akvaryum suyum çok ısınıyor

akarsanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]1069,3[/B]
İl: Bursa
akarsanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2006 12:49
Merhabalar arkadaşlar 3 gündür cichlıt akvaryumumun suyu 30.2 derecede habire her akşam su değişimi yapıyorum.Su sıcaklığını 26 sabitleyeceğim bir soğutucu varmı,varsa nerden temin edebilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

numanoglu1986Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
numanoglu1986Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2006 13:30
Suyunuz nasıl 30.2 derecede? Aşırı derecede güneşmi alıyor yoksa başka bir etkenmi var? Bildiğim kadarıyla deniz akvaryumunda kullanılan soğutucular var ve ısıtıcılara göre oldukça pahalı.

catalystÇevrim Dışı

Özel Üye
catalystÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2006 14:01
Atakan Bey suyu sogutmak icin oldukca etkili ve dusuk maliyetli olan fan metodunu oneririm size. Akvaryumunuzun buyuklugune gore yuzeye hava ufleyen bir fan koyarsanız yuzeyden buharlasan su sayesinde suyunuz hissedilir derecelerde soguyacaktır. ancak sıkca eksilen suyun tamamlanması gerekecektir. Fan bulmanın en kolay yolu ise bilgisayar guc kaynagı fanlarından bulmanız olacaktır. Bunlar 12 voltla(cogu) calısır ve bir adaptore baglayarak kullanabilirsiniz ayrıca az yer de kapladıklarından muthis bir cozum olustururlar. Fiyatları da birkac ytl civarıdır. Kolay gelsin

tuntekÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
tuntekÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2006 16:37
Isıtıcı dereceniz şu an sabit kaçta ayarlı veya termostatsız bir ısıtıcımı kullanıyorsunuz ?

geronimoÇevrim Dışı

İl: Istanbul
geronimoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2006 16:45

Atakan bey,

Tank büyüklüğünü yazarsanız, çözüm önerisi daha doğru olacaktır. Genelde yazın ısınan hava ile küçük hacimli tanklar ani ısı değişimleri geçirir, gece ile gündüz farklarından hızla etkilenirler. Örneğin benim 390 litrelik tankım halen 27 derecede sabit dururken 60 litrelik yavru tanklarımda ısı 30 dereceye fırlamış durumda.

Bu arada 30 derece malawilere çok gelmez idare ederler, havalandırmayı artırın yeter. Isıyı düşürmek için yapacağınız denemelerin yaratacağı ısı dalgalanması, 30 derece sabit ısıdan çok daha zararlı olacaktır.

Eğer tankınız 200 litrenin üstündeyse Egemen beyin önerisini uygulayabilirsiniz. Ben aşırı sıcaklarda ev tipi bir fan ile (şu ayaklı olup dönenler) bütün tanklarımı aynı anda serinletiyorum...

Sağlıklı balıklar dileğiyle....

erencbulutÇevrim Dışı

İl: Istanbul
erencbulutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2006 23:38

Isıtıcıyı cıkarmama rağmen 28 derecede kaldı,daha fazla çıkmaması için devamlı havalandırmayı açık bırakıyorum,güneş de almıyor ama ne yapalım,temmuz'da ağustos'da ne yapacağız allah kerim.Buz atarız artık,ne kadar sağlıklı orası tartışılır ama...

Saygılar sevgiler...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2006 00:11

Ben kendi tanklarıma buz atıyorum yaklaşık 7 yıldırda bu taktiği kullanmaktayım sorun yaşamadım....

Difrizde her zaman buzum var günde 1-2 kere buz eklersen sorun kalmaz...

SAYGILAR...

BukoÇevrim Dışı

BukoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2006 00:36

Aynı sorunu 1,5 - 2 hafta önce yaşamaya başladım. İzmirin sıcağı malum. Su ısısı 31 dereceye kadar yükselmişti. 12cm lik 220V la çalışan bir fan aldım ve suyun yüzeyine vuracak şekilde çalıştırıyorum. Sıcaklık şun 25 derecede. Buzla falanda uğraşmanıza gerek kalmıyor. Geceleri kapatıp sabah işe giderken açıyorum.

Not. Isıtıcı kullanmıyorum.

SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 23:14

Allah'a şükür ki bu tip bir problem yaşamıyorum.Su soğutma veya sıcaklık dengelemesinde bir sürü yöntem vardır.Basit olanı arada bir buz atmak görünebilir.Ancak bir fan (ev içinde olabilir) su sıcaklığını sabit tutacaktır.Sıcak zamanlarda iklime uyarak ısıtıcı kullanmamak doğrudur.Havalandırma arttırılmalıdır.Sıcak suda oksijen çok az çözünür.Dolayısiyle sudaki oksijem miktarını dengelemeniz arttırmanız olasıdır.Bunu havalandırmanızı 24 saat yeterli miktarda veya biraz fazla açarak yapabilirsiniz.Beslediğiniz balık türleride bu su sıcaklığına dayanıklılık gösterip göstermediğini araştırınız.Çiklit gibi orijini sıcak sulara dayanan balıklarda pek sıkıntı yaşamazsınız.Balıklar doğal ortamlarında da bu kadar sıcaklıklarla karşılaşmakta ve onlar derinlere inerek bu sıcaklıktan kurtulmaktadırlar.

Saygılar..

tezelhÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Edirne
tezelhÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 23:43
Arkadaşlar ne yapıyorsunuz? akvaryuma buz atılırmı?
Balıkların hastalanmasına ve ph düşmelerine sebeb olursunuz. Balıklara bi sıcak bi soğuk çarpılmalara ve beyaz benek mantar oluşumlarına davet çıkarıyorsunuz. Bırakın   su ısınsın bunu balık kendi tolere edebilir. Düşünün bakalım bi sıcak bi soğuktan hasta olmuyormuyuz? Balıklarda aynı şeyleri yaşayıp ölümler olur. Olmayan arkadaşlarında şansları yaver gitmiştir bence.

SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 23:45

Ama Hasan arkadaşım tolerans bir yere kadar..Buz veyahut soğuk pet şişe suyu akvaryumun içine atmak geçiçi bir yöntem.Ani su sıcaklığı değişimine yol açtığı kesin.Fan ideal yöntem belirtmeliyim..

Saygılar..

akarsanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]1069,3[/B]
İl: Bursa
akarsanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2006 00:04
Nihayet ısı yükselmesi sorunumu çözdüm.klimam bugün takıldı biraz tuzlu oldu ama:) na yapalım canlarıma feda olsun.Bu arada bana yardımcı olmak için yazdığınız cevaplar için tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz herzamanki gibi.Saygılarımla sağlıklı balıklar dileğiyle.Sevgiyle kalın 

farabundoÇevrim Dışı

İl: Ankara
farabundoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2006 17:47
arkadaşlar şu fan olayını açıkça anlatırmısınız son sıcaklarda 30.8 dereceye çıktı.bu hafta sonu akvaryumun yerini istemiyerek de olsa değiştiricem,aklım devamlı evde kalıyor.
Buz olayını denedim fakat bi sıcak bi soğuk balıkların hasta olmasından korkuyorum.

baturhan1981Çevrim Dışı

İl: Ankara
baturhan1981Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2006 19:01

mehaba,

benimde 30-31 arası oynuyor.ama ben hiçirşey yapmıyorum..öpğu kişi balıkların buna dayanabieceğini söylüyor.