MÜREN BALIĞI

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 19:29
Merhabalar beş gün önce bir adet tatlı su müreni aldım.Bu balığın akvaryumdaki balıklara yada onların mürene bir zararı dokunurmu akvaryuma ilk koyduğumda sarı erkek biraz kabardı ama şimdi gayet sakinler çığır2006-11-21 9:8:5

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

TaYLaNÇevrim Dışı

İl: Istanbul
TaYLaNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2006 20:50

Hiç belli olmaz.Tatlısu mürenleri daha sakin olur diye biliyorum fakat akvaryumunuz imzanızda yazan ebatdaysa sorun yaşarsınız diye düşünüyorum. 

Tropheini2006-11-20 20:51:45

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2006 00:35
Tatlısu mürenleri denizlerde yaşayan mürenlere nazaran daha sakindirler fakat yinede saldırgan bir türdür. Özellikle akvaryumunuzdaki balıklar için bir risk faktörüdür. Bunun haricinde su değişimlerinde veyahutta dekor düzenlemelerinde dikkatli olmanızda fayda var. Yaralanmalara neden olabilir.

perculaÇevrim Dışı

[B]2424,2[/B]
perculaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2006 19:54
Arkadaşlar dayanamayıp bende 1 adet müren dün papağanlardan boşalan akvaryuma attım. Araştırmalarım sonucu öğrendiklerim.

1. Tatlı su müreni diye bir şey yok aslında hepsi tuzlu suda yaşıyor zaman zaman tatlı suları ziyaret ediyor.

2. Kesinlikle tek tür olarak bakılması lazım. Ağzına sığabilecek boyutta her balığı yiyebilir. Yiyemezse tehdit davranışlarını tehdit olarak algılayacağından ( çiklet grubu kayalara her zaman yakın temas içindeler ) ve gece avlanacağından sabaha en iyi ihtimal amonyak tavan yapmış bir tank ve çlü balıklar bulabileceğimiz.

3. Sadece canlı ya da hareket eden yemi yiyor. Yem yemesi aç olduğu anlamına gelmiyor. Sadece öldürdükten sonra kusması da bir ihtimal.

4. Tatlı su müreni diye aldığınız canlılar aslında müren değil su tarağı diye bir balık mürenlerin tipi hep aynı, taraklardan onları ayırabilmeniz için en belirgin özellikleri kafasının devamındaki kese biçimli şişlik ve solungaçlar bu kesenin bitiminde.

5. Fazla gezinmeyi sevmiyorlar yalnızca aç olduklarında kaya yada kovuklarını terk ediyorlar.

Şimdilik bulabildiklerim bu kadar yabancı sitelerde bile bu türler (deniz akvaryumları dahil) fazla tanınmıyor. Okuyup anladıkça sizlerlede paylaşırım.

fma55discusÇevrim Dışı

fma55discusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2006 22:09

Tatlı su mürenleri hakkında daha geniş bilgisi olan arkadaş varsa uygun bir link atabilirmi.Çok merak ettim.Tuzlu suda 4metre civarı sandal kadarını görmüştüm.Bir gemi batığından çık çık bitmiyor.Ağzını açtığında sizi rahatlıkla yutabilecek bir hayvan.Ama siz sataşmassanız kolay kolay size sataşmaz.Ama bir kafayı takdımı sizi kıyıya kadar kovalar.Aman dikkat.:)

metinzenbilÇevrim Dışı

Özel Üye
metinzenbilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2006 23:09

Daha 1 hafta önce bende aldım.

http://www.akvaryum.com/forum/forum_posts.asp?TID=59299

Burda Bir İki yorum var belki yard.olur.