Ichthyobodo necator-pyriformis (Costia)

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2013 15:53
Ichthyobodo necator -pyriformis (Costia) - Yüzgeç Kilitleme - Kuyruk Kısılması

Ichthyobodo necator, bazı balıklarda daha sık görülse de aşağı yukarı tüm balıklarda etkili olabilen bir parazittir. Balıkların yüzgeçlerini kısması ile dikkat çeker.
Teşhis etmek için aşağıdaki durumlar gözlemlenebilir:
1: Yüzgeçlerin kısık durması
2: Gizlenme - Saklanma
3: Hareketsiz bekleme
4: Olduğu yerde sallanma
5: Diğer balıklara karşı aşırı ürkek ya da agresif davranma
6: Balık üzerinde şeffaf-beyaz ince zar gibi tabaka görülmesi

Bu parazit devamlı olarak akvaryumlarda bulunur. Tehlikeli boyuta geldiği durumların sebebi ise bozulan su değerleri diyebiliriz.
Akvaryumda nitrat-amonyak artışı, fazla yemlemeden olan çürüme-kirlilik, filtre temizliğinin, dip çekimlerinin ve su değişimlerinin geciktirilmesi, yetersiz havalandırma ve yetersiz filtrasyon.
Bu durumlarda parazit genellikle salgın olarak ortaya çıkacaktır. Öncelikle bu durumdan korunmak için düzenli su değişimlerini, temizliği ihmâl etmemek gerekiyor.
Oldu ki akvaryumunuzda görüldü; İlk yapacağınız işlem dip çekimi, %30 su değişimi, filtre temizliği ve bol miktarda havalandırma.

Eğer parazit tehlikeli boyutlara ulaşmış ise - tedavi gereken bir durum varsa:
Parazitli balıkları karantinaya alın, sıcaklığı 28-30 dereceye kadar çıkarın (balık türünün istediği maksimum sıcaklık değerlerini dikkate almalısınız). Metilen mavisi bu sorunu çözmeyecektir. Kuvvetli parazit ilaçları (Sera - Costapur) işinizi görecektir. Karantinada bol bol su değişimi yapın ve asla havalandırmayı atlamayın. Bol oksijenli sularda kendiliğinden ölen bir parazittir. Ana tankınızda da eksik filtrasyon ve havalandırma varsa durumu düzeltin.
Genellikle ana tankta yapılacak olan düzenli temizlik ve bol havalandırma ile parazitin kesin olarak önüne geçersiniz. Yalnızca ilerlemiş durumlarda tedavi etmenizi öneriyorum.
Sağlıklı Balıklar Dilerim...

umutgunay2013-07-16 14:59:27

Beğenenler: [T]114380,eralpx[/T][T]156933,ferhat33[/T][T]192661,Nitrotoluen[/T][T]107933,atasevens[/T][T]153481,leovo[/T][T]221693,Asharon[/T][T]177531,gkhnbl[/T]
Teşekkür Edenler: [T]176956,SelinUmay[/T][T]164315,pikachuuu16[/T][T]192661,Nitrotoluen[/T][T]107933,atasevens[/T][T]153481,leovo[/T][T]177531,gkhnbl[/T]
+1: [T]107933,atasevens[/T][T]221693,Asharon[/T][T]177531,gkhnbl[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Umut BaşarÇevrim Dışı

Özel Üye
Umut BaşarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2013 16:04
Çok yerinde ve faydalı bir bilgi paylaştın yine adaş. Özellikle içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında hava ve suyun ısınmasıyla suda oksijenin çözülmesi daha zordur dolayısıyla sudaki oksijen miktarı da kış aylarına göre daha az olacaktır. Hava motorumuzun (varsa) ayarını yüksek performansla çalışacak şekilde ayarlarsak bir nebze olsun sudaki oksijen oranına katkısı olur.. Su değişimlerini ihmal etmemek gerek...
Eline emeğine sağlık...

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2013 16:15
   İşte bu diyorum + 10 yazıyorum... Umut özel mesajdan başımı alamıyorum bu tip konular açmana çok seviniyorum. İnancın olsun karşılıksız yaptığın bu hizmetin karşılığını öbür dünyada alırsın kardeşim. Ellerine emeğine sağlık...

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2013 16:20
[QUOTE=Umut Başar]Çok yerinde ve faydalı bir bilgi paylaştın yine adaş. Özellikle içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında hava ve suyun ısınmasıyla suda oksijenin çözülmesi daha zordur dolayısıyla sudaki oksijen miktarı da kış aylarına göre daha az olacaktır. Hava motorumuzun (varsa) ayarını yüksek performansla çalışacak şekilde ayarlarsak bir nebze olsun sudaki oksijen oranına katkısı olur.. Su değişimlerini ihmal etmemek gerek...
Eline emeğine sağlık...[/QUOTE]Aynen öyle dostum, çok faydalı ve yerinde bir yorum. Eklentin için ayrıca teşekkür ederim :)

[QUOTE=aslan_kral]   İşte bu diyorum + 10 yazıyorum... Umut özel mesajdan başımı alamıyorum bu tip konular açmana çok seviniyorum. İnancın olsun karşılıksız yaptığın bu hizmetin karşılığını öbür dünyada alırsın kardeşim. Ellerine emeğine sağlık...[/QUOTE] :) Çok teşekkür ederim abicim. Nasıl bir durumda olduğunu tahmin edebiliyorum, aşağı yukarı ben de zaman zaman senin gibi oluyorum :) Bu yüzden pek bilinmeyen, ama bilinmesi gereken şeyleri dilimin döndüğünce, bilgimin yettiğince yeni konularla yazıp yeri geldiğinde bağlantı link'ini paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyorum. Kimseden bir şey beklemiyoruz zaten biliyorsun abi, senin tayfayız biz :) Maksat insanlara ve diğer canlılara küçücük de olsa bir faydamız dokunsun...

Talha AkdenizÇevrim Dışı

İl: Sakarya
Talha AkdenizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2013 23:58
Faydalı bir paylaşım olmuş.bundan sonra konu açtığında özel mesajla atarsan hemen okumuş olurum. :)

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2013 10:43
Elinde konu ile ilgili fotoğrafları olan arkadaşlardan destek bekliyorum, daha fazla fotoğraf-daha açıklayıcı bir konu demek...

DessÇevrim Dışı

İl: Samsun
DessÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2013 11:34
Çok faydalı bir paylaşım olmuş.Özellikle canlı doğuran yavrularının su şartları uygun olmadığında sık sık yakalandığı bir hastalık.

Teşekkür Edenler: [T]231710,Alpella[/T]

enginmerterÇevrim Dışı

İl: Konya
enginmerterÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2013 12:04
Paylaşım için teşekkürler. Aynı sorunu şu anda yaşıyorum ve sizin önerileriniz ile tedaviye başlıyorum. İnşallah en kısa zamanda çözüm bulurum.

BadWolfÇevrim Dışı

Özel Üye
BadWolfÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2013 14:04
Tatile gittiğimde balıklar yoldukları bitkiler ile filtreyi tıkamış,geldiğimde temizledim ancak filtre ayvayı yemiş tabii.Zaten en korkak olan balığımda bu belirtiler var hayvan ölesiye korkuyor her şeyden..Çok teşekkür ederim,akşama ilacı alıp yeni de bir filtre ayarlayıp tedaviye başlayacağım :) 

SebatayÇevrim Dışı

Özel Üye
SebatayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2013 10:01
Umutcum eline, koluna, yüreğine sağlık dostum. Çok yararlı bir makale olmuş. Resimler ile katkıya bulunmaya çalışacağım. Özellikle nitrat patlaması aşamasında sık sık karşılaşıyorum. Çözüm yöntemi olarak bol bitki ve su mercimeğini tavsiye edeceğim (nitrat ile mücadele için)

mcetindasÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
mcetindasÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2013 10:10
Kendi balığımda bu tarz bir kuyruk kısması ile karşılaştım. Ancak yeni kurulan bir akvaryum olduğu için balığın öncelikle çekinmesinden ve yabancılık çekmesinden kaynaklandığını düşündüğüm bir durumdu.

Şu an aynı durumda değil, sadece belirli zamanlarda (ışığın ilk açıldığı an ve 4 dünde bir yaptığım %10 su değişiminden sonraki yaklaşık 15 dk.) dişi ve erkek birlikte olarak bu hale geliyorlar. Daha sonra yavaş yavaş düzeliyorlar.
Sizce bu parazitten kaynaklanan bir durum mudur ?
Saygılar...

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2013 10:37
Sanmıyorum, balık sağlıklı görünüyor. Sadece ışık değişimi durumunda ve su değişimlerinde yapıyorlarsa stresle ilgilidir. Su değişimlerini çok yavaş yaparsanız böyle bir sıkıntı olmaz. Ben su değişimini hava hortumu ile yapıyorum, tavsiye ederim. Balıklar yeni bir su ortamına girdiğini anlamıyorlar bile.

sinanistanbulÇevrim Dışı

Özel Üye
sinanistanbulÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2013 00:24
Bu sorun her akvaryumseverin zaman zaman karşılaşabildiği bir sorun.
Çok teşekkürler.

TrakyabitkieviÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
TrakyabitkieviÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2014 01:31
lepisteslerim kuyruk erimesi ve sonunda ölüm :(