Midye üretimi hakkında bilgi verecek varmı ?

durakliÇevrim Dışı

İl: Aksaray
durakliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2009 17:10
Arkadaslar internette bayagı arastırdım ama tam bir kaynaga ulasamadım tatlı su midyesi üretimi hakkında bilgi verecek varmı?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cetin_ahmetÇevrim Dışı

İl: Istanbul
cetin_ahmetÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2009 19:34
[QUOTE=durakli]Arkadaslar internette bayagı arastırdım ama tam bir kaynaga ulasamadım tatlı su midyesi üretimi hakkında bilgi verecek varmı?[/QUOTE]

İlk öncelikle selamlar.

Midye üretmek için öncelikle belirli şartlarıoluşturman lazım.

Bunun için en az 800 yada 1 tonluk bir akvaryum yada havuz tarzı bir şeyin olması gerekiyor.

Bunlar olduktan sonra midyenin nerelerde yaşadığını ve nasıl bir ortamda coğaldığını iyi bilmek gerekiyor.

Örneğin: Bizlerin akvaryumlarda beslediği midyeler genelerde akarsularda ( dere ) ve gölerde bulunur.

Gölerde bulunan su da aynı akarsular gibi akıntılıdır.

Bunun için ilk şart akvaryumu kurduktan sonra akınılı bir su oluşturmak.

Bidyeler çoğu kişininde bildiği gibi soğuk suları severler ve denirki 10 derecelik sularda üreme olur.

Bu doğrudur. Ama midyenin lavraları yaz başında cıkar. Yani normal bir havuzda yaparsanız sıcaklığı 28 derceye cıkarmasanız sorun olmaz.

Ve en önemlisi midynin lavralarını su yüzüne cıkartıp sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için diğer canlılara ihtiya cı vardır.

Buda ACI BALIK  denen bir dere balığıdır.

Bu balık sayesinde ürer ve coğalırlar.

Dip Not:  Yakın zamanda fotoğraflı ce güzel anlatımlı midyelerin ne işye yaradığı zararları, nasıl üredikleri ile ilgili güzel bir makale hazırlayıp burada yayınlıcam.

durakliÇevrim Dışı

İl: Aksaray
durakliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Temmuz 2009 20:54
Ahmet bey anlatımınız için tesekkur ederim 4 gözle beklıyoruz resimlı anlatımınızı.