Mollienesia

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2013 15:16

Moli ve Velifera'nın oluşturduğu bir grup olan Mollienesia (Molinezya) grubunu tanıyalım

Bir kaç tür bu gruba dahil olmasına rağmen piyasada ulaşabileceğimiz tür sayısı 3'tür.

Poecilia velifera, Poecilia latipinna, Poecilia sphenops

1- Velifera (Poecilia velifera)
İri, gösterişli, güçlü, sert, vahşî, dayanıklı balıklardır. Doğal habitatları; Meksika - Yukatan bölgesindeki acı su ortamlarıdır. Yabancı kaynaklarda ismi "Yucatan Molly" olarak da geçer. Hem etçil, hem otçul bir tür olmasına rağmen ağırlıklı olarak etçil beslenirler. Karides gibi küçük omurgasızlar, yavru balıklar için tehlikelidir. Akvaryumlarda 12 cm'i zor geçseler de erkekler doğal ortamlarında 20 cm'e yakın boyları ve gelişmiş mükemmel güzellikteki sırt yüzgeçleriyle oldukça gösterişli balıklardır. Erkeğinin dişisinden büyük olduğu tek canlı doğuran türüdür. Dişiler doğal ortamlarında 12 cm civarındadır. Böyle büyük bir balığı mümkün olduğunca büyük akvaryumlarda beslenmesi gerekmektedir.
Doğal renkleri genellikle kahverengimsi - gri renkte ve baş kısmı turuncu renkli olmasına rağmen benekliler, siyaha yakın renkler, daha açık renkleri de vardır. Molilerle ayrım yapmadan çiftleştiği için bugün "safkan" diyebileceğimiz bir Velifera pek kalmadı ama en temiz kana sahip veliferalar Albino Gold Veliferalardır (Albino Gold üreticileri, yavruların da albino gold olabilmesi için yanlarına başka balık koymadıkları için devamlı olarak kendi türüyle çiftleştirilir). Latipinna türü moli ile karıştırılsa da ikisinin de safkan olanlarının karşılaştırma imkânı olsa fark kolaylıkla belli olur ancak bugün bir çok veliferanın geninde moli, bir çok molinin geninde velifera genleri bulunmaktadır. Yine de söyleyelim:
Veliferanın sırt yüzgeci 18 kılçıklıdır, molilerinki ise daha az. Veliferalar tabiri caizse "kütük gibi" bir vücuda sahiptir, daha düz, kıvrımsız iri ve geniş. Molilerde ise daha estetik diyebileceğimiz şekilde karından sonraki bölüm incelir. Veliferaların sırt yüzgeci kafaya yakın bir yerden başlar, molilerde daha geriden. Veliferalarda sırt yüzgecin başladığı noktada bir şişkinlik vardır, molilerde daha düzdür. Ama bunlar artık çok da ayrılmıyor, bir çok molide velifera özellikleri var...

Velifera'lar:

Sami Aru'nun Velifera'ları (malawi_cheart)

Bir de doğal ortamında görmek isteyenler için video paylaşayım:
http://www.youtube.com/watch?v=F9o5kNxmNH4

2: Yelkenkuyruk Moli (Poecilia latipinna)

Velifera ile benzer bir balıktır. Daha küçük, daha uysal bir balıktır. Dişileri biraz daha iridir ama Velifera'lardaki gibi boylarında uçurum olmaz, hemen hemen aynı boylardadırlar. Velifera'ya oranla daha dar sırt yüzgeçleri, daha kıvrımlı vücutları ve daha fazla renk taşıyan balıklardır. Hem otçul hem etçil beslenir (omnivor).

3: Sphenops Moli (Poecilia sphenops)

Bu grubun en küçük balığıdır. Çoğunlukla 2 renk taşır; sarı ve siyah. İki rengi birden taşıyanları da vardır. Bu türü ayırmak kolaydır. Vücudu aslında Lepistes'lere çok benzer. Sırt yüzdeçleri de Lepisteslerle neredeyse aynıdır. Çok dar başlar ve yuvarlak yapıdadır. Erkeklerin sırt yüzgeci biraz daha büyük olabilir ama Velifera ve Latipinna kadar büyümez. Bazı melezlerde büyük sırt yüzgeçler de vardır ama safkan diyebileceğimiz balıkların erkeklerinin bile sırt yüzgeçleri küçüktür. Bitkisel ağırlıklı beslenir, doğasında yosun ve algler esas menüsünü oluşturur. Az sayıda yavru verir ve yavrulara karşı çoğunlukla ilgisizdir (yeme eğilimi azdır).

Yabanî form sphenops'lar:

*
Mollienesia grubuna dahil başka türler de vardır, bunlar ülkemiz akvaryumlarında bulunmamaktadır. Yabancı ülkelerde ise sık sık görülebilen bir moli türü de Salvator Moli'dir (Poecilia salvatoris)

Not: Salvator Moli'nin resimlerine Poecilia gillii adı ile de ulaşabiliyorsunuz. Aslında bunun farklı bir tür olması gerekiyor ama tahminimce çok benzer türler oldukları ve yaygın olarak beslenmedikleri
için tam olarak doğru şekilde sınıflandırılmamış. Kendim de bu türü besleyemediğim için üzerinde kesin yorum yapmak istemiyorum.

umutgunay2013-01-29 10:36:51

Beğenenler: [T]173283,06volkan34[/T][T]169237,keyman79[/T][T]194247,L144Antalya[/T][T]151367,erakay[/T]
Teşekkür Edenler: [T]194247,L144Antalya[/T][T]151367,erakay[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2013 15:19
       Yine döktürmüşün Umut. Devamını heyecanla bekliyorum. Seni okumak paylaştıklarını takip etmek büyük bir zevk benim için. Karşılık beklemeden verdiğin bu emekler takdire şayandır. Benim de elimden seni takdir etmekten başka birşey gelmiyor. O zaman bu sefer şöyle bir şey yapalım seni takdir ediyor ve ayakta alkışlıyorum. Ellerine emeğine sağlık...

malawi_cheartÇevrim Dışı

İl: Ankara
malawi_cheartÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2013 18:12
Velifera bilgileri konusunda bana katıldığınızı görmek güzel Umut bey.Veliferaya ilginiz mi arttı yoksa ? :) malawi_cheart2013-01-24 18:12:29

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2013 21:23
[QUOTE=aslan_kral]       Yine döktürmüşün Umut. Devamını heyecanla bekliyorum. Seni okumak paylaştıklarını takip etmek büyük bir zevk benim için. Karşılık beklemeden verdiğin bu emekler takdire şayandır. Benim de elimden seni takdir etmekten başka birşey gelmiyor. O zaman bu sefer şöyle bir şey yapalım seni takdir ediyor ve ayakta alkışlıyorum. Ellerine emeğine sağlık...[/QUOTE]

Senin beğenmen benim için büyük bir ödül abi. Her şey için çok teşekkür ederim, en kısa zamanda grubu tamamlamayı planlıyorum. İnşaallah Canlı Doğuran'ların verilmeyen değerini gösterebilirim. Düşüncem şu, bugün yüzüne bakılmayan bir Canlı Doğuran türü, Lepistes olsun, üremesi zor, bulunması zor ve çok pahalı bir balık olsa el üstünde tutulurdu. Ucuz ya' değersiz damgası yiyor. Ben de en güzel karmanın olduğu bu kusursuz grubu elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım. Değerli yorumların için çok teşekkür ederim abi, bana destek vermen çok güzel...

[QUOTE=malawi_cheart] Velifera bilgileri konusunda bana katıldığınızı görmek güzel Umut bey.Veliferaya ilginiz mi arttı yoksa ? :) [/QUOTE]

:) Baştan beri değişmedi ki, her zaman Velifera'lar benim için özel balıklar. Bilinçli olarak çaprazladığım doğru ama Velifera ve Moli'nin safkanlığına inansam zaten o işe hiç girmem, kimseye de önermem. F0 safkan Velifera'larım olsa büyük bir akvaryumu acı su ortamı yapıp Kılıçkuyruk ve Velifera ağırlıklı acı su akvaryumu yapardım ama...

malawi_cheartÇevrim Dışı

malawi_cheartÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2013 23:01
Böyle düşünmenize sevindim.Verdiğim bilgileri yararlı bir şekilde derleyip toparlamanız ve düşüncelerinizin velifera konusunda böyle olması sevindirdi beni.Velifera için en iyi tank arkadaşı kılıç dememden yola çıkarak büyük bir acı su velifera-kılıç karması akvaryumunu ilke edinmenizi de takdir ediyorum.Doğrusunu isterseniz forumdaki şu şu arkadaşın şu makale ya da denemelerinden derlemedir gibi bir şey belirtmeliydiniz diye düşünüyorum ama yinede yararlı bir çalışma sonuçta.
Ancak safkan moliyi bilmem ama safkan veliferalar mevcut.Gösterdiğiniz resimlerdeki çoğu veliferanın safkan olduğu gayet açık.Sadece üstten alta 3. resim bir velifera değil safkan bir lapitinna yani yelken molidir,beyaz ve gri olan 1-2 tanesinde de moli genleri var gerisi saf velifera.:)
Saygılar...
malawi_cheart2013-01-24 23:18:17

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 09:07
Bu yazdığım bilgileri senin daha önce söylemiş olman, senden öğrendiğim anlamına gelmez. Baskı yılı 1992 olan "Akvaryumculuk" kitabımda bu bilgilerin zaten hepsi mevcut. Eski akvaristler bilir, ünlü bir kitaptır. Yabancı kaynaklardan çevrilmiş ve düzenlenirken ek bilgiler de konulmuş. Kapağında bir sürü turuncu fantom plati resmi olan bir kitap. Orada da Kılıçkuyruk ve Velifera'nın olduğu bir acı su akvaryumu tanıtımı vardı zaten.
Yukarıda koyduğum fotoğraflarda özellikle tam olarak Velifera olan balıkların resmini koydum, melez balık yok. Hele de 3. resim dediğin balığın moli olması imkansız.

Umut BaşarÇevrim Dışı

Özel Üye
Umut BaşarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 09:28
Umut hocam adaşım ciddi ciddi çok bilgilisin balık bakımı ve akvaryum konusunda.. Işık tutuyorsun her birimize. Teşekkürler..

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 10:00
       Arkadaşlar bu olaylara girersek işin içinden çıkamayız. Ortada paylaşılan bir güzellik var ise bizler bunu takdir etmeliyiz diye düşünüyorum. Hobi işi gönül işi buralara yorum yazan arkadaşlarımın her biri de bu işe gönülden bağlı insanlar. Ben her daim bu gibi insanların desteklenmesi gerektiği taraftarıyım. Bazı genel bilgiler vardır hepimizin malumu kitabi bilgilerdir. Ben bu bilgilerden birisini bir gün bir yerde dile getirdiğimde kimse bana ama bu senin söylediklerin şurda şu kitapta zaten yazıyor diyemez, dememeli... 
       Hasta ortada acil müdahale edilmesi gerekiyor, elinizdeki bütün dökümanlarla , alet edavatınızla hastaya bir an önce müdahale etmek istersiniz değil mi... Evet ben Umut ta bunu görüyorum. Bir an önce hastaya müdahale edip sorunu halletme taraftarı kendisi... Bunu yaparken geçmişte öğrendiği bilgileri ne zaman nerede öğrenmiş olduğunu zamanla unutmuşta olabilir ama benim için önemli olan o hastaya acil müdahale edecek ekipmanların o an Umutta olması... Bilmem anlatabildim mi. Benim yıllardır yapmaya çalıştığım işi bugün Umut'un üstlendiğini görmek açık söylemek gerekirse beni duygulandırıyor. Her ne kadar ben bu işin diplomalısı olsam da her ne kadar Umut'un yaşı kadar bu işin içerisinde olduysam da onun zekası, bilgi repertuarı, güncel yorum farklılığı benim önümde yürümesine sebep oluyor...

malawi_cheartÇevrim Dışı

malawi_cheartÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 13:13
Veliferanın tek etçil ağırlıklı mollienesia grubu olduğunu,akvaryumda bulunan en saf varyetenin gold albino velifera olduğu,kılıçların acı su balıkları olduğu,canlı doğuranların sert suda bakılması gerektiği,kılıç ve veliferaların büyük akvaryumda bakılması gerekti gibi doğruların gün yüzüne çıkmasını,yanlış ve yontma bilgilerin gölgesinden kurtulması.Tabikide zaten tebrik ettim.Ancak Umut bey bunlar sonradan mı aklınıza geldi biri bu bilgileri yazdıktan sonra,bu bilgiler ortaya çıktıktan sonra.Ya da biri bu bilgileri yazmadan önce neden bu işe bir el atmadınız?.Tabiki her yazılan makale birbirine benzeyebilir ancak bir kaç yerden gayet belli her şey.Ben o bilgileri kitaptan okumadım.Veliferaların etçil ağırlıklı olduğunu moliler gibi bitkisel ağırlıklı yemlenen veliferaların gerektiği gibi beslenen veliferalar kadar büyümediğini,moliler gibi bağırsak hastalıklarına yakalanmadığını deneyimlerek öğrendim ve paylaştım gibi.Sonuçta derleyip toparlamanıza sevindiğimi de ayrıca belirttim.
Bu bir o değil ben yaptım olayı değil.Sadece emeğin üstüne yatmaktır bende hakkımı koruma gereği duydum.Makaledeki bazı orjinal bilgileri belirtirken özellikle bu forumda olan birinin yazdığı bilgilerin onun olduğu belirtmeniz etik olarak doğru olurdu.
Son olarak 3. resimdeki balığın 18 kılçığı yok tam bir lapitinna yani 14 kılçığı var.Ayrıca velifera yelesi o üçgenimsi şekle sahip değildir,dikdörtgenimsi bir şekildedir,o kadar geriden başlamaz,o kadar ince bir vücudu yoktur.Örneğin 4. resimdeki balığın 16 kılçığı var yani lapitinna-velifera kırması.
Veliferaların sırt yüzgecinin önünde çıkıntının molilerde olmadığının bir yerde yazdığını düşümüyorum.Ayrıca bu forumda velifera-lapitinna ayrımıyla ilgili bir denememde bu bilgiyi resimli olarak anlatmıştım.
malawi_cheart2013-01-25 13:22:00

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 14:29
[QUOTE=malawi_cheart]
Veliferanın tek etçil ağırlıklı mollienesia grubu olduğunu,akvaryumda bulunan en saf varyetenin gold albino velifera olduğu,kılıçların acı su balıkları olduğu,canlı doğuranların sert suda bakılması gerektiği,kılıç ve veliferaların büyük akvaryumda bakılması gerekti gibi doğruların gün yüzüne çıkmasını,yanlış ve yontma bilgilerin gölgesinden kurtulması.Tabikide zaten tebrik ettim.Ancak Umut bey bunlar sonradan mı aklınıza geldi biri bu bilgileri yazdıktan sonra,bu bilgiler ortaya çıktıktan sonra.Ya da biri bu bilgileri yazmadan önce neden bu işe bir el atmadınız?.Tabiki her yazılan makale birbirine benzeyebilir ancak bir kaç yerden gayet belli her şey.Ben o bilgileri kitaptan okumadım.Veliferaların etçil ağırlıklı olduğunu moliler gibi bitkisel ağırlıklı yemlenen veliferaların gerektiği gibi beslenen veliferalar kadar büyümediğini,moliler gibi bağırsak hastalıklarına yakalanmadığını deneyimlerek öğrendim ve paylaştım gibi.Sonuçta derleyip toparlamanıza sevindiğimi de ayrıca belirttim.
Bu bir o değil ben yaptım olayı değil.Sadece emeğin üstüne yatmaktır bende hakkımı koruma gereği duydum.Makaledeki bazı orjinal bilgileri belirtirken özellikle bu forumda olan birinin yazdığı bilgilerin onun olduğu belirtmeniz etik olarak doğru olurdu.
Son olarak 3. resimdeki balığın 18 kılçığı yok tam bir lapitinna yani 14 kılçığı var.Ayrıca velifera yelesi o üçgenimsi şekle sahip değildir,dikdörtgenimsi bir şekildedir,o kadar geriden başlamaz,o kadar ince bir vücudu yoktur.Örneğin 4. resimdeki balığın 16 kılçığı var yani lapitinna-velifera kırması.
Veliferaların sırt yüzgecinin önünde çıkıntının molilerde olmadığının bir yerde yazdığını düşümüyorum.Ayrıca bu forumda velifera-lapitinna ayrımıyla ilgili bir denememde bu bilgiyi resimli olarak anlatmıştım.
[/QUOTE]

Velifera'nın etçil olduğunu anlamak o kadar da zor değil.
1: Sera flora-JBL Novo Vert-Fect gibi yemleri moliler kapışırken Velifera'nın burun kıvırması etçil olduğunun göstergesi.
2: Çok fazla yavru doğurması etçil olduğunun göstergesi
3: Yavru yememeye alıştırmakta kılıçkuyruk kadar zorlanmamızın sebebi etçil olması.
Moli de acı su balığıdır ama yavru yememe konusunda çok kolay alışabildiği için yavruları saklanmayı bile beceremeyen ve az sayıda doğan bir balık. Bu yüzden Kılıçkuyruk & Moli akvaryumu da kimya olarak uygun ama üreme konusunda Kılıçkuyrukların popülasyonu artarken moliler azalacak. Bu da Kılıçkuyruk & Velifera Akvaryumu kurmak istemem için yeterli bir sebep.
En saf Velifera'nın albino gold olduğunu sen söylemiştin doğru ve ben de katılmıştım. Hatta o konuşmaya bakarsan esas sebebini de ben söylemiştim ve eklemiştim: Safkanlığına güvenmiyorum. Çünkü akvaryumcuda da olsa molilerle çiftleşiyorlar. Hâlâ aynı fikirdeyim, en saf olanlar albino Velifera'lar ama onların da moli ile kırılmadığının garantisi yok. Hatta konuşmuştuk, devamlı olarak bilinçli bir şekilde Velifera ile Velifera çiftleşirse nesiller sonra safkana dönecek diye... Bu balıkların acı su balıkları olduğu da bilinmeyen bir şey değil, senin söylemiş olman bu bilgiyi senin gün yüzüne çıkardığına mı işaret yani...
"Son olarak 3. resimdeki balığın 18 kılçığı yok tam bir lapitinna yani 14
kılçığı var.Ayrıca velifera yelesi o üçgenimsi şekle sahip
değildir,dikdörtgenimsi bir şekildedir,o kadar geriden başlamaz,o kadar
ince bir vücudu yoktur"
[img]http://goliadfarms.com/images/photos/products/fish/mollies/commercial/green_sailfin_male.jpg[/img]
Valla helal olsun, kapalı yüzgecin kılçık sayısını sayabilen tek insansın. Kapalı yüzgece üçgen diyebildin, neredeyse solungaçlarıyla aynı hizada başlayan sırt yüzgecine geriden başlıyor dedin. Ve vücudu ince dedin... Hakikaten tam bir latipinnaymış, bir şey demiyorum.
Diğer balığın da vücudu tam bir velifera, sırt yüzgecinin alt tarafı dar ama son taraftaki kılçıkları saymak mümkün değil. Balık sırt yüzgecini açmış ama kasarak gerilmediği için sadece açık ve yeterince belli değil. Ama o da bir Velifera.
"Veliferaların sırt yüzgecinin önünde çıkıntının molilerde olmadığının bir yerde yazdığını düşümüyorum". Bak bunu senden öğrenmiş olabilirim işte. Çünkü nereden edindiğimi bilmediğim bir bilgi. Ama sadece safkanlarda ayrım olarak ele alınabilir çünkü senin "sphenops ile velifera melezi olmaz" diyerek ısrar etmenin devamında sırf bunun için o melezi ürettim ve yavru da aldım ya', işte o melezlerde de aynen o şekilde çıkıntı var. Hatta balığa baksan direkt Velifera gibi görünüyor, kılçık saymadım ama kalın bir vücudu var. Ay kuyruklu Velifera gibi balıklarım oldu.
Gerçi bir çoğunun kuyruğu düz çıktı ama babasına (Velifera) en çok benzeyen balık da ay kuyruklu oldu.
Emeğinin üstüne yattığımı söylemen beni sinirlendiriyor. Ben ilkokuldan beridir bu balıkların ayrımlarını yazan çizen biriyim. Bu sitede eski sayılmayabilirim ama esasen Canlı Doğuranlar gurubuna ilgimin sebebi Lepistes'ci olmamdır. Onlarla başlayan ilgim buraya kadar geldi. Belli bir birikimimin ardından kesin olanlarını paylaşıp anlatmaya çalışıyorum. Sen çıkıp emeğimin üstüne yatıyosun diyorsun.
[EDIT]Street Parrot,2021-01-23 15:43:50[/EDIT]

malawi_cheartÇevrim Dışı

malawi_cheartÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 14:46
Bu resim değil onun altındaki Umut bey.:).Sayarsanız ve balığında yelesininde formunu dikkatli incelerseniz hak verirsiniz.Ben o çıkıntıya lapitinna da olmaz dedim.Melezlerde olur olmaz ona bişey diyemem çünkü balıktan balığa değişir bazı melezlerde olmaz bazılarında olur.
Belki biraz sert olmuş olabilir söylediklerim kusura bakmayın ancak olay o kadar abartılı olmasa da böyle bir durum söz konusu.Sadece çıkıntı olayı değil diğerleri de aynı şekilde.

Bu resimden bahsediyorum.Bu balığın sırt yüzgeci sonuna kadar açık uçlarında gerilme belli,tam açık olmasa dahi veliferaların sırt yüzgeçleri nasıl açılırsa açılsın ister az ister çok böyle üçgen değil dikdörtgen yapılı olur.
Ayrıca çok yavru vermesi etçil olduğunu göstermez şayet aynı boydaki moli veliferadan daha çok yavrular çünkü velifera yavrular daha iridir.Ayrıca çok yavrulayan sayısız otçul balık mevcut.
Ayrıca velifera gibi obur balıklar etçil ağırlıklı beslense de bitkisel besinde yediği için bitkisel yemlerede hayvansal yemlere de ilgi gösterirler.Su mercimeklerimi veliferalarım yedi örneğin..Ayrıca velifera en az moli kadar yavrulara karşı hoşgörülürüdür.Kılıç gibi açgözlü bir yavru avcısı değildir.Ancak sadece kendi yavrularına lepistes,kılıç ve diğer canlı doğuran yavrlarını affetmez.Burdan velifera hakkında çok deneyimli olmadığınız aşikar.Bahsettiğim resmin altındaki balık bir kırma 16 kılçığı var ve yine ince bir vücut vs. ayrıca.
Bende ilkokuldan beri canlı doğuranlarla ilgileniyorum.Onlarla ilgili araştırıyor ve yazıyorum.Onun dışında malawi,tanganyika,discus,tetra,beta,tropikal cikletler gibi balıklar ve omurgasızlar besledim ve yavru aldım.Bir çok genel balığın üretimini yaptım ve sattım.Canlı doğuranlarda seçici üretimle uğraştım.Herkesin kendine bir deneyimi vardır.Sizin bildiğiniz benim bilmediğim,benim bildiğim sizin bilmediğiniz bir çok şey vardır mutlaka.Ancak bu bahsettiğim bilgiler alıntıdır.Tabiki alıntı olacak bir yerlerden toplayıp birleştirip derleyerek zaten bu tarz makaleler yazılır ancak bu forumda olan birinden yazdığınızda bunu belirtmemeniz etik değildir.Albino gold veliferalar safkandır.Veliferaların albinolarının doğal rengidir bu renk ve eğer farklı bir kan karışırsa albinolar alacalı,beyaz ve başka renklerde olur ancak gold albinolar kadar temiz olmaz.Lapitinnanın albinosu sarı değildir örneğin.

malawi_cheart2013-01-25 15:08:05

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 15:21
Sende farklı mı görünüyor bilmiyorum ama üçüncü resimde değil 4. resim senin dediğin balık. Belki sende bir fotoğraf görünmüyordur.

Ben 17 tane saydım. Son tarafta işler zorlaşıyor. 16 kesin var, 17. yani son kılçıktan emin değilim. Melez olma ihtimali yüksek. Dediğin gibi yüzgecin dar başlaması dikkat çekici ama yine de "Velifera değil" denecek bir balık değil. Akvaryumcularaki gold'lardan bile daha güzel bir velifera. Varsa da direkt annebaba'da değil, daha önceki geçmişlerinde moli geni vardır. Vücudu ince gibi duruyor ama dikkatli bakarsan fotoğraf biraz yukarıdan çekilmiş, tam yandan olsa daha farklı görünür. Yani geçmişinden gelen moli geni olma ihtimali yüksek ama "tam bir latipinna" denecek kadar da değil...
Bir balığın çok yavru doğurması, etçil olmasıyla direkt ilgilidir. En çok doğum yapanlar kılıçkuyruklar, sonra platiler ve Veliferalar. Tabi ki blaığın hacmi de önemli ama aynı boyutlardaki moliyle veliferayı karşılaştırınca bariz bir fark var. Hatta benim 9 cm'lik 4 yaşındaki molim 35 civarında yavru doğururken albino velifera (4cm falan) 40 yavruyu geçmişti. Gerçek veliferalar yavrulara karşı aşırı iştahlı oluyor. En zor kılıçkuyruklar ve veliferalar alışıyor. Yıllardır hep böyle oldu. Çok yavrulayan otçul balıklar olabilir, benim kıyaslamam her zaman canlı doğuranların içinde. En az doğuranlar moliler ve en kolay alışanlar da onlar. Lepistesler de kolay alışır ama yem rekabeti olmaması şartı vardır. Xiphophorus'lar yavru avcısıdır, Veliferalar da öyle. Tabi kılıçkuyruklar gibi aşırı hızlı ve atik olamıyorlar ama fırsat olursa da yavruyu kaçırmıyorlar.

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 15:28
       Farkındamısınız bilmiyorum ama işin tadı gittikçe kaçıyor gibi geldi bana gençler...

malawi_cheartÇevrim Dışı

malawi_cheartÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2013 15:42
4 yaşındaki molinin az doğurması çok doğal.4 cmlik bir veliferanında 40 tane doğurması çok zor 6 cmlik bir dişi 50 kadar doğurur ancak 4 cmlik bir dişi velifera en fazla 2,5-3 aylıktır yani daha ergen olmamıştır ya da yanık kalmıştır.Bence boyunu yanlış hatırlıyorsunuzdur.Ancak bazı veliferaların hamileyken karnı anormal şişiyor eğer böyle bir balıksa tabiki istisnadır bir şey demek yanlış olur.Birde eğer otçul balıklar az yavruluyor diye canlı doğuranlarda genelleme yaparsak etçil balıkların yavruları otçul balıkların yavrularından çok daha küçük doğar diyede genelleme yapabiliriz ancak en iyi yavruya sahip velifera istisna çıkıyor değil mi?Küçük yani sonraki kılçıkları yanlış saydınız çünkü onlar en dipten damarlara ayrılırlar.
Eğer sizin saydığınız gibi sayarsak bu balıkta 20 kılçık var;

Ayrıca o lapitinna dediğim resimdeki dişinin kafası erkekler aralarından ciddi bir fark olduğunu gösteriyor veliferanın arkasında olmasına rağmen veliferalarda erkekler akvaryum ortamında yaşlı dişilerden küçük olsalarda o kadar boy farkı olmaz ve erkek o kadar da üstten çekilmemiş.Veliferalar en az moliler kadar kendi yavrularına hoşgörülüdürler.Akvaryuma kılıç doğurduğunda yavru bulamam ancak velifera doğurduğunda kılıçlardan kurtulan velifera yavrularına veliferada kılıçta bir daha dokunmaz.Akvaryumcularda canlı doğuran akvaryumları içinde yavru var mı diye moli ve velifera akvaryumlarına bakılır.Evet en zor anlaşan velifera ve kılıçtır velifera moli erkeğine kılıç plati erkeğine aman vermez ancak bu iki balık birbirleriyle kavga etsede diğer yönlerden hem birbirlerine uyuyorlar hemde sert yapıları saldırıları göğüsleyebiliyor bu yönden en iyi tank arkadaşları zaten.Molinin diğer türlerden az doğurup otçul olması sadece bir tesadüf.Eğer veliferanın boyu moli gibi küçük olsaydı veliferada aynı sayıda doğuracaktı.Çünkü vüut yapıları % 80 benziyor.Yetişkin platilerde yavrulara karşı hoşgörülü olurlar.Sadece alıştırmak mesele ve balığın kişilk yapısıyla alakalı yavru yemek ancak kılıçlar hariç tabiki:).
Kubilay bey merak etmeyin Umut beyle hep böyleyiz tartışmayı bilen 2 kişi olarak tadın kaçmayacağından eminim.

malawi_cheart2013-01-25 15:56:08