Nihayet aradığımı buldum. (Nyererei ve Nubila)

merzifonluÇevrim Dışı

İl: Çorum
merzifonluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2007 03:57

Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajımı sana yazıyorum.En alt resimdeki chihlid bir harika. Renkler müthiş ve çok hoş bir tür. İsmini ve en fazla ne kadar büyüdüğünü yazarmısın? Eee tabiki yavrularından ben de istiyorum.

Raven2007-04-29 03:38:06

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

alaeddinozmenÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
alaeddinozmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2007 00:26
[QUOTE=merzifonlu]

Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajımı sana yazıyorum.En alt resimdeki chihlid bir harika renkler müthiş ve çok hoş bir tür ismini ve en fazla ne kadar büyüdüğünü yazarmısın.E tabiki yavrularından ben de istiyorum.

[/QUOTE]

Balığın latince adı Astatotilapia Latifasciata (Haplochromis Latifasciatus) Akvaryumcular bazen Neolamprologus Tretocephalus yada sexfasciatus ile karıştırarak sahte frontoza diyorlar.
Bendeki damızlıklar 12-13 cm oldular. Sanırım daha fazla büyümüyorlar.

Murat SezginÇevrim Dışı

İl: Bursa
Murat SezginÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2007 00:40
Cok guzeller hocam, insallah yavrularinida gorursunuz.

alaeddinozmenÇevrim Dışı

Özel Üye
alaeddinozmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2007 00:52
1,5 yıldır beslediğim Latifasciatalardan yüzlerce yavru aldım.
Nubila dişilerinden 1 tanesi 23 Nisanda yumurta aldı. Dişi henüz 4 cm civarında inşallah yumurtaların başına bir hal gelmez.
Nyerereilerden bir erkek renklenmeye başladı. Birkaç aya kadar yumurtlayan dişiler olur.

emryelÇevrim Dışı

İl: Istanbul
emryelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2007 03:34
3.Resimdeki balığa çok benzeyen bir balığım var akvaryumcu adını bilmediğini söyledi belki bu balıktan olabilir

marinerÇevrim Dışı

İl: Istanbul
marinerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2007 15:48
                Alaeddin Bey ,
Bende A.latifasciata , yetişkin bir erkek ve 3 tane yaklaşık olarak 6-7 cm A.latifasciata dişisi mevcut . Acaba dişiler bu boyda üeme yetisini elde etmişler midir ? Dişileri Emimönü'ndeki balıkçılardam aldığım için , kaç aylık olduklarını tam olarak bilemiyorum . Şimdiden teşekkürler .

alaeddinozmenÇevrim Dışı

Özel Üye
alaeddinozmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2007 21:22
[QUOTE=mariner]                Alaeddin Bey ,
Bende A.latifasciata , yetişkin bir erkek ve 3 tane yaklaşık olarak 6-7 cm A.latifasciata dişisi mevcut . Acaba dişiler bu boyda üeme yetisini elde etmişler midir ? Dişileri Emimönü'ndeki balıkçılardam aldığım için , kaç aylık olduklarını tam olarak bilemiyorum . Şimdiden teşekkürler .
[/QUOTE]

Benim ilk yumurta alan dişi balığım 5 cm idi. Victoria cichlidleri genelde irice bir dişi lepistes boyundayken yumurtlamaya başlıyorlar.

alaeddinozmenÇevrim Dışı

Özel Üye
alaeddinozmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2007 21:44
Büyük Nubila dişilerden ikisi de yumurtladı ve 18 günlük olduklarında kusturdum. 80 civarında yavru vardı. Yavruluğun üzerine bayan çorabı geçirdim ve yavruları yavruluğa koydum. Serdar arkadaşımın bitkilerini söktüğü için bir süreliğine (3 ay oldu) misafir olarak bana verdiği büyük vatoz yavruluğu devirdi ve yavrular sizlere ömür.

İyi haber 4 cm boyundaki 3 dişi şu anda dolu. Yaklaşık bir hafta önce yumrurta aldılar. Bu sefer yavruları riske atmayacağım. Egg tumbler boşalır boşalmaz yumurtalar oraya, daha sonra da doooooğru tehlikesiz bir akvaryuma.

Nyererei dişilerde daha bir hareket yok ama sanırım iki dişi yakında yumurtlayacak. Baskın erkek ise türünün tüm güzelliğini sergiliyor.

Latifasciata yavrularının da 70-80 tanesi yine aynı vatozun kurbanı oldular. Ama onlara o kadar üzülmedim. 2-3 cm lik yavrulardan bolca var. egg tumbler içinde de 100 tane kadar var.
alaeddinozmen2007-05-26 21:45:40

maskot_54Çevrim Dışı

İl: Ankara
maskot_54Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2008 00:51
Alaeddin bey diğer akvaryum forumlarında da görüyorum sizi. Victoria gölü balıklarıyla çok ilgili ve bilgilisiniz. Çok güzel bir türe yönelmişiniz. Ama çok aramama rağmen bulamadım demişsiniz. Aradıklarınızı bulmanıza en az sizin kadar sevindim. Aklıma takılan bi şey var. Bir türden yüzlerce yavru aldım diyorsunuz. Bunları piyasaya sürmeyi düşünmüyormusunuz. Piyasada hep aynı türler dönüyor. Diğer forum sitelerindeki bu konu üzerine olan şikayetleri mutlaka görmüşsünüzdür. Neden piyasaya böyle bir tür sürmütorsunuz çok merak ediyorum. Bir yandan da başka türlü düşünceler aklıma gelmiyorda değil. Bunlardan biri; diğer forumlarda da açtığınız konulardaki victoria türleri üzerine aklıma geldi. Yani siz bu türün ya reklamını yapıp arz talep olayını düşşünüyorsunuz ve buna bağlı olarak da fiyat yükseklii gibi bişiyler. Yada bu bu türü yaygınlaştırıp milleti aramaya yöneltip işgence çekmesini istiyorsunuz. Sakın beni eleştirici olarak düşünmeyin. Açtığınız konular gerçekten de hobicilee bunlar da var bunları da unutmayın cinsinden ve kaliteli. Ama insan oğlu işte aklına kötü şeyler de gelmiyor değil. Sağlıklı balıklar dilemeden önce bu balıkların piyasa değerlerini de verebilirseniz, en az sizin aldığınız değerleri çok sevinirim. En azından bilinçli bir hobici olma yolunda hobicileri ve bu türle ilgilenenleri bilgilendirmiş olur ve kandırılmalarına engel olursunuz. Sağlıklı balıklar dilerim.

alaeddinozmenÇevrim Dışı

Özel Üye
alaeddinozmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2008 15:57
Can Bey içinden geçenleri dürüstçe yazmış ve tarzını beğendim. Victoria cichlidlerinin Türkiyede pek bulunmadığını, güzelliklerini birkaç yıl önce keşfettim. Daha önce tam bir mbuna hastasıydım. O dönemde de piyasada bulunmayan mbunaların peşine düşmüştüm. En son kenyi kolonimi birisine hediye ettim. Elimde hala acei ngara ve acei luwala var. Şimdiye kadar elimdeki 3 tür victoria cichlidlerinden binlerce yavru aldım. Bu yavrulardan bir kısmını kıramadığım kişilerle paylaşmak zorunda kaldım. Bir kısmını arkadaşımın bakamayıp bana verdiği balıkları yüzünden kaybettim. Bir kısmını da Balıkesir, Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa illerindeki birkaç hobiciye sattım. Balıkları çok küçük boydayken (malawi yavrularının 1 ytl. ye verildiği boyda) ortalama 18 ytl. ye aldım. Kayıplarla ve ulaşım, havale vs. masraflarla adet maliyeti 20 ytl. yi buldu. Daha sonra mbunalarım yüzünden birkaç tanesini kaybettim. Birkaç dişiyi de kustururken zarar verdim. Dişi lepistes boyundayken yumurta almışlardı. Yavruları çıkarma zamanı geldiği halde bırakmıyorlardı ve yem yemediklerinden oldukça zayıflamışlardı.

Bir forumda bir üyenin Victoria cichlidlerinden bir türden sattığını gördüm. Balıkların fiyatının normal bir malawi fiyatında olduğu konusunda kendisini uyardım. Ancak o fiyattan başka bir hobici almış. Daha sonra balıkların hepsinin erkek çıktığını öğrendim.

Victoria Cichlidleri konusunda dürüst olmak istiyorum. Bu balıkları tanıtmamın ve bunlardan daha fazla tür edinmek istememin birinci amacı daha fazla hobicinin bu balıklar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak. İkincisi ise -isterseniz buna bencillik deyin- Victorialar konusunda marka olmak. Aslında reklamı hiç sevmem. toplu fotoğraf çektirirken bile mümkün olduğunca arka taraflarda dururum. Ama bu konuda biraz narsistim galiba. Bir sürü kişi sıradan balıklarıyla övünürken bu kadarı da benim hakkımdır herhalde.

Öğretmen olduğum için hobiye aslında çok fazla para harcayamıyorum. Çarkı kendi kendine döndürmeye çalışıyorum. Victoria gölü balıkları iştah bakımından malawileri yarı yolda bırakırlar. Küçük taneli yemler zaten kesmiyor onları. Sindirim sistemleri de çok hızlı çalışıyor.

Diğer üyelerin de  konu ile ilgisi kafasına takılan hususlar varsa kendi kendilerine kuruntu yapmak yerine sormaları beni memnun eder.

Herkese saygılar.

maskot_54Çevrim Dışı

İl: Ankara
maskot_54Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2008 16:42
Alaeddin bey dediğiniz gibi bir çok hobici sizinde belirttiğiniz gibi kendi balıklarıyla övünüyor. Bence haklılar da. Herkesin zevk meselesi. Ama dediğim gibi reklamınız çok iyi oluyor. Hakkınızdır. Kimsede olmayan balıklarınız var. Bence bir an önce yaptığınız harcamaları karşılamaya çalışın ve sonrada artık piyasaya farklı türler ile bi giriş yapın ki hem adınız duyulsun. Hemde artık genel türlerden sıkılan insanların imdadı olmanız yönünde. Bende bu hobiye canlıdoğuranla başladım ve malaviye geçtim. Ama herkeste aynı tür olmasından, bilgiler arasında farklılık görmemekten bi hayli sıkıldım. Türleriniz çok ilgi çekici. Bir kaç ay sonra yeniden hobiye döneceğim. Ama döndüğümde herşeyin mükemmel olması için uğraşacağım. Bu yüzden de yeni türlerle dönmek istiyorum. Yani sizinki gibi türler. ;) Tekrardan size kolay gelsin. Emekleriniz boşa çıkmaz umarım. Bu türlerde öncü ve lider olursunuz. Bu rada döndüğüm zaman size balık isteklerinde bulunabilirim haberiniz olsun.