metilen mavisi nasıl kullanılır

balamirÇevrim Dışı

İl: Elazig
balamirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2012 22:36
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:

Akvaryum Kapasitesi (litre):

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):

Filitrasyon:

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :

İyi akşamlar metilen sorum metilen mavisi nasıl doğru şekilde kullanılır.Bem şöyle kullanıyorum acaba doğrumudur.Akvaryum litresi 80 haftalık su değişimim ise 20 litre.Her hafta değiştirdiğim akvaryum suyuna doz hesabına göre metilen mavisi damlatıyorum.Kaba bir şekilde 2 ayda bir metilen şişe ilaç gidiyor .Kullanım doğrumudur ve hangi amaç için kullanılır.Reçeteyi okudum ama tam anlamadım ben de böyle kullandım.Zebra ciklet balığım var yavru aldım peki bu ilaç zararı olurmu yavru balıklara şimdiden iyi akşamlar. Resim yükleyemedim daha net olurdu

Beğenenler: [T]97759,warner_ank[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

NazımAyaydınÇevrim Dışı

İl: Izmir
NazımAyaydınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2012 22:51
Suya neden Metilen mavisini ilave etme gereği duyuyorsunuz. ?
mümkünse 80 litrede zebra ciklet yerine daha farklı bir balık besleyin o balık için 80 litre akvaryum  çok küçük.

gssmartboyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
gssmartboyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2012 23:12
Metilen mavisi su dengesi oturmuş tanka zarar verir forumda biraz araştırsanız bunu öğreneceksiniz aslında, su değişimlerinde kullanmanıza gerek yok. 

balamirÇevrim Dışı

İl: Elazig
balamirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2012 23:39
Metilen mavisi kullanmamın gereği balıkları dış parazitlere karşı korumam.Yani hastalanmadan hasta olmalarını önlemek o yüzden devamlı ana tankın içinde kullanıyorum.Çünkü balık hasta olduğunda kullanmanın bir anlamı olumaz diye düşündüm.O  yüzden  devamlı su değişimlerinde kullandım. Daha ne kadar doğruysa

Teşekkür Edenler: [T]198407,Zeki akvaryum[/T]
+1: [T]78366,cetincarhifi[/T]

alyyyjanÇevrim Dışı

İl: Ankara
alyyyjanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2012 01:43
Siz hasta değilken yani sağlıklıyken hasta olmayım diye ilaç içiyormusunuz ?? eğer içiyorsanız kullanın ama içmiyorsanız gereksiz yere ilaç kullanmayın çünkü vücutları o ilaca alışıyo ve hasta olduklarında kullandığınız ilaç etki etmiyo dış parazit olmalarını önlemenin en iyi yolu da kaya tuzudur hemde doğal yani sağlıklı. Büyük ihtimal size metilen mavisini su değişimlerinde kullanmanızı petshopçu söylemiştir onun da tek sebebi 2 ayda 1 gelip metilen mavisi ve yanında ekstra bişeyler daha almanız içindir. Saygılar...

NazımAyaydınÇevrim Dışı

İl: Izmir
NazımAyaydınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2012 11:23
Soru: Metilen mavisi nasıl kullanılır ?

Cevap: Metilen mavisini elinize alıp size en yakın çöp tenekesine gider ve çöp tenekesinin kapağını kaldırırsınız. Daha sonra metilen mavisine verdiğiniz 5 tl yi düşünüp hafiften üzülerek çöp tenekesinin içine bırakabilirsiniz. Dikkat Çöp tenekesinin kapağını kapatmayı unutmayın.

acemibalıkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bolu
acemibalıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2012 12:30
Gerketiğinde hasta balıkları ayrı akvaryumda tedavi için kullanılabilir. Yada direk hasta bölgeye kulak pamuğu yardımıyla sürülerek tedavi etemeye yarar. BAzende yeni aldığınız balıkları kısa sürede başka kapta metilende dezenfekte edip akvaryuma öyle salarsınız. Ama ana akvaryuma damlatmaya genellikle gerek yoktur. Çünkü akvaryumdaki dengeleri bozabilir, ayrıca filtrelerdeki bakterilerede zararı olabilir.