Pipo filtre nasıl takılmalı?

yılmazbaşÇevrim Dışı

İl: Izmir
yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2013 21:48
Merhabalar bugün akvaryumum için uygun boyutta bir pipo filtre aldım ancak nasıl takacağıma karar veremedim  üstündeki kısım suyun dışında mı kalacak yoksa içine girecek mi ayrıca süngerlerle hiç bir bağlantısı yok gibi sistemin ben mi takarken bozdum yoksa öylemi olması lazım son olarak bu cidden suyu  temizler mi?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ErdemAAÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ErdemAAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2013 21:52
Merhaba filtrenin tamamı suyun içinde dik bir şekilde kullanılır.Biyolojik döngüye yardımcı olur, kaba pislikleri çekemez.Eski filtrenin suyundan emdirirsen daha çabuk oluşur döngü

yılmazbaşÇevrim Dışı

yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2013 22:10
Çok sağolun yalnız bana satan akvaryumcu(ki bu işi para için yapan birçok akvaryumcudan farklı birisidir)  pislikleride çekeceğini söylemişti bir de akvaryumum şuan çok kirli önceden hiç filtre kullanmazdım sorunda olmazdı en son bazı bitkliler tatildeyken çürüyünce filtre almak zorunda kaldım karides olduğu için iç filtre alamam pipo filtrede pislikleri çekmez diyorsunuz ne yapmam lazım?

ErdemAAÇevrim Dışı

ErdemAAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2013 22:38
Dip çekimiyle desteklenirse temiz olur akvaryum,karidesleri içine kaçırmadanda yapmak için hortumun suyun boşaldığı kısmı elinle kaparsın çekim durur,bırakırsın çekmeye devam eder ben bu şekilde ufak balıkları çekmeden dip çekimi yapıyorum.Karideslerde zarar görmeden dikkatli gözlemleyerek olabilir kanısındayım.Hava hortumuyla yapıyorum dip çekimini her ne kadar bitkili akvaryumda dip çekimi yapılmaz densede bitkinin olmadığı kısımlarda biriken pislikleri çekmek durumunda kalıyorum.Kılıçkuyrukların dışkıları boylarından büyük oluyor (:

yılmazbaşÇevrim Dışı

yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2013 23:00
Kesinlikle kılıçkuyruk sorunu bende de var karides ve yavru balıkları çekme sorunu hiç yaşamadım temkinli davranıyorum haftada 1 defa bazen 10 günde 1 defa dip çekimi yapıyorum ama akvaryumum küçük (50 litre) olduğu için sadece 10 litre su çekebiliyorum o arada dip çekimi çok olmuyor süre çok kısıtlı sonuçta.

Düzenleme: Az önce akvaryuma baktığımda filtreden önce suda  epey olan bitki artığı dışkı gibi yüzen pisliklerin yok olduğunu gördüm üstelik süngerlerde epey kirlemişti.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 01:51
Akvaryum kaç litre ?

yılmazbaşÇevrim Dışı

yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 01:52
50 litre.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 01:53

[QUOTE=ErdemAA]Dip çekimiyle desteklenirse temiz olur akvaryum,karidesleri içine kaçırmadanda yapmak için hortumun suyun boşaldığı kısmı elinle kaparsın çekim durur,bırakırsın çekmeye devam eder ben bu şekilde ufak balıkları çekmeden dip çekimi yapıyorum.Karideslerde zarar görmeden dikkatli gözlemleyerek olabilir kanısındayım.Hava hortumuyla yapıyorum dip çekimini her ne kadar bitkili akvaryumda dip çekimi yapılmaz densede bitkinin olmadığı kısımlarda biriken pislikleri çekmek durumunda kalıyorum.Kılıçkuyrukların dışkıları boylarından büyük oluyor (:[/QUOTE]

Dışkılarının o kadar uzun olması normal değil. Bitkisel, hayvansal karışık yem mi veriyorsunuz ? Fazla yemleme yapmayın.

Teşekkür Edenler: [T]238571,Akvarixx[/T]

yılmazbaşÇevrim Dışı

yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 01:56
[QUOTE=Kerem]

[QUOTE=ErdemAA]Dip çekimiyle desteklenirse temiz olur akvaryum,karidesleri içine kaçırmadanda yapmak için hortumun suyun boşaldığı kısmı elinle kaparsın çekim durur,bırakırsın çekmeye devam eder ben bu şekilde ufak balıkları çekmeden dip çekimi yapıyorum.Karideslerde zarar görmeden dikkatli gözlemleyerek olabilir kanısındayım.Hava hortumuyla yapıyorum dip çekimini her ne kadar bitkili akvaryumda dip çekimi yapılmaz densede bitkinin olmadığı kısımlarda biriken pislikleri çekmek durumunda kalıyorum.Kılıçkuyrukların dışkıları boylarından büyük oluyor (:[/QUOTE]

Dışkılarının o kadar uzun olması normal değil. Bitkisel, hayvansal karışık yem mi veriyorsunuz ? Fazla yemleme yapmayın.

[/QUOTE]
 O sorun bende de var ama sadece kılıçkuyruklarda lepisteste falan yok aynı yemi aynı miktarda veriyorum.

Serkan BUZCUÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
Serkan BUZCUÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 01:58
Pipo filtre hava akımıyla çalıştığı için emiş gücü hava akımına bağlı ve çok güçlü hava akımı verseniz de performansı çok ileri seviyede olamaz,kaba pislikleri içinde hapsedecek kadar güçlü bir sistem değil ama suyu emerek yeterli derece küçük akvaryumlarda mekanik temizliği sağlar.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 02:02

[QUOTE=yılmazbaş]50 litre.[/QUOTE]

Ben eskiden 80 lt lik canlı doğurgan akvaryumum da dış filtre olduğu halde her ihtimale karşı pipo filtrede kullanıyordum. Dış filtrenin emişine koyduğum sünger aşırı kirlenmiş filtre durma noktasına gelmişti. Fark etmediğim için kuyruk erimesi, mantardan dolayı balıkların bir kısmı telef oldu.

Aslında pipo filtrenin pek fazla etkisi yok. Yerinizde olsam yağmurlama aparatlı iç filtre alırdım. Pipo filtrede her ihtimale karşı yedekte dursun.    

yılmazbaşÇevrim Dışı

yılmazbaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 02:06
Aylardır hiç filtre kullanmıyordum pipo filtre kullanmaya başlayalı birkaç saat oldu ve suyum gözle görülür şekilde temiz emişi fazla olmasa da bir şekilde süngere takılıyor parçalar. arıca net bir şekilde akvaryumumun diğer tarafında havada duran  rafya o yana geldi filtrem ayrıca filtrem epey büyük ve çift taraflı emin misiniz yetmeyeceğine bana şuan çok iyi geldi.Ayrıca 50 litre tam hacim değil daha az olabilir kum faldna var sonuçta.

ErdemAAÇevrim Dışı

ErdemAAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 02:15
Bitkisel ve protein karışık vermek durumunda kalıyorum lepistes platy kılıçkuyruk olduğundan çorba akvaryum diye tabir edilen türden yemleri bir öğün proteinsel veriyorsam,bir öğünde mutlaka bitkisel veriyorum bitkiselden kastımda tetra phyll birde novo fect ama şu son zamanlarda balıktan büyük dışkılar görmeye başladım tavsiyenize uyup yemlemeyi azaltıcam yavru balıklarda çok olduğundan biraz yemlemeyi kaçırdım sanırım.

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 02:49

[QUOTE=yılmazbaş]Aylardır hiç filtre kullanmıyordum pipo filtre kullanmaya başlayalı birkaç saat oldu ve suyum gözle görülür şekilde temiz emişi fazla olmasa da bir şekilde süngere takılıyor parçalar. arıca net bir şekilde akvaryumumun diğer tarafında havada duran  rafya o yana geldi filtrem ayrıca filtrem epey büyük ve çift taraflı emin misiniz yetmeyeceğine bana şuan çok iyi geldi.Ayrıca 50 litre tam hacim değil daha az olabilir kum faldna var sonuçta.[/QUOTE]

Ben resimdeki ürünü kullanmıştım sözde 60-120 lt akvaryum içindi. 

O zaman bir süre böyle kullanın duruma göre tekrar düşünürsünüz.