Meleklerim ilk yumurtalarını döktü ne yapmalıyım

pezukÇevrim Dışı

İl: Izmir
pezukÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2008 12:14
Merhaba arkadaşlar dün akşam üzeri meleklerim ilk yumurtalarını döktüler ve bulundukları akvaryumda onlardan başka balık yok bu yüzden de almayı düşünmüyorum ilk güdülerini kazanmaları açısından ama aklıma takılanlar şunlar ilk başta şunu söyleyeyim ilk kez meleklerden yavru alıyorum yani bu konuda acemiyim neyse sorularım şunlar benim akvaryum tabanımda aquaclay var bilindiği gibi bu malzeme iri taneli olduğundan dipte gözenek fazla yavrular ilk hareket etmeye başladıklarında bu gözeneklere düşüp çıkamamaları söz konusu olabilir mi? Bir diğer sorum ise hadi diyelim bu ilk sorun olmadı v yumurtadan çıktılar beslenme benim tarafımdan mı anaçlar tarafından mı gerçekleşecek bir de son sorum yumurtalar ne zaman canlanır şimdiden herkese teşşekkür ederim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 01:31
İsmail bey,merhaba.Genele bakacak olursak,melek üretim tankları orta boylarda ve cama cam tanklar tercih edilir.Sizin başınıza madem böyle bir şey geldi,affınıza sığınarak bir kaç fikir sunabilirim.
Öncelikle büyük gözenekli kumlarda,yavruların ilk yüzme aşaması zorlaşacak hatta,bu aralarda sıkışıp kalacaklardır.Tabiki sonuç kaçınılmaz olan ölümle son bulacaktır.Diğer dezavantaj ise,tankın büyük oluşu.Ebeveynlerin yavruları bir arada tutması zorlaşacak,sizinde yemlemeniz güçleşecektir.
Bu seferlik ayırma imkanınız varsa ayırın derim.Bir daha ki sefere daha küçük bir cama cam tankta üretime geçin.İşiniz daha kolay olacaktır.
Şu an ki tank suyunuz çeşme suyu ise,çoğu yumurtalar mantarlaşacak.Ebeveynler gerçi,mantarlaşan yumurtaları temizleselerde,çıkan yavrularını daha güvenli bir yere nakletmeye çalışacaklardır.Bu güvenli yerimizde akvaryumda olmayınca işimiz çok daha zor olacaktır.
Biraz üzücü fikirler oldu ama kusura bakmayın.Tecrübe edildiği için yazdım.
350 lt.'lik ana tankta dış motorun emiş borusuna yumurtlayan yeni eşlerin yumurtalarını bile onca zahmetle ayırdım ve eşlerimi yeni üretim tanklarına aldım.Artık gerisi size kalmış.Sormak istediklerinizi lütfen sorunuz.İnşallah daha iyi yardımcı oluruz.Saygılar...

pezukÇevrim Dışı

pezukÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 09:51
Dün gece yavruları küçük bir akvaryuma aldım suyunu ana tanktan doldurdum hava taşınıda tam 4-5 cm mesafeye koydum ve bu sabah 5-6 yumurtanın mantarlaştığını gördüm ve o yumurtaları çıkardım bu işaret diğer yumurtaların da mantarlaşacağının işareti mi?

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 12:15
Şu andan itibarende mantarlaşan yumurtalar olacak.Dikkatli bir şekilde onlarıda temizleyin.Bir kaç damla metilen mavisi kullanın.26-27 C su ısı sabit kalsın ve havalandırmayı biraz daha yaklaştır.2-3 cm yumurtalar mantarlaşmaya başladımı önünü alamazsın.Saygılar...

pezukÇevrim Dışı

pezukÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 16:51
[QUOTE=p.scalare]Şu andan itibarende mantarlaşan yumurtalar olacak.Dikkatli bir şekilde onlarıda temizleyin.Bir kaç damla metilen mavisi kullanın.26-27 C su ısı sabit kalsın ve havalandırmayı biraz daha yaklaştır.2-3 cm yumurtalar mantarlaşmaya başladımı önünü alamazsın.Saygılar... [/QUOTE]

Ramazan abi ısı ilk koyduğumdan beri 26,5 de sabit şaşma yok ısıtıcı o konuda güvenilir dediğiniz gibi havayı biraz daha yaklaştırdım metilen mavisinide yumurtaları ilk koyduğunda attım suyun rengi açık mavi yeterli olduğu kanaatindeyim ama eğer az olduğunu düşünüyorsan biraz daha ekleyebilirim  bu gün 2. umarım kayıpsız yarını eder ve ilk hareketlerini görebilirim.Ramazan abi ilerleyen günlerde de yardımlarınızı bekliyorum umarım o engin bilgilerinizi esirgemezsinizTongue

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2008 02:49
İsmail kardeşim,eğer bir aksilik olmadıysa sabah kalktığında yumurtaların siyah gözeneklerini artık görmüş olacaksın.Bu evreden sonra korkulacak bir şey yok demektir.Gözlemlemelerini yine belirtki,yavruları sağlıklı bir şekilde yüzdürelim.

pezukÇevrim Dışı

pezukÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 08:33
[QUOTE=p.scalare]İsmail kardeşim,eğer bir aksilik olmadıysa sabah kalktığında yumurtaların siyah gözeneklerini artık görmüş olacaksın.Bu evreden sonra korkulacak bir şey yok demektir.Gözlemlemelerini yine belirtki,yavruları sağlıklı bir şekilde yüzdürelim. [/QUOTE]

Ramazan abi bugün 4. gün ve yavruların bir kısmı yerde bir kısmı daha yapıştığı yerden kurtulmak için kuyruk sallıyor sizce ilk yemlemeyi ne zaman yapmalıyım teşekkür ederim.

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 13:32
İsmail,yaklaşık 3-4 gün sonra serbest yüzmeye başlayacaklar.Hava keselerini doldurmak için,su yüzeyinde toplu bir şekilde yüzüşeceklerdir.İşte en önemli husus bu,gözlemlemeyi yaptıktan sonra hemen artemia düzeneğini kur.24 saat sonra açılacak olan artemiaları yavrularına ver.Günde en az 3-4 defa artemia ile besle.
Bu başlık altında ben takip edeceğim.Gelişmeleri bildirirsen sevinirim.Saygılar...