kolay Kabuksuz Artemia Hazırlanışı

Özen GünayÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 10:45

Artemia, yavru balıklarımızın olmazsa olmazı.

Fakat kuluçkaya yatırdığımız artemia yumurtalarının 18-24 saat süre sonra yumurtadan çıkacak olmaları, çıktığında da kabuklarından arındrma işlemi, eğer her gün yapılıyorsa zorlayıcı olabiliyor.

Bu konu ile ilgili bilgiler çeşitli başlıklar altında mevcut. Fakat bir başlık açarak yazmanın bu bilgiyi arayan kişiler için kolaylık olacağını düşündüm.

Kolay Kabuksuz Artemia Hazırlanışı:

%5lik çamaşır sularından alıyoruz, parfümsüz olması gerek.
2 ölçü suya 1 ölçü çamaşır suyu karıştırıyoruz. Ben 1 su bardağını dolduracak miktarda hazırladım.

Artemia yumurtalarını bu karışıma atıp pembeleşmelerini bekliyoruz.

*Çamaşır suyu ile hazırlanan solüsyona artemia yumurtalarının dökülmesi:

Bu aşamada artemiaların kabukları erimiş oluyor. (Sanırım yaklaşık yarım saat-40 dakika sonra hazır oluyor)
Daha önce artemia çıkardıysanız, kabuk rengini tanıyorsunuzdur, hazır olduklarını anlarsınız. (Yumurtaların türüne göre pembemsi ya da turuncumsu bir renge dönüşeceklerdir)

*Artemiaların dibe çökerek renk değiştirdiği ve çamaşır suyu solüsyonundan süzülmesi gereken zaman:

Artemiaları süzerek çamaşır suyunu döküyoruz. Ben süzmek için 2 YTL'ye aldığım huni şeklinde yağ süzgeci kullanıyorum.

Çamaşır suyu karışımını da bir pet şişeye veya kaba döküyorum. 1 hafta falan her gün kullanılabiliyor. Bir süre sonra kabuk oranında artış gördüğünüz zaman (artemia kabuklarını artık eritmemeye başladığında) yeni çamaşır suyu karışımı yapma zamanı gelmiş demektir.

Yağ süzgeciniz yoksa aşağıdaki resimdeki gibi bir kepçe de kullanablirsiniz. (Ama gözeneklerinin küçük olması gerek)

*Süzme işlemi düzeneği:

Süzme işlemi bitince 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi gelecek şekilde hazırladığımız karışımın içine ekliyoruz. (Ben 6 bardağa 6 kaşık uyguladım ki kabı doldursun.) Süzgeci olduğu gibi kaba daldırıyoruz.

*Sirkeli su ile hazırlanan solüsyonda bekletme:

Artemialarımızı 5 dakika da bu karışımın içinde bekletiyoruz. Bu süre içinde sirke, çamaşır suyunu nötralize ediyor.

Artemia dolu kepçemizi çeşmenin altında yıkayabilirsiniz. Artemialar süzgecin içinde kalıyor. (Bu sirke karışımını da bir süre daha kullanabiliriz.)

*Çeşmede sirke kokusu gidene kadar yıkama:

Yağ süzgecinin/kepçenin içindeki artemialarımızı çeşme suyunda sirke kokusu gidene kadar duruluyoruz.

Kabuksuz artemialarımız hazır. Yağ süzgecini/kepçeyi olduğu gibi akvaryumumuza daldrabiliriz. Afiyet olsun Tebessüm

Resimler için Soner Günay'a teşekkürler...

Özen Gözcü2010-11-20 00:37:51

Beğenenler: [T]110012,Cujo®©[/T]
Teşekkür Edenler: [T]110012,Cujo®©[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

programmerÇevrim Dışı

İl: Içel
programmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 14:37
Teşekkürler, işin içine çamaşır suyu girince insan ister istemez ürküyor Tebessüm Kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir şey Tebessüm

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 14:52
Çok haklısınız, katılıyorum.
Bana da ilk başlarda soğuk gelmişti bu mesele. Yabancı üreticilerin de sıklıkla kullanığını gördüğüm zama içim rahatladı.
Uzunca bir süredir bu yöntemi uyguluyorum, forumumuzda benden başka uygulayan başka arkadaşlarımız da var, içiniz rahat olsun Tebessüm

eminbayburtÇevrim Dışı

İl: Kütahya
eminbayburtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 15:08

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Bence gerçekten kolay ve zahmetsiz bir yöntem akşam eve gider gitmez deneyeceğim fakat ben çamaşır suyunda takıldım şöyleki %5'lik derken neyi kast ettiğinizi anlayamadım kullandığınız marka varsa yazabilirmisiniz.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 15:23
Çamaşır suları 2 sınıfa ayrılır. İlki “Klorlu çamaşır suları”, ikincisi “Oksijenli çamaşır suları”dır.
Evde kullanılan çamaşır suyu veya sodyum hipoklorit, çamaşırları beyazlatmak, kirlerini çıkartmak ve mikroplardan arındırmak için kullanılır.

Çamaşır suyunun etken maddesi olan sodyum hipokloritin oranı yaklaşık % 5'dir. Sanayide daha yoğun olan tipleri de kullanılmaktadır.

Biz de 50-60ml klor esaslı çamaşır suyu kullanacağız. Arkasında klor miktarı yazar (%5 yada %4  klorlu gibi). Bizim evdeki sanıyorum Dia'nın kendi çamaşır suyu idi, yanlış hatırlıyor olabilirim Tebessüm

Özen Gözcü2009-08-25 16:39:16

eminbayburtÇevrim Dışı

İl: Kütahya
eminbayburtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 15:37
Bu bilgiler içinde çok teşekkür ediyorum. İnsanlar bizlere sadece camdan kovalar içerisinde balık bakıyoruz zannetselerde biz gerçekten kimya dersi bile alıyoruz. Big%20smile ilginize teşekkür ederim.

korsikaÇevrim Dışı

Özel Üye
korsikaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2008 15:47
%5lik çamaşır sularından alıyoruz, parfümsüz olması gerek. 2 ölçü suya 1 ölçü çamaşır suyu karıştırıyoruz. Ben bir su bardağını dolduracak miktarda hazırladım.

yukarıda bahsettiğiniz 2 bardak suya 1 bardak çamaşır suyu değil mi?

Saygılarımla

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2008 10:43
Kerem Bey, ben çamaşır suyu ve su karışımını yaparken pet şişelerin çizgilerinden yaralandım. 2 çizgi su ve 1 çizgi çamaşır suyu şeklinde yaptım.
Siz istediğiniz ölçü kabı ile istediğiniz miktarda karışım hazırlayabilirsiniz.
dqueen2008-10-10 10:43:47

farhenightÇevrim Dışı

farhenightÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2008 17:19
Bu yöntem sayesinde hava taşı ısıtıcı gibi şeyler kullanmak gerekmiyor mu yani? dqueen2008-10-11 11:15:08

programmerÇevrim Dışı

programmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2008 21:17
[QUOTE=farhenight]bu yöntem sayesinde hava taşı ısıtıcı gibi şeyler kullanmak gerekmiyo mu yani?[/QUOTE]

Artemia canlı olarak üretilmiyor bu yöntemde Tebessüm Kabuğunu ayırıp direk olarak balıklara veriyorsun.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2008 11:08
[QUOTE=farhenight]bu yöntem sayesinde hava taşı ısıtıcı gibi şeyler kullanmak gerekmiyo mu yani?[/QUOTE]

Hayır gerekmiyor.

Yöntemin avantajları:

Artemialar hazırlansın diye 18-24 saat beklemeye gerek yok.
Kabuk ayıklama zahmeti yok. Yavruların kabukları yutup ölme riski de yok.
Artemiaların bu yöntemle kabuktan çıkmak için enerji harcamayacaklarından dolayı besin değerleri daha yüksek.
Artemia larvaları hepsi aynı zamanda yumurtadan çıkar, böylece açılmayanlar ziyan olmaz.

praksisÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
praksisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2008 12:48
Teşekkürler. Ama ben hala 18-24 saat bekleyip yavruların çıkmasını bekleme taraftarıyım. Kahkaha Ayrıca yüzen artemiaları yavruların yiyişini izlemek ayrı bir zevk. Madem burda kolay artemia denmiş ben de kendi yöntemimden kısaca bahsedeyim. Tebessüm Ben iki tane pet şişe düzeneği hazırlıyorum biri hava taşlı (bu sayede yumurtalar daha iyi havalanıyor) diğeri hava taşsız (bunun ucunda kısa bir hava hortumu ve vana var). Hava taşlı olanda artemiaları çıkartıyorum, yavrular çıktıktan sonra tüm suyu hava taşsız olana aktarıyorum. Hava taşsız olanı yüksek bir yere koyuyorum, çok yüksek olmasına gerek yok işinizi kolay yapmanıza yetsin, sonra gece karanlıkta şişenin dibine küçük bir ışık tutuyorum. Anında artemialar oraya toplanıyorlar. Şişenin hortumunun dibindeki vanayı açıp artemiaları süzüyorum. Sonra da diğer şişede kalan suyu da mutfakta kullanılan genellikle sarı renkte olan silme beziyle süzüyorum ve süzülmüş suyu + süzülmüş artemiaları da yeniden hava taşlı düzeneğe koyup havalandırmaya devam ediyorum. Neredeyse sıfır kabuk oluyor.   praksis2008-11-19 18:19:55

programmerÇevrim Dışı

programmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2008 13:55
Ben kabuklarından kurtulmuş canlı deniz maymunlarını süzmeden direk olarak suyuyla beraber şırıngayla veriyorum. Zaten suyun içinde kaya tuzu var, zararlı olacağını sanmıyorum.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Kasım 2008 16:46
Kabuklar sindirim sisteminde problemler yaratabiliyor, kabızlık yapabiliyor. Hiç olmazsa besin değeri olmayan bir madde balıklarımız tarafından yenmiş oluyor, asıl besinlere yer kalmıyor. Uzun vadede gelişimler yavaşlayabiliyor vs vs...