PERMASOL(Potasyum Permanganat)

zeynelcelikÇevrim Dışı

İl: Bilecik
zeynelcelikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2009 15:13

Değerli forum üyeleri;Gördüğüm kadarıyla permasol yani potasyum permanganat etken maddeli ilaç hakkında çok şey yazılmış.Bu  durum hem bilgi kirliliğine  sebep olmuş ,hemde tereddütlere  yol açmıştır.

Balıklarda  görülen dış paraziter hastalıklara karşı oldukça etkili bir laçtır.örn.Balık biti
Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi parazit  yani bit  tam kuyruğun gövdeyle  birleştiği yerdedir.
KULLANIMI:Her 1 litre suya 10 mg etken madde  yani potasyum permanganat gelecek şekilde 10 ila  30 dakika arası  banyo yaptırınız.Ana tanka mecbur kalmadıkça  uygulamayınız  çünkü tankınız  mor bir  renkle kaplanır özellikle  silikonlu yerler.En önemliside biyolojik döngüyü sağlayan bakterileri tümden yokeder.Şayet  mecbur kalırsanız  anatankda kullanmaya  1litreye 2mg gelecek şekilde kullanınız.Permasol tabletleri 250 mg potasyum permanganat içerir.Örneğin:20 litrelik  bir kovaya 25-26 decelik su koyunuz,Hava motorunu  kovaya koyarak bol hava  veriniz.
Şimdi  ne kadar  ilaç koyacaz.20 llitrelik kovamızın hesabını  yapalım.1litreX10 mg=10mg ilaç
20litre sux10mg=200 mg. yani  bir tablete yakın, ben  genellikle  20 litrelik suya  1 tablet  atıyorum.Bol bol hava  vererek balıkları ortalama  20 dakika bu ilaçlı suda bekletiyorum  ve  ana tanka  salıyorum.Sakın 30 dakikayı geçirmeyin.Not:Kovanın başında bekleyin 15- 20 dakika

Beğenenler: [T]152067,bayezidibistami[/T]
Teşekkür Edenler: [T]152067,bayezidibistami[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ahmet_mhndsÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
ahmet_mhndsÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2009 15:53
Zeynel bey gerçekten çok faydalı bir başlık olmuş dediğiniz gibi forumda permosal hakkında çeşitli bilgiler var ve herkes kendi deneyinimi yazmış bu kesin bilgiler birçok arkadaşın işine yarayacaktır saygılar.

zeynelcelikÇevrim Dışı

zeynelcelikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Mart 2009 21:09
Ahmet bey;Bende  teşekkür ederim...saygılarımla.Ah öğrencilik yılları  ah....kıymetini bil dostum öğrenciliğin....

fantastik3Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
fantastik3Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2009 20:29
Sayın Zeynel bey ,

Merhaba ben de bu ilacı araştırıyordum. Bulduklarımı paylaşmak istiyorum.

PERMASOL
[250 mg 20 Tablet Tüp]

Tıbbi özellikleri:
Permasol tablet (potasyum permanganat) bakterisit (bakterileri yok etme), fungustatik (mantarları yok etme), Astrenjan ve oksidan etkilerden dolayı antiseptik, dezenfektan ve koku giderici olarak kullanılır.
Uyarı:
Yogun potasyum permangant çözeltileri dokuyu tahriş edici etki gösterir.Seyreltik çözeltilerde çok sık kullanıldığında tahriş edici yanıklara sebeb olabilir.Öldürücü dozu 5-10 gr dır.1 tüp 5g potasyum permanganat içerir.
Solüsyon hazırlanışı:
Çözelti hazırlanırken tabletlerin mutlaka cam bir kapta eritilmesi ve tabletlerin tamamen eriyinceye kadar beklenmesi, sonra suyun kuvvetlice çalkalanması homojen bir çözelti elde etmek için gerekir.
DİKKAT:
Zehirlenmede hemen süt içilerek absorbsiyona mani olunmalıdır.
Yanlışlıkla ağızdan alınma durumunda aşağıdaki numaraya başvurunuz.
0800 314 79 00 (5 hat) T.C. Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezi

Genel bir dezenfektan olup,seyreltik çözeltilerle yeni eklenen bitkilerin, diğer materyallerin ve akvaryum gereçlerinin , banyo şeklinde ,temizlenmesinde kullanılır.25lt ye tablet şekilde 15-20 dk lık banyo ile balık tedavisinde kullanılabilir.Fakat zehirli bir madde olduğundan zor durumlarda kullanmakta fayda var.

Veteriner olduğunuzdan dolayı muhakkak bir bildiğiniz vardır ama bu resmen zehir değil mi?

+1: [T]240557,Ali _34[/T]

mightymuratÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Samsun
mightymuratÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2009 20:47
Son derece kullanışlı bir dezenfektandır ah birde elodealarımın canına okumasaydı :(

mylmzÇevrim Dışı

İl: Erzurum
mylmzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2009 20:56
Permasol çok etkili bir o kadar da tehlikeli bir ilaç.Ben permasol yüzünden çok sevdiğim bir astronotumu kaybettim.Tecrübesi olmayan kullanmamalı.Pahalı olsa da Sera'nın çok etkili ilaçları var.Bence Sera ürünleri kullanılmalı. mylmz2009-03-10 21:01:00

RockVaryumÇevrim Dışı

İl: Ankara
RockVaryumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 06:54
Dediginiz gibi bu ilacı kullandım ama sanırım gec farkettim o yuzden 5 lepistesim öldü.. Erken teşhis etmekte fayda var.. Biraz tecrubesizim lepistes konusunda

3 litre suya yaklaşık 25 mg ilac koydum yaklaşık 30 dk bekledim.. Sonra akvaryuma aldım balıkları.. Ama olmadı :(

Teşekkür Edenler: [T]178893,Akvarıst38[/T]

ReaLiSTÇevrim Dışı

Özel Üye
ReaLiSTÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 08:47
Yeni alınan bitkileri banyo yaptırmak için de permasol öneriyorlar ama bunun kullanımı ile ilgili tam bir bilgi göremedim. Bu konuda da bilgi birikimi olan arkadaşlar paylaşırlarsa bitki alan arkadaşlar tereddütsüz uygular ve rahat ederler

fantastik3Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
fantastik3Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 09:45
Sevgili arkadaşlar;
Yazılanları okuduğumda, akvaryumculuk konusunda her alanda olduğu gibi muammalarla karşı karşıya kaldığımız, deneme yanılma metodları ile kendimize göre bir doğru bulduğumuzu anlıyorum. Bu forumu kullanarak bilgilerimizi paylaşmaktan öte, doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz.

Burada şu sorulara net cevaplar aradığımız ortaya çıkıyor:

1- Permasol'u hangi durumlarda ne gibi şeylarda kullanmalıyım?
2- Bitkilerde permasol kullanımı nasıl olmalı?
3-Balıklarda permasol kullanımı nasıl olmalı?
4-Diğer akvaryum ekipmanlarında permasol kullanımı nasıl olmalı?
5-Ana tanka permasol atılır mı?
6-Karantina tankının koşulları nasıl olmalı?
7-Her uygulama için dozaj miktarları?
8-Permasol'e alternatif olarak hangi maddeleri kullanabiliriz?

İsterseniz bunun gibi başlıklarla Permasol konusunu açalım.
Saygılar.

mightymuratÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Samsun
mightymuratÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 11:29
[QUOTE=RockVaryum]Dediginiz gibi bu ilacı kullandım ama sanırım gec farkettim o yuzden 5 lepistesim öldü.. Erken teşhis etmekte fayda var.. Biraz tecrubesizim lepistes konusunda

3 litre suya yaklaşık 25 mg ilac koydum yaklaşık 30 dk bekledim.. Sonra akvaryuma aldım balıkları.. Ama olmadı :(
[/QUOTE]

Ne yazıkki çok fazla permasol kullanmışsınız su çok hafif renklense yetiyor ve 10 dakika bile fazla bekletmek için kısa süreli banyolar daha etkili olur. Örneğin 5 dakika tutun sonra 5-6 saat sonra bir 5 dakika daha hem balık fazla yıpranmaz zaten rahatsız birde aşırı ilaç gelince erken ölür. 

monarchosÇevrim Dışı

İl: Kayseri
monarchosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 12:04
Bu ilaçla discus tedavi edildigini gördüm ama zamanını ve ölçegini iyi ayarlamak gerek

zeynelcelikÇevrim Dışı

zeynelcelikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 14:04
Permasol ile ilgili yazmış olduklarım bilimsel  bir yabancı dökümandan türkçeye çeviridir.Her ilaçda olduğu gibi bilinçsizce kullanıldığı takdirde (aşırı doz alımı  vb)tabiki  zehir  etkisi yapar.Saygılarımla.

Buda ingilizce  metni:

With larger fish and light infestations, the lice can be picked off with a pair of forceps. Other cases can best be done with a 10 to 30 minute bath in 10 mg per liter of potassium permanganate. Or treat the whole tank with 2 mg per liter, but this method is messy and dyes the water.

zeynelcelik2009-03-11 14:05:36

ReaLiSTÇevrim Dışı

Özel Üye
ReaLiSTÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 14:06
[QUOTE=zeynelcelik]Permasol ile ilgili yazmış olduklarım bilimsel  bir yabancı dökümandan türkçeye çeviridir.Her ilaçda olduğu gibi bilinçsizce kullanıldığı takdirde (aşırı doz alımı  vb)tabiki  zehir  etkisi yapar.Saygılarımla.

Buda ingilizce  metni:

With larger fish and light infestations, the lice can be picked off with a pair of forceps. Other cases can best be done with a 10 to 30 minute bath in 10 mg per liter of potassium permanganate. Or treat the whole tank with 2 mg per liter, but this method is messy and dyes the water.

[/QUOTE]

Yeni alınan bitkilerin tanka ilave edilmesinden önce önerilen bir kullanım methodu ile bilgileri de aktarır mısınız bizlere?

zeynelcelikÇevrim Dışı

zeynelcelikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2009 14:09
Hatta  size  ingilizce metnin tümünü  vereyim arkadaşlar..Saygılarımla...

Potasyum permanganat

Symptoms: The fish scrapes itself against objects, clamped fins, visible parasites about 1/4 inch in diameter are visible on the body of the fish.

The fish louse is a flattened mite-like crustacean about 5 mm long that attaches itself to the body of fish. They irritate the host fish which may have clamped fins, become restless, and may show inflamed areas where the lice have been.