Isıtıcı hakkında ...!

Serkan_34_Çevrim Dışı

İl: Istanbul
Serkan_34_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 16:17
Merhaba arkadaşlar, sizlere kısa bir kaç sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
(15-20 tane yavru besliyorum,  4-5cm ve 2-3cm boylarında 16 tane sarı p. 2-3cm boylarında 3-4 tane yunus besliyorum, tankım şimdilik 200lt)

İlk defa akvaryumda roxin marka ısıtıcı kullanacağım birkaç yerde araştırma yaptım kimisi üst kısmı suya girmemesi lazım vs vs.. diye açıklama yapmış,
ve ilk defa ısıtıcı kullanıyorum :)

1)Isıtıcıyı suya tam olarak nasıl temas ettirmeliyim? yani üstteki plastik kısmı suya daldırmalımıyım? Isıtıcıyı nasıl yerleştirmemi tavsiye edersiniz? Çelik gövdeli ısıtıcı nasıl oluyor?

Isıtıcının kutusunun üzerinde akvaryuma nasıl yerleştirileceği konusunda bilgi verilmiş resimli olarak 2.resimde tankın zeminine yerleştirilmiş olarak gösteriliyor
..

2)Yine roxin marka su derecem 25-26C gösteriyor (Ümraniye/İST da ikâmet ediyorum) sizce ısıtıcıyı akvaryuma ekleyip aktif hale getirmelimiyim? Derece güvenilirmidir?

Bu markayı kullanan arkadaşlar, deneyimli arkadaşlar veya bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum, ek olarak söylemek istediğiniz tavsiyelerinizide beklerim saygılar..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SinanCanÇevrim Dışı

İl: Usak
SinanCanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 16:47

Birçok ısıtıcı akvaryumun dibine tam konularakta kullanılabiliyor. Fakat güvenlik sebebiyle birçok tecrübeli hobici arkadaşım ve ben dik olarak kullanıyorum. Tercih sana kalmış. 24 derecenin altına düşmeden ben ısıtıcı çalıştırmıyorum. Isıtıcı kullanımı genelde hava şartlarına bağlı olarak değişebilir eylül ayı sonu ekim başı gibi sıcaklıkların düşmesiyle başlıyor.

Teşekkür Edenler: [T]185982,Seelater[/T]

Serkan_34_Çevrim Dışı

Serkan_34_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 16:54
[QUOTE=SinanCan]

Birçok ısıtıcı akvaryumun dibine tam konularakta kullanılabiliyor. Fakat güvenlik sebebiyle birçok tecrübeli hobici arkadaşım ve ben dik olarak kullanıyorum. Tercih sana kalmış. 24 derecenin altına düşmeden ben ısıtıcı çalıştırmıyorum. Isıtıcı kullanımı genelde hava şartlarına bağlı olarak değişebilir eylül ayı sonu ekim başı gibi sıcaklıkların düşmesiyle başlıyor.

[/QUOTE]

İlgin için teşekkürler Can Bey, bende dik olarak kullanmayı düşünüyordum :) peki bu ısıtıcıyı suyun içine tam olarak daldırmalımıyım? bu konuda bir bilgin varmıdır?

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 17:00
Ben tamamını suya daldırıyorum şimdiye kadar sıkıntı çıkmadı ayrıca ısıtıcıyı yaz kış çalıştırın 
Örneğin ısıtıcı ayarı 24 derecede yazın sular 28-29 dereceye kadar ısınırsa ısıtıcı termostatlı olduğundan çalışmayacaktır dolayısıyla elektrik harcamayacaktır ayrıca olur da ani bir ısı değişimi olursa suyu sıcaklığını 24 ün altına düşürmeyeceği için balıklarınızı da koruyacaktır bunda dolayı ısıtıcıyı yaz kış akvaryumdan çıkarmayın ve sürekli elektriğe bağlı tutun 

Alp AtuÇevrim Dışı

İl: Izmir
Alp AtuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 18:18
Siyah kafa kısmını suya sokmadan sabitlerseniz sağlık acısından daha güvenilir olur. Ben pek güvenmiyorum sonuçta fabrikasyon hepsi. Ayrıca 200 litrelik tanka 100w ısıtıcı çok ufak. Bol bol çalışıp güzel elektrik harcayacaktır kışın 

Teşekkür Edenler: [T]185982,Seelater[/T]

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Ankara
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 18:39
3.fotoğrafın 1.ve 2.anlatım şekli itibariyle cihazınız tamamen su altına batırılabilir.

3.ve4. şekilli anlatımda ise ısıtıcı bobinlerinin açıkta kalmaması gerektiği ve üst ayar düğmesinin ve alt tabanın herhangi bir risk teşkil edecek bitki,kum gibi bir yere temas ettirilmemesi açıklanmış.

Serkan_34_Çevrim Dışı

Serkan_34_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2012 21:17
[QUOTE=Alp Atu]Siyah kafa kısmını suya sokmadan sabitlerseniz sağlık acısından daha güvenilir olur. Ben pek güvenmiyorum sonuçta fabrikasyon hepsi. Ayrıca 200 litrelik tanka 100w ısıtıcı çok ufak. Bol bol çalışıp güzel elektrik harcayacaktır kışın  [/QUOTE]

İlginiz için teşekkürler Alp Bey,
Ben 100w alırken şunları düşünmüştüm, evimiz kaloriferli ısı kaybı fazla olmayacak ki tankın etrafına dıştan strafor döneceğim ve özellikle şunu düşünmüştüm eğer yanlışım varsa düzeltmenizi rica ediyorum ' 200w ısıtıcı 10dk çalışıp ısıtıyorsa 100w 20 dk çalışıp ısıttığını varsayalım süreleri fark edecektir illâki ama elektrik israfı hemen hemen aynı olmayacakmıdır?

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 01:38

Su altına batırmanız şart değil, lastik kısmın altında durması yeterli 

100 watt ile 200 watt ısıtıcı arasında elektrik tüketimi olarak fark olmaz. Eğer değiştirme imkanınız varsa 150 watt alın. Hastalık gibi acil durumlarda akvaryumu 28 dereceye çıkartmak isterseniz sorun yaşarsınız.  

Serkan_34_Çevrim Dışı

Serkan_34_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 09:51
[QUOTE=Kerem]

100 watt ile 200 watt ısıtıcı arasında elektrik tüketimi olarak fark olmaz. Eğer değiştirme imkanınız varsa 150 watt alın. Hastalık gibi acil durumlarda akvaryumu 28 dereceye çıkartmak isterseniz sorun yaşarsınız.  

[/QUOTE]

İlginiz için teşekkürler Kerem Bey, evet şart değil suyun içine batırmam fakat suyun dip kısmına yakın yerden ısıtıcının çalışması ısı açısından daha verimli olur diye düşünmüştüm hani beslediğim cichlidler orta-dip kısımda oldukları için.. ve birde dediğiniz gibi suya daldırmadan ısıtıcıyı yerleştirdiğimde olurda birgün suyun içine düşerse bişey olurmu mantığıyla hareket etmiştim..
Bende dip çekimi için bir tane daha ısıtıcı almayı planlıyordum bu sefer kesin alacağım dediğiniz gibi 150-200w ısıtıcı yakın bir zamanda tedarik edeceğim..
Saygılar..

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 12:42
[QUOTE=Serkan_34_] [QUOTE=Kerem]

[/QUOTE]

İlginiz için teşekkürler Kerem Bey, evet şart değil suyun içine batırmam fakat suyun dip kısmına yakın yerden ısıtıcının çalışması ısı açısından daha verimli olur diye düşünmüştüm hani beslediğim cichlidler orta-dip kısımda oldukları için.. ve birde dediğiniz gibi suya daldırmadan ısıtıcıyı yerleştirdiğimde olurda birgün suyun içine düşerse bişey olurmu mantığıyla hareket etmiştim..
Bende dip çekimi için bir tane daha ısıtıcı almayı planlıyordum bu sefer kesin alacağım dediğiniz gibi 150-200w ısıtıcı yakın bir zamanda tedarik edeceğim..
Saygılar..

[/QUOTE]

Yüzeyde veya tabanda durması ısının dağılımı açısından fark yaratmaz.  Dış ve iç filtre çalıştığı için ısınan su her yere eşit miktarda dağılacaktır.

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Kerem2012-09-10 12:43:11

M.TunaÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
M.TunaÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 12:55
Verimlilik açısından ısıtıcım dış filtre çıkış aparatının hemen önünde durur.

Bu sayede tazzikli suyla beraber ısıda tanka yayılıyor.

Serkan_34_Çevrim Dışı

Serkan_34_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 15:14
[QUOTE=Kerem] [QUOTE=Serkan_34_] [QUOTE=Kerem]

[/QUOTE]

Saygılar..

[/QUOTE]

Yüzeyde veya tabanda durması ısının dağılımı açısından fark yaratmaz.  Dış ve iç filtre çalıştığı için ısınan su her yere eşit miktarda dağılacaktır.

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu.

[/QUOTE]

Benimde dış filtrem var ucuna şelale aparatı taktım ısıtıcıyı aktif hale getireceğim gün Mahmut Bey'in de söylediği gibi çıkış ucuna yakın olarak konumlandıracağım ve Kerem Bey, daha garanti olsun içim rahat etsin diye sizin söylediğiniz gibi suyu lastiğin alt kısmında kalacak şekilde yerleştireceğim..
Herkese çok teşekkür ederim..
Saygılar..  (ısıtıcıyı aktif konuma getireceğim gün(eylül sonu gibi soğuk olur diye düşünüyorum) ozaman tekrar akvaryumumu genel olarak resimlerini eklerim buraya)

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2012 19:28
 Havanın soğumasını beklemeyin. Isıtıcıyı takın 26 dereceye ayarlayıp fişe takıp bırakın.   Kerem2012-09-10 19:28:42

Serkan_34_Çevrim Dışı

Serkan_34_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2012 10:46
[QUOTE=Kerem] Havanın soğumasını beklemeyin. Isıtıcıyı takın 26 dereceye ayarlayıp fişe takıp bırakın.   [/QUOTE]
Söyleminiz üzerine bugün 26-27 dereceye ayarlayıp tanka yerleştirdim ısıtıcıyı umarım suyun sıcaklığı sabit tutar eğer olmazsa alacağım ısıtıcıyıda ekleyeceğim veya bir 100w daha alıp karşılıklı takacağım..

Isıtıcımı hemen filtre çıkış ucunun yanına yerleştirdim 26C ayarladım konumlandırmam doğru olmuştur umarım üst kısmındaki plastik kısmı daldırmadım suyun içine,derecem zaten 26C gösteriyordu ısıtıcıyı 26C ayarladım ve fişe taktım yanmadı açıkcası sewindim bu olaya genelde forumdaki bazı arkadaşların sorunu haline gelmiş bir olay derecemin gösterdiğiyle ısıtıcımın ısı oranı birbirini tutmuyor diye hep yakınırlar bende bundan çok korkmuştum şükür şuan öyle bir sorunum yok :)
( şelale uç neden suyun içinde diye merak eden arkadaşlarım varsa gece ses yapıyor diye yeni yemleme yaptığım için birazcık suyun içine daldırdım arada bir suyun üzerine çıkarıyorum ve akvaryum suyum eksik farkındayım dip çekimini ilk kez yaptım dinlendirdiğim su az geldiği için tekrardan su dinlendiriorum bir kaç güne tamamlayacağım eksik olan suyu bilginize.)
Umarım konumlandırmam doğrudur.
Saygılar..