Hangi gübreyi kullanmalıyım??

shekerÇevrim Dışı

İl: Istanbul
shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 13:26
akvaryumumda çınar cobambo gül zetin eledoa bitkileri var.Işık devamlı yanıyor yaklasık olarak 2 cm kum var fakat;bitkiler iyi büyümüyor gülün yaprak renkleri sararıyor eledoalar büyümüyor bu şekilde bir sorunum var hangi marka ilaç almam gerektigini bilmiyorum akvaryumcuya gittigimde onunda fasla bilgisi olmadını anlıyorum olesıne bı ilaç vermek istiyor. Marka olarak ayrıntılı bir bitki gübresi(damla) önere bilirmisiniz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

anılÇevrim Dışı

Özel Üye
anılÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 13:36

Bitkili tanklarla ilgili bir çok yazı ve makale, sitede bulunmaktadır.Biraz  araştırırsanız ve forumu incelerseniz (özellikle bitkiler  bölümünü ) bütün sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bunun yanında ben size sera florayı öneririm.Birde akvaryumunuzun ışıklandırması ve ışıkların yanık kaldığı sürede çok önemlidir.Minimum 6-8 saat yanması gerekir ışıklarınızın.

Aşağıdaki linklerden mutlaka yararlanmalısınız...

http://www.akvaryum.com/makale.asp?id=37&alt_kat=1281

http://www.akvaryum.com/makale.asp?id=37&alt_kat=1139

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_topics.asp?FID=10

shekerÇevrim Dışı

shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 13:37

ışık devamlı yanıyor acaba zararlımıdır devamlı yanması

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 13:48

- 2 cm kum kalınlığı az

- kumunuzun ne olduğunu yazmamışsınız

- Akvaryum ebatlarınız yazılmamış, gübrenin miktarı ile su hacmi orantılıdır, bilinmeyen akvaryum hacmine ne kadar gübre atılacağı söylenemez.

- Lambanızın markası veya özellikleri nedir? sonuçta bitkiler için özel üretilmiş bir lamba da olabilir, alalade akkor lamba da kullanıyor olabilirsiniz, lambanın watt'ı da belli değil. ışık gücünüzün ne olduğu belirsiz.

- akvaryumda beslediğiniz balığın cinsinin ve sayısınında söylenmesi gerekli.

Tarifiniz ile tavsiyede bulunmak, telefon ile cerrahi oprasyon yapmak gibi. yani imkansız. akvarymunuza 1 litre sıvı gübre dökün desek uygulayacak mısınız, belkide akvaryumunuz 10 litredir. Ya sitedeki yazılardan öğrenip kendiniz karar vereceksiniz yada detaylı bilgi sunacaksınız.

shekerÇevrim Dışı

shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 13:57

lambamın markasını bilmiyorum ama grolüx denilen bi florosan balıkların rengini canlı gösterdigi için almıstım.20w gücünde.kum ise akvaryumcudan aldığım standart bi kum ince taneli kalın değil.

1adet melek 5adet tetra 2 adet zebra 2 cüce gurami 5 adet neon 2 köpek balığı 5 adet çöpçü 2 adet vatos akvaryumumda yaklasık olarak 100 lt

Kumda almayı düşünüyorum marka ve cins açısından yardım bekliyorum. ilginiz için teşekkürler

sheker2006-11-15 14:33:21

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 16:13

Grolüx genelde kullanılan bir fluoresan, fakat 100 litre akvaryuma 20 Wattlık bir ışık kaynağı yetersiz gelebilir, aynı yada 15 watt civarında fakat sadece bitkilere özgü imal edilmiş 2. bir fluoresan takabilirsiniz.

Balıklarınızın ebatlarını bilemiyorum ama, ya sınırdasınız yada sınırı geçmişsiniz.

Kum olarak genelde kullanılan aquaclay'dir, fakat akvaryumu boşaltıp yeniden kurabiliyorsanız, kullanan arkadaşlar dere kumunu tavsiye ediyorlar (ayrıca çok daha ucuza geliyor)

Gübre kullanımı için sıvı gübrelerde genellikle 20 litreye 5ml olarak belirtilir, fakat bu oran bitki-balık dengesi oturmuş akvaryumlar içindir. bol bitkili fakat bitki-balık dengesi oturmamış bir akvaryumda 20 litreye 10ml oran da olabilir, dengesi iyi oturmuş ve kumu kaliteli bir akvaryumda 20 litreye 1ml, hatta hiç kullanılmıyor bile olabilir. Gübre kullanımı aslında gözlem'e ve ölçüm'e dayanır. Birçok hobici test kitlerinden edinmediklerinden dolayı ölçüm'e göre gübreleme nadirdir. gözlem ise sudaki oluşumlara dayanır. Gübrenin fazla atılması yosun oluşumunu tetikler. Sıvı gübrelerin içinde nitrat ve fosfat olmadığından verilecek sıvı gübre ile akvaryum içinde yemleme ve balık atıklarından oluşan nitrat ve fosfat dengelenmelidir.

shekerÇevrim Dışı

shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 17:41

-Bitki balık dengesi oturmus akvaryum olup olmadığını nasıl anlaya bilirim.

-Dere kumu denilen kumu nereden edine bilirim herhangi bir akvaryumcuda satılırmı.

-Sıvı gübre kullanımı sonucunda oluşan nitrat ve fosfatı nasıl dengeleye bilirim

-İlginiz için teşekkür ediyorum insallah yardımlarınız sayesınde istediğim şekilde bir sahip olabilicem

sheker2006-11-15 17:43:42

fkarakaserÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13070,2[/B]
fkarakaserÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 17:46

Ayrıca ısığın devamlı açık kalması hem balıklarınız hemde bitkileriniz için iyi değildir... Bitkilerin fotosentez yapması gerekir, balıklarınızında gece gündüz ayırımını yapabilmesi ve dinlenmesi gerekir...

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Kasım 2006 18:03

- En kısa yol bir nitrat testi yapıp nitratın çok olup olmadığına bakmanızdır. kritik değerleri aşmıyorsa sorun yoktur. (aslında kendime göre bir oranslım var fakat formülüze edebilirsem forumda belirtirim)

- Akvaryumcularda bulabileceğinizi sanmıyorum fakat sonuçta ben kullanmadığımdan kesin birşey de söyleyemem.

- fosfat ve nitrat sıvı gübre kullanımı sonucunda oluşmaz, önceki yazımda da böyle birşey yok,

[quote]sıvı gübre ile akvaryum içinde yemleme ve balık atıklarından oluşan nitrat ve fosfat dengelenmelidir.[/quote]

burada söylemek istediğim yemleme vebalık atıklarından fosfat ve nitratın oluştuğu. yemlemeden fosfat, balık atıklarından nitrat oluşuyor. bu oluşumlar da bitkiler tarafından harcanır, bu yüzden sıvı gübrelerde bu iki madde olmaz.

shekerÇevrim Dışı

shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 13:04

ışıkğın gece yada gündüz açık kalması fark edermi yani gündüz kapatsam gece açsam  olurmu birde ikisini birdenmi kapatıyım 2 adet 20 w fluoresan var

birde hava taşını çalıştırmam gerekiyormu hava taşının bitkilere herhangi bi etkisi varmıdır??

sheker2006-11-16 13:6:37

shekerÇevrim Dışı

shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Kasım 2006 18:19

bugün tetranın florapride adında bi sıvı gübresini aldım daha öncede dedigim gibi 110 lt akvaryumda 2 adet melek(kucuk sayılır boyda) 5adet neon 5tetra 2 zebra 2 kopekbalıgı(7 8 cm boyunda)5adet çöpçü 2cüce gürami 1vatos var suan.bitki olarakta 4 adet 20 cm boyunda eledoa 2adet çinar 6 adet gül var .yaklaşık olarak ne kadar zamnda ne kadar kullanmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.şişenin üstünda anlaşolır şekilde bi acıklama yok.bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum

shekerÇevrim Dışı

shekerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Kasım 2006 13:02
yardımlarınızı beklıyorum lütfen kafayı yicem yaa