İşte Amerikan Rüyası

fttysonÇevrim Dışı

İl: Ankara
fttysonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2015 23:56
Hayırlı olsun abi. Bitmiş halini de en yakın zamanda görürüz İnşallah. Cenk Bildir2015-03-01 21:06:25

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

BossÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
BossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mart 2015 11:11
Hayırlı olsun Engin abi tekrar sahalara dönmen güzel.

edmontdanteÇevrim Dışı

İl: Istanbul
edmontdanteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2015 00:48
Teşekkür ederim arkadaşlar. Henüz türlere karar veremedim. Bugün CES akvaryuma gittim. Blackbelt, Argentea, Polleni, Pearsei, Teksas mevcut iri türlerden. Bir taraftan aklım bunlara giderken diğer taraftan biraz daha barışçıl türlere gidiyor. Dekorları büyük tutarak bu türlerle daha doğal bir görüntü yakalayabilirim diye düşünüyorum. Ayın 15 inden sonra akvaryumu kuracağım inşallah. Cenk Bildir2015-03-03 09:54:09

onuribrahimÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13189,2[/B]
İl: Ankara
onuribrahimÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2015 17:23
Abi Festae besle derim. Salvini vaktin de Ahmet abi göndermişti bana. Eminim festae nin de hakkını verirsiniz. 😊

edmontdanteÇevrim Dışı

edmontdanteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2015 23:46
Evet tesadüfen Ankara'da bir hobiciden aldığım 4 Salvini'nin ikisi dişi çıkınca yüzlerce Salvini hobicilerle buluştu. Özellikle Samsun'da hediye ettiğimiz çok arkadaşımız oldu. Dişisini gören istedi. Mutlaka onlarda da yavru durumu olmuştur. Hala da Ahmet'te güzel çiftler var. Şu anda kökleri toparlıyorum. Samsun'da çok güzel yati kökleri buldum. Kum eksik. Balık kararını tankı kurduktan sonra vereceğim. Cenk Bildir2015-03-04 09:04:36

BossÇevrim Dışı

Özel Üye
BossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2015 11:45
Arkadaşlar bu Amazon balığın getirdiği türlerden Nandopsis Haitensis ve Umbie Gorilla blue cinsi balıkları aranızda besleyen kimin beslediğini bilen varsa benimle irtibata geçebilirmi satın almak istiyorum?

Street ParrotÇevrim Dışı

Yönetici
[C]3,1,12491[/C] [C]2,2,12491[/C] [B]1414,3[/B]
İl: Adana
Street ParrotÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2015 12:48
[QUOTE=omardaing]
Arkadaşlar Geophagus brasiliensisler ilk ne zaman çift tutmaya başlıyorlar. Bilgisi olan varmı acaba.
[/QUOTE]
Benim balıklar yanık değilse ilk olarak 9-10 cm civarı yumurtluyorlarmış, deneyerek öğrendik.
Üstelik balıklar hastayı 6 taneden 3 öldü :( Yeni yeni iyileştiler, yileşir iyileşmez yumurta da döktüler. Yeşil teröristlerde 6cm civarı ve bazıları çok renklendiler.
Yalnız bu cichlid türlerine çok alışamadım :(omardaing2015-03-10 12:49:56

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2015 13:12
Ömer abi 9-10 cm boyda yumurta dökmesi oldukça normal hatta tam zamanı diyebilirim. Benim yavrudan büyüttüğüm bazı batınlar yaz aylarında denk gelen partide 7 cm olan bazı dişiler yumurta dökebiliyorlardı. Erkekler 5-6 iken bile üremeye çok istekliler. Pek çok defa üretiğim bu tür uygun tank hacminde sağlıklı şekilde bir yaşam sürerlerse Erkekleri 30 cm / Dişileri 22 cm civarı olabiliyorlar.

Emre ÇevikÇevrim Dışı

Özel Üye
Emre ÇevikÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2015 14:39
Arkadaşlar merhaba, 

Akvaryum dezenfekte işlemi tamamlandı sayılır. Hafta sonu son rütuşları yapıp aşağıdaki türlerden karşık bir akvaryum oluşturmayı düşünüyorum.

Amphilophus Labiatus
Amphilophus Citrinellus
Amphilophus Trimaculatum
Flowerhorn (Bulabildiğim Türler)

Belki yanlarına diğer amerikan türlerinden de koyabilirim. Tavsiyelere açığım.
Emre Çevik2015-03-10 14:40:00

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2015 14:59
Emre bu tarz sert karmalarda mutlaka sumpta 2 bölmeyi balık konulabilecek formatta hazırla, her an lazım olabilir. Bu türlere ilave olarak Carpinte, Red Texas ve iri boy Zebra eklenebilir. Şamaroğlanı Dither türü de unutma....

Emre ÇevikÇevrim Dışı

Özel Üye
Emre ÇevikÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2015 17:25
[QUOTE=Umut Katipoğlu]Emre bu tarz sert karmalarda mutlaka sumpta 2 bölmeyi balık konulabilecek formatta hazırla, her an lazım olabilir. Bu türlere ilave olarak Carpinte, Red Texas ve iri boy Zebra eklenebilir. Şamaroğlanı Dither türü de unutma....
[/QUOTE]

Yaklaşık 100 LT lik iki akvaryum daha var. Sump'ta da yaklaşık 100 LT lik boş yerim var. Ana akvaryumuda 2-3 parçaya bölerim. Sorun olsada geçici olarak çözümler bulurum sanırım :)

- Almayı düşündüğüm Trimac'lar uzun süredir akvaryumcudaymış. 10 cm civarındalarmış acaba yanık kalmış olabilirler mi?

- Carpinte x Thai Silk kırması var onlardan bir tane koymayı düşünüyorum. Formu daha çok Carpinte gibi.

- Red Texas dediğin gibi fena olmaz ama nerden bulacağız. Genelde yavrudan alınan red texaslar yalan yanlış oluyor. Büyük boyları da çok pahallı.

- Dither olarak Silver Dollar çok yer kaplıyor. Küçük balık tavsiyeniz var mı?

Emre Çevik2015-03-10 17:26:29

Street ParrotÇevrim Dışı

Yönetici
[C]3,1,12491[/C] [C]2,2,12491[/C] [B]1414,3[/B]
İl: Adana
Street ParrotÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2015 19:54
[QUOTE=Umut Katipoğlu]Ömer abi 9-10 cm boyda yumurta dökmesi oldukça normal hatta tam zamanı diyebilirim. Benim yavrudan büyüttüğüm bazı batınlar yaz aylarında denk gelen partide 7 cm olan bazı dişiler yumurta dökebiliyorlardı. Erkekler 5-6 iken bile üremeye çok istekliler. Pek çok defa üretiğim bu tür uygun tank hacminde sağlıklı şekilde bir yaşam sürerlerse Erkekleri 30 cm / Dişileri 22 cm civarı olabiliyorlar.
[/QUOTE]
Umut teşekkürler, dün akşam döktüler yumurtalar kaç günde çıkıyor, benim dişi şu ana kadar yumurta bakımını tek başına yürütüyor erkek arada uğrayıp gidiyor. İlk babalık deneyimine veriyorum. 
Akvaryum bürüt 540 Litre şu an 6 tane m.parkinsoni, 5 tane küçük yeşil terör (green Terrör) 6 tane starbai çöpçü 3 tane de otocinlus var. Amerikanlarla devam edeceğime tam emin olsam çöpçüler ve vatozlar dışında çıkaracağım tüm balıkları da bu konuda kendime güvenim yok 

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2015 10:36
Ömer abi yumurtalar ortama göre 3-4 günde çıkar. 3 günde yatışa kalırlar. Genellikle Brasiliensis çiftlerinden Erkekler yavru bakımında çok çok iyi değillerdir. Yuvayı uzak mesafeden korurlar. Dişiler 1 ay bile sıkıntısız yavru bakarken birçok genç erkek genellikle ilk haftanın sonunda yavruları elemeye başlar. Yavrulara ortam ayarlayabiliyorsan serbest yüzüşe geçtikten sonraki 5. günde anaçların yanından sifonlayabilirsin. Az bir gurubu yanında bırakarak izlemeye devam edersin.

ACI KAYBIMIZ

Arkadaşlar Amerikan camiasından pek çok kişinin yakından tanıdığı "knifefish" nickli Recep SARMA abimizi bu haftabaşı hakkın rahmetine kavuşmuş. Avcı Balıklarımın Tankı adlı kendi tanıtım konusunda oğlu Fethi Sarma'nın vermiş olduğu bilgiye göre 21 Şubat gününden beri Ensefalit tanısıyla yoğun bakımda tutuluyordu. Recep abi 47 yaşında babacan tavırlarıyla tanıyan pek çok hobicinin gönlünde taht kurmuş bir insandı. Bu acı haberi sizlerle paylaşmanın vermiş olduğu üzüntüyle kendisine Allahtan rahmet, ailesine ve sevdiklerine sabırlar diliyorum.
Umut Katipoğlu2015-03-11 10:38:29

BossÇevrim Dışı

Özel Üye
BossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2015 12:16
Allah rahmet eylesin başımız sağolsun Rabbim geride kalanlara sabır versin.