İşte Amerikan Rüyası

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 22:09
Onder masallah cok guzel baliklar, daha fazla resim bekliyoruz tembellik yapma

Bahri su Gorkem'in koca severumlarini birde biz gorelim yahu, melek ciftinide unutma. Cok zor bir yolculuk gecirmisler duydugum kadariyla, biraz anlatir misin?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

BingulÇevrim Dışı

Özel Üye
BingulÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 22:21
[QUOTE=Cenk Bildir]Önder, yazıyı okumadan en sağdaki fotoyu gördüğümde erkek festae sandım.... maşallah formu çok güzel.[/QUOTE]
Valla sen söyleyince dikkat ettim, hakikaten andırıyor, buna da false festae deseydim keşke
Bizim red texas bildiğin carpinte, benimkiler masmavi oldu nerdeyse, seninkiler ne alemde?

Cenk BildirÇevrim Dışı

Özel Üye
Cenk BildirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 22:34
Bendekileri Ofis'e götürdüm dün, Fatih'e göndereceğim balıklarla aynı tanktalar şu anda, renkleri açıldı kendilerini göstermeye başladılar. İsterse 2 tanesini JD çifti ve Pearsei ile beraber Fatih'e göndereceğim... Bu arada Fatih sana da sormuş olayım, ister misin?  Cenk Bildir2011-05-11 22:35:57

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 22:39
Bahri dostum, ille zebra ile başlanması gerekmiyor tabiiki. Ancak amerikan malawi gibi değildir. 20-30 tane atıp gidişine bırakamazsın. İlgi ister, zaman ister, ama karşılığını fazlasıyla verir. 500 litre tank kurup 10 tane astronot atıp, 3 ay sonra değiştiremezsin. Yaparsan da astronot besledim dememen lazım. Burda biraz nazım geçerek çekirdek kadronun maymun iştahından bahsetmiştim. Düne kadar ulaşmak imkansız olan, efsane rt ler akvaryumlarımızda. Cenk'in sayesinde bu imkana kavuştuk. Bu balığı yaşına sokmadan, yavru almadan bırakmak çok zor olmalı. Bunun para, imkan, yer ile ilgisi yok. Kimseyi yermiyorum, benim yeğenlerim 20-30 akvaryuma az diyor, üretimhane işine girmeye çalışıyor. 30 senelik hobi deneyimim diyorki, bu işin sonu yok. O yüzden elinizdekinin tadını çıkarın.
Severumlar güzel balıklardı, güle güle büyütün..

Cenk BildirÇevrim Dışı

Özel Üye
Cenk BildirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 22:51
Peacock bass'lerimden biri kayıp. Tankın altını üstüne getirdim, yok.... bulamadım. Tankın olduğu odada yere koltuk altlarına da baktım . Gerçi çok eşya var hepsini kaldırmadım yakında çıkar kokusu. En baskın olanlarıydı ama kısmet işte...

pckobatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Amasya
pckobatÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 22:51
[QUOTE=Cenk Bildir]Bendekileri Ofis'e götürdüm dün, Fatih'e göndereceğim balıklarla aynı tanktalar şu anda, renkleri açıldı kendilerini göstermeye başladılar. İsterse 2 tanesini JD çifti ve Pearsei ile beraber Fatih'e göndereceğim... Bu arada Fatih sana da sormuş olayım, ister misin?  [/QUOTE]
Neden olmasın abi isterim bana çeşit olsun:)Tür bulmak sıkıntı oluyor malum burlarda.Sen olmasan cidden tür bulmam sıkıntı olacaktı çok saol abi...

[QUOTE=Cenk Bildir]Peacock bass'lerimden biri kayıp. Tankın altını üstüne getirdim, yok.... bulamadım. Tankın olduğu odada yere koltuk altlarına da baktım . Gerçi çok eşya var hepsini kaldırmadım yakında çıkar kokusu. En baskın olanlarıydı ama kısmet işte...[/QUOTE]
Hadi ya abi yazık olmuş bazen akvaryumda absurt bir yere giriyor ölüleri şişmeden gözükmüyor.Şahsen çok yaşadım arıyorum tarıyorum yok 1 hafta sonra çıkıyor ortaya.Keşke ölmemiş olsada anlattıgına göre zor bir ihtimal gibi:( pckobat2011-05-12 09:10:27

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2011 23:14
Cenk, geçmiş olsun. Öyle saçma biryerden çıkar adamı şaşırtır.

CheteenÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
CheteenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 00:23
Bir keresinde buna benzer bir yazı okumuştum.. Ama çok önceydi.. Sanırım 3-4 sene geçti üzerinden.. Birisi astronot besliyordu.. Üstelik akvaryumda vatoz filan yokmuş.. Aranıp taranıp bulunamamıştı.. En sonunda pencere açık olduğundan sudan çıkıp oradan atlamış olduğuna karar verilmişti..  Bu arada geçmiş olsun Cenk abi, umarım "koku"su çıkmadan bulursun.. 

Bu balık güzel bir türe benziyor.. Türü nedir ki acaba?

Forumda gezerken denk geldim.. Paylaşmak istedim..

UzumakiNarutoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Hatay
UzumakiNarutoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 01:04
[QUOTE=Cheteen]

Bu balık güzel bir türe benziyor.. Türü nedir ki acaba?

[/QUOTE]

Balıkların türü Geophagus steindachneri.

Tanıtım konumda yeni fotoğraflar ve video yayınladım.

http://www.akvaryum.com/Forum/amazonik_rio_k460911.asp?PID=2519568#2519568

DemasoniloverÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]6521,2[/B]
İl: Mugla
DemasoniloverÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 01:32
[QUOTE=mekrög]Onder masallah cok guzel baliklar, daha fazla resim bekliyoruz tembellik yapma

Bahri su Gorkem'in koca severumlarini birde biz gorelim yahu, melek ciftinide unutma. Cok zor bir yolculuk gecirmisler duydugum kadariyla, biraz anlatir misin?[/QUOTE]

Yolculuk evet gerçekten ikimizinde tüm küfür literatürümüzü zorlayacak kadar zordu Görkem ama sonu mutlulukla bitti çok şükür, zaten önemli olan buydu. Tembellikten değilde aslında tank biraz saçma bir durumda şu anda discus tankından kalma bitkiler, eksik florasanlar felan fıstık, biraz bunun için kaçıyorum tanıtımdan, birazda doğru düzgün bir makinem yok tanıtım yapacak ondan bekliyorum ama en kısa sürede çözeceğim bu sorunları o zaman tanıtım yaparım tabiki. Sana bir mesaj atıp balıkların durumuyla alakalı birşeyler yazdımda görmemişsin mesajı demek aga bir bak gelen kutusuna sana zahmet ;)

[QUOTE=Gürkan Hoca]Bahri dostum, ille zebra ile başlanması gerekmiyor tabiiki. Ancak amerikan malawi gibi değildir. 20-30 tane atıp gidişine bırakamazsın. İlgi ister, zaman ister, ama karşılığını fazlasıyla verir. 500 litre tank kurup 10 tane astronot atıp, 3 ay sonra değiştiremezsin. Yaparsan da astronot besledim dememen lazım. Burda biraz nazım geçerek çekirdek kadronun maymun iştahından bahsetmiştim. Düne kadar ulaşmak imkansız olan, efsane rt ler akvaryumlarımızda. Cenk'in sayesinde bu imkana kavuştuk. Bu balığı yaşına sokmadan, yavru almadan bırakmak çok zor olmalı. Bunun para, imkan, yer ile ilgisi yok. Kimseyi yermiyorum, benim yeğenlerim 20-30 akvaryuma az diyor, üretimhane işine girmeye çalışıyor. 30 senelik hobi deneyimim diyorki, bu işin sonu yok. O yüzden elinizdekinin tadını çıkarın.
Severumlar güzel balıklardı, güle güle büyütün..
[/QUOTE]

Abiciğim yıllanmış tecrübelerine tabiki saygı duyuyorumda yeni türler gelmeli, gelsin diye düşünüyorum. En basitinden RT gelip Görkem'in dikkatini dağıtmasa değil parayla pulla, döverek alabilirmiydim ben onun o güzel severumlarını, sus çaktırma Zaten işin sonu olsa buralarda olmazdın heralde 30 senenin ardından...

Saygılarımla.

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 08:59
Son dönemde ağırlıklı olarak sajika, rainbow ve keyhole üzerine odaklandım. Aslında yanında cüce türler ve cory de var ama öncelikle adı yaygın kendi zor bulunur bu üç türü yaygınlaştırmayı hedefliyorum. Elimdeki anaçlarla en az bir kaç batın üretim piyasada bulunur bir sayı oluşturma düşüncem var. Bahaneyle masraflarını da kurtarırlar.
Bu süreçte elimdeki bir kaç akvaryuma anaçları ayırıp yumurta alıyordum. Son seferde bir rainbow çiftimi ayırdım. Ancak yoğun dönemimde aceleyle ayırdığım çiftin suyunu çok iyi ayarlayamadığımdan yumurtaların hepsi mantarlaştı. İlk baktığımda yumurta sayısı gözüme çok görünmüştü. Sonradan mantarlaşanları temizlerken gerçek miktarı gördüm ve inanamadım. O yüzden de paylaşayım dedim. Tek bir dişiden çıkan yumurta sayısı neredeyse 2000 civarıydı. Yaklaşık 10 cm boyundaki bir rainbow genelde 300-500 yumurta dizdiği zaman iyi kabul edilir. Bu dişiden aldığım ilk yumurtalar olduğu için nasılsa bir sonraki sefer yine olur. O zaman çok daha hazır olacağım.
Başarabilirsem bu sene çok sayıda kaliteli balığı görebileceksiniz.

Benzer şekilde elinde belli türler olanlar aynı girişimde bulunursa az bulunur türleri kolaylıkla erişilebilir hale getiririz.

pckobatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Amasya
pckobatÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 09:00
[QUOTE=Gürkan Hoca]Biraz fazla tüketmiyor muyuz?
Elimizde var olan türlerin tadını çıkarsak? Bence hızlı tüketiyoruz. Bir flowerhornu alıp 2 yaşına getirmeden tadına varılmaz diye düşünüyorum. Veya uaruyu, altumu alıp da birkaç sene beslemeden elden çıkarmak çok kolay olmamalı. Lepistes bile en az 6 ay beslenmeliki, yavru alıp o yavruların ne renk çıkacağını seyredebilmeli...
Ha, yeni türlerin girmesi herkes için iyi ama rüzgar esiyor, kapılıp gidiyoruz.
Kaç kişi ülkede varolan tüm amerikanları hakkını vererek besledim diyebilir?
[/QUOTE]
Bir amerikanı yavrudan alıp yetişkin boya getirip birkaç batın yavru almadan bırakmam şahsen yavrudan alıp gelişme dönemlerinde karakterlerini görmek çiftleşme döneminde hal ve hareketlerini incelemek yavrularını korumalarını seyretmek bir ayrı zevkli geliyor bana.Ama yeni türlerinde girmesi lazım ülkemize zaten yayılma kısmındada bilinçli hobicilerin eline geçmesi önemli al bak sıkıl akvaryumcuya verler yüzünden gelipte göremedigimiz türlerin az oldugunu düşünmüyorum.İyi forumlar...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aynı batımdan gelişen amerikanlarda akraba evliligi durumu tehlikelimi sizce?Aynı batımdan gelişmiş bir sülalede ileri seviye akraba evliligi durumu yüksek mi?Şahsen g.t'lerde yaşadım çogunda yüzgeç dönüklügü omurgada bozukluk gibi sorunlar çıktı ben akraba evliliginin sonuçları diye düşündüm.Mesela bu durum uzun bir süreç ama farklı kanlar bulunmazsa Cenk Abi'nin getirdigi r.t'lerdede görülebilir mi?Açıkcası kafamı kurcalıyor bu soru.Mesela kaçıncı nesilden sonra artık fenotipte(dış görünüş) bozukluklar yüksek oranda görülür?Amerikanlarda ele alınması gereken bir konu diye düşünüyorum.İyi forumlar...
pckobat2011-05-12 09:09:20

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Izmir
Umut KatipoğluÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 09:50
Merhaba arkadaşlar,
Tabiki istenilen türler konusunu önemisiyorum ve bu konuda elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.
Ancak istenilen bir şeylerin tüketimi derecesine göre değerlendirmek benim haddime değil.
Hasan abiyle son görüşmeme göre önümüzdeki Salı listeyi gönderecekmiş. Daha fazla vakit kaybetmeden isteklerinizi öğrenmek isterim ki elçiye zeval olmaz diyerek yoğun ilgi gösterilen türleri belki listeleye sokabilirim.

Şu an için biraz daha fazla talep görecek olan türler bu üç tane:
- Hoplarchus Psittacus (Yeşil Papağan) orjinal papağan denilen tür
- Uaru Amphiacanthoides (Fakir Discusu) yada Uaru fernandezyepezi
- Vieja Maculicauda - Cichlasoma maculicauda (Black Belt)

Tahmini olarak istenileceğin düşüdüğüm türler:
- Geophagus Surinamensis yada Geophagus Winemilleri
- Guianacara Geayi (Haydut Cichlid) yada Acarichthys Heckelii (Threadfin Acara)
- Geophagus sp. Tapajos"Orange Head" yada Tapajos"Red Head"
- Geophagus Pellegrini (Yellowhump earth eater)
- Gymnogeophagus Balzanii
- Crenicichla Compressiceps (Yeşil Cüce Mızrak) yada Crenicichla Regani (Cüce Mızrak)
- Mesonauta Mirificus yada Mesonauta festivus (Festivum - Bayrak Cichlid)
- Heros sp. Red Shoulders "Rotkeil"
- Heros efasciatus - Heros Severus "Red" (Kırmızı Severum)

- Apistogramma "Steel Blue"
- Thorichthys Ellioti (Ateş ağız'ın güzel bir yakın akrabası)
- Vieja argentea (Gümüş Vieja)

- Corydoras black venezuella (Siyah Cory)
- Hyphessobrycon Columbianus (Kolombia Tetra)
- Hemigrammus caudovittatus (Buenos Aires Tetra)

Çoğu türün 3-4 cm gibi küçük boyları 50-60 adet gelirken, bir büyük 6-7cm boyları 30-35 adet geliyor, eğer sayıyı 15-20 gibi bir rakama çekmek istersek hem boylar büyük oluyor hemde fiyatlar fazlalaşıyor.
Gelecek türlerin fiyatlarıyla ilgili geçen konu ise açıkçası sadece silüeti belli olabilir diyebiliyorum. Daha önce de dedğim gibi nokta atışı ile 10-15-20-25 TL gibi fiyatlar çıkamaz. Çünkü aslında gelen türlerin liste fiyatları uygun gibi görünmesine rağmen, kargo, gümrük, fire maliyetleri toplanıp, 1 hafta içinde kalan canlı sayısına bölünüp fiyatlar netleşecek. Tabi esas nokta talep zamanı isteyip isteyip bu kadar nadir türlerle ilgili 5'e 10'a bakarak çok pahalı demek gibi bir gaflete düşmemek lazım. Eğer ülkemizde çok az sayıda olacak bu türlerin bu şekilde gelmesinin de bir bedeli olmalı diye düşünüyorum. Elbette gönül ister ki; toptan fiyatları düşük olsun, kargolar sağlam gelsin, gümrükte sorun çıkmasın, hepsi sapasağlam kayıpsız gelsin ki sizlere de uygun bedellerle ulaşsın. Çiftlik sahibinin hobici yönü vesilesi ile bu kadar yada çok daha fazla türü ülkemizde görebilmek an meselesi diyorum.

Cenk BildirÇevrim Dışı

Özel Üye
Cenk BildirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 10:00
Sevgili Mendel (pckobat/Fatih) .
Benim forumdan takip ettiğim kadarıyla fenotip sorunları için en az 4-5 nesil gerekiyor, ancak genotip sorunları çok daha önce beliriyor ve hastalıklara daha açık bağışıklığı düşük nesiller çok çabuk beliriyor.

RT'lere gelince, bu konuyu daha önce aşağıdaki başlıkta tartışmıştık.

inşallah yaz aylarında başka anaçlardan yavrular getireceğim... avrupada temasta olduğum 2 hobici var ve birinin yavruları neredeyse önceki getirdiklerimle yaşıt .    

Cenk Bildir2011-05-12 10:08:32