Rüyalara giren balıklar

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 14:44
[QUOTE=OrdiBuko]Kesinlikle yanlış bir örnek olduğu için tavsiye etmiyorum.

Fakat yaz kış %20-40 arasında direkt olarak musluktan su basıyorum.

Brichardi, Astronot-Jaguar, Melek-Çöpçü, Neon-Kuhli, Karides, Zebra şuan var olanlar, 1.5 yıl kadar Discus da da aynı yöntemi yaptım ve hatta bugüne kadar beslediğim her balık da da.

Ramirezi hariç hiçbir balık da bugüne dek bir sorun yaşamadım.
[/QUOTE]

Örnek veriyorum 300 litre akvaryumda yaşan Discusa  % 40  yani 120 litre kışın musluktan akan suyu direkt olarak bas ve bir sıkıntı olmaz ise ben bu işi bırakırım.Kombiye bağlı musluktan sıcaklığı ayarlayıpmı basıyorsunuz anlamıyorum.Kışın havalar -10 larda iken çeşmeler 27-28 mi akıyor.

[QUOTE=Fish45] Geçmiş olsun.

Bende direk çeşmeden su koyuyorum.Kovaya soğuk su birazda sıcak su, dereceyle ölçüyorum 26 ,27 civarı oldumu döküyorum akvaryuma.Şu ana kadar bir balık kaybım olmadı.
(Bu ben yaptım oldu mantığı gibi oluyor biraz)
[/QUOTE]

Mahmut sen heralde yanlış anladın beni benim sözüm kışın direkt olarak çeşmeden su basan arkadaşlara.Sen sıcak su ile karışım yapıorsun 27 derece su koyuyorsun.
KESTO2011-10-06 14:56:23

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
İl: Istanbul
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 15:49
Erkan bey ben yaptım oldu mantığına karşı olanlardan biri olarak bunu savunup insanları tavsiye etmediğimiz bir duruma şevk etmek istemiyorum bu yüzdende konuyu çok da uzatmak istemiyorum ama şu ana dek hiç suyu dinlendirmedim, ısıtmadım ve Ramirezi hariç bir sorun ile de karşılaşmadım.

Hatta şöyle bir iddia da da bulunmam gerekirse sitemizde aktif rol alan akvarist arkadaşlarımızın bir çoğu da bu şekilde su değişimi yapıyor bir kısmı ise ısıyı ayarlıyor.
Su dinlendirenlerin sayısı epeyce azaldı.
Kimse bir sorun ile karşılaşmıyor ki bu yöntemi kullananlar bu kadar çok fakat yine de sağlıklı bir yöntem değil ve bir sorun yaratabilir diye kimse tarafından tavsiye edilmesi doğru değil o yüzden tavsiye etmiyorum fakat yalan söyleyecek halim de yok yaptığım bu ve ölüm kalım hastalık olmadı başka arkadaşlarımda da şahit oldum yada duydum :)

The_ReligiouSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
The_ReligiouSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:07
Bu direk su basma olayı toleresi yüksek balıklarda daha geçerli sanırım. Her ne kadar kısa vadede bir sorun teşkil etmiyor gibi görünsede bence balıkta ciddi sıkıntılara yol açabilir ve yaşam süresini negatif yönde tetikleyebilir. Heleki bu işlemi nazlı türlerde denemek akıllı insan işi değildir diye düşünüyorum.

sprwonÇevrim Dışı

sprwonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:29
Tropheus Red Rainbowlardada bunu yapabilirmiyiz akvaryumdan %50 su çekip yerine direk musluktan %50 su eklemesini hortumla, Off ne kolaylık olur bana biliyormusunuz  valla harika bişey olur.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:31
[QUOTE=OrdiBuko]Erkan bey ben yaptım oldu mantığına karşı olanlardan biri olarak bunu savunup insanları tavsiye etmediğimiz bir duruma şevk etmek istemiyorum bu yüzdende konuyu çok da uzatmak istemiyorum ama şu ana dek hiç suyu dinlendirmedim, ısıtmadım ve Ramirezi hariç bir sorun ile de karşılaşmadım.

Hatta şöyle bir iddia da da bulunmam gerekirse sitemizde aktif rol alan akvarist arkadaşlarımızın bir çoğu da bu şekilde su değişimi yapıyor bir kısmı ise ısıyı ayarlıyor.
Su dinlendirenlerin sayısı epeyce azaldı.
Kimse bir sorun ile karşılaşmıyor ki bu yöntemi kullananlar bu kadar çok fakat yine de sağlıklı bir yöntem değil ve bir sorun yaratabilir diye kimse tarafından tavsiye edilmesi doğru değil o yüzden tavsiye etmiyorum fakat yalan söyleyecek halim de yok yaptığım bu ve ölüm kalım hastalık olmadı başka arkadaşlarımda da şahit oldum yada duydum :)[/QUOTE]

Sayın sercan sana yalancı demiyorum benim anlatmak istediğim çoğu arkadaşımızın yazın veya kışın % 40 - % 50 çeşmeden direk su basıp sorunlar yaşamalarıdır.Bunu herkes biliyor ve bazen açılan konularda hepimiz okuyoruz.Sizinde şu ana kadar açtığınız konuları okudum tek tek üşenmeden.Melekleriniz için dinlendiğiniz suları ve sonrasında babanızın eczacı arkadaşının akvaryumundaki bu çeşme suyundan meydana gelen sıkıntıları ve yine bu çeşme suyu kullanımı hakkında açtığınız konuyu ama bir sonuç elde edemediğinizi okudum.Zaten en fazla %10 veya %15 yapıyormuşsunuz bunuda okudum buna eyvallah derim. sizden ricam insanları yanlış yönlendirmeyelim ve balıklarımıza abartılı miktarlarda direk çeşmeden klorlu su basmayalım.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:36
Erkan bey an itibariyle isterseniz yemin de edeyim %50 su değişimi yapmış bulunmaktayım.

Oturmamış sistemde su değişimi can yakar ama oturmuş sistemde sorun yaşamadım. Ve su değişimlerim genelde %20-30 arasında olur normali bu çünkü ama Ali Onur kardeşim ve Berk (fizani) de bilirler ki salondaki akvaryumuma özellikle de son 1 yıldır %50'ye varan direkt musluktan su basıyorum.

İsterseniz konuyu genel hatları ile şurada konuşalım (http://www.akvaryum.com/forum/su_degisimi_nasil_yapilmali__yapiyorsunuz_k513599.asp?PID=2735836#2735836) dediğim gibi amaç yanlış yönlendirmemek olduğu için buraya her şeyi yazmıyoruz haliyle burada paylaştığımız her bilgideki rakam da direkt gerçeği yansıtmıyor bu genel bir kullanıcı özelliği buluşmalar bu konularda daha samimi ve rahat olduğu için farklı olaylar ve bakış açıları çıkıyor ortama forum ile reel arasında illa ki farklar mevcut yani kendi konularımdan örnek vermenize bu yüzden gerek yoktu :D

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:37
[QUOTE=sprwon]Tropheus Red Rainbowlardada bunu yapabilirmiyiz akvaryumdan %50 su çekip yerine direk musluktan %50 su eklemesini hortumla, Off ne kolaylık olur bana biliyormusunuz  valla harika bişey olur.[/QUOTE]

Discusta deneyenler var bişey olmuyormuş ama sen yinede ben tropheusta bunu yaptım oldu diyen arkadaşlar buraya yazan olursa dene ve gör sonucu.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:39
Erkan bey ben osmos suyu harici su verilince ölen discus da gördüm, cam gibi suda duranı da, pislik için de yüzeni de.
Eskiden bakamadığımız bir çok balık artık kendi sularımızda yaşıyor.

Eskiden aman ha dikkat 1 günde suya alışır direk ölür denen leptosoma'nın akvaryumdan akvaryuma susuz bir kepçe yardımı ile alındığını da gördüm.

Yani kendi balığınızı bilirseniz, kendi yönteminiz ile alıştırabilirseniz öyle bakarsınız benim konuştuğum görüştüğüm çoğu kişide de bu böyle.

edebi_kisilikÇevrim Dışı

İl: Karabük
edebi_kisilikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:42
Abilerim iyi ki böyle bir konu açmışım da bazılarımızın yanlış uygulamaları gün yüzüne çıktı. Ben akvaryumu kuralı iki ay bile olmadı fakat daha önceki bilgilerimi de göz önünde bulundurarak balıklara dinlenmiş su koyulması gerektiğini düşünüyorum. Su sıcaklığını bir yana bırakacak olursak sadece suların içindeki maddeler bile( Bazı illerimizdeki kireçli su oranı çok yüksek) balıklara zarar vermesi muhtemel. O yüzden ben herkese dinlendirilmiş su koymalarını tavsiye ediyorum. Bu su kaçırma olmasaydı suyu en azından 3-4 gün bekletip koyardım fakat mecbur 1 günlük su koydum. Ama normal şartlarda haftada bir 40 lt kadar su değişimi yaptığım için (150 lt lik akvaryuma) 1 hafta beklemiş su koyuyorum...

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:44
Dediğim gibi bende birisine tavsiye verecek isem dinlenmiş su koyması gerektiği tavsiyesinde bulunuyorum.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:45
[QUOTE=OrdiBuko]Erkan bey an itibariyle isterseniz yemin de edeyim %50 su değişimi yapmış bulunmaktayım.

Oturmamış sistemde su değişimi can yakar ama oturmuş sistemde sorun yaşamadım. Ve su değişimlerim genelde %20-30 arasında olur normali bu çünkü ama Ali Onur kardeşim ve Berk (fizani) de bilirler ki salondaki akvaryumuma özellikle de son 1 yıldır %50'ye varan direkt musluktan su basıyorum.

İsterseniz konuyu genel hatları ile şurada konuşalım (http://www.akvaryum.com/forum/su_degisimi_nasil_yapilmali__yapiyorsunuz_k513599.asp?PID=2735836#2735836) dediğim gibi amaç yanlış yönlendirmemek olduğu için buraya her şeyi yazmıyoruz haliyle burada paylaştığımız her bilgideki rakam da direkt gerçeği yansıtmıyor bu genel bir kullanıcı özelliği buluşmalar bu konularda daha samimi ve rahat olduğu için farklı olaylar ve bakış açıları çıkıyor ortama forum ile reel arasında illa ki farklar mevcut yani kendi konularımdan örnek vermenize bu yüzden gerek yoktu :D[/QUOTE]

Sayın sercan işi bilen tecrübeli hobici zaten bu % 50 işini yapar iken bütün her şeyi göze alır ve neyin ne olduğunu bilir ama benim amaçım yeni başlayanlar bu işten çok zarar görüyor daha suyu nasıl dinlendirceklerini bilmiyorlar.Bakıyolar çeşme suyu ile konu var konunun başını okuyor koşuyor musluğa takıyor hortumu sonuç balıklarım ters döndü neden neden olacak çeşme suyundan.Benim sıkıntım bu bende yaptım zamanında sende yaptın bizden sonrakiler yapmasın.Ben kendi adıma konuşuyum gelen arkadaşlar gördü hobihanemi 3 erli setlerim var alttaki 5 adet 120 lik akvaryumda su dinlerdiririm bol hava ile şu an yer sıkıntım var ama yinede dinlendirme akvaryumlarına ellemiyorum yok sa ne olacak takarım hortumu basarım suyu benimde işime gelir yer açılmış olur ama bu su dinlendirme işinin her zaman faydasını görmüşümdür.
KESTO2011-10-06 16:51:22

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 16:48
Erkan bey bu konuda hem fikir olduğumuz için zaten foruma her şeyi yazmıyoruz ve tavsiyelerimizi kurallar çerçevesinde yapıyoruz.

%50 su değişimi zaten başlı başına bir yanlış fakat yaz aylarında buharlaşan ve ekstra temizlik sonucu ciddi bir su boşaltımı oluyor.

Genelde de %20 yazmışım konularımda %20-40 arasında haftalık (yazın) su değişimi yaparım. Kışın su değişimim 2 haftada biri buluyor miktar olarak bir değişim olmuyor. Bu konuya diğer konudan devam ederek yararlı bir sonuç çıkarabiliriz.

erhnnÇevrim Dışı

İl: Bursa
erhnnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ekim 2011 17:03

450 litre akvaryumuma 10 günde 1 %25 su değişimi uygulamaktayım sadece ortam 25 dereceden sıcaksa direkt olarak çeşme suyu kullanıyorum hava soğuksa damacanalarda oda sıcakığına ulaşıncaya kadar bekleyip  ekliyorum ve sıkıntı yok. %50 su değişimi başlı başına bir risk zaten dinlenmiş suyla bile yanlış %30 u geçmemelisiniz.Troplar sanılanın aksine tolore değerleri yüksek balıklardır suya karşı çok hassas değiller yeterki ph ı yüksek tutun.Mercan kırığını tavsiye ederim en iyi su dengeleyicilerden biri bana göre kaya tuzudur.Onu eklemeniz yeterli olacaktır.(tabii sadece trop ve frontosalar için tavsiyelerim)

erhnn2011-10-06 17:05:45

ParliamentÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
ParliamentÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Ekim 2011 05:04

Ooo.Konu nebiçim sapmış yahu.

Sercan abininde dediği gibi tartışmaya buradan ; http://www.akvaryum.com/forum/su_degisimi_nasil_yapilmali__yapiyorsunuz_k513599.asp?PID=2735836#2735836 devam edilse daha iyi olur sanki.