Haqos Expro-500 İnceleme

etulumÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
etulumÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2013 19:41
Karbonu poşetten çıkartın ve tüm içindeki malzemeleri sudan geçirin önce daha sonra yerleştirin. İçine su koyup ta çalıştıran arkadaşlar var ancak ben su koymadan çalıştırıyorum şöyle ki filtreyi akvaryuma yerleştirin ve daha sonra çıkış borusun ucudaki aparatları ve tıpayı çıkarın boylece ıkı delık olacak. Birini parmağınızla tıkayıp diğerinden ağzınızla vakumlama yapın ve bunu yapmaya başladıktan sonra fişi takın (ıslak elinizle takmayın aman dikkat). Filtre devir daim yapmaya başlayana kadar vakumlamaya devam edin.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mkartal22Çevrim Dışı

mkartal22Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2013 21:04
[QUOTE=etulum]Karbonu poşetten çıkartın ve tüm içindeki malzemeleri sudan geçirin önce daha sonra yerleştirin. İçine su koyup ta çalıştıran arkadaşlar var ancak ben su koymadan çalıştırıyorum şöyle ki filtreyi akvaryuma yerleştirin ve daha sonra çıkış borusun ucudaki aparatları ve tıpayı çıkarın boylece ıkı delık olacak. Birini parmağınızla tıkayıp diğerinden ağzınızla vakumlama yapın ve bunu yapmaya başladıktan sonra fişi takın (ıslak elinizle takmayın aman dikkat). Filtre devir daim yapmaya başlayana kadar vakumlamaya devam edin.[/QUOTE]

teşekkürler..

ozercamÇevrim Dışı

İl: Içel
ozercamÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2014 00:50
Arkadaşlar ürünü aldıktan sonra fabrikasyon dizimiyle kullanıyordum fakat kafama dert oldu. Suyu üstten aşağı alıyor dediğiniz için ben dizimi şu şekilde yaptım. En üste yüzük şeklinde olan Seramikleri koydum ikinci göze önce elyaf koydum ve üstüne tamamen dolacak kadar bugün petshoptan aldığım aktif Karbon koydum. Üçüncü kısma yine elyaf koydum ve en alta dördüncü kısma bio sünger koydum. Şimdi yaptığım doğru mu sizce. Birde akvaryum u değiştirdim. 115 litrelik aldım. Akvaryum a haqos dışında iç filtre gerekir mi? İceman besliyorum şuan akvaryum yeni kuruldu. 20 tane ice man var içinde koloni yi olusturdugum da 15 tanesini eleyerek devam edicem. ozercam2014-01-14 00:51:41

oguzhan39Çevrim Dışı

İl: Kirklareli
oguzhan39Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2014 02:21

fabrikasyon dizim yada random dizim olarak geliyor.siz gerekli düzenlemeyi yaparsınız.

Bugün geldi ve kurdum su giriş çıkışı paintte cizdim :D 

Çalıştıramayan arkadaşlar için; ağzına kadar su doldurun.sonra kapatın ve fişe takın.azcık hava bile olsa su pompalamıyor ya da su cıkışı yerinden suyu agzınızla bi kere cekin depodan benzin ceker gibi devamı gelcektir.

Kutular arasını acamıyorsunuz düz tornavida ile açabilirsiniz alt kısımdan azıcık bastırıp ilerletin açılıyor

Açma yerinde ya da askıda sorun yaşamadım dandik kırıldı yazıyordu yorumlarda :D siz biraz sert bastırmışınız :D 

İçinde hava yoksa gayet çok sessiz su sesi olmasa calıstıgı belli değil ve aylık ortalama 7-8tl yakar diye düşünüyorum :D w düşük çünkü

Cama baskı yapmıyor tamam 1.5lt -2lt olabilir ama cam hissetmiyor alttanda desteklemesi icin bir aparat gibi şey var cama tam oturuyor.

askısı olmasa dış filtre derdiniz:D kutudan cıkınca dış filtre gibi açık bi yanı yok su giriş cıkış.Askı şelale filtre degil yani

Beğenmediğim yanları:

Su giriş ve çıkışı için akvaryuma koyulan kısımları cok kücük 
-30h yükseklik olan akvaryumda sanırım cubuk 15h yarısını aldı.

Yağmur cıkısı taktım oksijen yapsın diye.Diğeri için suyun altında olması lazım diğer cıkıs için o kadar suyu koyarsam tam sıfır olur ve ufak bi sallamada taşar oda kısa bi 5cm uzun olsa diğer çıkışı kullanabilirdim.

Dış filtre yapma aparatları pahalı :D cidden öyle ama bahce hortumu alıp düzgün çekilde uyacak ama sizde dış filtreye çevirirsiniz gibi duruyor :D (Deniycem haber veririm)

Size bu kadar anlatabilirim suyun temizlemesini test ediyorum bakalım ve biri yardımcı olabilir mi? dizilim konusunda yukarıdan suyu veriyor aşağıdan çekiyor bilginize ona göre bana bi dizilimde yardımcı olacak biri varmı?

oguzhan392014-08-23 02:31:59

EsakvaristÇevrim Dışı

EsakvaristÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Eylül 2014 00:32
Kafam karisti yarin buyuk bi ihtimal bende alcam bayadir bakiyordum ama yorumlarin bazisi iyi bazisi kotu akvaryimcudan alcam.alirkn neye dikkat ediyim

fahrisinanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]12342,1[/B]
fahrisinanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Ekim 2014 21:31
Dış filtrede temel prensip şudur;
1.Gözenekli seramik malzeme biyolojik arıtma içindir, kaba pisliğin bu malzemeden önce temizlenmesi lazım.
2.Gözeneksiz seramik yahut plastik malzeme giren suyun filtreye eşit dağılımı içindir, suyun ilk girdiği çekmecede/sırada kullanılır.
3.Mavi/Siyah sünger kaba pisliği süzmek amacı ile kullanılır, aynı zamanda biyolojik arıtma için bakteri kültürü de tutar.
4.Elyaf suyu ince kirlerden arıtmak için kullanılır.

E yani ne yapıcaz? Önce suyu kaba kirinden arındırıcaz. Nasıl? 
->Varsa en önce gözeneksiz seramik yahut Eheim Mech/Mech Pro kullanabiliriz. En kaba kiri tutacağı gibi genelde suyun ilk karşılaştığı noktada rafa suyun dağılımını sağlar.
->Sonra büyük gözenekli mavi veya siyah süngerle kaba kiri tutacağız ve bir katman biyolojik filtre sağlayacağız.
->Sonra ince gözlü sünger ve/veya elyaf kullanıp ince kiri tutacağız. Böylece bir sonraki biyolojik katmanın tıkanmasını engelleyeceğiz.
->Suyun çıkışa yakın sonraki katmanında biyolojik filtrasyon için Sera Siporax, Seachem Matrix, Eheim Substrat Pro gibi malzemeler kullanacağız.
->Son katmanda çıkıştan önce motor kafasının hemen altına eğer filtre izin veriyorsa bir kat elyaf koyarsak iyi olur.

Yani bu genel prensipler hiçbir filtre için değişmez.

Geçtiğimiz gün aldım Expro'yu, 90lt'de kullanacağım.

İçinden çıkan seramikler berbat, gözeneksiz ve kalın çeperli ve bu seramikler kutudan da anlaşılacağı üzere biyolojik katman için konulmuş. Bence atın gitsin. 

Fabrika dizilimi tabii ki doğru, yani;

Bu filtrede kafadan hemen sonraki çekmecede kaba kir temizlenecek, o sebeple 

1.çekmecede kalın gözenekli sünger kullanıyoruz.

Ben hiçbir filtremde karbon kullanmam, 

2.çekmecedeki karbonu attım, en altta seramik çekmecesinden çıkan elyafı da bu çekmeceye koydum, yani üst üste iki elyaf, bu iki elyafın da üstüne JBL Symec elyaf kestim, onu da yerleştirdim. Yani ne yaptık, kalın kiri alınan suyu ince kirden de arındırdık.

3.çekmecede bence biyolojik seramik malzemelerin en iyisi olan Sera Siporax kullandım.

4.çekmecede de seramik siporax kullandım.

Yani biyolojik olarak da arındırdık ve en alttan çıkış kanalından su çıktı.

Temel mantığa dayalı hareket etmek lazım, su temizliği yukarıdan aşağı da aşağıdan yukarı da olsa mesele budur.

MurathanMÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]3,1,144185[/C] [C]2,2,144185[/C]
MurathanMÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2015 12:42
Yeni konu açmadan buradan sorayım, genel olarak pişman olan var mı? Debisi zamanla nasıl işliyor? Bu modeli ile Sunsun Hw-600 dış filtre arasında kaldım. Fiyat farkları çok az ama hangisinden daha iyi verim alırım? İkisi için de kısa dönemde genelde övgüyle bahsedilmiş. Uzun dönemde şikayeti olan var mı?

Cha61Çevrim Dışı

İl: Trabzon
Cha61Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2015 16:56
Bu fiyata kaçmaz dediler bende almıştım.Parasını verip sağlam Filtre almak yerine Haqosu tercih ettim.Bana göre çok sessiz.Akıntıyı azaltma açısından vanası olması büyük avantaj.Bence en kötü tarafı Üst kapağın kelepçelerinin dandikten beter olması.

http://www.akvaryum.com/Forum/haqos_expro_-_500_sizdirma_yapiyor_k805079.asp