Lepistes-Moli

MertSoyumertÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
MertSoyumertÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 11:55
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: Dişi lepistes ve moli doğumdan sonra bir daha hamile kalmadılar, inceldiler, biraz halsizler. Yem yiyorlar. Erkek lepistes kuyruğu aşağıda geziyor, yem yemesinde veya herhangi bir davranışında sorun yok, dişilere kur yapıyor. 

Akvaryum Kapasitesi (litre): 50 litre

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Lepistes, moli, cory

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): Su yaz yüzünden 30 dereceleri gördü. Düzenli su değişimi yapılıyor, canlı yükü normal seviyede. 

Filitrasyon: Şelale filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Sadece sarımsaklı yem

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
Maalesef ilk balıklarımdan olan, hobimin başından beri benimle olan siyah molim öldü ve maalesef ben ölüm nedenini gözlemleyemedim. Diğer balıklarımda bir süredir anormallik vardı, dişiler doğum yaptı ve bir daha hamile kalmadılar, dişi lepistes doğumdan sonra aşırı inceldi, savruk bir şekilde yüzüyor. Sol yüzgecini bir şekilde kaybetti ve orası mantar oldu fakat mantar kendiliğinden geçti. Dişi molim ise doğumundan beri aynı incelikte devam ediyor. Arada dipte oturuyor, bazen yukarıda havasız kalmış gibi su yüzeyinde duruyor, bazen ise hiçbir şey olmamış gibi davranıyor. Tank bitkilerle dolu, ve şelale filtre var, o yüzden havasız kalmış olamaz. Aklıma nitrat patlaması ve iç parazit geliyor. 
10 litrelik bir karantina tankı var. Onun için ayrı şelale filtrem de var.
Saussure2013-07-19 11:55:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

balukÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Igdir
balukÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 12:21
Mert kardeşim sen ne kadar iyi bakarsan bak akvaryumcuların sattıkları moliler çok hassas oluyorlar ve en ufak bir hadisede ölüyorlar.

YYILDIZ51Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Nigde
YYILDIZ51Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 12:23
Karın çökmesi oluşmuş. İç parazitten ve kötü yemlerden kaynaklanıyor. Düzenli dip çekimi, kaliteli yem ve yemleme, yapın. Flagly ilacı hastalığa iyi gelecektir.50 litreye 1 tablet şeklinde kullanılır.

Kaliteli yemlemeden kastım örneğin sabah 07:00 öğleyin veriyorsan 12:00-13:00, akşamleyin 19:00 sonraki günlerde aynı şekilde.Kendiniz yapamıyorsanız otomatik yem atar alın.

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 12:35
Dostum sarımsaklı yem'in bayatlamış olabilir mi? Çünkü balıklarında ileri derecede iç parazit var. Sen direkt kendin güzel bir sarımsaklı yem hazırla da ver balıklarına...

DessÇevrim Dışı

İl: Samsun
DessÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 12:50
Üzülerek yazıyorum ki o lepistesi kurtaramazsınız.Sıcaklığın 30 dereceye çıkması da etkilemiştir balıklarınızı.

MertSoyumertÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
MertSoyumertÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 13:50
[QUOTE=baluk]Mert kardeşim sen ne kadar iyi bakarsan bak akvaryumcuların sattıkları moliler çok hassas oluyorlar ve en ufak bir hadisede ölüyorlar.[/QUOTE]

Maalesef dediğinize katılıyorum. Bu iki aldığım moli benim başta yaptığım çoğu acemiliğe katlanmış molilerdi. Birçok moli aldım ancak bu ikisi dayanıklı idi. Çok şey atlattık birlikte. Neredeyse 1 yıldır bendeler. 

[QUOTE=umutgunay]Dostum sarımsaklı yem'in bayatlamış olabilir mi? Çünkü balıklarında ileri derecede iç parazit var. Sen direkt kendin güzel bir sarımsaklı yem hazırla da ver balıklarına... [/QUOTE]

Sarımsaklı yemi sadece dün uyguladım. Bildiğimiz sera vipan'ı Umut Başar'ın tarif ettiği sarımsak suyu emdirerek verdim. Yemin bayat olduğunu sanmıyorum. Hatta bayatlamaması için 5 liralık numunelik gibi olan paketlerden bittikçe alıyorum. 

[QUOTE=YYILDIZ51]Karın çökmesi oluşmuş. İç parazitten ve kötü yemlerden kaynaklanıyor. Düzenli dip çekimi, kaliteli yem ve yemleme, yapın. Flagly ilacı hastalığa iyi gelecektir.50 litreye 1 tablet şeklinde kullanılır.

Kaliteli yemlemeden kastım örneğin sabah 07:00 öğleyin veriyorsan 12:00-13:00, akşamleyin 19:00 sonraki günlerde aynı şekilde.Kendiniz yapamıyorsanız otomatik yem atar alın.
[/QUOTE]

Ben de iç parazit diye düşünüyorum. Ancak balıklar doğurduğu için gafil avlandım. Karınları şişecek diye bekledim, ancak zamanla içe çöktüler, bu yüzden müdahale için biraz geç kaldım maalesef. 

[QUOTE=dess]Üzülerek yazıyorum ki o lepistesi kurtaramazsınız.Sıcaklığın 30 dereceye çıkması da etkilemiştir balıklarınızı. [/QUOTE]

Ben de lepistes için pek umutlu değilim, ancak molinin yanında 10 litrelik karantina tankıma koyacağım, bir umut belki sonuç verir. 

Flagly mi yoksa sera baktopur direct mi daha etkili olur, flagly'i nereden bulabilirim? Elimde 1,5 tablet baktopur var, eğer flagly ile aynı etkiyi veriyorsa baktopur daha çok işime gelir açıkçası. 

Konuları gezinirken şöyle bir yazı buldum: 

"Eczanede Flugy tablet satılıyor onu suda eritip yemi içine atıp bekletin balıklarınız bunu yerse eğer içlerinde parazit falan kalmaz. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim."

Bunu mu uygulamalıyım?
Saussure2013-07-19 13:54:45

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2013 13:58
Sarımsaklı yemi devamlı verdiğin hâlde böyle iç parazit olduklarını zannettim, tamam sen sarımsaklı yeme devam et dostum. Kimyasallara gerek yok, sarımsak bu işi çözer. Umut Başar'ın yöntemine devam et...