Lepistesler nasıl çiftleşir?

theredÇevrim Dışı

İl: Istanbul
theredÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:02
Selam. Erkek lepisteslerin dişileri kovaladığını sürekli görüyorum. Ama hiç çiftleşme tarzı bir hareketlerini görmedim. Bu balıklar nasıl çiftleşir? Sitede bununla ilgili bilgi bulamadım. Yani bazı balıklar gibi yumurta dökme gibi bir durum mu oluyor, yoksa fiziksel bir birleşme mi var.. ve bu kovalamaca olayı nedir, erkek kovalıyor hatta kıstırıyo bazen köşeye. ama sadece dişinin karnının yan tarafına ağzıyla dokunuyor. E herhalde böyle çiftleşmiyorlardır :)

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ThorondorÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
ThorondorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:17
Selam Ozan arkadaşım, lepisteslerin çiftleşmeleri genellikle kovalamaca şeklinde oluyor. Lepistesler canlı doğuranlardandır yani dışarı yumurta falan bırakmıyorlar. Lepisteslerin hamile olduğunu da dişinin karnındaki fazla şişlikten anlayabilirsin. Şişliğin sonunda (anüsün orda)bir süre sonra siyahlık görülür onlarda yavruların kafalarından kaynaklanır. Umarım sağlıklı yavrular alırsın.

Mustafa_166Çevrim Dışı

Özel Üye
Mustafa_166Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:23

Merak etme yakında yarrulayacaktırlar.

Teşekkür Edenler: [T]187434,MaroonCare[/T]

theredÇevrim Dışı

İl: Istanbul
theredÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:31
yok ben yavrulama olayını sormuyorum zaten. hali hazırda bir hamile lepistesim var. benim merak ettiğim konu, bunlar nasıl çiftleşiyor? yani erkek spermlerini nasıl bırakıyor. dişi bunu nasıl alıyor vs. çünkü kovalamacalarda çiftleşme olabilecek hiçbir hareket görmedim.

CenKÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
CenKÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:35

Erkeğin gonad veya gonod(tam hatırlayamıyorum)ile dişinin o siyah bölgesiyle birleşir o arada spermlerini yollar ve yumurtalar döllenir...

Saygılar...

Beğenenler: [T]187520,EraYıLdıZ[/T]

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:36
Bunu görerek öğrenmeniz ve keşfetmeniz daha güzel ve ilginç olacaktır.

Teşekkür Edenler: [T]194400,MertVural[/T]

GomodoEjderiÇevrim Dışı

İl: Bursa
GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 18:44
Erkek biraz sağa yada sola yatar, 3. yüzgecini gonopod sanırım adı, dişinin arkasına deydirir.1 kere çiftleşme çok kere yavrulamaya yetiyor ama durmadanda çiftleşirler.

Teşekkür Edenler: [T]187434,MaroonCare[/T]

CenKÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
CenKÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2006 20:41

Arkadaşlar bu arada Haydar Dümen gibi olduk he.

Saygılar...

KediyeKafaAtanFareÇevrim Dışı

İl: Ankara
KediyeKafaAtanFareÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2013 02:42
Beyler Şimdi Ben Sırf Şunu Sormak İçin Kaydoldum Şey Elimde 7 Aylık Lepistesler Var Kuyruklar Felan Rengini Almış Ergenliğe Girmişer Anlıcanız Şey Diyorum Bunlar Ne Zaman Çiftleşir Yada Çiftleşmeleri İçin Karanlık Bi Odayamı Bırakıyım Rahatsızmı Etmeyim Anlamadımki. Yardımcı Olun Kardeşinize.:/

onuraltinsoyÇevrim Dışı

onuraltinsoyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2013 16:29
[QUOTE=KediyeKafaAtanFare]Beyler Şimdi Ben Sırf Şunu Sormak İçin Kaydoldum Şey Elimde 7 Aylık Lepistesler Var Kuyruklar Felan Rengini Almış Ergenliğe Girmişer Anlıcanız Şey Diyorum Bunlar Ne Zaman Çiftleşir Yada Çiftleşmeleri İçin Karanlık Bi Odayamı Bırakıyım Rahatsızmı Etmeyim Anlamadımki. Yardımcı Olun Kardeşinize.:/[/QUOTE]7 aylık zaten çiftleşmeye başlamıştır bile senin birşey yapmana gerek yok sağlıkları yerindeyse durmadan çiftleşirler zaten

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2013 14:05
   Canlı doğuranlarda balıkların çiftleşmeleri için özel bir çaba sarfetmemize gerek yoktur. Zaman zaman her zaman vakit buldukça sıklıkla zaten çiftleşirler. Canlı doğuranlarda çiftleşme aslında bir merasimdir. Erkeklerin yelelerini açarak dişilerin etrafında dönmesi, sürekli dişinin salgıladığı hormonun peşinde olması, ani ve sert hareketlerle dişiyi çevrelemesi hep bu merasimin parçasıdır. Gün içerisinde sıklıkla şahid olurum balıklarımın çiftleşmesine. Dişi balıklar çiftleşme dönemlerinde anüs kanallarından salgılanan hormonun kokusuyla erkekleri delirtirler. Bu salgı kanalları özellikle doğum öncesi ve doğum sonrası aşırı çalıştığı için erkek balıklar özellikle bu zamanlarda dişilere aşırı ilgi gösterirler. 
    Canlı doğuran besleyen bütün arkadaşlarımıza özel bir yavru tankı olması gerektiğini sıklıkla vurguluyorum imkanı olanlar için de özel bir doğumhane akvaryumu olursa hiç fena olmaz. Çünkü doğumda oldukça yıpranan dişi balık doğumdan sonra  erkek balıklarla aynı ortamda olursa erkekler dişinin salgıladığı hormondan etkilenip hemen çiftleşmeye çalışırlar. Bunun için doğumu gerçekleşen dişinin 3 gün dinlendirilmesi onun daha uzun ömürlü olması için şarttır.

balıkcı752Çevrim Dışı

İl: Aydin
balıkcı752Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2013 12:09
arkadaşlar ben 1 erkek plati 1erkek lepistes 2 de dişi  lepistes var geçen sene benim erekek plati lepistesleri döllüyodu ama bu sene döllemiyo veya erkek lepistes hiç çiftleş miolar naapmalıyım  

ha bide bazı kişiler balıları birbirine değdir dedi doğrumu

balıkcı7522013-10-26 19:12:05

Çılgın lepistesÇevrim Dışı

İl: Gaziantep
Çılgın lepistesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2014 00:44
Slm arkadaslar benim tankimda 2 japon 2 kopek baligi 1 erkek be 1 de dişi lepistesim ,1vatoz ve 1tanede çopcu var acaba benim lepisteslerim bunlarin arasinda çiftlesebilirmi bazen erkegin disiyi kovaladigini goruyiru ama yumryalarin dolenmesi icin 3-4 sanuye yanyanami durmasi lazim yoksa bu is saniyesinde bitiyomuÇılgın lepistes2014-02-05 00:49:52

rickÇevrim Dışı

rickÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2015 15:13
Benim 15lt lik bir akvaryumum var.İçinde 5 japon var. Arkadaş geçen gün bana 1d 1e lepistes getirdi .Japonla
beraber yasadılar.