Resif kurulumu...

Gökhan GünayÇevrim Dışı

İl: Bursa
Gökhan GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2010 21:19
Forumlarda konulara katılarak kendimizi ilerletmemizi sağlayan tüm arkadaşlarıma üstadlarıma  teşekkür ederiyorum...

Boyut (cm): 150 x 60 x 60(h)    Sump 100 x 40 x 36(h)
Kapasite (litre):  540  + 88  
Canlılar: Henüz eklenmedi

Malzemeler:
12mm çevre camları ön ve yan camlar extra clear 15mm taban camı
5x5  - 2,5mm  kalınlığında profil sehpa + ahşap giydirme
2 adet tunze 1 adet seıo prop1500 motor
Ati 200 protein skimmer
Atman 3000 L devir motoru
300 w ısıtıcı
2x54 T5     2x150 Mh
80 kg kaya
kum
30 * turkuaz su

Akvaryum Bakımı:

Düzenli aralıklarla bakteri kültürü ekleniyor ve su ilavasi yapılıyor

Kullanılan Yemler:  -

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: -
Tropic marine tuz
MicroBakter 7 Bakteri kültürü
Searchem Magnezyum ve kalsiyum

Fotoğraflar :

Ve Serüven başlamıştı yaklaşık 130 kg 5kişi  8 kat  çıkardık :) Gören komşuların yüzlerindeki anlamsız ifade görülmeye değerdi .... 30/09/2009

Güzelce boyadıktan sonra kurumaya bıraktığımız sehpa... 25/10/2009

Ses ve ısı açısından alt dolabı içeriden komple straforla kapladım profile kaynak yapan ustamız garanti vermesine karşın biz ön ve arkalara destekler ilave ettik tabanı desteklemesi açısından akvaryum ve sumpun altına 18 mm mdf sopnrasında üzerine straforu koymak suretiyle akvaryumu oturtacağız ....

Mobilya giydirme çalışmaları... Kasım / 2009

Akvaryumun hazırlanması ve tamamlanma aşamaları....

Kum Kayalar su ve tuzun koyulmasıyla devir daime başlanması 10/01/2010

Alt komşumun ertesi gün site yönetimine şikayeti sonrasında dolabı yandan sökmek suretiyle içerideki arka hariç tüm straforları sökerek yerine yalıtım malzemesiyle sil baştan içe kaplama yapmak zorunda kaldım.... 15/01/2009

Ve şimdi... bekleme sürecindeyiz...

Arkadaşlar özellikle kaya yerleşimi hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum kayaların arkası 7-10 cm kadar açıklık daha geriye alabilirim  yada dahadeğişik bir şekil öneriniz olumu...

Gökhan Günay2010-01-24 21:45:42

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

dogangkÇevrim Dışı

[B]7735,1[/B] [C]3,2,75270[/C] [C]3,3,75270[/C]
İl: Istanbul
dogangkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2010 21:53
Gökhan bey tebrik ederim çok güzel olucak akvaryumunuz. Bu boyutta tuzlu su kurulumu görmeyeli uzun zaman oldu heycanla konuyu takip edicem .
Kaya dizilimini kanyon(iki tarafta kayalar ortadan vadi tarzından giden bir boşluk) şeklinde yapmanızı tavsiye edebilirim.
Komşunuz neyden rahatsız oldu acaba çok merak ettim motorların çalışma sesindenmi ?

Saygılar

Gökhan GünayÇevrim Dışı

Gökhan GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2010 22:11
Teşekkür ederim ...
PS ve devirdaim motoru kaynaklı motorları  ilk koyduğumuzda altına elyaf koymayı unutmuşuz :) heyecandan :D
Yalıtım için araştırmaya başladığımda straforun sesi kesmeyeceğini söylediler ve yalıtım malzemesi alarak komple alt kasayı kapladım...
Gökhan Günay2010-01-24 22:15:30

cüneydÇevrim Dışı

[C]2,1,63384[/C] [C]3,2,63384[/C] [C]4,3,63384[/C]
cüneydÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2010 22:18
Gökhan bey çok güzel olacak inşallah,uzun soluklu olması dileğiyle...

serkan.istÇevrim Dışı

Özel Üye
serkan.istÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 14:17
Gökhan Bey Tebrik ederim Hiçbirşeyden kaçınmamışsınız.Kayaların dizaynı değiştirlmeli bence. Daha güzel ve sağlıklı bir diziliş oabilir. Kayalar ne tür kayalar? Deniz kayası değil sanırım.

Anca asıl önemli olan 3000 litrelik sump kafa motoru o tanka yetersiz gelecektir. En az 4000 tavsiyem 5000lik bir motorla değiştirmelisiniz. Canlı yükünüz arttıkça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.  

ahbeabiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
ahbeabiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 16:22
Tebrikler Gökhan Bey, çok güzel bir çalışma olacak inşallah. Umarım o komşu da daha fazla başınızı ağrıtmaz. Göz%20Kirpma 

Kayaları bu şekilde kullanmak istiyorsanız elbette sizin seçiminiz, balıklarınız bu tepenin etrafında salına salına döneceklerdir. Ama isterseniz bir de Doğan Bey'in tavsiye ettiği şekli deneyin. Genelde estetik bir görüntü verir. Ekleyeceğiniz türleri de gözününde bulundurun.

Sağlıklı akvaryumlar diliyorum...

megasussÇevrim Dışı

megasussÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 20:00
Akvaryumunuz gerçekten muhteşem. Umarım hiç bir aksilik yaşamadan uzun yıllar bakarsınız.Malzemeler kaliteli sorunsuz bir akvaryum olacak gibi. Kafa motoru konusunda Serkan abiye katılıyorum  sağlıklı bir deniz akvaryumunda 10x devir daim gerekir. 

giorgiobaramidzeÇevrim Dışı

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 20:34
Gökhan bey merhaba.Bende Doğan beyin dediği gibi kayalarınızı iki tarafa yığmanızın daha estetik bir görü olacağını düşünüyorum.Başlıkta da belirtmişsiniz resif olucak diye.O yüzden mercanlarla renklenen akvaryumun sağ ve sol bölümde daha hoş duracağını düşünüyorum.Bende kendi akvaryumumu forumda tanıtmıştım.Benimde dekorum aynı kanyon şeklinde.Güzel bir akvaryum olacağa benziyor.Kayalar canlı değil sanırım.Canlı kaya alarak aşılama yapmanız akvaryumu ve kayalarınızı renklendirecektir.Aynı zamanda hergün kayaların üzerinde farklı canlıları keşfetmek gerçekten süper bir duygu.İlerleyen zamanlarda akvaryumunuzun resimlerini bekliyoruz.

Tebrikler.Saygılar.

Gökhan GünayÇevrim Dışı

Gökhan GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 23:10
Arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ederim
-Komşu sorunu muhtemelen çözüldü ses seda çıkmıyor :D İlk denemem olmasına rağmen yalıtım başarılı oldu diyebilirim, yan odalarda dahi ses yok,
-Devir daim motorunu araştırıyorum red dragon ve aquabee arasındayım canlı yüklmeye başlayınca motoruda değiştirmeyi düşünüyorum. fakat bu aşamada sorun var gibi su 3000 devirde inişborusundan 1 cm kadar kabarık 5000 de kaldırırmı kestiremiyorum  yukarıda kayıta 2 cm payım var + debi  arttıkça ses problemi artarmı red dragonları sorunsuz olarak nitelendiriyorlar, 
-Kayaları yanlara doğru yükselterek vadi kombinasyonu güzel olabilir akvaryumun arka köşelerine doğru iyice yaklaştırmalımıyız hem geriye hemda yanlara doğru yoksa şu anki gibi aralıklar kalmalımı şu an takribi arka camla 10 cm gibi boşluklar var. Örnekler varsa url alabilirmiyim...
-Kayaların bir kısmı yeni diğer kayayalar ve kumda eski bir deniz akvaryumundan eskiler sanırım koyu gözükenler yeni kayalar daha açık renk duruyor. Canlı kaya almak yerine daha çok miktarda kaya almayı tercih ettim.

Bilgi ve deneyimlerinizle işlh dahada güzel olacak şimdiden teşekkürler....

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 23:24
Gökhan bey aşağıda vericeğim link kendi akvaryumumdur.Benim dekorum bu şekilde mercanlarla falan daha da renklenince daha güzel olcak diye düşünüyorum.Kayaları tam akvaryumun arka köşelerine dayayıp ona göre bir dekor oluşturabilirsiniz.Yani arkada hiç boşluk kalmiyacak şekilde.

Saygılar.

G.S.İÇevrim Dışı

G.S.İÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 23:25
Tebrikler tankınız bu hobide acemi olmanıza rağmen ustaca gülümsüyor bize.Kafa motoru için red dragon profesyonel bir markadır aquabee onun yanında vasat kalır diyebilirim size tabii fiyatlarıda ona göredir.Yalıtımı çözdüğünüze göre uygun debi ve lt için olan bütçenize göre uygun olan kafa motorunu alın derim nacizane fikrim.Şu da var aquabee  bence makul olur red dragon a göre vasat kalır,ortalamaya vurusanız bence çok kalitelidir.

Saygılar iyi forumlar.
G.S.İ2010-01-25 23:26:49

Gökhan GünayÇevrim Dışı

Gökhan GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 23:35
Ses olarak hangisi daha sessizdir + 5000L su daha nekadar kabarabilir? 

G.S.İÇevrim Dışı

G.S.İÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 23:49

Red dragonu görmedim aquayı da görmedim  duyduklarım bunlardır sadece videolarını gördüm ordanda nekadar ses yapar tartışılır ama kaliteleri belli oluyordu ikiside güzel seçim olur.Su ne kadar kabarabilir derken anlyamadım?

Gökhan GünayÇevrim Dışı

Gökhan GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 00:15
Su sevyesi 3000L devirde iniş borusundan 1 cm yukarıda 5000l ye çıkarsak daha nekadar yükselir yukarıda kayıta 2 cm payım var
Gökhan Günay2010-01-26 00:58:21