Lepisteslerde Büyüme Aşamaları

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2013 09:59
Lepisteslerin büyüme hızları aşağıdaki başlıklara bağlı olarak değişmektedir:
* Yem çeşitleri ve yemleme sıklığı,
* Hacim
* Temizlik
* Isı-Bitki-PH gibi diğer şartlar...

Bu başlıklara bağlı olarak zamanlar değişkenlik gösterir. Aşağıda ortalama zamanlar kullanarak Lepisteslerin gelişim aşamalarını anlatacağım. Dediğim gibi, bu süreler kısalıp artabilir:

Akvaryum hacminin, yani yavru akvaryumunun hacminin ortalama 50 Litre olduğunu var sayalım.
Yavrular doğduktan 1,5 hafta sonunda dişi erkek ayrımı yapılabilir. Erkekler için henüz Gonopod oluşmamıştır. Cinsiyet ayırmak için anüs bölgelerine bakılır. Yetişkin dişilerde olan anüs siyahlığı, dişi yavrularda görülmeye başlar. Siyahlık yoksa erkek, siyahlık varsa dişidir.

Aşağıda dişi yavru (Resim: 1)

4 haftalık olduklarında ortalama boyları 1 cm'in üzerindedir. Erkeklerin kuyruklarında hafifçe parlayan renkler görülmeye başlar, vücut daha parlaktır, anüs yüzgeci ise yavaş yavaş sivrilerek gonopod oluşumuna başlamıştır.

Aşağıdaki resimde bir erkek lepistes yavrusu görüyorsunuz. Dikkat ederseniz anüs yüzgeci hafifçe sivrilmeye ve toplanmaya başlamış, yani daha gonopod oluşmamış ama oluşmaya başlamış:

Resim: 2

Resim: 3

Bu zamandan sonra bu yavrular "diğer balıklar tarafında yenir ya da yenmez" diyemem. Nomal boylardaki canlı doğuranlar bu balıkları direkt yutamasa da eğer yavrulara alışık değillerse ve iyi beslenmiyorlarsa balıkları ısırabilir, zarar verebilir, kovalayabilir ve öldürebilir. Burada yetişkinlerin durumu önemli, 2 haftalık yavruya dönüp bakmayabileceği gibi 1,5 aylık bir balığa saldırabilirler.

1,5 ay sonunda balıklar iyice boylanmıştır, erkeklerin kuyruklarındaki renkler artık belirginleşmiştir, Gonopod oluşumunu tamamlamış ya da tamamlamak üzeredir. Bu süreç 1,5 ay ile 2 ay arasında tamamlanır.

2 aylık balıklar artık tamamen renklenmiş, sağlıklı genç erkeklerdir, üreme kapasitelerine sahiptir, kuyrukları henüz kısa ama gösterişlidir. Dişilerin kuyruk desenleri belli olmuştur ancak henüz üreme kabiliyetine sahip değillerdir. Bu boylardaki balıklar hiç bir canlı doğurana yem olmaz ve saldırıya uğramaz.

Aşağıda 2 aylık genç bir delikanlı
(resim: 4) ve 2 aylık çok genç bir dişi (resim: 5)

Resim: 4

Resim: 5

3 aylık balıklarda erkekler artık tamamen yetişkin, genç ve dinamiktirler, sürekli dişi kovalayan hareketli balıklardır. Dişiler ise artık hamile kalmak için hazırlardır. Daha erken hamile kalma özelliği kazanan balıklar mutlaka olacaktır ama 3 aydan önce hamile kalmaları sakıncalıdır.

Yukarıdaki süreçler başlıca beslenme ve hacimle ilgili olarak uzayabilir ve kısalabilir. Bunun dışında tankınızın bitkili olup olmadığı, temizliği (dip çekimleri ve düzenli su değişimi), PH, Sıcaklık gibi konular da balıklarınız için önemli mevzulardır.

Beslenme için;
Yavru balıkların metabolizması çok hızlı çalışır. Günde eşit aralıklarla 4 kez yemleme yeterli olacaktır. Yemlerinizin kaliteli ve taze olması gerekmektedir. Büyümeye programlı bu balıklar için önemli olan Protein'dir. Protein, büyümeleri için gereken başlıca madde. Bunu canlı ya da kurutulmuş yemlerle, kaliteli yavru yemleriyle balıklarınıza kazandırabilirsiniz. Özellikle artemia, su piresi, tubifex kurtları, kan kurtları gibi yemler büyümelerinde çok etkilidir. Öğünlerinde değişik yemler kullanmak her zaman daha iyidir. Bunun yanında, haftada 2 günü bitkisel yemlemeye ayırmalısınız. Böylece sürekli protein tüketen balıkların sindirim sistemi rahatsızlıklarına yakalanmalarını engellemiş olursunuz.

Hacim eğer kademeli olarak artırılabiliyorsa daha hızlı bir gelişim gösterdikleri söyleniyor. Örneğin, ilk doğduklarında 15 litre, sonra 30 litre, 50 litre ve en son 100 litre ana tank gibi. Bu bir örnek tabi.
Sıcaklık 24-25 derecede olması uygundur, sabit kalması çok daha önemlidir.
PH alkali değerlerde olmalıdır, 7.5 - 8 PH derecesi uygundur. Akvaryumda düzenli olarak dip çekimi yapılmalıdır, bu yüzden yavru akvaryumlarında kum ve çakıl gibi malzemelerin olması istenmez. Asla yerde bir yem çürümemelidir. Akvaryumda nitrat artmamalıdır, düzenli olarak su değişimleri yapılmalı, yeni suyun en az 1 hafta ağzı açık bir kapta beklemiş ve akvaryum ile aynı sıcaklıkta bir su olması gerekmektedir.

Beğenenler: [T]173283,06volkan34[/T][T]134014,ata demirci[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Batu26Çevrim Dışı

İl: Eskisehir
Batu26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2013 09:52
Ben yavruların yenmemesi konusunun altında bahsettiğim yavru tamı tamına resim 1 in aynısı.Boyu konusunda 3 cm göz kararı söylemiştim .Konu çok işime yaradı.Meğersem dişi olduğu için renklenmiyormuş :).Ben dişi de olsa sadece kuyruğu olsun renklenir sanıyordum :).

twonumberÇevrim Dışı

twonumberÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2013 19:06

Eline emeğine sağlık hocam... 

;)

lepistesuzmaniÇevrim Dışı

İl: Çankiri
lepistesuzmaniÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2013 22:06
Hocam bir süredir takip ediyorum ve takdir ediyorum seni.Bir ara sohbet etmek isterim :))

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2013 09:13
Teşekkürler arkadaşlar, sağolun.
Konuşuruz tabi neden olmasın...

Umut BaşarÇevrim Dışı

Özel Üye
Umut BaşarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2013 09:26
Adaşımdan yine harika bir konu. Gerçekten iyiki varsın Umut.. Başkaları gibi yıkıcı eleştri yada sırf muhalefet olmak adına değil her zaman bilgilendirme amaçlı yazıların oldu / oluyor.. Sağolasın..  Eline emeğine sağlık.. Umutcinho2013-01-30 09:28:12

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2013 09:32
  Çok teşekkür ederim. Boş geldim dünyaya, boş gidiyorum. En ufak bir katkım oluyorsa o da bana kâr olur

Beğenenler: [T]173399,tado.9[/T]