Hamam böceği beta yemi.

alibuba1905Çevrim Dışı

İl: Antalya
alibuba1905Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Haziran 2013 22:32
Selam arkadaşlar bugün bilgisayarda takılıyodum bi baktım bacağımda yavru hamam böceği hemen masamdaki beta akvaryumuna attım betam bi köpek balığı gibi yedi sizce bunun betama zararı olurmu ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

akvaryum22Çevrim Dışı

İl: Edirne
akvaryum22Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Haziran 2013 22:35
Ben kara sinek vermiştim pişman olmuştum kuyruk erimesi başlamıştı  ve çok hızlı ilerlemişti.Bence bilinenlerin dışında  yem vermek sakıncalı ama bir problem yoksa bilemem

erntmzÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
erntmzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 13:01
Hamam böcekleri tamamen mikrop yuvasıdır, eve lağamdan çıkarak gelir. Ne bulursa yer tüm pislikleri tüketir, Zankla bile beslendiği görülür. Yani mikrop yuvasıdan öte pis bişeydir. İnsanlara bile çok kötü hastalıklar bulaştırır. Keşke bettaya vermeseydiniz.

14Atalay14Çevrim Dışı

İl: Bolu
14Atalay14Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 15:24
Hiç bir zararı olmaz

PasiFFÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
PasiFFÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 16:37
[QUOTE=Eren Temiz]Hamam böcekleri tamamen mikrop yuvasıdır, eve lağamdan çıkarak gelir. Ne bulursa yer tüm pislikleri tüketir, Zankla bile beslendiği görülür. Yani mikrop yuvasıdan öte pis bişeydir. İnsanlara bile çok kötü hastalıklar bulaştırır. Keşke bettaya vermeseydiniz.[/QUOTE]

Biraz araştırma yap bakalım, dünyanın en temiz hayvanlarından birisidir hamam böceği :))

Beğenenler: [T]202184,BettaBaba[/T]
+1: [T]202184,BettaBaba[/T]

erntmzÇevrim Dışı

Özel Üye
erntmzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 16:42
Bunlar aslında parazit değildir. Fakat çeşitli hastalık etkenlerini mekanik taşıyıcılık veya arakonaklık yaparlar. Hamam böcekleri, kolera, tifo, verem, basilinin, Entamoeba coli, E. histolyrica, Balantridium coli, Giardia intestinalis kistlerinin yayılmasında mekanik taşıyıcı olarak rol oynar.
Kaynak: Vikipedi
Üzgünüm ama hastalık taşıyan bir böceği bettaya veremem. Ve unutmayın o böcekler lağamdan evimize yerleşen bir türdür

PasiFFÇevrim Dışı

Özel Üye
PasiFFÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 16:51
Bettana ver diye demiyorum zaten :))

14Atalay14Çevrim Dışı

İl: Bolu
14Atalay14Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 16:52
Hastalık taşıyan bir böcek senin yaşadığın evde bulunuyor etrafa hastalık bulaştırıyor ama sen balığa vermem diyorsun sineklerin taşıdığı mikroplar yada sivri sineklerin insandan insana yada hayvandan insana taşıyabildiği mikropları virüsleri de bir araştırmak lazım yada senin kuru yem olarak verdiğin balık yemlerinin ne kadar sağlıklı olduğunu . suda yaşayan canlılarda mikrop olmazmı olur dimi su piresi yada artemia yada diğer canlı yemler çokmu steril üretiliyor sanıyorsunuz?

Herşey bir tarafa hiçbir zararı olmayacağı kanaatindeyim çünkü bu hayvanların doğasında var böcek yemek tıpkı aslanın üzerinde sinekler uçuşan 1 haftalık leşi yiyebildiği gibi. Doğada yok böyle bişey hayvanlar buldukları  avları bunda mikrop vardır yemeyeyim diye düşünmez açsa yer. Allah ta ona göre yaratmış.

İsteyen verir isteyen vermez ama sanmayınki çok steril yaşıyoruz. İnsanlar uykusunda bile neler yiyor :D 

Bir insan yaşamı boyunca uykusu sırasında ortalama 70 böcek ve 10 örümcek yutar 

erntmzÇevrim Dışı

Özel Üye
erntmzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 16:55
Zaten bettam yok :D ama betta besleyenler şöyle bir canlı yem seçeneği sunabilirim; http://www.akvaryum.com/Forum/yaz_geldi_bedava_canli_yemler_hazir!_k688872.asp Hem kolay, hemde bedava :D

PasiFFÇevrim Dışı

Özel Üye
PasiFFÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 17:28
Atalay bey bazı şeyleri gözden kaçırıyorsunuz.
1. Doğadaki betta yaşam ortamındaki parazitlere mikroplara ve mantarlara karşı bağışıklık geliştirmiştir. Bu şekilde hayatına devam eder.
2. Doğada bir mikroba karşı bağışıklığı olmayan betta hayatta kalamaz.
3. Evlerimizde pet olarak beslediğimiz bettalar, doğadaki akrabaları gibi bağışıklık sistemi gelişmiş bettalar değildir. Steril ortamlada dış etkilerden nispeten korunan alanlarda üretilip yetiştiriliyorlar.
(Hoş Tayvanda sulama kanallarından su piresi kurtcuk murtcuk toplayıp o hayvanları besliyorlar sonra bizim vatandaşlar o hayvanları ithal ediyorlar. Bu hayvanlarda insan sağlığına zararlı patojen var mıdır yok mudur bilmiyoruz. Sağlık bakanlığı falan da bu konuda gayet yetersiz kalıyor. Balıklar gümrrükten kontrol edilmeden geçiyor, o da ayrı bir konu)
4. Biz elimizi o akvaryuma sokuyoruz

4 maddede bitmiyor tabiki daha bir sürü değişken var. Bu yüzden benim önerim her bulduğunuz böceği uçanı kaçanı balıklarınıza vermeyin. Çiğ et verilmesi bile sakıncalı olabilir, bir virüs mutasyona uğrasa pihiiiy. Domuz gribi ya da kuş gribi hayvanlardan insanlara bulaşma yeteneği geliştirmiş virüsler sonucu ortaya çıktı.
Bu yüzden hayvalarla temasa geçilirken sağduyu olmakta fayda var. Balıklarınızı ya da canlı yeminizi alırken üreticisinden ya da tanıdığınız güvendiğiniz sürekli gittiğiniz pet shoplardan almanızı tavsiye ederim.

Bizler de tabi ömür boyu patojenlerle karşılaşıyoruz çoğu bize bir şey yapmazken bir çoğu da hasta olmamıza neden oluyor. Bettanın metabolizmasıyla bizimki elbetta farklı, vücut sıcaklıklarımız da değişik olduğundan bettayı etkileyen virüsler, asalaklar bizi etkilemeyebiliyor. Ama iç paraziti olduğunu bildiğiniz bettayı elinize almak ne kadar mantıklı olur siz karar verin. Bu yüzden hayvanı beslerken her elimize geleni yem diye vermememiz gerekiyor.

Bu arada hamam böceği her gün kullandığımız kağıt paralardan daha temiz oluyor :)) Hayvanın kendi kendini çok hızlı ve çok etkili bir şekilde temizleme sistemi var. Her biri de lağımdan çıkmıyor :)) Yarım sayfalık wikipedia bilgisi bu sefer eksik kalmış...

erntmzÇevrim Dışı

Özel Üye
erntmzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 17:37
Bağışıklık sistemi konusun da size katılıyorum. Ama hamam böcekleri, :( görünce terlikle vurulası bir hayvan. :D

PasiFFÇevrim Dışı

Özel Üye
PasiFFÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 17:57
Vuracan tabi! Pis kimbilir nerden geldi eve  Dur pislik yapayım:

-Gündüz etrafta hiç hamamböceği göremezsin niye?
-Çünkü hepsi hamamdadır nıh nıh nıh

ATÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
ATÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 21:45
Sinek , kürekçeken böcekler , ufak örümcekler,  uğur böceği, solucan, kurtçuklar , semender yavruları ,gambusya yavruları ,iribaş  vb. kıpırdayan her şeyi verdim betalarıma veriyorum da hiç bir sorun yok . Özellikle şu büyük karıncalardan deve karıncası mı  "at" karıncası mı ne dersiniz bilemem ondan veriyorum . Sorun yok .

Not: Size saçma ya da aptalca gelebilir ama balık böcek yedi diye ölcekse ölsün zaten

PasiFFÇevrim Dışı

Özel Üye
PasiFFÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2013 22:04
Semender yavrusuna nasıl kıydınız