Rainbow çiftim ve bebekleri

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2010 22:43
Shadow designerın İzmirden gönderdiği rainbowları gün yüzüne çıkarma zamanı geldi.
Kronolojik sırayla gidelim;
Akvaryuma alışmaları birkaç gün sürdü. 80 litre bir tank kendilerine ait. 3 gün sonra hala çok ürkek oldukları için yanlarına geçici olarak 4 tetrazon ekledim..

Adapte olmaları bir anda hızlandı. Hatta az sonra da göreceğimiz gibi fazla hızlandı..

Kısa sürede kurlaşmalar başladı, hatta aşağıdaki resimde görüldüğü gibi midas benzeri sert kurlaşmalar görüldü. Bu dönemde tetrazonları çıkardım.

Birkaç gün içinde mutlu son;

Yumurtalar suyun sıcak olmasıyla 3 gün içinde açıldı. Birkaç gün içinde yavrular serbest yüzmeye başladı.

Yavrular 1 haftadan uzun bir süre kayıpsız yaşadılar. Sonra bir gün bu güzel çift, tehdit yok, sıkıntı yok, bir daha çiftleşelim dediler, yavruları koruyacaklarına yediler.

İlk batından sadece 3 yavru kaldı. Anne babaya yaklaşmadan bir kayanın dibinde yaşamını sürdürüyorlar. Anne baba yine renk değiştirdi, kurlaşmaya başladı. Yakın zamanda 2. batın fotoğraflarını da burdan paylaşacağım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

pckobatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Amasya
pckobatÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2010 23:02
Merhabalar çiftiniz ve anlatımınız çok güzel inşallah 2. batında sıkıntısız büyütürler.Olmadı biraz tehdit edin hemen yeni evlatlara hazırlanmasınlar:=)Böyle sorumsuz anne babaları kınıyorum.Bir ana yavrularını nasıl yer:=)İyi forumlar...

By_KadircaNÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
By_KadircaNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2010 23:11
Maşallah Gürkan abi çiftin güzelmiş umarım 2. batımda kayıpsız büyütürsün.  By_KadircaN2010-12-20 23:11:51

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2010 23:20
Gürkan abi maşallahları var.Bende Umut Katipoğlu'nun gönderdiği erkek yavru var.Neredeyse yetişkin formunu bile geçti ama rengi hala sapsarı değil,nedendir?Dişisi olmasa rengi sararmıyormu?

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2010 23:24
Enginim, teşekkür ederim. Bu balık tam adı gibi. Çok sık renk değiştiriyor. Bendekiler çiftleşmeden önce muhteşem renklere giriyorlar. O pozları tam yakayamadım. Yavrular çıktıktan sonra da özellikle anne simsiyah oluyor. Sendeki erkek karmada mı? Eğer karmada ürkek kalıyorsa rengini göstermemiş olabilir. Ama dediğim gibi asıl gözalıcı rengi çiftleşirken ortaya çıkıyor.

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2010 23:34
Abi karmada ve tek başına.Bugün bir ara kafa ve yanaklar sapsarıydı.Bendeki baskın bir karakter ama ebjd çiftinden tırsıyor.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2010 20:08
Rainbow çiftim bugün tekrar yumurta döktüler. Eski yavruları ayırmamıştım, bir süre sonra nerdeyse hepsi yokoldu. Şu anda 3-4 tane var. Anne baba yumurtaları döküp dölledikten sonra, eski batın yavruları kovalayıp yakalıyor, ağzında akvaryumun en uzak köşesine götürüp bırakıyorlar. Güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Bakalım belki de 2 farklı batın kardeş kardeş büyürler..

RainbowÇevrim Dışı

İl: Karabük
RainbowÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2010 20:12
Abi 2. batında ne yapmayı düşünüyorsun? Yavruları ayıracak mısın? 

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2010 20:36
Yarısını ayırıcam. İstanbulda rainbow kıtlığı var. 100 civarında yavru yapıyorlar. 50 kadarını hortumla sifonlar, küçük akvaryuma alırım.

RainbowÇevrim Dışı

İl: Karabük
RainbowÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2010 21:04
Küçük akvaryum ana tankın altında mı? Sifonlamayı direkt küçük akvaryuma mı yapacaksın? 

Sifonlama yaparkaen ölmesinler yavrular benimkiler gibi.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Aralık 2010 21:11

Küçük tankı ana tanktan doldururum, o acemilikleri geçtik, bir sorun olmaz.

Genelde yavruları almadan 2-3 gün önce ana tanktan su alır, diğer tanka döker, üzerine su eklerim. Hatta filtre malzemesinden sıkarım, ana tanktan bitki, kütük vs alırım. 3 günde yavru tankındaki su diğeri ile hemen hemen aynı olur. Sonra maşrapa ile alır, azar azar yavru tankının suyundan eklerim. Bu süreci ne kadar uzatırsan o kadar sağlıklı. Maşrapayı da yavru tankında yüzdürür, en sonunda yavruları yeni yuvalarına bırakırım..

brk_tuncerÇevrim Dışı

Özel Üye
brk_tuncerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Aralık 2010 13:45
Tebrik ederim çiftiniz ve yavrularınız çok hoş gözüküyor.Bir çiftte bende var fakat dişim çok renksiz.Aldığımdan beri birkere bile bu sarı renkli halini görmedim.Fakat sizin dişinin maaşallahı var.Birde bendekileri bir türlü üretemedim.Erkek sürekli kazıyor ediyor dişiyi kovalıyor çiftleşmek için her yolu denedi fakat dişide tık yok.Anlamış değilim bu durumu.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Aralık 2010 14:07
Dişi kaç aylık? Varsa dişinin yandan tüpçüğü görünen bir fotoğrafını eklerseniz bir fikir yürütürüz

Meiyes44Çevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Yurtdisi
Meiyes44Çevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 23 Aralık 2010 15:27
Gürkan abi rainbowların çok güzelmiş pek anlamam rainbowdan bizim burda satan görmedim daha, ama seninkiler baya sempatik görünüyorlar maşallah.Yeni yavruları kayıpsız büyütmen dileğiyle.Masallah