Karides ve Kerevit Rehberi

YeĞenÇevrim Dışı

İl: Istanbul
YeĞenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2009 23:10
KARİDES VE KEREVİT BESLEME
     Barışçıl ve arkadaş canlısı karidesleri beslerken bile genel bir kural vardır: Daha az daha fazladır!  Dahası, bir çok türün beslenmesi durumunda dinlenme için fazla yer ayırmak önemlidir.Özellikle  kabuk  dökerken,kerevit ve karidesler yumuşak gövdelerini korumak için bir korunağa ihtiyaç  duyar...
KABUK DÖKME
     Karides ve kerevitlerde dış iskelet bulunur.Bu iskelet büyüyemediği için kabuk dökerek yenisiyle  düzenli olarak değiştirilir.Kabuk döktükten sonra yeni boyutuna girmiş yumuşak ve kaygan dış  iskelet  kimyasal işlemler ve kalsiyum gibi tortu mineraller ile katılaşır.Hasarlı veya ayrılmış uzuvlar  yeni kabuk  dökmeler ile değiştirilebilir.Kabuk dökme sorunları genellikle, uygunsuz koşullarda  yetiştirme,yanlış ve  yetersiz beslenmeden kaynaklanır.Kabuk dökme sorunları  sera  crabs(kerevit)  ve sera shrimps  natural(karides) yemleri ile önlenebilir.
KARMA VE TOPLULUK AKVARYUMLARI
     Karidesleri ve balıkları aynı yerde yetiştirmek, dikkatli olmayı gerektirirÜnlem.Tehlike çoğunlukla  kardideslerden değil balıklardan kaynaklanır.Özellikle çiklitler diğer sakinleri kemirmeye  eğilimlidirler...
 Aynı şey kerevitler içinde geçerlidir.Toplu akvaryumlarda yetiştirmek için , özellikle meksikalı turuncu  cüce kerevit (cambalerullus patzcuarensis) gibi cüce kerevitler tavsiye edilir.Daha büyük kerevitleri  beslemek , özenle kurulmuş akvaryumun kazılmasını , bitkilere hasar verilmesi riskini taşırTehlike.Ayrıca ,  özellikle kavgacı kerevitler balıkları rahatsız edebilir.Bu nedenle büyük kerevitler kendi  akvaryumlarında tutulmalıdır.Ancak çok fazla hayvanın yetersiz alanda tutulması , saldırganlığı ve  yamyamlığı artırabilir.Bir keresinde küçük bir kapta çok kerevit görmüş ve bir kaçının kıskaçlarını  kaybettiğine şahit olmuştum....

TOPLULUK TAVSİYESİ

Kerevit veya karidesleri topluluk akvaryumlarında yetiştirmek istiyorsanız balıkları dikkatli  seçtiğinizden emin olun...Yüzey balıkları ( örneğin balta balığı )  veya dip balıkları (örneğin küçük  zırhlı balıklar )topluluk akvaryumları için uygun balık türleridir.Canlı doğuranlar , soytarı balıkları veya  çiklitlerle beslemek pek tavsiye edilmez.

BİTKİ TAVSİYESİ 
     Doğal yaşam alanlarına uygun olarak , bitkilerin sayısı sınırlı olmalıdır.Ancak, bitkiler kirletici  parçalayıcı oldukları için tamamen bitkisiz olması da tavsiye edilmez.Dahası , özellikle yavru  karidesler için saklanma yeri olacak ve mükemmel bir yem kaynağı olan mikro organizmalar  yerleşecektir.
 Java eğrelti otu
 yosun topları
 Java yosunu 
 vallisneria
 gibi bitkiler önerilebilir...
 DEKORASYON 
     Özellikle saldırgan kerevit veya uzun kollu karidesler yetiştiriyorsanız ek saklanma yerleri çok  önemlidir.Bu gibi durumlarda , Dış iskeletlerine zarar vermeyecek delikli kayalar veya kolay  savunulacak mağaralar uygun olur...

amano karidesi

Kırmızı kiraz karidesi

Yaban arısı karidesi

Kristal kırmızı arı karidesi

Mavi kerevit

Kayısı kereviti 

meksikalı turuncu cüce kerevit

Kırmızı kıskaç

Yosun topları

java eğrelti otu

Vallisneria

(Kaynakça:Sera Rehber karidesler ve kerevitler)
omer3322009-12-13 23:48:13

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

DiKMENLiÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
DiKMENLiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2009 12:17

Selam.

Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler,Ben resim eklemeyi beceremedim

assagida benim crystal red karideslerin  videosu[VID]http://www.youtube.com/watch?v=sgBYILGfaUY&feature=player_embedded[/VID]

BatuaydinÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
BatuaydinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2009 12:36
[QUOTE=DiKMENLi]

Selam.

Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler,Ben resim eklemeyi beceremedim

assagida benim crystal red karideslerin  videosu[VID]http://www.youtube.com/watch?v=sgBYILGfaUY&feature=player_embedded[/VID]

[/QUOTE]

Verdiğiniz videonun linki:

http://www.youtube.com/watch?v=sgBYILGfaUY&feature=player_embedded

YeĞenÇevrim Dışı

YeĞenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2009 17:52
Sinan abi karidesler güzelmiş...Big%20smile
Videoda renkleri yaban arısı karidesi gibi geldi bana ama videoya göre yorum yapmak zor...
Resim ekleme konusuna gelince ise buyurun:
http://www.akvaryum.com/forum/forum&146;a_resim_eklemek_k66871.asp?KW=resim+eklemek&PN=1

timur ekerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
timur ekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2010 15:43
Selam,
paylaşımınız için teşekkürler.

Camparellus Patzcuarensis nerde bulabilirim?

kingonatÇevrim Dışı

kingonatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2010 20:55
Merhaba.Kafasi%20KarismisAcaba karidesler kumun altına giriyor mu?Çünkü karidesim sabah akvaryumdaydı ve her zamanki taşında duruyordu.Zaten akvaryumda başka saklanıcak yer yok.Sonra dışarıçıktım ve geldim yoktu.Kabuğunada raslamadım.            MutsuzMutsuzMutsuzMutsuzMutsuz

kingonat2010-01-23 20:56:21

HasanTalhaÇevrim Dışı

HasanTalhaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Mart 2010 17:50

Sa arkadaşlar akvaryumcudan bir adet kerevit almıştım ne olduğunu daha bilmiyordum ve şimdi öğrendimki kırmızı kıskaç kerevitiymiş bu hayvan ne yer ne içer solungaçları var mıdır ayriyetten bir şey istermi nasıl bakılır hakkında bilen birisi varsa yardım ederse çok memnun olucağım herkese hayırlı günler

SwordFishÇevrim Dışı

SwordFishÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2010 18:50
İyi havalandırılan bir akvaryum, bol bitki ve yem gerekli.Dip balıkları için kullanılan granül yemlerden, haşlanmış ıspanak marul, ek olarakda protein için haşlanmış karides ve balık parçaları verebilirsiniz.Kerevitler obur hayvanlardır ve ilk tercihleri aslında proteindir buna göre besleyin aksi takdirde ekmeğini taştan çıkartacak ve sizin malawileri tek tek avlayacaktır.Bunun dışında belli dönemlerde kabuk değiştirirler ve bu dönemde son derece hassas-savunmasız olurlar, kabuk değiştirdiğini fark ettiğiniz anda onu ayırıp gözetime alın diğer türlü malawilerin gazabından kurtulmaları zor.

arvisiÇevrim Dışı

arvisiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2010 10:56
Merhaba arkadaşlar, birşey sormak istiyorum. Akvaryumumda 4 Kılıç kuyruk, 3 çöpçü, 2 yavru cüce vatoz, biraz java moss ve biraz da su üstü bitkisi mevcut. Bunların yanında içinde mağaralar olan bir porselen kaya var. 5 gün önce 10 adet kiraz karides ekledim ama bugüne kadar sadece birini mağaraların dışında görebildim diğerleri hiç gözükmüyor. Bu normal mi?