Kırma ve safkan Yunuslar

freecanÇevrim Dışı

İl: Edirne
freecanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2007 02:06

Arkadaşlar,kırma ve saf yunus nasıl ayırt edilir ne gibi farklar vardır resimlerle gösterebilirmiyiz.

TEŞEKKÜRLER

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2007 09:58
Saf yunusların çizgileri çıkmaz(Belirgin bir şekilde olmaz.).Electra kırmalarında üst dudak alt dudağı geçer ya da aynı boyda kalır.Dikkat ederseniz electra'nın dudaklarından üst dudak çıkıntılı...Yunuslarda alt dudak her zaman ileriye doğru çıkıntılıdır.Şu boydaki yunusun kafası gelişmeye başlamış olması lazım(Bu boy bile büyük).Solungaç arkasındaki çizgi bir numaralı elevericidir.Bunları bu sitede ve diğer sitelerde bulduğumuz f0 yunus fotolarıyla belirliyoruz.Resimlere bakın yorumunuzu kendiniz yapın.
Aşağıdaki electranın solungaç arkasına dikkat!Üst dudağın daha ileride olmasına dikkat!Gözde ve gözden ağza doğru olan çizgiye dikkat!Saf yunuslarda da arasıra çıkar ağızdan göze kadar olan çizgi ama çok belirgin değildir.Hatta görmekte zorlanırsınız bile.

Bakın aşağıya f0 bir yunus...Karşılaştırın

Resim alıntıdır...
Bnun gibi resimlerden daha çok var bende,isterseniz gösterebilirim.DAha çoğaltılarbilir.Benim aklıma gelen şimdilik bunlar.

okan0707Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
okan0707Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 12:10

Gerçekten çok iyi anlatmıssınız Gökhan bey çok teşekkür ederiz

F1 Kasakalawe Çevrim Dışı

İl: Manisa
F1 Kasakalawe Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 14:22

cevap yerini bulmuş gibi daha iyi anlatılamazdı eline sağlık

Mustafa_166Çevrim Dışı

Özel Üye
Mustafa_166Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 14:47

Gökhan bey electra kırmalarında üst dudak alt dudağı geçer ya da aynı boyda kalır demissiniz.

Bahadır bey'in yunusunun resimlerini koydum.Sizin tarifinize göre bu balıkta bir elektra kırması.Resimde göruldugu gibi alt dudak ile ust dudak aynı boyda.Ama balıgın saf oldugu ortada.

Mustafa_1662007-2-8 14:48:30

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 15:26
Mustafa Bey çelişkili bir durum...Benim koyduğum f0 da gördüğünüz gibi alt dudak uzun ama Bahadır Bey'in kinde de tam tersi.Bu yetişme yerine ve büyüme şartlarına göre değişkenlik göstermiş galiba.Ya da dan sonraki abareyi değiştirebiliriz.Ben de hiç dikkat etmemiştim.

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 15:27
[QUOTE=kadango] Electra kırmalarında üst dudak alt dudağı geçer ya da aynı kalır.[/QUOTE]
Değiştirdik Electra kırmalarında üst dudak alt dudağı geçer...
Tartışmaya açık bir konu...Bilenler yardım ederse sevinirim.Gerisi beni aşar. kadango2007-2-8 15:32:12

okan0707Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
okan0707Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 17:26
evt arkadaşlar öncelikle sunu bır düşünün bahadır beyin balığıkırma olsa o kadar kafa yapma ihtimali varmı balık ben safın diye bas bas bağırıyor.Ve ayrıca dediğiniz gibi balığın nasıl beslendiği ,ne kadar ortamda yetişmesi gibi diğer etmenleriinde balığı etkilemesi olağandır.

tolga-dÇevrim Dışı

tolga-dÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 17:54
gökhan bey kendini saf yunus kırık yunus belirlemeye adamış,yok alt dudak yok bilmemne çizgisi bırakın allah aşkına yunus ynustur safı kırığımı olur yav alemsiniz. (Bunları bu sitede ve diğer sitelerde bulduğumuz f0 yunus fotolarıyla belirliyoruz)kaç kişilik bir heyetle nasıl oylama yapılıyor nasıl safmı kırıkmı karara varılıyor,bu ayrımı yapan bir kurumdamı çalışıyorsunuz gökhan beytolga-d2007-2-8 17:57:41

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 17:56
Ayrıca elektrada oldukça güzel bir balık.

bignoseÇevrim Dışı

İl: Istanbul
bignoseÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2007 18:46

Bu  tarz konuların ardı arkası kesilmeyecek, süreklilik arz edecek yeni kriterler ortaya atılacak atılacak ,zihinler tekrardan karışacak, akvaryumun karşısına geçilip sevgili yunusunuz saatlerce gözlemlenerek tekrardan yunusum acaba safmı, saflık oranı nedir , sağlam genlere sahipmidir sorularının cevabı aranmaya başlanacak.Ben bu soruların cevabını bulamamaktan ,hergün ortaya atılan yeni kriterleri okumaktan uzun zaman önce sıkılalarak ve dikkate almayarak yunusum üzerinde degerlendirme yapmaya son verdim.Şimdi çok daha rahatım ve yunusuma bakmaktan onu seyre koyulmaktan inanılmaz keyif alıyorum ;saf yada degil seviyorum.Saygılar;

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2007 12:47

arkadaşlar yani kafasındaki tümsek olmayan yunusların saf kan olmadığınımı düşünüyorsunuz