Oturmuş bitkili tanka discus.

yagiz666Çevrim Dışı

İl: Istanbul
yagiz666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2009 21:28
Merhaba 200 lıtre de bir bitkili akvaryumum var canlı olarak içinde melek zebra danio ve ramirezi var.Sorum şudur ben bu akvaryumda ya bir çift yada bir tek discus beslemek istiyorum uygunmudur.Tebessüm

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EsenerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Nevsehir
EsenerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2009 21:35
Melek akvaryumuna discus olmaz diyen arkadaşlar var. Eğer ki sağlıklı balıklar olursa neden olmasın. Ama şunu da belirteyim diskusu 6 lı halde beslerseniz daha da uygun olur .Kendilerini daha güvende  hissederler.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2009 21:38
[QUOTE=yagiz666]Merhaba 200 lıtre de bir bitkili akvaryumum var canlı olarak içinde melek zebra danio ve ramirezi var.Sorum şudur ben bu akvaryumda ya bir çift yada bir tek discus beslemek istiyorum uygunmudur.Tebessüm[/QUOTE]
Merhabalar.
O akvaryumda ramirezi yaşıyorsa diskus rahat rahat yaşar. Ama nüfus çok kalabalık. Bazı türleri çıkartıp diskus bakabilirsiniz.
Saygılarımla.

yagiz666Çevrim Dışı

yagiz666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2009 21:43

Ümit abi akvaryumda bir çift melek bir çift ramirezi 4 adet zebra danio bir cüce vatoz bulunmakta.Kalabalık değil bence çok 6 lı halde beslemek bende isterim ama öğrenciyim sonuçta, o kadar parayı denklestiremem Tebessüm

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2009 21:45
[QUOTE=yagiz666]

Ümit abi akvaryumda bir çift melek bir çift ramirezi 4 adet zebra danio bir cüce vatoz bulunmakta.Kalabalık değil bence çok 6 lı halde beslemek bende isterim ama öğrenciyim sonuçta, o kadar parayı denklestiremem Tebessüm

[/QUOTE]
Melekleri çıkarıp diskus almak isabetli olur. Risk alma. Zaten diskus ülkemizde cama camlarda işkence çekip duruyor. Bari sende huzur bulsun.

yagiz666Çevrim Dışı

yagiz666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2009 11:37

Seni dinleyeceğim Ümit abi melekleri çıkarıp dıscus alırım o zaman.Bu arada kurulumn cok güzel abi hayırlı olsun.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2009 11:44
Bitkilide diskus düşünüyorsanız eğer biraz büyük boylardan almalısınız,mesela en az 10 cm ve üzeri.

yagiz666Çevrim Dışı

yagiz666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2009 18:25
Emin abi neden anlayamadım.

Oguzhan_otoÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3747,3[/B]
İl: Ankara
Oguzhan_otoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2009 22:36

Yavruları bitkili tanklara koyarsanız büyümez,boyunu almış dıscuslar edinin o yüzden.

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2009 23:29
Oğuzhan Bey,bence çok kesin çizgilerle kestirip atıyorsunuz.Bitkilide de diskus yavrusu büyüyor.Büyüttüğüm için ordan biliyorum.Bir şeye olmaz derken sebepleriyle açıklanırsa daha ikna edici olur sanıyorum.

farabundoÇevrim Dışı

İl: Ankara
farabundoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2009 09:02
[QUOTE=unotim123]Oğuzhan Bey,bence çok kesin çizgilerle kestirip atıyorsunuz.Bitkilide de diskus yavrusu büyüyor.Büyüttüğüm için ordan biliyorum.Bir şeye olmaz derken sebepleriyle açıklanırsa daha ikna edici olur sanıyorum.[/QUOTE]

Hocam günaydın şimdi size bir kaç soru sorucam bitkilide discus yavrusu bakmayı düşünüyorum ; yavru büyüyor demişsiniz kaç lt.lik akv.da kaç tane yavru discus aldınız, su çekme, su ekleme periyotlarınız, ayrıca tank oturduktan sonramı aldınız discusları yani ne kadar zaman sonra discus eklediniz,balıklar yerli üretimmiydi yoksa ithalmiydi, yeni kurulmuş bir akvaryumuydu yoksa suyu oturmuş bir tankmıydı kulandığınız filitre malzemeleri suyun derecesi ve parametreleri ayrıca varsa link atarsanız bizde kurduğunuz akv.dan yararlanabiliriz.Genellikle 10cm üstü balık alın diyorlar ama siz yavru büyüttüm deyince gerçekten akvaryumunuzu görmek istedim şu efsaneyi hep berber yıkmak gerektiğini düşünüyorum ama önemli olan efsaneyi yıkalım derken güzelim balıklarıda öldürmemek işin doğrusunu yapmak.
farabundo2009-12-10 09:06:36

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2009 14:19
Murat Bey,benim akvaryum kurma prensiplerim üç aşağı beş yukarı aynıdır.Diskus tankını bundan 5 yıl kadar önce kurduğum için ve o zaman fotoğraf makinem vb.aletler olmadığı için fotoğraflayamadım.Ancak kısaca dizaynından bahsedebilirim.

200 lt lik tank, ağırlıklı olarak echinodorus türü bitkiler,birkaç parça ağaç dalı ve minik bir karasal alandan ibaretti.Oldukça sade bir akvaryumdu.Bunun yanında su değişimi fazla yapılmadı ve genelde bitkisel ağırlıklı besleme yapıldı.Tatlı ve yumuşak meyvelere hayır demediler hiç.Fazla olmamak kaydıyla bir miktar kaliteli marka kuru yemlerle besledim.Zaten prensiplerimden biri de kaliteli su-az besleme dir.Böylece zamandan ve emekten tasarruf yapmış oluyoruz.Bu şekilde çiftten yavru aldıktan sonra, anaçlar yaklaşık 1 ay kadar yavrulara kendisi bakmayı tercih etti.Daha sonra ise anaçları yolladım.Çeşitli canlı yemlerle ve kendi tanklarımda doğal olarak bulunan bazı kurtlarla beslendiler.3 ayın sonunda da iddiayı kazandığım için kişiye yavruları teslim ettim.Bu süre zarfında yardımcı olarak su üstü bitkileri(riccia ve mercimek),tabanda tortu,ince kuartz kum,güneş ışığı ve çeşitli yapraklardan ve bitki özlerinden yararlandım.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2009 14:34
Yavrular Kaç cm di Onur bey?  kaç cm büyüttünüzde yavru aldınız.. Balıkların cinsinide öğrenebilirmiyim.. Emin_Paşa2009-12-10 14:42:03

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2009 14:57
Şu an net olarak hatırlamıyorum Emin Bey,üzerinden çok zaman geçti.Sonuçta hiçbir balığımın çetelesini tutmuyorum.Tahmini olarak yavrularımı 3 cm civarıyken vermiş olmam lazım.Anaçlar da en aağı 8 cm civarı olması lazım.Varyetesi red melon olması lazım,varyetelerini çok bilmiyorum açıkçası.