İşte Amerikan Rüyası

selsorÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
selsorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2015 13:07
Cihan Bey doğru soyluyorsunuz.
jaguar, ağzıma öyle takılmış.
Balık forumda da bulunan Enez kullanıcı adlı arkadaşımızındır. Belki tanırsınız.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cadisetramaÇevrim Dışı

İl: Ankara
cadisetramaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2015 13:20
Amerıkan bıraz ve sabır ısıdır beklemesını bılırsen balıkların gelısımını ızlerken en guzel keyf alırsınız

Tempolarısım ve Pearseımın gelısımlerı resımlerde

FaMeBaÇevrim Dışı

İl: Izmir
FaMeBaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2015 13:28
Amerikan derim başka bir şey demem.Cenk Bildir2015-03-25 08:25:42

utku982Çevrim Dışı

Özel Üye
utku982Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2015 20:16
[QUOTE=selsor]Sanki dişi gibi.
Çünkü şu an tankın solunu tuttular. Mota'da erkek ventten belli zaten.
Kavga tarzı birşey olabilir diyordum ama direk taşın etrafını tuttular.
Ayırayım mı?
[/QUOTE]
Bencede dişi gibi duruyor. Bende 2 tane erkek oldu. Sen bilirsin ama jaguar o balığı yutmaya bile niyetlenebilir, ağzı çok geniş açılıyor, ayır bence. Benim imkanım olacağını sanmıyorum ama ilerde üretirim dersen benimkilerden birini de misafir olarak verebilirim.

selsorÇevrim Dışı

Özel Üye
selsorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 00:00
Dün akşam ayırdım Utku.
Saf fenastratus kanını bozmayayım dedim.
Fena erkek, Jaguar dişi olsaydı deneyebilirdim ama ayırdım şu an.

Midas'ı büyük tanka Jaguar'ın yanına alıp,  Regani çiftimi yalnız bırakacak bir tankım olsun dedim ama dışarı su sıçratacak kadar sert kapıştılar.

Tekrar Midas'ı aldım tek başına durduğu tanka.

İlerde Midas'ı verdiğimde bir deneyebiliriz aslında.
Cenk Bildir2015-03-26 08:42:41

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 18:30
Uzun zamandır ara vermiştim Lakin Fazla yeni tür yok varmı ender yeni amerikan türleri ??

onuribrahimÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13189,2[/B]
onuribrahimÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 19:42
Son 1 senede pearsei cuban argentea festae vs. Birsürü tür giriş yaptı hepsi de yeni sayılır.

Teşekkür Edenler: [T]195540,Gökdeniz0660[/T]

Emre ÇevikÇevrim Dışı

Özel Üye
Emre ÇevikÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 20:36
Breidohri Zonatus Trimaculatus Blackbelt vb. Çok fazla tür giriş yaptı.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 20:54
[QUOTE=koray77]Uzun zamandır ara vermiştim Lakin Fazla yeni tür yok varmı ender yeni amerikan türleri ??[/QUOTE]
Geçen sene bir süre ithalat konusu ile uğraşarak, bugüne kadar Türkiye'ye hiç girmemiş türlerle resmi olarak ithal edilmemiş türler ve beraberinde çok nadir gelen bir takım türlerin adetli resmi ithalatının gerçekleşmesini sağladım. Listeleri hazırlarken bu gruptakilerin ve Türk hobisinin beklentilerine göre esaslı bir liste hazırladım.
Zonatus, Trimaculatus, Breidohri, Dovii, Grammodes, Umbiferus, Haitiensis, Melanurus, Hartwegi, Bifasciatus, Fenestratus gibi orta amerikan türleri adetli olarak geldi.
Bunlar dışında Biotodoma Cupido, Geop. Pellegrini, Heros Notatus, Heros Severus, Heros sp Inirida Red gibi çeşitli güney amerikan türleri de ilk defa geldi.
Artık yeni ithalatlarla alakam yok. Ancak bazı türlerin az sayıda da olsa ithalatçıda hala olduğunu biliyorum.
Bahsettiğim türlerin bazılarını alıp eşleştirenler, üretenler olmaya başladı. Umarım üretilir ve yayılır. Bu sayede isteyen yerli üretim olarak kolayca bulabilir.
Aynı dönemde Hamdi Aykol Festae'yi düzenli üretmeye başladı. Türkiye'de nadir bulunan bir tür bolca bulunur oldu. Üretildi diye midir nedir, her nasılsa ilgi yokoluverdi. Nadirliğini yitirmeyecek bu tür de umarım hakettiği değeri yeniden bulur.

cadisetramaÇevrim Dışı

cadisetramaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 22:52
[QUOTE=Köksal Gürkan][QUOTE=koray77]Uzun zamandır ara vermiştim Lakin Fazla yeni tür yok varmı ender yeni amerikan türleri ??[/QUOTE]
Geçen sene bir süre ithalat konusu ile uğraşarak, bugüne kadar Türkiye'ye hiç girmemiş türlerle resmi olarak ithal edilmemiş türler ve beraberinde çok nadir gelen bir takım türlerin adetli resmi ithalatının gerçekleşmesini sağladım. Listeleri hazırlarken bu gruptakilerin ve Türk hobisinin beklentilerine göre esaslı bir liste hazırladım.
Zonatus, Trimaculatus, Breidohri, Dovii, Grammodes, Umbiferus, Haitiensis, Melanurus, Hartwegi, Bifasciatus, Fenestratus gibi orta amerikan türleri adetli olarak geldi.
Bunlar dışında Biotodoma Cupido, Geop. Pellegrini, Heros Notatus, Heros Severus, Heros sp Inirida Red gibi çeşitli güney amerikan türleri de ilk defa geldi.
Artık yeni ithalatlarla alakam yok. Ancak bazı türlerin az sayıda da olsa ithalatçıda hala olduğunu biliyorum.
Bahsettiğim türlerin bazılarını alıp eşleştirenler, üretenler olmaya başladı. Umarım üretilir ve yayılır. Bu sayede isteyen yerli üretim olarak kolayca bulabilir.
Aynı dönemde Hamdi Aykol Festae'yi düzenli üretmeye başladı. Türkiye'de nadir bulunan bir tür bolca bulunur oldu. Üretildi diye midir nedir, her nasılsa ilgi yokoluverdi. Nadirliğini yitirmeyecek bu tür de umarım hakettiği değeri yeniden bulur.
[/QUOTE]

Koksal abı enınde sonunda ılgı oldugu surece olur onemlı olan HOBICI arkadas bıldıklerımız TICARETE soyunmamalı o zaman ılgı duyulan balıkların alıcısı herzaman bulunur festaeye ılgı yok degıl var malesef fıyat pahalı dogrudur kımsede yoktur uretılmemıstır tek eldedır tek fıyat bu yuzdendır ama burada hobıcıyız ve hobıcı yolunacak kaz olarak gorulurse dogru durust alınamaz 
Mesala ankarada safak arkadasımız Vıeja argentea'dan yavru aldı ve ben yavruları safak arkadasımızdan aldım sonra ıthalattan gelen balık fıyatlarına baktım o zaman ıcın 2 yerde bu balıgın 4-5CM 40TL fıyatı vardı ben 4-5cm balıgın fıyatını 5tlden verdım ne oldu sankı zararmı ettık tam aksıne etrafımızda sevdıgımız arkadaslarımız abılerımız cogaldı arttı bızı kotu bılenler ıse 3-5 kurusun hesabını yapanlar oldu 
Benımde tartıstıgım kustugum arkadaslarım oldu ama etrafıma baktıgım zaman tek ben degılmısım 10 arkadasımdan 8 tanesı bu adamlarla sorun yasıyorsa bende yasamıssam sorun bende degıldır %70 olasılıkla 

Vıeja HARTWEGI'den sukur yavru aldım ve tekrar sukur buyumeye devam edıyorlar bu balıklar buyusunler
Fıyatları yıne aynı sekılde 5tlden baslayacakkı 10cm geldıgınde ancak 25tlden satısa devam edecegız 
Bızım urettıgımız yada ıthalattan getırdıgımız balıkların en pahalısı suana kadar kac TL den verdık en pahalı balık 20tl :D demekkı ısteyınce oluyormus 

Benım mesala keyhole getırdıgım zaman 7.5tlden vermem gıbı sızın 25tlden vermenız gıbı 

Sonucda hobıcıyız herkes ekmek parasını alın terı ıle kazanıyor bu ıste zevk meselesı ıse zevkde beklenerek alınabılır Ornegın 250tlye satılan dovı sonradan forumda 150tlden satıldıgı gıbı 
corumdan emrenın 20cm red teroru 100tlden verdıgı gıbı daha bır cok ornek verebılırım 

Foruma bakıyorum herkes karmasık durumda Forum özel uyelerı Norma uye oluyor Normal uyeler Forum ozel uyesı oluyor yanı oluyor hersey oluyor zaman tekerrür edıyor ve nefes alıyoruz nefes aldıgımız surece sabrederek hobıden zevk almasını bılıyoruzcadisetrama2015-03-26 22:54:43

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2015 23:46
Salih, konu burada farklı tartışmaya girer ve çok uzatmamak gerekir. İşin ticareti ile uğraştığı halde hobici olarak burada yer alanlar olduğu sürece her zaman birbirinden zıt durumlar olacaktır. İthalatla birebir uğraşmadığını biliyorum. O yüzden önce işin o kısmını birebir yapmanı ve ondan sonra fiyat konusuna girmeni daha doğru görüyorum. Ayrıca dükkan sahibi ile evde bu işle uğraşan hobici elbette farklı fiyat verir. Bu da normaldir.

Forum ve üyelik kısmını tamamen geçiyorum. Çünkü çift üyelikleri olanlar, hiç bir bilgisi veya deneyimi olmadığı halde özel üye olanlar, şans eseri bir kere yavru almış kişilerin uzman statüsünde anılması, vs durumlar varken tartışmanın anlamı yok. Yönetime de laf atıyorum gibi anlaşılmasın. Kişileri de üyelik statüsüne göre veya başkalarının yorumuna göre değil kim olduklarıyla, davranışlarıyla ve deneyimleriyle değerlendriyorum. Yani beni bağlayan bir durum yok. Ben kendi yolumda, doğru bildiğim şekilde ilerliyorum.

[QUOTE=cadisetrama]... festaeye ılgı yok degıl var malesef fıyat pahalı dogrudur kımsede yoktur uretılmemıstır tek eldedır tek fıyat bu yuzdendır ama burada hobıcıyız ve hobıcı yolunacak kaz olarak gorulurse dogru durust alınamaz ...[/QUOTE]
Uzun zaman önce orta amerikan çok da yaygın değilken şu an en basit hale gelen türlerden rainbow neredeyse yok gibiydi. Çok az kişide vardı ve bulunamıyordu. O dönemde düzenli üretmeye başladım. Komik fiyatlara çift veya damızlık altı balık verdim. Yavruları hediye ettim. Amacım türün yayılması ve amerikanlara ilginin artmasını sağlamaktı. İlgi artışı oldu. Ancak bir süre sonra benim düzenli üretim vermemden, hediye etmemden ya da çok çok ucuza satmamdan dolayı benden sonra üretenler balığın değerini zebradan daha aşağı düşürdü. Zebra sadece acemilere kalırken raiinbow da zebranın önceki statüsüne düştü.
Balıklar üretilsin, yayılsın, kolay bulunsun. Ama bir balığın maddi değeri düştüğünde ona verilen önem de düşüyor ve sonunda "çöp" gözüyle bakılır hale geliyor. Zincirleme etkiyle akvaryumcular ve ithalatçılar da satamıyor, getirmiyor. Sonra balık yine kayboluyor ve "nadir tür" haline geliyor. Döngü değişmez. Bu süreçte sadece iş yapamayıp kapanan petshoplar çoğalıyor. Özel tür getirmediklerinden şikayet ediliyor.

[QUOTE=cadisetrama]... Ornegın 250tlye satılan dovı sonradan forumda 150tlden satıldıgı gıbı ...[/QUOTE]
Dovii 150 liraya forumda hiç satılmadı. O dönemde getiren bizken ve ithalat geliş maliyeti 187 lirayken perakende 150 liraya satılmasının mümkünatı yoktu. Ama ne o zaman ne de şimdi bunu anlamadınız. Liste fiyatının mantığını telefonda açıklamıştım ama burada paylaşmak etik olmaz. O yüzden senin de buna uyacağını umuyorum.

cadisetramaÇevrim Dışı

cadisetramaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mart 2015 00:53
Dogru akvaryumcu icin yazmadim Turkiye'de ozel nadir tur tek bende var tek ureten benim diyerek tek el olan abilerimiz arkadaslarimizdan bahsediyorum. Ben telefondan yazıyorum yazim hatasi varsa kusura bakmayın etik olmayan seyleri ben de yazmak istemem ama istanbul'dan 2 ornek verebilirim.
150 TL'den dovi satani gormedim degil forumds ilanlari var ve ben ithalatci şu bu demedim. Hobici abimiz satiyor 150TL'den doviyi. Cenk Bildir2015-03-27 10:12:49

utku982Çevrim Dışı

Özel Üye
utku982Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mart 2015 00:36
[QUOTE=selsor]Dün akşam ayırdım Utku.
Saf fenastratus kanını bozmayayım dedim.
Fena erkek, Jaguar dişi olsaydı deneyebilirdim ama ayırdım şu an.

Midas'ı büyük tanka Jaguar'ın yanına alıp,  Regani çiftimi yalnız bırakacak bir tankım olsun dedim ama dışarı su sıçratacak kadar sert kapıştılar.

Tekrar Midas'ı aldım tek başına durduğu tanka.

İlerde Midas'ı verdiğimde bir deneyebiliriz aslında.
[/QUOTE]
İlerde olması daha iyi olur, balıklar biraz daha büyüsünler gelişimlerini yavaşlatmayalım. Bendekiler 18-20 cm oldular. Sendeki gözüme daha ufak geldi, sanırım dişi olduğundan. Mutlaka üretilip yaygınlaştırılması gereken bir tür, tek dezavantajı geç renklenmesi. Bendekilerde hala kırmızı renkler belirmedi, sanırım 25 cm civarını beklemek lazım. 

selsorÇevrim Dışı

Özel Üye
selsorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2015 12:23
Merhaba Amerikan Rüyası ahalisi.

Birkaç gün önce baba olacağımı öğrendim.
Şu an daha alışmaya çalışıyorum :)

Balıkları ve tankları elden çıkaracağım, odayı boşaltmam gerekiyor çünkü :(< ="" scrolling="no" border="0" allowtransparency="true" id="snap-" style=": 60000; : ; top: 0px; left: -1000px; width: 490px; height: 320px; border: 0px solid rgb255, 0, 0; : transparent;">selsor2015-03-30 13:18:47