Goldfish severlere çağrı...

Engin19Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Engin19Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2014 23:35

Ülkemizde japon balıkları başlangıç balığı ve değersiz balık olarak görülüyor bunun sebebi ısıtıcısız,filtresiz yaşadığına inanılması vede havuzlarda kolayca yetiştirilebilmesi olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında birçok ülkede hakkında forumlar açılan güzellik yarışmaları düzenlenen onlarca kitap yazılan Japon balıklarını bizler en değersizi olarak görüyoruz. Lakin atladığımız bir konu var ülkemizde japon balığı adı altında satılan birçok cins sazan balığının renklisidir japon balığı değildir. Suriye,Adana,Mersin gibi bölgelerde toprak havuzlarda yetiştirilip hiçbir kontrole tabii tutulmadan piyasaya sürülen balıklardır. Geçmişten beri gelen alışkanlıklarımız ve ön yargılarımız nedeniyle halada kötü şartlar altında beslenmeye devam edilmektedir. Bu türe gönül vermiş hobicileri goldfish tutkunlarını tenzih ederim tabiki onlarda olmasa idi özel cins japon balıklarını sadece fotograflarda görürdük. Yazıma tlgtck  (Tolga CİNOĞLU)'undan yaptıgım alıntı ile devam etmek istiyorum.

Ciklet için 400-500-800 Litrelik 3 akvaryum kuran mı dersin
Discus için odayı boşaltan mı dersin
Discus forumlar,siteler,araştırmalar,yazılar,kulüpler.. Lepiste de benzer şeyler var..
500 Litreye 3-5 ciklet,Yunus koyan  Japona gelince 30 Litreye 30 balık,50 Litreye taş,kum,bitki,kök,kaya ne bulduysa
Akvaryumcuya gidiyorsan Abi Japonu napıcan diger balıklara bak diyor.
Mecidiyeköy'ün göbeginde kaç kavanoza Sazan koymuş gece yarısı buz gibi..

BU iş Goldfish tarzı yeni bir yapılanmaya bürünmeli. Aşagıdaki konulara odaklanmalıyız

* İdeal akvaryumlar,Büyük akvaryumlar,Tanklar ve Malzemeler
* Havalandırma,filtreleme sistemleri, su degişim sistemleri
* Karantina uygulamaları
* Hastalıklar,tedaviler,
* Makaleler,kitaplar,dergiler,çeviriler,
* Genetik,Çaprazlamalar,Üretim,
* Saglıklı beslenme, diyet
* Üretim ve Yavru gelişimi

Japon,Sazan işi  bu  işi bitirdi..Bu bölümde açılan başlıklara ve Sazan Japonlarla ilgili açılan başlıklara bakınca Yontma Taş Devrinden kalma gibiyiz.
Discus besleyenler 50 Litrede Discus akvaryumu kurayım diye başlık açıyor mu? Tam tersine.. En büyügünü en güzelini yapayım en güzel sistemi kurayım,altyapım saglam olsun,balıklar en rahat en saglıklı nasıl kalır, nasıl gelişir gibi konularla ilgileniyorlar,daha iyisini nasıl yaparız diyorlar.

Sözün özü artık bu önyargı değişmeli balığın değeri maddiyat ile ölçülmemeli ucuz balık değersizdir denilmemeli kaldı ki herkesin sandığı gibi gerçek Japon balığı ucuzda değildir. Aşağıda fotograflarını paylaştıgım balıklara yakın formdakiler 300-500 liradan kapış kapış satılır. Fiyatı belirleyen birçok kriter vardır örnegin bir malavi gölü yada troheus türü balıkların en fazla renkleri güzel ve canlı olur ama japon balığında kuyruktan kafaya kadar bakılacak birçok kriter vardır. Bu gidişe bir dur diyelim piyasaya belki müdehale edemeyiz geldiği gibi gider ama biz japon severler olarak goldfish adı altında yeni bir oluşum kurabiliriz. Dünyada olup bitenleri takip edip sağlam adımlarla ilerlersek kim bilir belki birgün japon balıklarından (renkli sazan) soyutlayıp yeni bir türmüş gibi lanse edebiliriz...

Beğenenler: [T]194558,GoLGeHaN[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

vitestvÇevrim Dışı

vitestvÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2014 00:15
Dostum iyi konuya değinmişsin.
Evet japon balığı tek düz olmamalı cinsine girildiğin de dediğin gibi pahalı bir balıktır ama maalesef dediklerin gerçek. Umarım iyi paylaşımlarla bunu aşacağız.
bende Aslanbaş besliyorum, damızlık olarak üretiyorum ve ranchu cinsini de arıyorum artık bakacağız.

YunusEmreYUCEÇevrim Dışı

İl: Ankara
YunusEmreYUCEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2014 08:00
Engin en az benim kadar japon balığı seven üç-beş kişi daha biliyorum foruma da uğrayan. Bu kişilerin bilgisi hiç da azımsanacak seviyede değil. Bilgi bazen yetmiyor. Tecrübe edinilmiş bilgi de önemli ki burada mesutok'un ankararanchu'nun ibrihim abi'nin, Koikeeper'in tecrübesi su götürmez. 

Fakat sıkıntı bilmemek değil, bildiğini okuduğunu paylaşmamak. Anlatmaya çalışmamak. Herkes iyi kötü tecrübe ya da bilgilerini toplayıp makale'ler yazmış olsaydı iş farklı boyuta taşınırdı diye düşünüyorum. Bu yüzden ben kendi adıma düşeni elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.

Bazen görüyorum, kopyala yapıştır'la bir tek sitede bulunan içeriği alıp forumda paylaşmaya çalışanlar oluyor, fakat bunlar yetersiz ve yanlış bilgiler içeriyor genelde ve bir süre sonra forumda aktifliğini yitiriyor. unutulup gidiyor.

Japonla uğraşan kişiler'den kaç kişi 3-5 saat oturup araştırarak makale yazmış bildiğini, öğrendiğini , okuduğunu başkalarına aktarmıştır ? Fakat discus'a baktığınızda herkes araştırıp öğrenip bir sürü makale yazmış. 

Tolga'nın ve hepimizin paylaştığı fotoğraflar daki belkide 30 yıldır bilinen oranda'lar hakkında tek bir makale yok. tek bir siteden iki fotoğraf alıp foruma yapıştırmak yeterli değil malesef.

Buyrun 30 yıldır herkesin baktığı oranda hakkında bir yazı. Yazıyı hazırlamak öyle 1-2 kopyala yapıştırla yapılmadı. kaynaklarına bakarsanız ne kadar emek harcandığını az buçuk görürsünüz.
http://www.akvaryum.com/Forum/oranda_japve111;n_baligi_hakkinda_hersey_k756024.asp

Ben kendi araştırmalarımı benden sonraki arkadaşlara faydası olacağı düşüncesiyle Japon balıkları .net ve bu sitede makaleler bölümünde paylaşmaya çalışıyorum.

Fakat benim saatlerce zaman harcayıp hazırladığım makaleyi sadece 20-30 kişi okumuş. Paylaşmak için yazmayı sevmediğimiz gibi okumayı da sevmiyoruz. Bu da ikinci bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Hal böyle olunca. Bu japon sevdası sürekli olarak 3-5 kişinin ilgilendiği bir camia olarak devam edeceğe benziyor.

Engin19Çevrim Dışı

Özel Üye
Engin19Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2014 08:47
Yunus abi ozaman burdan tüm Japon balığı beslemeye gönül vermiş akvaristlere çağrıda bulunalım. Herkez tecrübelerini kaleme alsınki baki kalsın. Makaleler hazırlayım en azından kendi aramızda bilği akışı sağlayalım. Niyetli olduktan sora tecrübesi olsun olmasın birçok şekilde hizmet edilebilir. Yabancı makaleler çevrile bilir bu iş için ahım şahım yabancı dil bilğisinede ihtiyaç yok hazır çeviri programlarından yararlanılılır. Örneğin yabancı dilde yazılmış birçok kitaplar var kısım kısım ayrılıp ortaklaşa bir çeviri yapılabilir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmenin zamanı geçti. Bu konuda sana taktir ve teşekkürlerimi sunuyorum tabiri caizse ilk kurşunu sıktın umarım geriside gelecektir. Ustalardan destek bekliyorum yıllardır beslediğimiz balıklara daha kaliteli yaşam şartları sunabilmek adına üzerimize düşeni yapalım.Dünyada  GSGB ( Büyük Britanya Goldfish Dernegi), GFSA ( Amerikan Goldfish Derneği), ZNA (Texas Koi & Süslü Goldfish Topluluğu), 1929 yılında kurulan BAS ( Bristol Akvaryumcular Topluluğu), Ranchu Brotherhood ( Ranchu Kardeşliği)  gibi dernekler topluluklar varken bizim neden olmasın? Engin192014-02-24 09:08:21

kralexxxÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kralexxxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2014 10:15
Bu konunun hayırlı yerlere varması dileğiyle, hep yanınızdayım kardeşim..

dduyguÇevrim Dışı

dduyguÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2014 16:47
Çok haklısınız japon balıkları nedense dayanıklı olarak görüldüğü için petshoplar tarafından bilgisiz insanlara ufacık fanuslarda veriliyor bir sürü balık ölüyor!Çok nadir insan benim gibi bu balık neden öldü diyip araştırmaya niyetleniyor ve bir çoğuda gerekli bilgileri bulamıyor.Bir şekilde insanların gözündeki değersiz ucuz hatta canlı yem düşüncesini yıkmak gerek.Keşke yeteri kadar bilgim olsaydı bende yardımcı olabilseyim fakat gönderdiğiniz linklerdeki bilgilerin bile bir kısmını daha yeni öğreniyorum.

Yusuf.YilmazÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Çorum
Yusuf.YilmazÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 09:26
Sizin kadar tecrübeli olmayabilirim ama elimden ne gelirse bende yapmaya hazırım.

sopacı34Çevrim Dışı

Özel Üye
sopacı34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 12:04
Arkadaşlar burada japon balığı severlerin yapması gereken şu.. Üyelerimizin harika akvaryumları var.. Üyeler mümkün olduğu kadar çok akvaryumlarını paylaşmalı.. Görsel olarak akvaryumlar paylaşıldıkça insanlar daha fazla bilgilenecek ve heveslenecektir. 

kralexxxÇevrim Dışı

kralexxxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 14:21
Sırf resimler eklenmesi için bir konu açmalıyız zaten, komple japon balığı resimleri tür tür ayırmadan..

Engin19Çevrim Dışı

Özel Üye
Engin19Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 14:44
Herkes konu hakkında fikirlerini paylaşırsa ne gibi çalışmalar yapmamız gerektiğini nasıl ilerleyeceğimizi az çok kestirebiliriz. Bu sayede organize olup güzel işler çıkartabiliriz. Benim düşüncem güncel bilgilerle giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar konuları içine alan gerektiğinde kendi fotoğraflarımızla desteklediğimiz büyük bir makale hazırlamak. Hatta kendi deney ve testlerimizide yapabiliriz.

dasingen43Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kütahya
dasingen43Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 15:27
Bu ülkede nadir tür bulunmadıkça bu balıklar böyle işkenceye maruz kalır. Öncelikle nadir türleri güzel türleri petshoplarda görmektir. 

Öncelikle kategori yapmalıyız. Comet, Oranda, Ryukin, Koi, v.b gibi bunların nasıl nereden ne şekilde geldiğini atalarının sazan olduğunu falan anlatmalıyız. Sonra konularda Üreme, Hastalık, Beslenme Koşulları olarak kategoriler yapabiliriz. 

http://www.akvaryum.com/carassius_auratus_(japon_baligi)_tatlisur_7_70.asp#b buradaki bilgilerden bazıları değişmeli 40 litre ve 70 litre unsuru benim hep canımı sıkmıştır :)

Benim yapmam gereken birşey olursa söyleyin elimden geleni yapmaya çalışırım. Araştırırım hem bende bilgi edinmiş olurum herkeze bir görev verirseniz o görev alanların arasında bende bulunursam mutluluk duyarım :) mesutok abimiz niye bişey yazmadıki onunda düşünceleri olsa koi-keeperin düşünceleri bunlar çok önemli. :)

NrttnAknÇevrim Dışı

İl: Ankara
NrttnAknÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 16:05
Hakkettiği değeri göremeyen tür. Belkide çoğu benim gibi 10 litrenin içine 3-5 japon sığdırıp kampanya yapılan akvaryumcularda satın alınan japonlarla başlanıldı hobiye. Japon balığını sadece ticari olarak çocuklara satan akvaryumcularla belkide değerlerini düşürdü. Japonların o sevimli duruşlarını hiç bir balık veremiyor bence.

f_musluogluÇevrim Dışı

İl: Bursa
f_musluogluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2014 16:47
Japon balığı 100 hobicinin en az 95'inin hobiye başladığı balıktır ama ne yazık ki sizinde belirttiğiniz gibi Türkiye de hakettiği değeri hiç bir zaman bulmadı, bunun sebebi bence çeşit azlığından bu balıkların değerli olduğunu bence ilk ithalatçı firmalara anlatmak lazım tabi anlarsalar. Bence böyle bir girişimin ilk adımını sanalda olsa bir topluluk kurularak atılabilir daha sonra ithalatçılara baskı yapılarak iyi ırk japon getirtilebilir diye düşünüyorum. Böyle iyi cinsleri gören hobiciler de eminim ki gerektiği değeri verirler.

tlgtckÇevrim Dışı

tlgtckÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2014 21:01
* Goldfish güzel türlerin fotoları,türleri üzerine Katalog,Broşürlerin akvaryumcu=toptancılara dagıtılması
Bu şekilde Discus katalogu görüp odasını boşaltıp profesyonel üretime geçen çoktur.

* Foruma güzel fotolar koyup güzel başlıklar açmak..

tlgtck2014-02-27 21:02:08