Hobi Kabusa Dönüşmesin: Tüm Balıklar İçin Parazite Çözüm

diskusÇevrim Dışı

İl: Istanbul
diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 18:09

İlgili Konular:  Lütfen okuyunuz.

Balıklarda yaşayan ve mikroptan büyük organizmalar yani parazitler, büyük bir sorundur. Hastalanmış hayvanı kurtarmak, onu sağlığına tekrar sağlığına kavuşturmak çok zor bir uğraştır. Önemli olan hayvanı hastalıklara karşı korumaktır.

Bu asalaklar insana da geçmektedir. Bir kısmı ilaçla bertaraf edilebildiği halde bir kısmının tedavisi de henüz yoktur. Bu yazımda size bir deneyimimi paylaşmak istiyorum. Amacım koruyucu ve tedavi edici bir uygulama olarak bunu sizlere aktarmaktır. Söz konusu madde Kükürt'tür.

Kükürt her türlü asalak üzerinde çok başarılı olmaktadır. Sinmiş, kuyrukları büzülmüş, ikide bir fırlayan vb belirtileri gösteren balıklarınız varsa, tedavi olarak, yemleme ile beraber, aktardan alacağınız kükürtten yarım çay kaşığı kadar akvaryuma katmanız yeterlidir. Bir yemek kepçesi kadar alacağınız kükürt, size yıllaca yetecektir. Sanırım kilosu 20TL kadardır. Bunu bir kaç kez tekrarlamanız da gerekebilir. Dozajı akvaryumun büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Bu uygulamayı koruyucu olarak da yapabilirsiniz. Bu doz, tüm canlılar için yararlı olabilir.

Nedenini bilmediğiniz birçok hastalığı bu yöntemle iyileştirebilirsiniz. Su değişimini düzenli olarak yapmayı sakın ihmal etmeyiniz.

Bir de çiğ et-balık vermemeye çalışınız. En kullanışlı olan protein; su da haşlanmış tavuk göğüsüdür. Pişirdikten sonra, liflerine ayırıp, suda durulayın, süzüp ince bir tabaka halinde, naylon torbaya koyup buzlukta saklayın. Buradan çıkardığınızda küçülterek, balıklarınıza atın.

Sağlıklı balıklar.

diskus2012-10-08 18:58:31

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

akvarist 73Çevrim Dışı

İl: Manisa
akvarist 73Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 18:26
Eminmisiniiz? :0

diskusÇevrim Dışı

diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 18:41

Tecrübe edip ve başarılı sonuç aldığım için bunu paylaştım.

Kükürt toksik bir madde değildir.

İnternetten araştırınız, belki daha farklı bilgiler de edinebilirsiniz.

-DOGUKAN-Çevrim Dışı

-DOGUKAN-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 18:47

200 litreye kaç çay kaşığı konulmalı ?

diskusÇevrim Dışı

diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 18:52

Bir silme çay kaşığı yeterlidir. Hastalık varsa, sabah-akşam-sabah olmak üzere 3 kez tekrarlayın.

-DOGUKAN-Çevrim Dışı

-DOGUKAN-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 19:05
1)200 litreye bir çay kaşığı kükürt attık diyelim.Bu işlemi yaptıktan sonra atıyorum 2 saat sonra falan su değişimi yapmak gerekiyormu.

2)Önlem amaçlı kullanımlar nasıl gerçekleştirilmeli.Her yüzde otuz su değişiminden sonra tedbir amaçlı bir çay kaşığı kükürt atılmalımı ?

3) İç parazit durumlarında günde 3 sefer kullanımda kaç günde bir ne kadar su değişikliği yapılmalı ?

4)Dış parazitte etki gösteriyormu ?

bu soruları cevaplayabilirmisiniz ?
-DOGUKAN-2012-10-08 19:08:36

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 20:22
özellikle metranidazol ile tedavi edilen hatta edilemeyen çok dirençli iç parazit türleri vardır. Bunlar üzerinde kesin etkili midir? Ayrıca Kükürtü nereden bulabiliriz? teşekkürler. keynesian2012-10-10 01:28:47

Alper DecalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
Alper DecalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 21:17
Mehmet bey cok güzel bilgiler paylaşmış çoğu üretimhane kulanmaktadır ve sorduğunda söylememektedir.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 21:45
[QUOTE=Şah]Mehmet bey cok güzel bilgiler paylaşmış çoğu üretimhane kulanmaktadır ve sorduğunda söylememektedir.[/QUOTE]

Bizim milletimiz gizemi sever.  sorsan yok onu bir tek ben biliyorum dediğindeki ego patlamasını tahmin edersiniz.Ancak hobihanecinin çok yakını olursanız paylaşıyorlar. Haklısınız.

Alper DecalÇevrim Dışı

Özel Üye
Alper DecalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 21:52
[QUOTE=keynesian] [QUOTE=Şah]Mehmet bey cok güzel bilgiler paylaşmış çoğu üretimhane kulanmaktadır ve sorduğunda söylememektedir.[/QUOTE]

Bizim milletimiz gizemi sever.  sorsan yok onu bir tek ben biliyorum dediğindeki ego patlamasını tahmin edersiniz.Ancak hobihanecinin çok yakını olursanız paylaşıyorlar. Haklısınız.
[/QUOTE]
 Yurt dışından ithal geldi sadece bu kadar var cok pahalı süper bi toz vb. Tayfun bey size katılıyorum.Şah2012-10-08 21:53:30

unreatsÇevrim Dışı

unreatsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 21:54
Paylaşım için teşekkürler Mehmet bey...

diskusÇevrim Dışı

diskusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2012 23:25
[QUOTE=-DOGUKAN-]1)200 litreye bir çay kaşığı kükürt attık diyelim.Bu işlemi yaptıktan sonra atıyorum 2 saat sonra falan su değişimi yapmak gerekiyormu.

2)Önlem amaçlı kullanımlar nasıl gerçekleştirilmeli.Her yüzde otuz su değişiminden sonra tedbir amaçlı bir çay kaşığı kükürt atılmalımı ?

3) İç parazit durumlarında günde 3 sefer kullanımda kaç günde bir ne kadar su değişikliği yapılmalı ?

4)Dış parazitte etki gösteriyormu ?

bu soruları cevaplayabilirmisiniz ?
[/QUOTE]

1. Kükürt toksik bir madde olmadığından dolayı suda kalmasının bir zararı yok. Suyu; yem, dışkı vb atıklardan dolayı değiştirmelisiniz. Kükürt kullandığınız için su değişimi yapmayın ancak su değişim zamanı gelince yapın. Tatlı su balıkları ağız yolu ile su içmezler, deri yoluyla suyu bünyelerine alırlar. Bu nedenle tatlı su akvaryumlarında ilaç kullanımı kolaydır. Toksik ilaçlardan dolayı, su değişimi mutlaka yapılmalıdır. Fakat kükürt toksik olmadığından dolayı suda kalabilir. Tabi fazla miktarlarda olmamak kaydıyla.

2. Balıkların yüzgeçlerine bakın, kısık yüzgeçler varsa kükürt kullanın. Yüzgeçler çok iyi görünene kadar devam edin. 3ncü günden itibaren yüzgeçler açılmaya ve balık normal sağlığına kavuşmaya başlar. Su değişimlerinde, koruma amaçlı olarak, yarım çay kaşığı kükürt atılırsa iyi olur.

3. Kükürtü, sabah-akşam olmak üzere kullanın. Hastalık ve balık sayısına göre doza siz karar verin. Ancak 2 gün, toplam 4 doz kullanıp, balıkları izleyin. Suda; jel dışkı ve ince ip şeklinde parazitler görünüyorsa, kükürt işe yaramıştır. İlk kullanımda, hasta balık dışkılarından dolayı, suda aşırı bulanma olabilir. Bu durumda filtreyi devamlı çalıştırın. Bütün balıklarda parazit olduğunu düşünüyorum. Üreticide çiğ verilen balıktan yapılma mamalar ve kurt yemlerden dolayı parazit yavru balıklara da geçiyor. (Tabi onlardan da size, hele ağzınızla sifon yatıysanız, vay halinize...) Yeni aldığınız balıklar için de kükürt kullanın. Balıklarınızı bir kerede alın. Sonradan ekleyeceğiniz her balık akvaryumun dengesini mutlaka bozar. Su değişimini kükürtten dolayı yapmayın, zamanı gelmişse yapın. Akvaryumda fazla balık beslemeyin,  su miktarına göre besleyeceğiniz balık sayısını iyi hesap edin. Fazlasını iade edin.

4. Kükürt her türlü hastalık yapıcı mikro/makro asalaklara karşı etkilidir. Yani aklınıza gelen her hastalık için çok rahat kullanabilirsiniz. Zaten sülfat türevleri ilaçların etken maddelerindendir. Soğan, sarımsak, lahana vs içinde de kükürt vardır, kokuları da kükürtten gelir. Bilen kişiler; gerek barsak parazitleri, gerek deri altı/üstü parazitler, gerek grip, gerek saç dökülmesi vs tedavisi için kükürtü kullanıyorlar. Ben bu tedaviyi tamamen tesadüf eseri buldum. Bilenler vardır: Hz. Eyüp peygamberin içtiği kükürtlü su ile hastalığının iyileşmesi, bende bir çağırışım yaptı. Bunun üzerine hasta balıklarda Kükürtü denedim, gerçekten sonuç mükemmeldi. Hepsi bu ve sizinle paylaşmak istedim.

NOT: Hobiniz akvaryum ise Prof.Dr.Atilla ALPBAZ'ın AKVARYUM kitabını mutlaka okuyun.

diskus2012-10-11 00:55:22

-DOGUKAN-Çevrim Dışı

-DOGUKAN-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2012 09:36
Sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkürler..

murat124131Çevrim Dışı

murat124131Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2012 09:39
kükürtün cüce vatozlara zararı varmı ?