elma salyongozu nıtrat oranını gösterirm

egelirehberÇevrim Dışı

İl: Istanbul
egelirehberÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2007 14:16
arkadaşlar dun bır akvaryumcuda elma salyangosunun ne gıbı faydaları olabılecegını sordum bildiğiniz temızlık ozellıklerının dışında nıtrat olayını anlattı. dediğine göre eger elma salyangozu devamlı su yuzeyıne doğru tırmanırsa akvaryumda nıtrat oranı yuksek dememkmış hemen dıp cekımı yapmak gerekırmıs dedi. acaba bu konuda bılgısı olan arkadaşlar bizimle bılgılerını paylaşabılırlermı.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2007 14:24

Tam ve kesin bir bilgim yok fakat benim elma salyangozumdada arada sırada hemen hemen hergün düzenli olarak su yüzeyine çıkıyor ve hortum gibi bir uzvunu suyun dışına uzatarak tahminimce hava alıyor ve tekrar suyun dibine geri dönüyor. Suyu yeni değiştirdiğimde dahi bu tür davranışlarını gösterdim. Fakat baştada dediğim gibi kesin bir bilgim yok ama bana kalırsa gayet normal bir davranış gibi geliyor.

Bu konuda daha deneyimli arkadaşlar yorum yaparsa daha sağlıklı olur kanısındayım.

cetinÇevrim Dışı

cetinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2007 14:39

Merhaba,

Salyangozların toplu olarak su yüzeyine çıkmaları su değerlerinizin bozuk elverişli olmadığını gösterir, fakat bunu algılamak için illada Elma salyangozuna gerek yok.

Bu tüm salyangozlar için geçerli olacaktır. Sadece nitrat değil farklı zehirli materyallerin suya karışması sonucu zehirlenme durumlarında da tepkileri tüm salyangozların aynı olur.

İyi yada kötü taraflarını kısaca aktarırsak :

Elma Salyangozlarının iyi tarafları:

1)Herhangi bir balık ölüsünü hızlı tüketirler. (Geriye birşey bırakmazlar)

2)Yosunları yer.

3)Suyun bozulması durumunda hızlı belirti verir.

4)Üretilmesi çok kolaydır.

5)Popülasyonunu sınırlandırabilirsiniz.

Zararlı yönleri:

1)Yediğine yakın dışkı bırakır .

2)Bitkileride yer (hemde iştahla)

3)Akvaryumun canlı yükünü arttırır.

4)Parazit taşıyabilir.

5)Balık yumurtalarına bayılır.

Bu arada tahmininiz doğru, uzattığı hortumuyla hava alırlar.

Saygılar,

cetin2007-1-25 14:40:36