Sehpa almak isteyenler

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı

İl: Istanbul
S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 02:30

Arkadaşlar merhaba ;

Uzunca bir süredir 100*40*50h cm boyutlarındaki tankıma göre uygun fiyata sehpa arıyordum,fakat sehpa fiyatları 100-160 ytl arasında değişiyordu makul çözüm olarak bir abimizin sayesinde ( Erkan ALPER ) yapmaya karar verdik ve resimde görülen sehpa bana 45 ytl'ye mal oldu suntaları rengine göre seçip beğendik,zaten satılan yerde boyutlara göre kesip hazırlıyorlar bize sadece motajı kaldı ilgili arkadaşlara tavsiye edebilirim.

tearaway2006-9-30 1:2:4

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

erciyesÇevrim Dışı

İl: Kayseri
erciyesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 08:45
Öncelikle hayırlı olsun.Yanlız , yapım aşamasını adım adım resimlerle anlasanız daha faydalı olurmuş.Sağlıklı balıklar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 12:15

iyi olmuş bende demir profilin üzerine giydirme yapmayı planlıyorum ama ben malzemeyi öyle ucuza bulamadım. Siz nereden temin ettiniz?

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 14:27

Arkadaşlar malzemeleri BAUHAUSE' dan aldım yazacaktım siteye fakat uygun olur mu acaba diye karar verermedim.

Saygılar

numanoglu1986Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
numanoglu1986Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 14:31
Bende şu anda yapıyorum ama bana biraz tuzluya geldi. Sadece plaka suntalamı aldım 60 YTL'ye, bir de demir profili var. Siz demir profil kullanmamışsınız sanırım, suntanın basınca dayanımı azdır benim bildiğim, sehpada herhangi bir bükülmeyle karşılaştınız mı?

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 14:41

yok refik bey değil bükülmeyi esnemeyi dahi tankı koymadan önce ve koyduktan sonra görmedim,bu ağırlıkta ki bir tankın sehpasına güvenle demir profile gerek yok diyebilirim.

AVCIÇevrim Dışı

İl: Bursa
AVCIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 16:52
Serkan bey peki kapak ve akvaryum etrafına döndüğünüz çıtalarıda aynı yerde mi yaptırdınız. Bende profilden sehpayı yaptırdım fakat kaplama ve kapak için 280 ytl istiyorlar. Bu yüzden beklemeye aldım eyer kapsamlı bilgi verirseniz bende kendim yapmak isterim.

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 18:28

Serkan bey zaman içinde suntanın suyu çekmeyeceğini umarım. Çünkü tüm ağırlık dikey suntaların üzerinde durmasına rağmen yinede zaman içerisindeki nemden suntanın zarar görebileceğini bu yüzden kaplamasına çok dikkat etmenizi öneririm. Bende bauhause dan tahta kestirip işler yaparım fakat akvaryum sehpası için cesaret edemeyip profil yaptırdım 50ytl ye altıntepede demirci buldum. Şimsi üstüne giydirme için aynı yöntemi kullanacağım elbette ama benim suntalar ağırlık taşımayacak. Yinede elinize sağlık başarılı olmuş adım adım yapılışını ve tam ölçülerinizi merak ettim.

Sağlıklı balıklar

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 20:22

Serkan ve Kemal bey suntalar kaplamalı halde satılıyor maun,ceviz,vs renk seçeneği var yani akvaryuma uygun rengi seçiyorsunuz ölçüleri verip adamlar kesiyorlar ayrıca akvaryumun üzerindeki kaplamalar orjinal akvaryuma ait yani ben çıta eklemedim sadece akvaryum rengine uyan suntaları aldım.Suntaların dikey ve yatay birleşme yerlerinden vida ile sabitledim.Kesim yerlerinede yine aynı renkte ütüyle yapışan şerit yapıştırdım.Arkayada kontraplak çaktım.Altada 4 adette ayak o kadar.Sağlamlık konusuna gelince nem tabana değil tavana nüfus edeceğinden nemden etkilenecek yerin aydınlatma kapakları olduğunu düşünüyorum onlarıda engelleyecek olan camdır yani akvaryum üstünü tamamen camla kapatıp (yem atılacak kadar boşluk bırakıp) hem nemden etkilenmemiş hemde ısı tasarrufu yapılmış olunur.Ben öyle yaptım.Suntaların nemden etkileneceğini su çekeceğini sanmıyorum

Sehpa ölçüleri Boy:100,En:40,Yükseklik 53cm'dir.Sitede yeni olduğum için adım adım yapılışı hk'da ve resimlerini çekmek aklıma gelmemişti bilmiyordum böyle çalışmaların yapıldığını Öğrenince faydalı olacağını düşündüm keşke daha önce öğrenseydim

Bundan daha geniş boyutlarda tankınız var ise demir profil şarttır.Fakat 100*40*50 tanka demir profile gerek yok bence,

Sağlıklı balıklar

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 16:13

Serkan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ölçüler oldukça işime yarayacak. Şu nem ve su meselesi hakkında söylemeye çalıştığım şey akvaryumu doldururken, boşaltırken yada içine bir bitki veya kaya yerleştirirken mutlaka ellerimizden kollarımızdan sular cama yada mobilyaya damlıyor. Bu akan ve sızan sular aşağı doğru akıyor işte bahsettiğim bu sulardı. Suntanın kaplaması ile ilgili olarak söylemek istediğim şey ise şuydu bilirsiniz suntalar çıplak olarak 18 mm gelir. Ön ve arka yüzeylerine 1 mm kalınlığında kaplamalar atılmak suretiyle 20 mm yani 2 cm lik ölçü tutturulmuş olur ki bun kaplamalar çok ağır preslerde atılıyor içinde hava kalmasın diye. Bu kaplamalarla ilgili sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Asıl sorun yaşama ihtimaliniz olan yerler kenar kısımlar yani o ütü ile sıcak baskı yaparak yapıştırdığınız yerlerde oluyor. O kısımlar da çok ince boşluklar kalıyor ve o boşluklardan maalesef sunta suyu sünger gibi emiyor ve şişip kabarmaya başlıyor.

Allah korusun vida attığınız yerlerden birinden bu şekilde su alırsa demek istemiştim. O durumda sunta gibi zayıf bir malzemenin ağırlık dağılımına göre bir noktasını zorlaması durumunda dağılma ihtimali küçükde olsa var. Sunta yerine mdf kullanmanızı önerirdim çünkü suntanın gözenekleri mdf nin gözenekleri yanında mağara gibi kalıyor ve eğer o bauhause daki tahtaları kesen adamlara sorsaydınız suya ve neme dayanıklı malzeme hangisi diye size mdf yi önereceklerdi. Suya dayanıklı bir malzeme daha var ama o malzeme akvaryum dolabına uygun değil. Umarım anlatmaya çalıştığım şeyi anlatabilmişimdir. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Saplıklı balıklar,

RAPTOR666Çevrim Dışı

İl: Bursa
RAPTOR666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 18:53
Ellerinize sağlık sayın adaşım ben şahsen korktum sizin sehpanızdan bendede 105 X 45 X 55 tank var sehpasını ahşap yapmakta ısrar ettim önce sizin gibi sunta denedim ama dikey birleşme noktalarına 5 X 5 tahta destek yapmama rağmen güvenemedim üstüne çapraz destekler falan attım gene içime sinmedi çünkü akvaryum sağa sola doğru hareket ederse ( bi çarpma takılma sonucu veya çocukarın müdehalesi sonucu) sonu hiç iyi olmaz ben de sonradan gene ahşap  bi sehpa yaptım MDF ve gürgen ağacından ille ahşap olsun istiyorsanız bence MDF kullanınız

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2006 19:42

Kemal bey ve adaşım önerilerinizi dikkatle konrol edeceğim çok teşekkürler bu arada adaşım sizin sehpanızda çok güzel gözüküyor.

Sağlıklı balıklar

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 01:03
Sayfa düzeni için resmi düzenledim, verdiğiniz fikir için teşekkürler. Yapım aşamaları anlatılabilseydi envantere de eklemek isterdim.
Saygılarımla...

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı

S.E.R.K.A.NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2006 12:01

Ben teşekkür ederim Ulvi bey ;

Sitede acemi olduğum için yapamadım,inşallah diğer diy projelerimde yapım aşamaları olacak.

saygılar