Makrakanta üretimi için destek

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
İl: Istanbul
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 13:21
Forumlarda aramama rağmen makrakanta (Botia Macracantha) üretimi ile ilgili ciddi bir bilgi veya üreten birisini bulamadım. Türkiye'de üreten var mı? Yurtdışı kaynaklardan referansla üretilebildiğini biliyorum ama bizde deneyim sahibi olan birisi varsa detaylara ihtiyacım var.
Meyan Kökü hakkında Onur (Unotim123) ile yazışırken aklıma takıldı. Ciddi olarak üretme girişiminde bulunacağım.
Yurtiçi veya yurtdışı her türlü kaynak ve bilgiyi paylaşabilirsiniz. Türkçe veya ingilizce olabilir.
Bu arada elinde büyük boy (~15 cm) makrakanta olup uygun fiyatla veya malzeme/balık takası ile verebilecek kişilerin özelden bana mesaj göndermesini de rica ederim.
Küçük boy (3-5 cm) alıp büyütmeyi ve büyüme hızını da görmeyi planlıyorum. Toplamda 5-6 büyük, 1-2 küçük makrakanta alma hedefim var. Hediye de kabul ederim.
Her türlü yorum ve yardımı bekliyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Edirne
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 14:43
Yaklaşık 6-7 yıldır makrakanta besliyorum.Kendi araştırmalarıma göre makrakantalar akvaryum ortamında üretilmiyor ve sadece sumatra adasında vahşi olarak yakalanıp ticareti yapılıyor.Gözlemlerime göre makrakantalar akvaryumdaki ilk 2-3 yıllarında gayet uyumluyken boyu 15 cm i geçtikten sonra aşırı agresifleşiyorlar.Şu anda elimde bulunan 4 yaşında 15 cm boyundaki makrakanta eskiye göre aşırı agresifleşti.Sonuç olarak değil üretim akvaryumda uzun vadede bakılması bile uygun olmayan bir tür olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 15:05
Volkan Bey,
Yorumunuz için teşekkürler. Benim için bir deneme olacak. Şimdiden sizdekine yakın boyda iki yaşında iki adet için konuştum. Eğer agresif diye düşünerek istememe durumunuz varsa ben seve seve alabilirim. Agresifliklerinin bir nedeninin tek bakılması olduğunu biliyorum. Sürü balığı olduğu için tek olunca özellikle de büyüklerinde sorun olabiliyor. Hem bu mantıkla hem de üretim denemesi için en az 5-6 adet bulmaya çalışıyorum. Sürü olunca daha sakin bir yapıya döneceğine inanıyorum. Olmazsa da "denedim, gördüm, sonuçları da budur" diye paylaşırım.
kgurkan2010-02-19 15:06:39

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 15:14
Makrakanta üretenler var yurt dışında.Hatta düzenli olarak üretimi bile yapılıyor bazı kişiler tarafından.
http://www.loaches.com/articles/clown-loach-breeding-related-itemsunotim1232010-02-19 15:15:42

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 15:56
Köksal Bey, zaten Onur'da canlı olarak gördü biliyor. Dernek akvaryumumuzda dişi erkek olarak düşündüğümüz 2 tane 20 cm. civarı makrakanta var.

Ticaret amacı ile değil ama üretim amaçlı o balıkları size verebiliriz.isterseniz bu konuyu Pazar günü kahvaltıda konuşalım.Tebessüm

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 16:04
Teşekkürler Onur. Yazıyı okudum ama daha başında bir cümle vardı:
"The following account is about an article that is of interest, but must be treated with great skepticism."

Bende ozmoz var. Dış filtre ile yağmurlama da yapabilirim. Isıtıcı zaten ısıyı dengede tutar. Denemeye değebilecek bir şeyler anlatmışlar. Ama yukarıdaki cümlede dediği gibi ilgi çekebilecek ama bir o kadar da şüpheyle bakılması gereken bir durumdur.
Eğer balıkları ayarlayabilirsem bir süre besiye çekip sonra aynı senaryoyu deneyeceğim. Yazıdan anladığım kadarıyla bayağı ciddi miktarda yumurta diziyorlar. Geriye sadece 450 yumurta kaldığını ve çoğunun yendiğini düşünürsek, başardığım takdirde oldukça ciddi miktarda yavru alacakmışım gibi görünüyor. Şu an için sadece hayal elbette...

Dernek akvaryumundakileri ben de gördüm. Aklıma da gelmedi değil...
Ama her ihtimalde ortamı hazırlamadan almayı düşünmem. Bana gelecek olanları da bir süre kontrol altında tutup ardından harekete geçmeyi düşünüyorum.
Amacım, en azından başta, ticari değil. Eğer yöntemini oturtur ve sürekli çok sayıda yavru elde etmeyi başarırsam ancak o zaman elimdeki yüzlerce veya binlerce yavruyu satmayı düşünürüm.
Bu plan daha çok bizde makrakanta yetiştiren olmamasından, herkesin salyangoza çözüm olarak makrakanta aramasından, aslında bir çok türle uyumlu olan bir balık olarak rahatlıkla akvaryumlara eklenebileceğinden ve elbette üretimi zor balık konusunu Onur'la konuşurken aklıma geldi.
Eğer başarırsam ilk partiden çok kişiye hediye ederiz.
Belki bunu dernekte de yapabiliriz. Ben bana gelecek olanları derneğe getiririm. Orada düzenek kurup üretimini birlikte deneriz.
Detayları pazar sabah kahvaltıda konuşabiliriz.

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2010 17:53

Bir Onur atasözü der ki "Çayla üremeyecek balık yoktur."

Şaka bir yana JBL novotabs ı bulabildiğin takdirde hayvansal beslenen dip balıklarında oldukça işe yaradığını ve iyi bir gelişim grafiği çizdiğini göreceksiniz.Ayrıca büyük bir kovuk oluşturulup bir miktar akıntı verilerek çay eklendiği takdirde kısa sürede bile yavru alınabilir diye düşünüyorum.Bugüne kadar alınamadığı veya pek başarılı olunamadığı bundan sonra da yapılamayacağı anlamını taşımıyor.İlk olabiliriz.

Üremeye hazırlık olduğu düşünülen bir video var burda da.

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2010 08:31
Yakın zamanda bir kaç kişinin sadece hazırlık yaptığı ama kimsenin ciddi bir çalışma yapmadığını öğrendim. En azından direk veya dolaylı yoldan bana ulaşan bilgiler bu kadar oldu.
Gerçekten Türkiye'de kimsenin aklından geçmedi mi?
Elinde büyük balık olup destekleyecek kimse yok mu?
Şu ana kadar sadece dernekte 20 cm'ye yakın iki adet gördüm ve maalesef bir hafta farkla kaçırdığım 15-16 cm iki adet büyük denk geldi. Gerisi hep 10-13 cm arasında değişiyor.
Ben de aynı boylarda bir grup alıp büyütmeyi planlıyorum. Yine de büyüklerden bir grup oluşturabilirsem, dernektekileri de ekleyip yaza doğru ilk çalışmamı yapabilirim.
Gelişmeleri yine paylaşacağım.

BluestrategyÇevrim Dışı

BluestrategyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2010 09:49
Merakla bekliyor olacağız :)

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2010 19:29
Üretim konusunu merak edenler için, yaptığım araştırmalar ve bana gelen yorumlarda akvaryumda dünyada üreten olmadığı, sadece şans eseri denk gelme şeklinde üretim olduğu ve bunun da şaibeli olduğu, sadece uzakdoğuda havuzlarda kendi haline bırakılmış büyük balıkların ürediğine dair bilgiler edindim.
Konu benim için acil değil. Bir ara bunu deneyeceğim. Deneme kesinlikle büyük bir akvaryumda olacak. En az 6-8 büyük boy balık ile gerçekleşecek. Özel şartlar (ısı, ortam, beslenme, yağmurlama, vs...) sağlanacak. Aksi hiçbir durumda üretim mümkün görünmüyor.
İstanbul'da bu ortamı sağlamada ve ilgilenme konusunda maddi manevi katılıp destekleyecek kişi varsa birlikte de deneyebiliriz.
20 cm ve üzeri balıkları temin etme imkanı buldum ama daha almadım. Şu an yerim ve zamanım da yok. Daha sonra ayarlayacağım için halen incelemeleri sürdürüyorum.
Bir ara bir iki çeviri yapıp makaleler kısmında da paylaşabilirim.

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Mart 2010 14:27

kst_tuningÇevrim Dışı

İl: Konya
kst_tuningÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2010 01:14

Botia Macracantha (Makrakanta)

Latince Adı: Botia Macracantha, Sıcaklık: 25 - 27 ° C, Akvaryumda Büyüdüğü Boy: 14 cm, Su Sertliği: Yumuşak, pH: 7

Bu türün üreme şekli yıllarca bilinemedi ve akvaryumlarda üretilemedi. Fakat nihayet başarıldı. Tabi bizim Ülkemizde başarılmamış olması üzücü noktası. Üstelik Çok kapsamlı bir akvaryumda değil ürediği akvaryum. Fakat artık balık şansı denilebilir, uzmanlık denilebilir bunun kararı sizde. Dişi erkek ayırması gerçekten çok zor bir türdür. Tamamen doğadan toplanan bu tür için, elbette bu üretimle doğadan toplanmalarının henüz önüne geçilemeyecek ancak, bir yerden başlanması güzel bir haber.

Genel olarak çöpçü olarak lanse edilen ve satılan bu türe, malesef haksızlık yapılmaktadır. Diğer tüm çöpçü olarak adlandırılan tüler gibi. Zor büyüyen bir türdür. Fakat, çöpçü muamelesi yapılmamış olsa büyüme hızı hatırı sayılır oranda artacaktır.

Makrakantalar, beyaz benek hastalığına duyarlıdır. Bu yüzden ani ısı değişimlerine çok dikkat edilmelidir. Ortamdaki canlılara bu hastalığı kısa sürede bulaştıracaktır. Nadiren de olsa, yavruları yedikleri görülmüştür. Yüzgeç dikenleri vardır, elle tutulmamalıdır, dikkatli olunmalıdır.

Akvaryumlarda dağılan yemleri tüketmesi beklenmemeli, dip yemleri ile beslenmelidir.

Anne Makrakanta:

Akvaryumda üreme fotoları, Tek kelimeyle muhteşem:

Yumurtaları düz bir alana dökmüşler.

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2010 02:54
Bu alıntı nereden? Kaynağını da paylaşabilir misiniz?

----------------------------------------------------------------------------------

İlgilenenler için paylaşmak isterim ki burada üretiminin yapılmış olduğunu ve yapan kişinin de yavruları büyütmeyi başardığının bilgisini aldım. Paylaştığı bilgilerde benim planladığım adımları ve ortamı birebir hazırlamış. Yazıdaki üretim kısmında anlatılan şekilde 4 adet 20 cm balık ile 5 kere yumurta alıp sonuncusunda yavru büyütüp sonra bırakmış. Ancak fotoğraflarla destekleme imkanımız olmadığından sadece bu kadar paylaşabileceğim. Konuyu önce başka bir yerden duydum, sonra asıl üreten kişiden teyit ettim.
Eğer üretmek üzere benden hızlı davranıp konuya girişecek kişiler varsa bana özelden yazabilir. Balık temini açısından da yardımcı olurum. Kendi adıma henüz yeterli büyüklükte akvaryumum olmaması ve şu alsam bile koyacak yer probleminden dolayı ileri tarihe ertelemiştim. kgurkan2010-05-06 02:54:50

kst_tuningÇevrim Dışı

İl: Konya
kst_tuningÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mayıs 2010 20:51
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/item.php?news=1633
Köksal bey,site ne yazikki kapanmış.Çok kapsamlı şekilde makale halinde,nasıl yavru aldıklarına yazmışlar.Bundan 2 yıl önce olması lazım.
Ankara'ya taşınacağımda,500 litrelik makarakanta akvaryumu kurmayı planlıyorum.