devamlı üstteler

captanemreÇevrim Dışı

İl: Konya
captanemreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 14:49
Merhaba arkadaşlar 1+6 oranında ıceman ve 1+4 oranında sp 15cm civarında vatoz ve 10 cm boylarında labiom var. Sorunum şu ki ıcemanlarım her zaman üsttler hiç gezinmiyorlar hepsi olece duruyo çok nadir geziniyolar sarı prenseslerimde keza ole ama yem atmaya geldimmi hepsi gayet güzel hareketlenip yemlerini yiyorlar hemde büyük bir iştahla balıkları getireli 1 hafta oldu 2 öğün bitkisel bir öğün ise seranın karışık yeminden veriyorum akvaryumum 200 litre litreden olacağını tahmin etmiyorum ama normal zamanda hep en yukarıda olece duruyolar nedeni ne olabilir sizce ne yapmalıyım hastalancaklarmı anlamadım?..birde çok sık olmamakla birlikte sürtündüklerinide görüyorum aradacaptanemre2011-05-18 14:52:21

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hussameÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
hussameÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 15:07
Suyun üst kısımlarında durmaları genellikle oksijen problemine işarettir. Akvaryumunuzun hava motoru var mı? Balıklarınızı gözlemlediğinizde hızlı bir şekilde mi soluyorlar?
Benim balıklarım genellikle hava problemi olduğunda üst kısımlarda dolaşıyor. 

captanemreÇevrim Dışı

captanemreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 15:13
Dış hava motorum var,champıon diye bir marka en düşükte çalıştırıyorum.onda bile 80 cm lik hava taşının her tarafından hava geliyor.

Ben şahsen stres ile ilgili olabileceğini düşünüyorum ama strese girebilcekleri birşey göremiyorum. Sürtündüklerini görüyorum sürtünmeye sebep olan şey strese sokabilirmi? yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar 

hussameÇevrim Dışı

Özel Üye
hussameÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 15:27
Malawi cichlidlerinde sürtünme zaten olağan birşeydir. Ancak sürtünmenin miktarı önemli olan. Yani sıklıkla ve şiddetle sürtünüyorlarsa büyük ihtimal suyunuzdaki nitrat fazlalığına işarettir. Nitrat fazlalığı birçok sebepten olabilir. Ama başlıca nedenlerinden birisi fazla yemleme ile arda kalan yem parçacıklarıdır. 
Su değişimi yapmanızı öneririm. Ayrıca akvaryumunuza nitrat emici bitkiler koyabilirsiniz. Su üstü bitkisi olan Pistia işinizi görecektir diye düşünüyorum. Çünkü akvaryumunuzun içine sonradan ekleyeceğiniz bitkiler, balıklar tarafından afiyetle didiklenecektir. 

volsuÇevrim Dışı

volsuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 15:28
Su ile ilgili bir sorun olabilir.alt ta su değeri kötü ise yukarı da rahat ettikleri için olabilirmi

captanemreÇevrim Dışı

captanemreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 15:30
Balıklarımın gezmemesi mutsuzluğu bundan dolayı olabilir mi peki? Dediğiniz bitkiden hemen alıcam.

Peki su değerlerini nasıl en güzel hale getirebilirim?

hussameÇevrim Dışı

Özel Üye
hussameÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 15:44
Balıklarınızın gezmemesi birşeyden rahatsız olduklarının sonucudur. Ya stress ya da su değerlerindeki dengesizlik... Sonuçta kesin olarak bilemeyeceğiz belki ancak küçük adımlar atarak önlemler almaya çalışabiliriz.
Bitkiyi ve su değişimini denedikten sonra gözlemler yaparak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Sağlıklı balıklar...

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 18:33
Aşırı yem ve aşırı nitrat. Yem yeterli miktarda veriliyor olabilir sorun filtreleme sistemide olabilir. Dış filtre yoksa normaldir. Balık arada bir sürtüyorsa nirat daha sık sürtüyorsa nitrit ki buda yetersiz filreden kaynaklanır eğer hem sürtüp hemde silkeleniyorsa amonyak problemi filtreden kaynaklanır. Filtre sisteminizi iyileştirin su değişimlerine uyun. Pistia lar 1 gün içinde yenecektir. Ben 5-6 adet bambu atarsanız nitratı kontrol altında tutarsınız.

captanemreÇevrim Dışı

captanemreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2011 23:28
Yok dış filtrem var ama dediğiniz bitkileri alıcam inşallah düzelir. Peki dış filtre neyi düzeltiyor o zaman benim dış filtrede bir sorun var?

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2011 00:08
Olabilir malzemelerde yanlış dizilim yada debi düşüklüğü- malzemelerin ömürleri dolmuş olabilir. Kutunun üzerinde yazan debi herzaman doğru değildir. Filtreyle ilgili bilgi verirseniz cevaplamaya çalışırız.