Discus İçin Akv. Seçimi

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 15:37
120 30 60 ölçülerindeki akvaryumda discus beslemek istiyorum (tekrardan) bu akvaryum uygunmudur dış filtreye ne koymam gerekir discus için kum aldım onda sorun yok ne yapmam gerekir yardımcı olan olmayan herkese teşşekkür ederim .spalt2006-6-2 15:39:6

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 15:44
Selam  120 30 60  yerine 120x50x60 daha süper olur kum olarak suya salınım yapmayan kumları tercih edin yada hiç kum koymayın bol kütük koyun dış filitrede torf kullanabilirsiniz burak2006-6-2 15:44:40

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 15:55

torfun açılımını yapabilirmisiniz

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 16:20
Peat (Turba, torf): Çürümüş bitkilerden elde edilen kömür, turba yosunu. Suyun pH'nı düşürmek için kullanılan bir tür yosun.  akvaryumcularda bulabilirsiniz

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 16:24

teşşekkür ederim

husky2Çevrim Dışı

İl: Elazig
husky2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2006 18:29

burak bey tayfun beyin su degerlerı hakkında bilginiz varmı? Tayfun bey yerli üretim almanızı kesinlikle tavsiye ederim .Önce alacağınız balığı gözlemleyin sonra ureticiden su değerlerini alın .Sonra sizin su değerlerinizi bize yazın yardımcı olalım .Bilmeden ezberee  torf kullanılmaz aldığınız balığın ph şı 7 sizin 5,5 se nolacak sorarım bide torf koydunuz diyelim su oldu ph 5 şimdi nolacak  sorarım size .Siz beni dinleyin yada biraz daha inceleyin onceki yazıları  görürsünüz. Yerli balık bende yok ama cok tanıdıgım üretici var yardım ederim .. benim tank 130*50*70 ve iki adet pipo filtre kullanıyorum tabiki dış filtre cok yararlı ama kullanmıyorum .Sizin tank  130 * 50 *60h olursa cokk uygun olur ......siz kadıköydesiniz sanırım ben sizden balık alacaktım gelememıştim dünya kadınlar günü yüzünden :) ....SAYGILAR

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2006 21:10

Mesut bey dış filtre kullanmamanızın özel bir nedeni var mı?

saygılarımla

bytepoemÇevrim Dışı

bytepoemÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2006 08:48

Akgün Bey, Filtrelerin ise ana amacı üzerinde oluşan yararlı bakteriler sayesinde amonyak-nitrit-nitrat dönüşümlerini yapmalarıdır. Filtrenin hacmi ne kadar büyükse (dış filltre daha büyük tabii) o kadar bakteri tutar, o kadar fazla dönüşüm yapar. Discus'a layığıyla bakacaksanız zaten günlük su değişimlerini, dp temizliklerini yapıyorsunuzdur. Bu su değişiminde zaten amonyak nitrat falan oluşmaya vakit bulamaz. Dolayısıyla iç filtreler yeterlidir, dış filtre lükstür. Tabii su değişimlerini aksatmamak kaydıyla, eğer bu kadar sık değiştiremem, haftada 1 falan anca derseniz, maalesef discus'unuz ideal olarak büyümez ve dış filtre kullanmanız gerekir. Bende discusda pipo iç filtre kullanırım (1 tane sump'lı dışında). Torfuysa bencede kullanmayın, kontrolü riskli, ph'i sabit tutamazsınız. Sürekli ph ölçüp takip etmeniz lazım, gereksiz bence, direk musluk suyu yeterlidir diskusa.

husky2Çevrim Dışı

İl: Elazig
husky2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2006 22:20
Sami bey benim yerime cevabı cok güzel vermiş ...Arkadaşlar şunu aklınızda tutun bilgi önemli ama hayal gücünüz ve mantıklı düşünmeniz de bu kadar önemlidir ....saygılar