Lepistes & Melek | Bilgilendirme

doguseÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
doguseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2013 20:11
Sürekli sorulan ve genelde yapılan bir yanlışı düzeltme amaçlı, bir konuya yazdığım yazımı ayrıca konu açarak yapılan bu yanlışı bir nebze olsun düzeltmek istedim.

Neredeyse bütün akvaryumcularda olduğu gibi birçok tanıdığınız kişilerin de akvaryumunda bu türler sorunsuz yaşıyor gibi gözükebilir, yemleri iştahla yiyor olabilirler, gayet hareketli de olabilirler. Ama bu bizim amacımız olan onların doğasını taklit etme çabamızın yerlere serildiği noktadır. Bu "yaptım oldu" demekten başka bir şey değildir.

Melek balıkları "Güney Amerika Cichlidleri" ailesinin bir üyesi olup; orta derecede agresif, doymak bilmeyen, meraklı ve oldukça zeki avcılardır. Bu nedenle fazlasıyla vurucu balıklardır.

Lepistesler ise "Orta Amerika" kökenli olup; oldukça barışçıl bir canlı doğuran türüdür.

Meydana gelmiş, gelecek olan sıkıntıları maddeler halinde sıralarsak;

1- Erkek lepisteslerin kuyrukları onlar için çok ilgi çekicidir. Sürekli tırtıklayarak kuyrukta kopmalara sebep olur.
2- Canlı yemi çok sevdiklerinden; doğum yapan bir dişi lepistes onlar için bir canlı yem kaynağı olacaktır. Yavrularınız saklanmayı başarsa bile; zeki canlılar olduklarından lepistes yavrularının nerelerde saklandığını bilir ve gider nefes almadan temizlerler.
3- Büyük boylara ulaştıklarında genç lepistesleriniz dahi bu avcılara yem olabilir. Bu sadece genç lepistesleriniz için geçerli değil, ağızlarına sığacak canlı ne varsa afiyetle yerler.
4- Melek balıklarının olduğu akvaryumda; Lepistesler melek balığının geldiği bölgeden hemen uzaklaşır. Bu da lepistesleriniz üzerinde strese neden olur.
5- İstedikleri su şartları farklıdır. Örneğin; melek balıkları 6-7 arası pH'da yaşabilir(yaşam aralığı 6-8 pH) ama lepistes için en az 7 pH gereklidir.(7-8 pH)

*Eğer pH değerinizi 7-8 arasında tutuyorsanız 5. maddeyi yoksayabilirsiniz.

Yardımcı olacağını düşündüğüm sayfalar;

Lepistes balıkları ile ilgili makale;
http://www.akvaryum.com/poecilia_reticulata_%28lepistes_guppy%29_tatlisur_5_194.asp

Melek balıkları ile ilgili makale;
http://www.akvaryum.com/pterophyllum_scalare_%28melek%29_tatlisur_4_330.asp#b

Umut kardeşimin balık uyumları ile ilgili yazısı;
http://www.akvaryum.com/Forum/balik_uyumu_k630984.asp

İşin özü lepistesler ile melek balıkları aynı akvaryumda bulunmamalıdır. Bunlar tecrübeyle sabit bilgilerdir.
Herkese sağlıklı balıklar dilerim.
Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

pcmanyakÇevrim Dışı

İl: Izmir
pcmanyakÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2013 20:54
Çok güzel çalışma olmuş. Aynı durum tüm canlı doğuranlar için geçerli. Moli, Velifera vs. yavruları iri olmalarına ve bence daha zeki olmalarına rağmen yine de yem olacaklardır.

doguseÇevrim Dışı

Özel Üye
doguseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2013 11:40
Teşekkürler kardeşim.
Evet tüm canlı doğuranlar için geçerli fakat genelde "lepistesle olur mu ?" tarzında sorular geldiği için bu konuya dikkat çekmek istedim.

BberilydnÇevrim Dışı

İl: Bursa
BberilydnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2013 12:50
Bende de 2 melek 3 lepistes 2 black moli 2 çöpçü  2 tül zebra 2 renkli tetra 2 gökkuşağı denilen cam balıktan var masalla iyi anlaşıyolar ama genelde lepistes ile melek uyumlu olmaya bilir , uyada bilir bu arada lepistes lerin sayısı ve cisiyetini soylar misin 

ebjd44Çevrim Dışı

İl: Malatya
ebjd44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2013 14:14
Aynen katılıyorum size aynı tankta olmuyorlar

doguseÇevrim Dışı

Özel Üye
doguseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2013 21:18
[QUOTE=Bberilydn]Bende de 2 melek 3 lepistes 2 black moli 2 çöpçü  2 tül zebra 2 renkli tetra 2 gökkuşağı denilen cam balıktan var masalla iyi anlaşıyolar ama genelde lepistes ile melek uyumlu olmaya bilir , uyada bilir bu arada lepistes lerin sayısı ve cisiyetini soylar misin 
[/QUOTE]

Dışarıdan size sağlıklı gözükebilirler ama öyle olmadıklarına emin olabilirsiniz.
Bu işin sayı ve cinsiyetle bir alakası yok. Neredeki lepisteslerin sayı ve cinsiyetlerini öğrenmek istiyorsunuz ? Anlayamadım.

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2013 18:18
Doğuş, yeni gördüm konunu, çok güzel olmuş, derin olmuş ve kimseyi sıkmayacak tarzda kısa-öz bilgiler var. Süpersin... Eline sağlık...

doguseÇevrim Dışı

Özel Üye
doguseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2013 21:19
Eyvallah Umut. Senin yazılarının yanında solda sıfır kalır ama kendimizce karaladık bir şeyler.
Arkadaşlara faydalı olduysa ne mutlu. 

mamacacaÇevrim Dışı

İl: Istanbul
mamacacaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2013 21:20
Güzel bir derleme, emeğinize sağlık.

doğadanÇevrim Dışı

İl: KKTC
doğadanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2013 19:49
Benim tankımda da lepistes ve melek var. İkisinden de vazgeçemiyorum. azcuk stres yaşayıversinler canım nolcak. Doğada herşey bunların istediği gibi mi gidiyor. Misal ben 21-22 derece benim için idealdir amma ve lakin  işim gereği 35 derece sıcakta çalışıyorum. doğada böyle o biraz dürtcek o biraz kaççak o yeni yollar bulcak o savunmayı öğrencek gelişim böyle bir şey:)

egouardÇevrim Dışı

İl: Bursa
egouardÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2013 10:55
[QUOTE=doğadan]Benim tankımda da lepistes ve melek var. İkisinden de vazgeçemiyorum. azcuk stres yaşayıversinler canım nolcak. Doğada herşey bunların istediği gibi mi gidiyor. Misal ben 21-22 derece benim için idealdir amma ve lakin  işim gereği 35 derece sıcakta çalışıyorum. doğada böyle o biraz dürtcek o biraz kaççak o yeni yollar bulcak o savunmayı öğrencek gelişim böyle bir şey:)
[/QUOTE]

Doğada su 35 derecelere çıkamaz.Bizim bulunduğumuz ortam mesela 40 derece o zaman akvaryum 30 derece v.s ancak akvaryum 200 lt doğa kimbilir kaç bin ton.Yani oyle hemen ısınamaz.Ayrıca sandığınız kadarda kafa kafaya gelmiyorlar doğasında.Azıcık stress diyerek geçiştirmemek gerek.Azıcık stress bile balığın yemden kesilip ölümüne yol açabilir.

doğadanÇevrim Dışı

İl: KKTC
doğadanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2013 12:26

doğadan2013-07-26 12:27:40