Kayıt kuşak sorunu ve aydınlatma tavsiyesi

Onur422Çevrim Dışı

İl: Konya
Onur422Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 18:43
85x40x50 yada 85x35x50 ölçülerinde bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum camcıdan.

1.Sorum:6mm camdan yapılacak olan bu akvaryuma kayıt kuşak atabilecek bir camcı bulamadım kayıtsız kuşaksız olması bir sorun çıkartırmı?

2.Sorum:Led alarak buhar camın üzerine ip gibi serip aydınlatmayı bu şekil halletmek istiyorum adaptör yerine şarj aleti kullanıldığını duydum şarj aleti ile led aydınlatmayı nasıl yapabilirim?Şarj aleti ledlerde bozulma gibi  sorun çıkartırmı?

3.Sorum:Buhar camının üzerine su sıçraması gibi birşey olabileceği için sorun çıkmasın diye koymayı düşünüyorum sizce buhar camı ışık gücünü baya azaltırmı?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Evren OltacıÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
Evren OltacıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 19:41
Onur Bey

1-Kayıt kuşak ekstra güvenlik artırıcı bir tedbirdir olması şart değil ama önemlidir...

2-Led lerin çalışma akımları vardır ortalama 2 metre için 1 amper olarak düşünebilirsiniz
örneğin 1 amperlik bir adaptöre 3 metre led bağlarsanız verim alamaz ve sönük kalacaktır.
12 V değerinde çalışması halinde amper değerlerine göre maksimum çalıştıracağınız led i hesaplayabilirsiniz....

3-Buhar camının üzerinde led kullanabilirsiniz çok az bir etkilenme olabilir ama daha güvenlidir
Bu arada silikonlu led kullanmayı ve leğim yerlerine silikon çekmeyi unutmayınız...

Son olarak led ler geleceğin aydınlatma teknolojileridir bir o kadarda ekonomikdir.

Sağlıklı balıklar dilerim...

Saygılarımla

Evren K. Oltacı

ugur_aslanÇevrim Dışı

İl: Sivas
ugur_aslanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 21:17
Kayıt kuşağı kendiniz yapabilirsiniz geçen ben 1m akvaryum aldım akvaryumcu birşey olmaz dedi ama 7mm esnediğinde hemen cam kestiip kayıt kuşak attım ve sıfır esneme oldu.Benim gibi birazda pimpirikliyseniz kesin yapın derim kaldıki 65 cm lik akvaryum bile kayıt kuşak olmadığında esneme yapıyor.Aydınlatmaya gelince bitkili akvaryum olmayacaksa ledi tavsiye ederim silikonlu ledlerde sorun çıkmaz çok ince bir buhar camında fazla ışık kaybı olmayacaktır

Onur422Çevrim Dışı

Onur422Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 21:21
[QUOTE=Evren Oltacı]Onur Bey

1-Kayıt kuşak ekstra güvenlik artırıcı bir tedbirdir olması şart değil ama önemlidir...

2-Led lerin çalışma akımları vardır ortalama 2 metre için 1 amper olarak düşünebilirsiniz
örneğin 1 amperlik bir adaptöre 3 metre led bağlarsanız verim alamaz ve sönük kalacaktır.
12 V değerinde çalışması halinde amper değerlerine göre maksimum çalıştıracağınız led i hesaplayabilirsiniz....

3-Buhar camının üzerinde led kullanabilirsiniz çok az bir etkilenme olabilir ama daha güvenlidir
Bu arada silikonlu led kullanmayı ve leğim yerlerine silikon çekmeyi unutmayınız...

Son olarak led ler geleceğin aydınlatma teknolojileridir bir o kadarda ekonomikdir.

Sağlıklı balıklar dilerim...

Saygılarımla

Evren K. Oltacı
[/QUOTE]Akvaryumu kayıt kuşaksız yaptırmak mecburiyetindeydim ve şart olmadığını duymak içimi rahatlattı.

Ben telefon şarj makinasını forumdaki bazı kişiler gibi adaptör yerine kullanıp fazladan masrafa girmeyi istemiyorum elimde fazladan var.Acaba şarj makinalarını ne şekilde kullanabilirim adaptör olarak ve sonuç nasıl olur?(Her telefon şarj makinesi adaptör olarak kullanılırmı?)

Buhar camının üzerinde kullanmak banada dediğiniz gibi daha güvenli geldi bant gibi birşeylede sabitlersem güzel olucaktır...

85x35x50 akvaryuma kaç led yeterli olur?(Bitkisiz olucak)Renk olarak beyaz düşünüyorum.

(Son olarak led ler geleceğin aydınlatma teknolojileridir bir o kadarda ekonomikdir.)

-Dediğinize kesinlikle katılıyorum hem ekonomik hemde çok güzel aydınlatma yapılıyor.

[QUOTE=ugur_aslan]Kayıt kuşağı kendiniz yapabilirsiniz geçen ben 1m akvaryum aldım akvaryumcu birşey olmaz dedi ama 7mm esnediğinde hemen cam kestiip kayıt kuşak attım ve sıfır esneme oldu.Benim gibi birazda pimpirikliyseniz kesin yapın derim kaldıki 65 cm lik akvaryum bile kayıt kuşak olmadığında esneme yapıyor.Aydınlatmaya gelince bitkili akvaryum olmayacaksa ledi tavsiye ederim silikonlu ledlerde sorun çıkmaz çok ince bir buhar camında fazla ışık kaybı olmayacaktır
[/QUOTE]Camcıya kayıt kuşak yapmasını söyledim ama kayıt kuşak için fabrikada kesilmesi gerekir camın dedi.Elimde 60 boy 33cm en boyutunda ve yaklaşık 35boy 20/25 en boyutlarında galiba 6mm olan cam var bu camları ne şekilde ve nasıl kesip kendim kayıt kuşak yapabilirim?Ve bu camlar yetermi 85x35x50 akvaryuma kayıt kuşak yapımına?Son olarakda cam kalınlığı sanırım 6mm fazlacam kalınlığı etki edermi?

ugur_aslanÇevrim Dışı

ugur_aslanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 21:51
Siteden yararlanarak yapabilirsiniz camcıya 3-4 cm genişliğinde kestirin, cam kalınlığı 5 mm yeter size herhang, bir camcıya gidin en fazla 5-6 tl tutacaktır.Bu arada kestirdiğiniz camların kenarlarını zımparalatmayı ihmal etmeyi.Ölçülerini kendiniz hesaplayabilirsiniz

Onur422Çevrim Dışı

Onur422Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 22:05
[QUOTE=ugur_aslan]Siteden yararlanarak yapabilirsiniz camcıya 3-4 cm genişliğinde kestirin, cam kalınlığı 5 mm yeter size herhang, bir camcıya gidin en fazla 5-6 tl tutacaktır.Bu arada kestirdiğiniz camların kenarlarını zımparalatmayı ihmal etmeyi.Ölçülerini kendiniz hesaplayabilirsiniz

[/QUOTE]Bu kayıt kuşakları yapıştırırken kullanılan silikonun akvaryum silikonu olup olmamasının bir önemi varmıdır?Bu fotoğraftıki gibimi atmalıyım kuşağı yoksa bazı gördüğüm akvaryumlarda üst kısımda tam ortadada oluyor kuşak o şekilmi?Ortada olmasını istemiyorum balık yakalarken çok zorluk çıkarır  bu şekil yeterli olurmu?
Tabanın kenarlarıda kayıtlı olmasımı gerekir yoksa sadece önden ve arkadan atmak yetermi?
Son olarakda tabandaki kayıtları atarken tabana bitişikmi yapıştırmalıyım camı?

pierrÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
pierrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 22:09

Telefon şarz aletiyle şerit led çalıştıramassın.Şerit ledler çalışmak için 12 v gerilime ihtiyaç duyar ancak telefon şarz aletleri 5-6 v gerilim verir verir ve şerit ledleri çalıştıramazlar.Bu nedenle 12 v'luk bir güç kaynağına ihtiyacın var.Kullanacağın şerit ledin türüne (tek çip m. 60-30 led, 3 çip m. 60-30 led) ve metresine göre kaç amper akım çektiğini hesaplayıp o değere en yakın akımı veren (örneğin 12 v 1.2 a gibi.) bir adaptör alman gerekir.

ugur_aslanÇevrim Dışı

ugur_aslanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 22:11
Akvaryum silikonu olmalı, alt taraf zemine yapışık olacak orta kuşağı atmazsanız esneme olacaktır yine

Onur422Çevrim Dışı

Onur422Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 22:21
[QUOTE=pierr]

Telefon şarz aletiyle şerit led çalıştıramassın.Şerit ledler çalışmak için 12 v gerilime ihtiyaç duyar ancak telefon şarz aletleri 5-6 v gerilim verir verir ve şerit ledleri çalıştıramazlar.Bu nedenle 12 v'luk bir güç kaynağına ihtiyacın var.Kullanacağın şerit ledin türüne (tek çip m. 60-30 led, 3 çip m. 60-30 led) ve metresine göre kaç amper akım çektiğini hesaplayıp o değere en yakın akımı veren (örneğin 12 v 1.2 a gibi.) bir adaptör alman gerekir.

[/QUOTE]Forumda uzun süredir telefon şarj aleti kullanıp led çalıştırdıklarını söylüyenler var o yüzden merak etmiştim.Ben 1metre civarı kullanıcam led miktar az olduğu için yinede yeterli gelmezmi şarj aleti?

[QUOTE=ugur_aslan]Akvaryum silikonu olmalı, alt taraf zemine yapışık olacak orta kuşağı atmazsanız esneme olacaktır yine [/QUOTE]Teşekkürler.Yapabilirsem kendim yapıcam kayıt kuşağı.Akvaryum yapımında sista akvaryum silikonun en iyi olduğunu duydum bu silikon dışında bir silikon kullanmak isterse camcı  yaptırmamda bir sorun çıkarmı?Başka marka var falan derse biraz tedirgin olurumda sista silikon şartmıdır? Sorum biraz saçma olmuş olabilir ama sista akvaryum silikonundan başka silikon ismi duymadım akvaryum yapımında.(Pek bu konuda ilgilenmediğim için bilgisizliğimi mazur görün.)

Evren OltacıÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
Evren OltacıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 23:25
Led çalışma değerleri için 12 V a ihtiyacınız var. Ayrıca uzunluğa görede doğru akım değerleri seçmelisiniz sağlıklı çalışması istiyorsanız kullandığınız adaptörün değerlerini kontrol ediniz yaklaşık olarak 2 metre için en az 1 amper gibi hesaplayabilirsiniz....

Örneğin 4 metre led için 12V ile çalışan ve en az 2 amper (üstü olabilir) güçünde bir adaptöre ihtiyacınız var demektirr.

Not: Amper hesabı buğün itibariyle piyasada bulunan ürünler için geçerlidir bir kaç yerde daha sık
imal edilmiş şeritler görmeye başladım bu şeritlerin ihtiyaç duyduğu akım değerleri farklılık gösterebilir...

Saygılarımla

Evren K. Oltacı

pierrÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
pierrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2011 23:33

Gerilim (volt:V) miktarı değiştmez.Akım(amper:A) miktarı değişir.Anlayacağınız 5 cmde de 12 V gerilime ihtiyaç dyar 5 metrede de.Ancak 1 metrede  1 A akım çekiyorsa lediniz 5 metre de 5 A akım çeker.

ugur_aslanÇevrim Dışı

ugur_aslanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 00:14
Sikonun üzerinde akvaryum silikonu yazıyorsa sorun yoktur akfix kullandım ben geçen sistadan farkı yok

Onur422Çevrim Dışı

Onur422Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2011 12:56
[QUOTE=Evren Oltacı]Led çalışma değerleri için 12 V a ihtiyacınız var. Ayrıca uzunluğa görede doğru akım değerleri seçmelisiniz sağlıklı çalışması istiyorsanız kullandığınız adaptörün değerlerini kontrol ediniz yaklaşık olarak 2 metre için en az 1 amper gibi hesaplayabilirsiniz....

Örneğin 4 metre led için 12V ile çalışan ve en az 2 amper (üstü olabilir) güçünde bir adaptöre ihtiyacınız var demektirr.

Not: Amper hesabı buğün itibariyle piyasada bulunan ürünler için geçerlidir bir kaç yerde daha sık
imal edilmiş şeritler görmeye başladım bu şeritlerin ihtiyaç duyduğu akım değerleri farklılık gösterebilir...

Saygılarımla

Evren K. Oltacı
[/QUOTE]Teşekkürler.Peki led aydınlatma bitki akvaryumlarına nasıl olur?

[QUOTE=pierr]

Gerilim (volt:V) miktarı değiştmez.Akım(amper:A) miktarı değişir.Anlayacağınız 5 cmde de 12 V gerilime ihtiyaç dyar 5 metrede de.Ancak 1 metrede  1 A akım çekiyorsa lediniz 5 metre de 5 A akım çeker.

[/QUOTE]Teşekkürler adaptör almak şart oldu yani.

[QUOTE=ugur_aslan]Sikonun üzerinde akvaryum silikonu yazıyorsa sorun yoktur akfix kullandım ben geçen sistadan farkı yok [/QUOTE]Geçen alışveriş merkezinde silikonlara bakıyordum 15-20tl arasıydı silikonlar.(Akvaryum silikonu değildi galiba.)Fiyatlar bana pahalı geldi bu akvaryum silikonlarının normal fiyatları ne kadar civarında oluyor?