Nilfia Sıvı Demir Gübresi (%2 FE)

_U_U_R_Çevrim Dışı

İl: Istanbul
_U_U_R_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2011 21:52
Arkadaşlar Carrefourda gezerken çiçek çoşturan sarı arıyordum. Fakat ürün değişmiş daha önceden %2 demir içeren bu gübreye şimdi azot üre gibi elementlerde eklenmiş haliyle bu gübreyi kullanamıyoruz.

Alternatif olarak aşağıdaki ürünü buldum. %2 demir içeriyor. Bilginize...

_U_U_R_2011-10-16 21:52:19

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

gokturkseyhanÇevrim Dışı

İl: Ankara
gokturkseyhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2011 00:14
Bu gübredeki demir sanırım şelatsız halde. Bu da bitkilere faydalı olmamakla birlikte balıklarınıza zararlı bile olabilir...

_U_U_R_Çevrim Dışı

_U_U_R_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2011 09:50
[QUOTE=gokturkseyhan]Bu gübredeki demir sanırım şelatsız halde. Bu da bitkilere faydalı olmamakla birlikte balıklarınıza zararlı bile olabilir...[/QUOTE]

Şelatsız olduğunu düşünmüyorum. Deneyip göreceğiz.

pierrÇevrim Dışı

Özel Üye
pierrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Ekim 2011 20:26
 Nilfia'nın sarı kapaklı (NPK: 8+10+13) gübresinden kullanıyorum yaklaşık olarak 1.5 2 senedir.Kısır yapar diyende oldu balıkları zehirler diyende oldu ancak balıklara karşı hiç bir zararını görmedim.Bitki gelişimine ve yaprak kalitesine bayağı etkisi dokunuyor ancak fazla kaçırdığımızda yosunlanmanın önüne geçilmiyor. pierr2012-02-06 18:41:09

gokturkseyhanÇevrim Dışı

İl: Ankara
gokturkseyhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2011 22:51
[QUOTE=pierr] Nilfia'nın sarı kapaklı (NPK: 8+10+13) gübresinden kullanıyorum yaklaşık olarak 1.5 2 senedir.Kısır yapar deyende oldu balıkları zehirler deyende oldu ancak balıklara karşı hiç bir zararını görmedim.Bitki gelişimine ve yaprak kalitesine bayağı etkisi dokunuyor ancak fazla kaçırdığımızda yosunlanmanın önüne geçilmiyor. [/QUOTE]

Kara bitkileri için üretilen gübrelerde azot genellikle üre veya amonyak halindedir. Bu maddeler, iyi bir filtrasyon varlığında hızlı bir şekilde nitrite, oradan da nitrata dönüştürülecektir. Küçük miktarlarda zehirlenme yapmaz. Ancak demir gibi ağır metaller şelatlanmadan kullanıldığında ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Siz içseniz sizi bile zehirler ki balıklar o suyun içinde yüzüyorlar...

Bu arada şu demir gübresini kullandıysanız sonuçlarını merak ediyorum...

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2011 23:20
Üre içerme sorununa ek olarak bir sürü sorun beraberinde geliyor. 8-10-13 NPK bitki akvaryumu için kesinlikle uygun olmayan bir değer. bu gübreden demir ihtiyacını tam karşılayabilmek için ciddi anlamda fosforun akvaryuma boca edilmiş olması söz konusudur. Hadi çok iyi bir filtrelemeye sahipsiniz diyelim de azotu dert etmeyelim, fosfor fazlalığı bile TEK BAŞINA uzun vadede sorun çıkartabilir.

Bir kişi kullanıp sorun yaşamamış olabilir. Kimilerinin sistemi bazı eklemeleri sübvanse edebilir veya akvaryumdaki canlılar bu uygulamadan fazla etkilenecek canlılar değildir diye gider... Her sistem bir değildir, o yüzden "Ben yaptım oldu" diyenin ardından genellikle "Ben yaptım başıma bela aldım" diyener çıkar.
onuruygun2011-11-30 23:21:19

yasmutÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Agri
yasmutÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2011 01:16
Muhtemelen şelatlıdır. Fakat saksı bitkileri su ortamında olmadığından bu gübreler çok saf malzemelerden üretilmez  ve etkisi artsın diye suda zararlı olabilecek katkılar koyarlar. Bu nedenle düşük dozda dikkatlı denemeniz uygun olur. Ama benim genel fikrim saksı bitkileri ürünlerinin asla akvaryumda kullanılmaması yönünde zira ben hepsini zamanında denemişliğim var ve yarardan çok zarar ortaya çıkıyor.

Saygılar

_U_U_R_Çevrim Dışı

_U_U_R_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2012 15:58
Arkadaşlar bu gübreden gerçekten çok fayda gördüm, yanındada kendi yaptığım potasyum gübresini kullanıyorum. Düzenli su değişmleri ile gerçekten sonuç mükemmel.

yasmutÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Agri
yasmutÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2012 13:34
Sonuç mükemmel demek yanlış olacaktır. Zira sadece demir ve potasyum kullanarak bitki gelişimini iyi hale getirmek mümkün değildir. Bitkilerin birazcık büyümesi durumu mükemmel yapmaz. Gelişime katkısı oldu demek daha az yanıltıcı olacaktır.

Zira micro element karışımı ve NPK önceliklidir. Micro elementlerde bulunan demir oldukça yeterlidir. Saf demir ancak yüksek ışık ve co2 içeren bol bitkili tanklar için gereklidir.

Saygılarımla