Lepistes Üretim Havuzu Yapacağım. (Resimler Eklendi.)

Mehmet FerhatÇevrim Dışı

İl: Ankara
Mehmet FerhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 19:51
Merhaba Arkadaşlar;
Ben bu hobiyi çok çok sevdim. Büyük akvaryum kuracağım ama yerim olmadığından dedemin bahçesine üretim havuzu yapmayı planlıyorum. Balık olarakda lepistes düşünüyorum. Havuzun çeyreğini rafya ile dolduracağım. Havuz ölçüleri 100 boy 100 en 50 yükseklik şeklinde düşünüyorum. 500 litre alıyor. Eğer becerebilirsem yani balıkları besleyebilirsem, havuzu  büyüteceğim. Havuzu şöyle yapmayı planlıyorum.
 Paintden olduğu kadar=
1=
2=
3=
4=

En önemli sorun elektrik. Dedemin bahçesinde elektrik yok. Havayı nasıl verebilirim.  Haftada 2 defa gidiyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum.  Bu cumartesi kuruluma başlayacağım.
BeZGiN2013-03-22 16:35:29

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

suleymanblgtÇevrim Dışı

İl: Bursa
suleymanblgtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 19:54
Su sıcaklığı sorun olucaktır . 

BaranAkkayaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
BaranAkkayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 19:55
Bahçede zor olmaz mi zaten havuz hacmi pek büyük değil boşuna uğraşma bence.

yigitgurdalÇevrim Dışı

İl: Istanbul
yigitgurdalÇevrim Dışı
Lepistesler sıcaklık degisiminden cok çabuk etkilenen canlılardir.Elektrik olmadan isiticida olmaz ısıtıci olmadan uretimhanede olmaz.

ffatihhÇevrim Dışı

Özel Üye
ffatihhÇevrim Dışı
Özel Üye
Haftada 2 kez gitmek yeterli olmaz sanırım. İlgilenen başkası olacak mı?

Mehmet FerhatÇevrim Dışı

Mehmet FerhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:11
Dedem 

Resimlerde hata oluştu şimdi yüklüyorum.

suleymanblgtÇevrim Dışı

suleymanblgtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:13
Koi bak bence öyle bir havuz yapıcaksan .

Mehmet FerhatÇevrim Dışı

Mehmet FerhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:18
[QUOTE=Süleyman.]Su sıcaklığı sorun olucaktır . [/QUOTE]

Soğutma yönünden sıkıntı olcağını sanıyorum. Çünkü havalar çok anormal ve bu sene daha çok sıcak olacakmış nolur nolmaz diye straforlayacağım. Alacağım strafor su ısısını sabit tutacak ne soğuk ne sıcağı geçirmeyen.

[QUOTE=Süleyman.]Koi bak bence öyle bir havuz yapıcaksan .[/QUOTE]

Koi daha zor gibime geliyor birde üretim için yapacağım.

[QUOTE=yigitgurdal]Lepistesler sıcaklık degisiminden cok çabuk etkilenen canlılardir.Elektrik olmadan isiticida olmaz ısıtıci olmadan uretimhanede olmaz.[/QUOTE]

Bazı küçük su birikintisi gibi yerlerde yaşadığını gördüm eğer bunda olumsuz cevaplar alırsam projeden vazgeçip dereyi düşüneceğim. Herkese teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için çok çok değerli. hava konusunda pilli hava motoru alıp yanınada küçük bi akü almayı düşünüyorum.

58Semih58Çevrim Dışı

İl: Sivas
58Semih58Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:27
Sana tavsiyen hiç uraşma zarar edersin lepistes çok özen ister profosyonel istir yani haftada gitmek yetmez hem havuz kücük bence akvaryuma devam edin

suleymanblgtÇevrim Dışı

suleymanblgtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:27
Pardon yanlış yazmışım su ısısı sorun olucaktır diyecektim . Yani yazın belki o straforlarla biraz serin tutabilirsiniz havuzu ama kışın ? su ısısı çok düşecektir . Sana şöyle bir fikir vereyim neden tatlı su midyesi üretimi yapmıyorsun ? 10 - 15 tane tatlı su midyesi at havuza 1-2 tane de Koi at çünkü yavru midyeler balıkların solungaçlarında asalak olarak yaşarlar . Neden Koi dersen yavru midyelerin üstünde asalak olarak yaşayacağı balığın dayanıklı ve dirençli olması gerekli bu yüzden  belki bir fikir vermiş olurum sana  aklımda bir fikir daha var :)) bu akvaryumda gammarus üretimi de yapabilirsin . Evdeki balıklarına poşet poşet canlı yem götürürsün  Süleyman.2013-03-21 20:28:42

Mehmet FerhatÇevrim Dışı

Mehmet FerhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:32
Ha söylemeyi unutmuşum kışın geri balıkları akvaryumuma alacağım tam kışın değilde şimdi başlayıp sonbahar gibi bırakacağım. şu ana kadar 5 olumsuz cevap aldım. bakalım.

[QUOTE=Süleyman.] Pardon yanlış yazmışım su ısısı sorun olucaktır diyecektim . Yani yazın belki o straforlarla biraz serin tutabilirsiniz havuzu ama kışın ? su ısısı çok düşecektir . Sana şöyle bir fikir vereyim neden tatlı su midyesi üretimi yapmıyorsun ? 10 - 15 tane tatlı su midyesi at havuza 1-2 tane de Koi at çünkü yavru midyeler balıkların solungaçlarında asalak olarak yaşarlar . Neden Koi dersen yavru midyelerin üstünde asalak olarak yaşayacağı balığın dayanıklı ve dirençli olması gerekli bu yüzden  belki bir fikir vermiş olurum sana  aklımda bir fikir daha var :)) bu akvaryumda gammarus üretimi de yapabilirsin . Evdeki balıklarına poşet poşet canlı yem götürürsün  [/QUOTE]

Araştırıyım bakalım gammarus  neymiş asılında iyi fikir çok sağol.

fur10Çevrim Dışı

fur10Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:36
Merhaba. ben bişeyi merak ettim benimde böyle bi projem var ama sizin dediğiniz gibi tahtayla boyayla. Uğraşmadan havuzu mermerden yapıp toprğa gömsek olurmu içinde koi olacak ama Her zaman yem veremem koi ler yemsiz kala bilirlermi bide arıtma sistemi gerekirmi gerekirse nasıl olmalı.

Mehmet FerhatÇevrim Dışı

Mehmet FerhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:38
Ben bunu biliyom derede çoook var ablam kaplumbağlarına veriyor kışın mecbur almak zorunda kaldı 2 çay bardağına 5 tlmi ne diyorlar. Ama bunları benim lepisteslerin yiyeceğini sanmam çok büyük oluyorlar. başka canlı yem tavsiyeniz olursa paylaşabilirsiniz.

suleymanblgtÇevrim Dışı

suleymanblgtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2013 20:39
6. olumsuz cevap yine benden :) 
1) Balıklara sadece yazın bile havuzda baksan . Yazın gece gündüz arasında sıcaklık farkından lepistesler etkilenir .
2) Hadi diyelim balıklara yazın havuzda baktın . Kışın akvaryuma alacağım diyorsun balıklar sürekli ortam değişiminden strese girebilir ve 5oo litrelik bir havuzdan sonra 7o litrelik bir akvaryuma geçince balıklar aptallaşır bence . 
3) Hadi yine diyelim ki(ne çok şey dedim)   kışın balıkları akvaryuma alacaksın ve bir sorun çıkmayacak . 5oo litrelik havuzda bütün yaz boyunca 5 lepistesle başlarsın kışa kadar 1oo-15o tane lepistesin olur 70 litre akvaryuma o kadar lepistesi nasıl sığdıracaksın ???