Günlük mü Haftalık mı Su değişimi?

SloveSÇevrim Dışı

İl: Konya
SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2009 23:17
Öncelikle herkese merhaba.
250 litre su hacmi olan akvaryumumda 15 tane 3-5 cm civarı tropheus ilangi yavrusu beslemekteyim. Akvaryumumda çok sayıda kaya var. Balıklarım yavru olduğu için günde 4-5 öğün yemleme yapmaktayım. İç filtre kullanmama rağmen kayaların diplerinde aşırı miktarda pislik birikmesi oluyor. Normalde haftada bir 80 litre (4 damacana) su değişimi yapıyordum. Ancak aşırı pislik birikmesinden ötürü, pisliklerin akvaryumumda fazla kalmaması amacı ile 1 haftadır günlük 20 litre (1 damacana) su değişimi yapmaya başladım.

Soruma gelecek olursak, aceba günlük su değişimi mi yoksa haftalık su değişimi mi balıklarım açısından daha faydalı olacaktır. Günlük su değişiminde miktarı artırmalımıyım. Günlük su değişimine devam edip haftada bir de 80 litre birden su değiştirmem biyolojik döngüye bir zarar verir mi? Ayrıca yapmam gereken herhangi bir şey var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Aşağıdaki linkte akvaryumumun fotoğrafları var.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 11:51
Osman bey, günlük su değişimi biyolojik döngüye bir zararı olmaz.

Pisliklerin birikmesi malum nitratı tetikler. Günlük 24 saat dilenmiş su ile değişim yaparsanız su kalitesini artıracaktır. Bu da balıklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlıyacaktır. Gelişimleri daha hızlı olacaktır.

Eğer günlük bir damacana kadar değişimi yapıyorsanız, haftalık ayrıca 1/4 çekime de gerek yok.

Su değişimi yaparken kesinlikle dış filtre temizliği yapmayın. Azot döngüsü konusun da bir problem olmaz..

Saygılar,

SloveSÇevrim Dışı

SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 12:56
Ercan Abi, bilgilendirme için teşekkürler. Dış filtremi 4-5 ayda bir, iç filtremi de her 3-4 su değişiminde bir, yani 3-4 günde bir temizliyorum.
İyisimi ben, günlük su değişimine devam edeyim.
Saygılar.

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 14:55
Osmancım diş filtre temizliğini 3 ay da bir yapsan daha iyi olur. Dış fitre'ye mekanik temizlik'de yaptırıyormusun.? E_C_N2009-01-19 14:55:41

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 15:54
Aslında böyle yanlış bir kanı var.Dışkı daha çok azot değil karbon ve mineral kaynağıdır.Bu da bakterilere çok güzel bir yaşam ortamı sağlamak demektir.Bu yüzden eğer sizi çok rahatsız etmiyorsa dışkıları uzaklaştırmayın.

SloveSÇevrim Dışı

SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 16:07
Ercan Abi, "dış fitre'ye mekanik temizlik'de yaptırıyormusun?" dernek neyi kasdettin abi, tam anlayamadım da, soruyu biraz daha açar mısın. Ayrıca, normalde 3 ayda bir yaparım dış filtrenin temizliğini ancak balıklarım henüz yavru olduğu için süreyi biraz daha uzatmayı düşündüm.

Onur Bey, ben her ne kadar günlük dip çekimi yapsam da kumların ve kayaların arasında yine bir miktar dışkı artığı kalıyor. Yani bakteriler için bunun yeterli olacağını düşünüyorum. Sonuçta günlük çektiğim su miktarı toplam miktara bakınca çok fazla değil. Ayrıca taze suyun balıkların gelişimindeki olumlu etkisini göz önünde bulundurarak bu işi belli bir dengede götürmek lazım diye düşünüyorum.

Saygılar.
AdamGibi2009-01-19 16:11:55

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 17:19
Ben su çekmeyin demedim,sadece dipten değil üstten çekin demek istedim.

SarumanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
SarumanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 17:27
[QUOTE=unotim123]Aslında böyle yanlış bir kanı var.Dışkı daha çok azot değil karbon ve mineral kaynağıdır.Bu da bakterilere çok güzel bir yaşam ortamı sağlamak demektir.Bu yüzden eğer sizi çok rahatsız etmiyorsa dışkıları uzaklaştırmayın.[/QUOTE]

Onur bey, bu tür bir söylemi ilk kez sizden duyuyorum. Biraz daha açıklayabilirmisiniz? Bence söylediğiniz doğru ise koskoca tabu yıkılacak.Kafasi%20Karismis 

Yani dip çekimini bırakın, sadece su değişimi mi yapın diyorsunuz.Artist

SloveSÇevrim Dışı

SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 17:33
Gökhan Bey, Onur Bey'in cevabı üzerine bir araştırma yaptım ve aşağıdaki yazıya ulaştım. Aşağıdaki yazı forum moderatörlerimizden Onur Uygun Bey'in linkteki yazısından alıntıdır.

"Nitratın temel kaynağı dışkılardır denilmiş ki bu bence hatalı bir yorumdur. Şöyle ki:

1- Akvaryumda nitrat nitrifikasyonun son ürünü olarak bulunur. Nitrifikasyonda ilk girdi genelde amonyum ve/veya amonyaktır. Bunu daha çok üzerinde durulan amonyak olarak alırsak bunun kaynağı da genel olarak balıklardır.

2- Amonyak balıklardan kaynaklı ise aminoasitler gibi azotlu bileşiklerin metabolizmada yıkımı sonucu atık olarak üretilir ve genelde solungaçlar ve böbrekler yolu ile atılır. Dışkıda ise çok az miktarda protein vb. madde olduğundan doğal olarak daha az amonyak üretilir, nitrat ise ya eser düzeyde bulunur ya da hiç bulunmaz.

3- Amonyak yemler ile geldiyse temel kaynağı yine yemdeki protein, glikoprotein, enzim vb. aminoasit temelli maddelerdir. Burada balığın metabolizmasında olduğu gibi azot ihtiva eden bu maddeler saprofit bakteriler ve küf mantarları gibi canlılarca parçalanır ve genel olarak azot ortama amonyak ve/veya amonyum olarak geçer. Bu amonyak/amonyum nitrifikasyonla nitrata dönüştürülür.

4- Azot kaynağı kopmuş bitki yaprakları vs. ise yine yemle aynı işlemden geçerler.

5- Aminoasit içeren moleküller ilk aşamalarda sindirildiği, sindirimi kolay ve hızlı olduğu, kana geçişi yani sindirim sisteminden emilimi kolay olduğu için dışkıda az miktarda bulunur.

6- Tüm bu sebeplerle dip çekimi aşırı pislik birikimi hariç durumlarda elzem değildir, öncelik su değişimindedir. Yeterli dip çekimi olmadan büyük oranda su değişimi yapıldığında az su değişimi+dip çekimi işleminden daha büyük fayda edinilir. Tabii dip çekimi yapılmasın demiyorum, yapılsın ama lütfen yukarıdaki maddelerde belirttiğim üzere dipteki dışkıların azotlu maddelerin temel kaynağı olduğu bilgilendirilmesinde bulunulmasın."

Bu konuyu bende ilk kez öğrenmiş bulunmaktayım.
Saygılar.

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 17:34
Bir o kadar da benden.

Onur, inan ben de ilk defa duyuyorum. Dışkıların nitrat patması sebebi olduğu hatta dış filtrelerin kaba pisliklerin çekiminin engellenmesi gerektiği ile ilgili yazışmalar oldu.

Bitkili bir akvaryum da bu dediğinizi anlayabilirim. Ama.. Himmm 

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 17:34
[QUOTE=Saruman][QUOTE=unotim123]Aslında böyle yanlış bir kanı var.Dışkı daha çok azot değil karbon ve mineral kaynağıdır.Bu da bakterilere çok güzel bir yaşam ortamı sağlamak demektir.Bu yüzden eğer sizi çok rahatsız etmiyorsa dışkıları uzaklaştırmayın.[/QUOTE]

Onur bey, bu tür bir söylemi ilk kez sizden duyuyorum. Biraz daha açıklayabilirmisiniz? Bence söylediğiniz doğru ise koskoca tabu yıkılacak.Kafasi%20Karismis 

Yani dip çekimini bırakın, sadece su değişimi mi yapın diyorsunuz.Artist
[/QUOTE]

Şöyle ki,azotlu bileşiklerin yaklaşık olarak %85 i solungaçlarla,%15 ine yakın bir kısmı boşaltımla ve %1-2 lik bir kısmı da dışkıyla suya verilir.Çünkü balık azotlu bileşiklerin çoğunu bünyesine alır.Çok azını dışkıyla dışarı atar,bu da suya verilenler kadar önemli olmayan bir miktardır.Dışkılar daha çok karbon ve mineral içerir,bu nedenle fazla ışık almayan gölgede kalan bölgelerdeki dışkı birikintileri bakteriler için oldukça güzel bir üreme ve gelişme sahasıdır.Belirli bir süre sonra dışkıların çok ufak parçalara ayrıldığı gözlenecektir,bir süre sonra da tortulaşma süreci başlayacaktır.İşte o vakit görürsünüz ki,akvaryumdaki her türlü organik atık çok kolaylıkla parçalanır.Yalnız şu var,ilk başlarda sürekli olarak dışkı bırakmayın,bir miktarını çekin,yalnız bir köşede de sürekli ellemedeiğiniz bir yer olsun.Ondan sonra da oradaki birikintiler iyice parçalandıktan sonra yavaş yavaş bıraktığınız dışkıyı artırın.Yine de bu abartı olmasın.Belirli bir miktar kafidir.

Size örnek olması açısından elimde son kalan 35 litrelik tankı paylaşmak istiyorum.

Bu tankta 3 tane orta boy çöpçü,10 siyah neon,6 plati ve 2 tane de cüce vatoz var.Bu tankımda tortu birikimini başlattığımın ilk safhalarıydı.Görsel açıdan güzel durmuyor belki ama dışarıda okuduğum için bana görsel değil dengesini kendisi kurabilecek bir akvaryum lazımdı.Ben de gitmeden önce o oluşumu başlattım.3 ay öncesinin fotoğrafları bunlar.O zaman tabi yeni yeni biriktirmeye başladığım için dışkı birikintisi çok gözükmüyor.Ama yine de dikkatli bakarsanız yer yer birikintiler olduğunu göreceksiniz.Haftaya eve gittiğimde tekrar fotoğraflarını çekip sizle paylaşırım.Bu tankta 4 aydır nerdeyse hiç su değişmedi ve eksilen su eklendi.Tabi bunda bitkilerin de payı var ama aynı zamanda tabanda yerleşmiş olan bakterilerinin de önemli ölçüde yeri var.Arkadaşımdan ödünç alıp da nitratını ölçtüğümde sadece 5 ppm olduğunu gördüm.Normalde bu akvaryumun bu kadar balığı kaldırmaması gerekiyor ama sonuç ortada.
unotim1232009-01-19 18:30:46

SloveSÇevrim Dışı

SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 18:37
Onur Bey, bilgilendirme için teşekkürler. Ben su değişimlerine devam edeceğim, ancak yazdıklarınızı dikkate alarak kayaların arasındaki karanlık kısımlarda kalan dışkı artıklarına çok fazla müdahalede bulunmayacağım. bakalım sonuç ne olacak.

Özellikle sağ taraftaki kayaların altında, akıntının yönü nedeniyle fazla miktarda dışkı birikmesi oluyor.
AdamGibi2009-01-19 18:39:30

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 18:50
Ben Malawi tanklarımda üretimhanemde günlük %10 dip çekimi ve taze su ilavesi yapıyorum ve bir zararı olmuyor.Dip çekimleri balık sayısına ve verilen yeme alakalı olarak yapılır.Balık sayısı az verilen yemde fazla değilse haftalık dip çekimindede bir sorun olmayacaktır.Saygılar...

E_C_NÇevrim Dışı

E_C_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2009 19:51
Ben şunu sormak isterim,

Madem bu dışkılar bakterilerin üreme ve gelişmesine katkısı olacak; o zaman diş filtrenin mekanik temizlik yapmasının sakıncası ne olabilir?

Ben daha önce de sordum, bana bu dışkıların dış filtrede birikerek nitrat deposu haline geldiği söylenmişti.

Bu dışkının dış filtre tarafından çekilerek içerisinde ki bakteriler için iyi olacağı anlamı çıkarmı?