yerli,ithal balyktan yavru alamazsyn,bizdekilerden alyrsyn''daha önce hiç böyle bir?ey duymamy?tym,balyklaryny kendi istedigi fiyattan satabilmek için uyguladygy basit bir yalan diye dü?ündüm ve bir?ey söylemeden çyktym.Fakat kafamada takylmady degil,dogru söylüyor olabilirmi diye,aklyma gelen tek fikir balyklaryn kysyrla?tyrylypta piyasaya sunulmasy oldu fakat bu konuda bilgi sahibi degilim,sizce dogruluk payy varmy?

Saygylar...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AlpBökeÇevrim Dışı

İl: Ankara
AlpBökeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 15:43
Çok çok do?ru bir konu açmy?yn bana göre çünkü bende bugün ithal saryprenses getiriyorum akvaryumcu bana yerli çok pahaly ama kesin yavru alyrsyn ithali kysyrla?tyryyor olabilirler dedi ben forumda soracaktym ama kuruntudur diye sormadym ?imdi endi?elerim iyice artty ke?ke akvaryumcuda aksilik olsada yaryn gitse balyk getirmeye bende az al yerli al desem

bahadir74Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
bahadir74Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 16:06
    Arkda?lar adamyn dedi?i kesinlikle do?ru ithal balylary üretmek imkansyzmy? özelliklede yunus balyklaryny bizim elimizdeki yerli yunus ve di?er balylar Türkiyenin en büyük üretimhanesinde üretiliyormu? bu üretimhenede izmirdeymi? belkide izmirde bulunan arkada?laryn bu konu ile ilgili bilgisi vardyr..

tolgao2000Çevrim Dışı

tolgao2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 16:09
Ythalleri üretmek imkansyzmy ? böyle kesin ifadelerle fikir yürütmeyelim, piyasadaki yerli üretimle nereden geliyor ?

muhoniÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Sinop
muhoniÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 17:21

Neden ithal baly?y üretmek zor olsun. E?er ithal balyktan kastynyz do?adan yakalanmy? wild (f0) bir balyk ise bir nebze daha zor olabilir. Çünkü do?adan yakalanan balyklar daha hassas oluyor. Onun su ?artlary ayarlamak daha zor oluyor. Do?adaki ortamy yapay olarak birebir uygulamak gerekiyor.

Sonuçta bu balyklar ülkemizde ki göllerden çykmyyor.

Bana kalyrsa esas daha zor yavru verecek olan balyk, o Eminönü'nde ki akvaryumculardan alaca?ynyz balyktyr.

Çünkü normalde 1 ya?ynda 15cm'e ula?an bir balyk; onlaryn elinde 6 ayda ayny boya, bol katkyly ve hormonlu yemlerle ula?tyrylyyor. Bu da baly?yn daha hastalyklara açyk ve üreme sisteminin tam geli?memi? olmasyna sebebiyet veriyor.

Saygylar

muhoni2006-4-7 17:22:15

AdemÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
AdemÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 17:44

Ythal balyklar kysyrdyr gibi bir ifade do?ru de?il. Akvaryumcularyn ve bazy  aquaristlerin bu ?ekilde ifade kullanmalarynyn sebebi, ithal balyklaryn ülkemize gelmeden önce üretimhanelerde Fyrat Bey'inde belirtti?i gibi hyzly büüymesi içi bazy özel yemlerin ve renklenmesi için kullanylan hormonlardan kaynaklanmakta. Bu ilaç ve hormonlar büyüme a?amasyndaki balyklarda bazen kysyrly?a yol açty?y iddia edilmekte. Bunu genellemek yanly?. Yerli üretimdede e?er bu tür ilaçlar kullanylyyorsa ithal balyktan hiç bir farky olmaz. E?er do?al yolla üretilen bir balyk ise ister ithal ister yerli olsun, ayny özelliklere sahiptir. Tolga Bey'inde ded?i gibi piyasada ki yerli üretimlerinde ço?unun damyzlyklary ithaldir.

Akvaryumcudan alyrken ister yerli ister ithal olsun, damyzlyk boya ula?mady?y halde normalden daha renkli ise bence dikkatli olun derim. Akvaryumcularda 3 cm.lik ahli görüyorum. Damyzlyk erkekde dahi bu renkler yok, bu normal de?il mesela...

Saygylarymla;

kriptoÇevrim Dışı

İl: Izmir
kriptoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 18:02

Ythal balyk ile yerli üretim balyk arasynda tabiki fark var en ba?ta renk farky var singapurdan gelen balyklara dikkat edin küçücük boydaki bir balyk inanylmaz canly bir renge sahip oluyor bunun nedeni renklendirici hormonlu yemlerdir bu yemler balykta geli?im bozuklu?u ve kysyrly?a neden oluyor bu yüzden ithal balyktan yavru almak zor oluyor ama imkansyz de?il,ayryca yerli üreticilerde bu yöntemleri yapyyor olabilir balyk hemen saty? boyuna gelsin diye benim size önerim amatör üreticilerden balyk almanyz olacak saygylarymla.

AlpBökeÇevrim Dışı

AlpBökeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 18:06

Artyk ?üphem kalmady ha yerli ha ithal ayny ?eyler ikisindede olabilir.

Akvaryumcular de?i?medi?i sürece bu ?üpheler hep devam eder...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 19:31
sonuçta akvaryumculardan alynan balyklarda renklendirici hormonlar kullanylyp kullanylmadygyny kim bilecek.kimse bilemez bunun için güvenilir yerlerden almakda fayda var her akvaryumcudan balyk alynmaz demiyorum ama bilinmez ne oldugu burda kocaman bir site var vede imkanlar.ben ?ahsen bundan sonra akvaryumcudan balyk alma taraftary de?ilim dostlar.

selim2Çevrim Dışı

selim2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 19:39

Örnek: Akvaryumcudan aldy?ym 12 cm lik di?i m.imparator sürekli cifle?mesine ra?men 2 aydyr hiç yumurtlamady. Ancak arkada?ymyn üretti?i yavrulardan aldy?ym di?i henüz 5 cdm ve bu hafta azyna yumurtalady ve ertesi gün yuttu.

Destekliyorum akvaryumculardan ithal balyk alynmaz.

muhoniÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Sinop
muhoniÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 20:08

Arkada?lar mesele ithal balyk meselesi de?il. Üreticinin insafyna kalmy? durumdayyz. Ama ithal balyk olarakta mesela; Singapur kökenli balyklar genelde hormonlu vsss. olurken, Almanya'da ki balyklar daha iyi ko?ullarda yeti?tiriliyor.

Ama bizde de mutlaka yerli üretim ve hormonlu balyklar vardyr.

Yani sonuç olarak tamamen üreticinin insafyna kalmy? bir hadise. En kesin çözüm ise bu i?i hobi olarak yapan insanlardan almaktyr. 

muhoni2006-4-7 20:9:23

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 22:36
arkada?lar bende eminönunde gezmeyy sevyyorum orada ayny sye muhabbet kuslary ycynde yapyyolar yerlyler konusur dysardan gelenler yabany olur konusmaz dyyor hepsys atylsyn dyye kafasyna gore byrsey soyluyor tolgao2000 katylyyorum yely cyklet NERDEN GELIYOR SIZCE ????

AlpBökeÇevrim Dışı

AlpBökeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 22:57
Bu i? iyice kary?ty ama benim ithal snowprenseslerde sürekli çiftle?ip yumurta almyyordu 1 hafta önce a?zy doldu hatta erkek sandy?ym baly?yn a?zy dolu.Sary prenseslerim ithal bir tanesi hariç yerli olan yava? büyüyor di?erleri hyzly ya?lary ise ayny vede çok güzel renkleri var.Daha yavru alamadym üstelik erkekte çok çok aktif ve yerli yani bu i?ler kary?yk bundan sonra tevbe olsun akvaryumcudan balyk almam(yinede büyük konu?mayayym.)

OKan SönmezÇevrim Dışı

OKan SönmezÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 23:03

öyle bir sey falan yok, ithal balik transport edilerken stress(li oluyor, yavru almak icin onlarin tam dogal habitatini saglamalisin.yerli olanlar alisik oluyorlar, yemlere falan...