Overflow Öneri

ibrahimsarıÇevrim Dışı

İl: Bursa
ibrahimsarıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2012 21:22
Merhaba arkadaşlar , herkese iyi akşamlar.Kafamı kurcalayan bir konu hakkında sizlerden yardım istiyorum.500 lt lik tankımda dış filtrelerle uğraşmaktan bıktığım için sump sistemine geçmeye karar verdim.Sump ana haznesini 100/40/40 ölülerinde 6 mm camdan yaptırdım.Kule sistemimi çekmeceli birbiri ne geçmeli kutulardan yaptım.Şİmdi son olarak overflow yapmak kaldı, boru çapının 40 mm olmsaında karar verdim.Yarın malzemelerini almaya gideceği kısmetse.Şİmdi gelelim asıl  sorumuza , İnternetten yaptığım araştırmalarımda bir sürü pvc ovrflow modeline denk geldim.
Bİr bu şekilde olanlar.
birde bu şekilde olanlar
sizce hangi model randımanlı çalışır hangisinden yapmalıyım sizlerden gelen cevaplara göre malzeme listesi çıkarıp yarın tedarik edeceğim.İyi hobiler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ibrahimuysalÇevrim Dışı

İl: Izmir
ibrahimuysalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ekim 2012 23:38
Şekil olarak biraz farklı ama işlevleri aynı ikisi de üstten emiş yapan overflow modelleri. Fark etmez.
İlkinde tepedeki hava boşaltmaya yarayan ve çek valf bağlanan kısım çizime dahil edilmemiş. İkincisinde de çıkış kısmına vana konulmamış. Hem vanayı hem de çek valfli bir sistem kurabilirsiniz. Bir de sadece üstten su alıyorlar. Alttan da su alabilmelerini istiyorsanız üzerine geçirilen alt kısmında delikler bulunan kulelerden kullanarak hem işlevini arttırıp hem de görüntü kirliliğinden kurtulabilirsiniz. Kolay gelsin. 

UfukHocaÇevrim Dışı

İl: Balikesir
UfukHocaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2012 01:02
İkiside aynı sistem aslında üsteki biraz daha lüx model 40 boruda sıkıntı yaşayabilirsin 25 en uygunu bence hava yaparsa havayı suyun akış hızıyla atabiliyor. sump motorunun güvünü bilmiyorum ama ben 25 boru ve 1500lt su basan motorla kullanıyorum oldukca yeterli. akvaryum müsaitse bence iki adet 25likle daha güzel bir sistem olur

ibrahimsarıÇevrim Dışı

ibrahimsarıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2012 01:19
[QUOTE=usuruh]İkiside aynı sistem aslında üsteki biraz daha lüx model 40 boruda sıkıntı yaşayabilirsin 25 en uygunu bence hava yaparsa havayı suyun akış hızıyla atabiliyor. sump motorunun güvünü bilmiyorum ama ben 25 boru ve 1500lt su basan motorla kullanıyorum oldukca yeterli. akvaryum müsaitse bence iki adet 25likle daha güzel bir sistem olur[/QUOTE]
Çok sağolun önerileriniz için 40 lık boru ile yaptığım overflow şu an için sorunsuz çalışıyor çok şükür , kafa moturunu sormuşsunuz sobo nun 300 lt çeviren kafa motorunu kıarak kullanıyorum tek sıkıntım akvaryumdan sumpa dökülen su sesi onuda kesersem gerçeken çok iyi bir sistem diyebilirim iyi hobiler .

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2012 23:09

Benim eklediğim ve yukardaki 2 modeli göz önüne alırsak...En kullanışlı model benim eklediklerim gibi geldi.Yapıp kullananlar bir yorumlarsa sevinirim.Yapımı ciddi emek ve zaman isteyen birşey olduğundan boşa uğraşmayı kimse istemez.Şimdiden teşekkür ediyorum ilgili arkadaşlara..

ibrahimsarıÇevrim Dışı

ibrahimsarıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2012 08:58
Öneri ve yönlendirmelriniz için çok teşekkür ederim.Dış filtrelerden bıkmış biri olarak en sonunda sumpa geçiş yaptım.Tankımı deldirmek istemediğim için pvc overflow yaptım.Akvaryumun arkasındaki mesafe 40 lık boru kullanmama yetiyordu.40 lık boru ve fittingsleri aldım birleştirdim akvaryuma yerleştirdim.Yapmadan önce iyice araştırmamın faydası oldu.İlk çalıştırmada karamsarlığa kapılmadım değil tek zorluğu ilk çalıştırmada havasını almak inanınki daha sonra varlığını bile unutuyorsunuz.Sumpa suyu 40 lık borularla indiriyorum sumpum 3 kuleye sahip 1. kule elyaf ve sünger,2. kule lav taşı ve 3. kule zeolitle dolu.Ortada ki yavru bölmesine Hüseyin abimden aldığım cüce vatozlar yerleşti bile .Sumpa midye ve bambu eklemeyi düşünüyorum biyolojik filtrasyon için.Suyu akvaryuma 3000 l/h debiye sahip sobo wp-480 kafa motoru ile basıyorum ve inanınki dış filtrenin yaptığı temizlikle sumpun temizliği arasında dağlar kadar fark var.Akvaryumumda irili ufaklı 25-30 adet amerikan olduğunu hesaba katarsanız suyum kristal berraklığında.