Koiler Hk.

molossusÇevrim Dışı

molossusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 14:13
Merhaba. 
3 yıl kadar önce, 750 lt.lik su deposunun üst kısmını keserek, balkonumda bir koi havuzu oluşturdum. Sıradan bir iç filtreyle ve ekstradan ilgimle balıklarım mutlu ve sağlıklı büyüyorlar. Bu yaz 1 tonluk depo alıp, üzerini kesip, büyüyen balıklarımı bu depoya naklettim. 40 kadar yeni yavru alıp eski 750 lt liğe ekledim. Bodrum'da yaşadığım için iklim de müsait. Yakın zamanda bu foruma da fotoğrafları ekleyeceğim.

Uygunsa size birkaç sorum olacak.

Koilerimi ilk aldığım zamanlarda çektiğim videoları izleyince, ciddi oranda renklerinin soluklaştığını gördüm. İlgimi çeken nokta, tüm balıklar sıcak yaz gününde güneşin altındaydı. Balkonum da güneş görüyor fakat oradaki oranda değil. Balıklarım gayet mutlu, hareketli ve evcil olmalarına rağmen bu renk kaybının sebebi sizce nedir? Tetranın kuru yemlerini kullanıyorum, renkleri geri kazanmam için farklı bir marka önerir misiniz?

Bahsettiğim 4-10cm arası yavruların bulunduğu 750ltlik depoyu evin içine almayı düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla 20 derece sıcaklığın üzerinde balıklar sürekli yem alıyorlar. Son 2 kış, havalar soğuduğunda neredeyse hiç yem yemedikleri için büyüme oranları da azalıyor. Evin içinde aktif kalmaları için taşımayı düşünüyorum. Büyümeleri için bu yararlı olur mu? Yoksa çok az güneş görecekleri için renk ve sağlık kaybı oluşur mu?

Bildiğim kadarıyla koiler çoğunlukla otçul beslenen balıklar. Haftada 1-2 gün yumurta sarısı veriyorum. Zararı olur mu? Karides eti versem zararı olur mu? Bir ara havyar veriyordum ama malum havyarlar tuzlu olduğu için havyarı kestim. Devam etsem sakıncası olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

dasingen43Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kütahya
dasingen43Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 15:00
Arada havuc bezelye lahana kabak gibi sebzeleri haşlayıp verirseniz renkleri yerine gelebilir. :)

Ayriyeten proteinli ağırlıklı beslediğiniz için balıklarınız kış uykusuna geçtiği zaman yağları eriyerek ölebilirler. Protein ağırlıklı yemler balıkları yağlandırır ve renklerini kaybetmesine neden olur. Yumurta sarısındaki protein hiç bir üründe yok diye biliyorum.. :) Et ve diğer şeyler protein ağırlıklıdır. Cips yemler kullanarak sorunun önüne geçmeye çalışın. :) Benimde koiler bugün gelmiş kargoyla ama daha görmek nasip olmadı kutusundan dahi açamadım babam açmış stajda olduğum için acaip heycanlıyım bi gitsem eve :) 
dead_boy432011-09-05 15:03:07

akarsanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]1069,3[/B]
İl: Bursa
akarsanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 15:05
Bende hobi amaçlı 500 tonluk (sulama havuzu) havuzda besliyorum beyaz ve kırmızı ağırlıklı yaklaşık 60 adet var 20 cm boyuna ulaştılar.Her hangi bir özel bakım uygulamıyorum sürekli akan bir su var dağdan geliyor ve soğuk.yem olarak ay çekirdeği pelet yem veriyorum.

dasingen43Çevrim Dışı

Özel Üye
dasingen43Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 15:26
Ay çekirdeğindeki protein peletteki bitkisel dengesi ile korunmaktalar herhalde abi (yanlış bi yönlendirme yaptıysam uyarın). Bide dağdan gelen su diyosun tam doğal demekki o yüzden rahatlar. Allah nazarlardan saklasın. :) bende bi sitemi açsamki havuz.com :D

akarsanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]1069,3[/B]
İl: Bursa
akarsanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 16:09
Teşekkür ederim .Aynen bitkisel ağırlıklı abicim su olayındada haklısın sürekli tazelenen bir suda yaşıyorlar.Yaz kış aynı havuzdalar kışları oldukça sağuk su sıcaklığı eksilerde oluyor ama sorunsuz yaşamaya devam ediyorlar.Havuzun dibi doğal olarak çamur ve bitki çamurun arasına girip kendierini koruyorlar.

molossusÇevrim Dışı

molossusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 16:40
Cevaplar için teşekkürler. Yaşadığım yerin iklimi gereği balıklarım kış uykusuna yatmıyor. Yine de bir daha yumurta yok:)

dead_boy43, koileriniz nereden geldiler? Sormamın sebebi; safkan ve iyi kalite koi arıyorum fakat bulamıyorum. Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

kubilay-28Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Giresun
kubilay-28Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 23:11
Vay be azmin zaferi olmaz dememiş yapmışın dilim tutuldu görünce çok güzel bir havuzun var.

molossusÇevrim Dışı

molossusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2011 23:41
Fazla azim gerekmiyor. Siz de yarım gün harcayıp yapabilirsiniz. Su deposunu önce keseceğiniz yerden işaretleyin sonra acele etmeden kaliteli bir falçatayla kesin. Kestiğiniz yerlere hemen zımpara uygulayın çünkü jilet gibi keskin oluyor. Suyu doldurun, iç filtreyi takın ve gerektiği gibi balıklarınızı bırakın. Gayet kolay. Yılda 1 ya da 2 defa temizliyorum. Bakımı da kolay.

BlitzÇevrim Dışı

İl: Istanbul
BlitzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2011 00:09
Tankınız gerçekten ilgi çekici, birkaç soru sorabilirmiyim?

- Plastik tankta sadece 1 adet iç filtre mi bulunuyor?
- Dip çekimi, su değişimi yapıyormusunuz?
- Kaç balık var ve ebatları nedir acaba?
- Zeminde herhangi bir malzeme var mı?
- Bitki su bitkisi mi yoksa saksıda mı?
- Suyun berraklığı ile ilgili sorun yaşıyormusunuz?

Tebrikler ve teşekkürler..
Kenji2011-09-06 00:17:40

molossusÇevrim Dışı

molossusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2011 00:36
[QUOTE=Kenji] Tankınız gerçekten ilgi çekici, birkaç soru sorabilirmiyim?

- Plastik tankta sadece 1 adet iç filtre mi bulunuyor?
- Dip çekimi, su değişimi yapıyormusunuz?
- Kaç balık var ve ebatları nedir acaba?
- Zeminde herhangi bir malzeme var mı?
- Bitki su bitkisi mi yoksa saksıda mı?
- Suyun berraklığı ile ilgili sorun yaşıyormusunuz?

Tebrikler ve teşekkürler..
[/QUOTE]

Ender bey merhaba.
1600 lh iç filtre ve suya hava vermesi için bir de küçük filtre var. Geçenlerde küçük bir hava motoru ve hava taşı da ekledim. Ne kadar kabarcık olursa o kadar mutlu oluyorlar. İlk sene sadece bir tane 1500 lh iç filtre takılıydı ve sorun yaşamadım.

Dip çekimi yapmıyorum, su azalmasından dolayı 2 günde bir 10 lt su ekliyorum. Filtrede az da olsa seramik var. Ayrıca deponun tahliye kısmında musluk var ve ucuna takılı hortum da balkonun tahliye borusunun içinde. Yani musluğu açarak dipteki su kısa zamana alınabilir. 

Fotoğraftaki depo/havuz 750 lt. Tam dolu olmadığını düşünürsek 600 lt kadar. Bu depoda 40-42 civarı 5-8 cm arası yavru koiler var. Fotoğraf çekildiği zaman bulunmayan, geçenlerde aldığım 1 tonluk depoda da 18-19 adet 10-17 cm arası koiler var.

Zeminde hiçbir malzeme yok.

Bitki saksıda, saksı da suyun içinde. Japon şemsiyesi bambu ve su sümbülü vardı. Şuan sadece japon şemsiyesi var.

Filtreleri düzenli olarak temizleyince suda herhangi bir sorun yaşamıyorum. Depo çeperinde yosunlanma olunca az da olsa bulanıklık oluyor fakat beni rahatsız etmiyor. Hatta balıklar yosunları yemeye çalışarak zaman geçiriyor.

Yanlış yönlendirme olmasın; 1-2 ayda bir suyun dörtte birini (yani dip suyunu) çekip, uygun şekilde yeni su eklemem gerektiği söylenmişti. Henüz sorun yaşamadığım için yapmadım fakat yapılması gerektiğini söylemeliyim. 

Son durum;

dasingen43Çevrim Dışı

Özel Üye
dasingen43Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2011 08:20
Gayet güzel olmuş abi. Özel mesajdan yolluycam nerden aldığımı. Dün geldiler ama forumdaki arkadaşlara danışıcam birazdan konu açıcam yardım ederseniz sevinirim.